اثبات رابطه نامشروع از طریق پیامک و مکالمات

نحوه پرینت پیامک و مکالمات تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع

سوال چگونه می توان پرینت سیم کارت همسرم را بگیرم؟ ویا رابطه پیامکی ، رابطه ناشمروع به حساب می آید ؟ یکی از پر تکرار ترین سوالاتی است که کاربران در فضای مجازی به دنبال پاسخ آن هستند و معمولا زمانی که پایه های اعتماد در رابطه ای سست می شود یکی از سوالاتی که به ذهن زوجین خطور می کند همین سوالات است. اما برای بررسی این این موضوع باید اولا از نحوه دریافت مجوز پرینت مکالمات و پیامک های آگاه بوده و موضوع دیگر، چه نوع رابطه پیامکی نامشروع بوده و مجازات در بر داشته؟


صدور مجوز پرینت پامک و مکالمات


طبیعی است که مکاتبات هر شخصی جزیی از حریم خصوص وی محسوب شده و اشخاص نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند اما قانون گذار در برخی موارد این اجازه را برای قضات درنظر گرفته است این موضوع در ماده 104 قانون آئین دادرسی کیفری بیان شده است و به قاضی پرونده این اجازه را داده تا درصورت نیاز برای اثبات موضوع مطروحه بتواند درخواست پرینت پیامک و مکالمات شخص را از مراجع ذی صلاح بخواهد. در نتیجه تنها راه اخذ مجوز پرینت پیامک و مکالمات ، دستور دادگاه می باشد که آن هم در همه موارد این دستور صادر نمی شود بلکه زمانی که تنها راه اثبات موضوع مکالبات مخابراتی باشد.
در این میان باید توجه داشت که اخذ پرینت پیامک و مکالماات تنها شامل مکاتباتی می باشد که از طریق مخابرات تبادل شده است و در صورتی که مکاتبات از طریق پیام رسان های اجتماعی صورت گرفته باشد قاضی پرونده هیچگونه دسترسی برای اخذ این گونه اطلاعات نداشته .

رابطه نامشروع در قانون چیست ؟


تعریفی که قانون گذار از رابطه نامشروع بیان داشته آنقدر دامنه شمول آن گسترده است که حتی می تواند رابطه کاری میان کارمندان یک شرکت را نیز در بر گیرد و به همین دلیل در خصوص رابطه نامشروع نظریات مشورتی بسیاری وجود داشته به عنوان مثال نظریه مشورتی شماره 7/2452 بیان داشته است :«نوشتن نامه های عاشقانه و ارسال آن به شخص دیگر مشمول رابطه نامشروع نخواهد بود و فاقد عنوان مجرمانه است.» و یا در نظریه مشورتی 7/3880 بیان شده: « رابطه نامشروع زمانی به قوع میپیوندد که رابطه جنسی ناقصی میان زن و مردی نامحرم به غیر از زنا روی دهد. در نتیجه مکالمه تلفنی ، در یک ماشین بودن ، همکار بودن و... مشمول روابط نامشروع ذکر شده در ماده 637 قانون مجازات اسلامی نمی باشد.
درخصوص رابطه میان دختر و پسری که برای آشنای قبل از اردواج صورت میگرد و خانواده های طرفین در جریان این رابطه هستند پس از منفی شده نظر دختر و پسر نمی توان این رابطه را مشمول رابطه نامشروع دانست.اعتبار پیامک ها در اثبات رابطه ناشروع


درخصوص رابطه میان زن و مردی که علقه زوجیت میان آنها وجود ندارد ، ماده 637 قانون مجازات اسلامی این گونه بیان داشته است  چنانچه میان زن و مردی که عقله زوجیت وجود نداشته باشد و مرتکب رابطه نامشروع و یا منافی با عفت عمومی غیر از زنا از قبل تقبیل یا مضاجعه شوند ، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر این عمل با اکراه صورت گرفته باشد تنها اکراه کننده محکوم خواهد شد.
همانطور که اشاره شد نظریات مشورتی متعددی به دلیل دامنه وسیع ماده 637 قانون مجازات اسلامی ارائه شده است و برای آنکه بتوان رابطه پیامکی را که میان زن و مرد نامحرم برقرار شده را مشمول رابطه نامشروع بدانیم باید بررسی شود که رابطه برقرار شده در چه خصوص بوده و اینکه این ربطه تا چه میزان پیش رفته است. به عنوان مثال چنانچه زن و مرد در رابطه پیامکی خود از کلماتی عاطفی از قبیل عزیزم ، فدات و... استفاده کرده باشند اما اصل موضوعی که در حال بحث کردن آن بوده اند مربوط به کار بوده است، این چنین رابطه ای را نمی توان نامشروع دانست مگر آنکه اماره و قرینه ای دیگر برای اثبات این موضوع وجود داشته باشد. اما اگر همین رابطه پیامکی به نحوی باشد که وجود رابطه خارج از عرف را تداعی کنند به نحوی که نشان دهد این رابطه فراتر از یک رابطه کاری یا پیامکی بوده متوان این رابطه را نامشروع دانست. 

۵ / 4.88 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل