31 شهریور 1401
4.5

( شرط تنصیف دارایی زوج ، پس از طلاق )

( شرط تنصیف دارایی زوج ، پس از طلاق )

 شرط تنصیف دارایی زوج پس از طلاق 

هر زن و مردی که می خواهند برای آغاز یک زندگی مشترک پیمان زناشویی ببندند ؛ در زمان وقوع عقد نکاح ، در خصوص مواردی با یکدیگر ، توافق می کنند ؛ که این توافقات را میتوان در سند رسمی ازدواج ذکر کرد ؛ و با امضای دو طرف ، به آن رسمیت بخشید .

• از جمله این شروط به شرط تحصیل زوجه ، شرط اشتغال و شرط تقسیم اموال موجود میان زن و شوهر پس از جدایی ، می توان اشاره نمود 

• طبق بند (الف ) شرایط ضمن عقد مندرج در سند نكاحيه ، چنانچه طلاق به درخواست زوجه نبوده و طبق تشخیص دادگاه ، تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد ؛ زوج مکلف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با زوجه به دست آورده یا معادل آن را ، به صورت بلاعوض به زوجه منتقل کند ؛ که صرف نظر از اینکه ، شروط مذکور ، که پس از امضا زوجین در سند ازدواج رسمیت می یابد ؛ و این اقدام مشمول ماده ۱۰ قانون مدنی و اصل حاکمیت اراده زوجین ، منطبق با موازین شرعی است ؛ حسب ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ، که مقرر داشته ؛ طرفین عقد ازدواج میتوانند ؛ هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد ؛ در ضمن عقد ازدواج لحاظ کنند ؛ که با این توضیح ، شرط تنصیف دارایی ، که از جمله شروط مورد توافق در سند نکاح می باشد ؛ کاملا قانونی و قابل استناد توسط زوجه در قبال دعوی طلاق مطروحه زوج به عنوان احد از حقوق مالی ناشی از زوجیت که حسب تقاضای زوجه و مطالبه آن ، در دادگاه می باشد . 

 

شرایط تصنیف دارایی زوج 

•  اعمال این شرط نیز ، منوط به شرایطی است .......

 • ۱ _ وقوع طلاق : یعنی ، بر خلاف شروط دیگری که ضمن عقد ازدواج وجود دارد ؛ اعمال این شرط منوط است به وقوع طلاق و جدایی طرفین ؛ یعنی علی الأصول زوجه ، بدون طلاق از همسر خود ، نمی تواند درخواست این شرط را بنماید ؛ و الزام زوج را ، قبل از طلاق به اجرای شرط مذکور نماید . 

• ۲ _ زوج خواهان طلاق باشد : یعنی اجرای شرط نصف شدن دارایی ، صرفا زمانی می تواند درخواست شود که ، طلاق به درخواست زوج باشد ؛ و همچنین در صورتیکه طلاق مستند به تخلف زن از وظایف زناشویی یا به دلیل سوء رفتار یا اخلاق نامبرده باشد ؛ با وجود درخواست طلاق از ناحیه زوج نیز ، زوجه نمی تواند درخواست اجرای آن را بنماید . برای مثال در زمانی که نشوز و عدم تمکین زن در دادگاه ثابت و رای قطعی صادر شود ؛ زوجه امکان استفاده این شرط را ندارد .

 • ۳_ ملاک شرط تا نصف اموال : در این شرط عبارت " تا نصف دارایی " درج شده است ؛ یعنی دادگاه می‌تواند ؛ از کمترین میزان تا نصف دارایی را ، مورد لحوق حکم قرار بدهد ؛ و مرد را ملزم به تملیک آن میزان از دارایی خود به زوجه یا پرداخت معادل آن نماید .

• ۴ _ اموال حاصل از زندگی مشترک باشد : این شرط از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ زیرا ، مرد بعد از ازدواج از کلیه اموالی که در طول زندگی مشترک به دست می آورد ؛ موظف به رعایت شرط تنصیف در صورت درخواست طلاق ، حسب تقاضای زوجه می باشد . برای مثال ، اموالی که زوج ، قبل از ازدواج در تملک داشته ؛ یا دستاورد زندگی مشترک به زناشویی نیست ؛ نظیر آن چیزی که به ارث برده باشد ؛ مشمول شرط تصنیف نمی باشد .

 • ۵ _ دارایی در زمان طلاق موجود باشد : یعنی موجود بودن اموال حین الطلاق ، شرط لازم ، برای اجرای این شرط است ؛ بنابراین ، اجرای شرط از اموالی که تلف یا مفقود گردیده ؛ نمی شود ؛ و همچنین ، در راستای اعمال این شرط ، که از دارایی زوج قابل اعمال است ؛ باید ديون زوج نیز ، مدنظر قرار گیرد . برای مثال ، اگر ، زوج دارای دو همسر بوده ؛ که احد از زوجین خویش را بخواهد طلاق بدهد ؛ و بابت مهريه زوجه دیگر ، مشغول الذمه یا مدیون باشد ؛ مهريه زوجه دیگر نسبت به اعمال شرط تصنیف دارایی مقدم است ؛ و همچنین بنابر نظری ، اجرای شرط مذکور از مستثنیات دین هم ، ممنوع بوده ؛ هر چند که ادعای اعسار ، در دعوای اجرای شرط تنصیف ، مسموح نبوده ؛ و بلا وجه است ؛ و ادعای اعسار ، صرفا نسبت به " دین " قابل پذیرش است ؛ و نه " عین " . • بنابر توضیحات فوق ، محاکم قضایی ، در صورتی مواجه با تکلیف در خصوص اعمال شرط مذکور می باشند ؛ که اولا ، درخواست طلاق از ناحیه زوج باشد ؛ و زوجه تخلفی از وظایف زناشویی نداشته باشد ؛ حین الطلاق ، اموال و دارایی مذکور ، موجود باشد ؛ و از دستاورد زندگی مشترک باشد ؛ که محاکم ، با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری نسبت به براورد یا ارزیابی اموال پس از تقاضای زوجه اقدام ، و زوج را موظف به انتقال دارایی یا پرداخت قیمت معادل آن نماید .

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول
سوالات مربوطه اخیر
20 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
بدون اینکه مادرشون پارسپورتشونو تمدید کنه، کارت آمایش بگیره؟

سلام
پسر افغانی مدت ۳۰ سال هست در ایران زندگی کرده و بزرگ شده و کار میکنه شغل آزاد دارن و الان ۳۳ سالش هست مادر و پدر ایشون پاسپورت داشتن پدر ایشون فوت کردن و مادرشون پاسپورتشون رو...

20 بهمن 1401
کبری--پیرداده-بیرانوند
کبری پیرداده بیرانوند وکیل پایه یک دادگستری
امکان عفو رهبری برای جرم حمل مشروبات الکلی

سلام من شیش ماه حبس تعزیری با 4 تومن جریمه بخاطر چهار لیتر عرق بهم دادن بعد تمکین گذاشتم یک چهارمشم کم شده
حالا میخوام بدونم فردا برم زندان معرفی کنم خودمو امکانش هست عفو رهبری 22...

20 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
در صورت عدم توانایی آن شخص در پرداخت اقساط چه مسائل حقوقی دامن گیر صاح...

سلام شخصی با دادن وکالت به بنده و استفاده از حساب بانکی من در پی گرفتن مبلغی وام آزاد میباشد در صورت عدم توانایی آن شخص در پرداخت اقساط چه مسائل حقوقی دامن گیر من خواهد شد؟

20 بهمن 1401
نازنین-نبی-زاده
نازنین نبی زاده وکیل پایه یک دادگستری
استرداد وجه واریزی با استناد به فیش بانکی

سلام من برا خریدمبلغ ۵۱میلیون به کارت شخصی واریز کردم ولی اون شخص خرید من وانجام نداد الان من باید چکارکنم

20 بهمن 1401
کبری--پیرداده-بیرانوند
کبری پیرداده بیرانوند وکیل پایه یک دادگستری
انتقال سهم با عقد صلح

سلام
پدر و مادری اگر در یک ملک مسکونی شریک باشند
بخواهند تا زمانی که یکی از آنها زنده است ملک در تملک خودشان بماند فرزندان ادعای ارث نکنند
چکار می‌توانند انجام دهند

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا