اثبات رابطه نامشروع از طریق پیامک و مکالمات

نحوه پرینت پیامک و مکالمات تلفنی برای اثبات رابطه نامشروع

سوال چگونه می توان پرینت سیم کارت همسرم را بگیرم؟ ویا رابطه پیامکی ، رابطه ناشمروع به حساب می آید ؟ یکی از پر تکرار ترین سوالاتی است که کاربران در فضای مجازی به دنبال پاسخ آن هستند و معمولا زمانی که پایه های اعتماد در رابطه ای سست می شود یکی از سوالاتی که به ذهن زوجین خطور می کند همین سوالات است. اما برای بررسی این این موضوع باید اولا از نحوه دریافت مجوز پرینت مکالمات و پیامک های آگاه بوده و موضوع دیگر، چه نوع رابطه پیامکی نامشروع بوده و مجازات در بر داشته؟


صدور مجوز پرینت پامک و مکالمات


طبیعی است که مکاتبات هر شخصی جزیی از حریم خصوص وی محسوب شده و اشخاص نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند اما قانون گذار در برخی موارد این اجازه را برای قضات درنظر گرفته است این موضوع در ماده 104 قانون آئین دادرسی کیفری بیان شده است و به قاضی پرونده این اجازه را داده تا درصورت نیاز برای اثبات موضوع مطروحه بتواند درخواست پرینت پیامک و مکالمات شخص را از مراجع ذی صلاح بخواهد. در نتیجه تنها راه اخذ مجوز پرینت پیامک و مکالمات ، دستور دادگاه می باشد که آن هم در همه موارد این دستور صادر نمی شود بلکه زمانی که تنها راه اثبات موضوع مکالبات مخابراتی باشد.
در این میان باید توجه داشت که اخذ پرینت پیامک و مکالماات تنها شامل مکاتباتی می باشد که از طریق مخابرات تبادل شده است و در صورتی که مکاتبات از طریق پیام رسان های اجتماعی صورت گرفته باشد قاضی پرونده هیچگونه دسترسی برای اخذ این گونه اطلاعات نداشته .

رابطه نامشروع در قانون چیست ؟


تعریفی که قانون گذار از رابطه نامشروع بیان داشته آنقدر دامنه شمول آن گسترده است که حتی می تواند رابطه کاری میان کارمندان یک شرکت را نیز در بر گیرد و به همین دلیل در خصوص رابطه نامشروع نظریات مشورتی بسیاری وجود داشته به عنوان مثال نظریه مشورتی شماره 7/2452 بیان داشته است :«نوشتن نامه های عاشقانه و ارسال آن به شخص دیگر مشمول رابطه نامشروع نخواهد بود و فاقد عنوان مجرمانه است.» و یا در نظریه مشورتی 7/3880 بیان شده: « رابطه نامشروع زمانی به قوع میپیوندد که رابطه جنسی ناقصی میان زن و مردی نامحرم به غیر از زنا روی دهد. در نتیجه مکالمه تلفنی ، در یک ماشین بودن ، همکار بودن و... مشمول روابط نامشروع ذکر شده در ماده 637 قانون مجازات اسلامی نمی باشد.
درخصوص رابطه میان دختر و پسری که برای آشنای قبل از اردواج صورت میگرد و خانواده های طرفین در جریان این رابطه هستند پس از منفی شده نظر دختر و پسر نمی توان این رابطه را مشمول رابطه نامشروع دانست.اعتبار پیامک ها در اثبات رابطه ناشروع


درخصوص رابطه میان زن و مردی که علقه زوجیت میان آنها وجود ندارد ، ماده 637 قانون مجازات اسلامی این گونه بیان داشته است  چنانچه میان زن و مردی که عقله زوجیت وجود نداشته باشد و مرتکب رابطه نامشروع و یا منافی با عفت عمومی غیر از زنا از قبل تقبیل یا مضاجعه شوند ، به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد و اگر این عمل با اکراه صورت گرفته باشد تنها اکراه کننده محکوم خواهد شد.
همانطور که اشاره شد نظریات مشورتی متعددی به دلیل دامنه وسیع ماده 637 قانون مجازات اسلامی ارائه شده است و برای آنکه بتوان رابطه پیامکی را که میان زن و مرد نامحرم برقرار شده را مشمول رابطه نامشروع بدانیم باید بررسی شود که رابطه برقرار شده در چه خصوص بوده و اینکه این ربطه تا چه میزان پیش رفته است. به عنوان مثال چنانچه زن و مرد در رابطه پیامکی خود از کلماتی عاطفی از قبیل عزیزم ، فدات و... استفاده کرده باشند اما اصل موضوعی که در حال بحث کردن آن بوده اند مربوط به کار بوده است، این چنین رابطه ای را نمی توان نامشروع دانست مگر آنکه اماره و قرینه ای دیگر برای اثبات این موضوع وجود داشته باشد. اما اگر همین رابطه پیامکی به نحوی باشد که وجود رابطه خارج از عرف را تداعی کنند به نحوی که نشان دهد این رابطه فراتر از یک رابطه کاری یا پیامکی بوده متوان این رابطه را نامشروع دانست. 

۵ / 4.88 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

با سلام و احترام. آقایی به دروغ علیه بنده شکایت کرده که صیغه موقت او بوده ام . تاریخ صیغه را زمانی معرفی کرده که بنده در عده طلاق بوده ام . باتوجه به اینکه دادخواست وی به دلیل تاریخ اعلامی و عدم مدارک و مستندات رد می‌شود آیا می‌تواند اعتراض کرده و تاریخ را اصلاح کند یا بگوید تاریخ را اشتباه گفته ام ؟

جمعه ، 04 شهریور 1401

سلام . اگر دادخواست اوبدلیل عدم ضمیمه کردن مستندات توسط مدیر دفتر دادگاه رد شده باشد امکان اعتراض ظرف 10روز از تاریخ ابلاغ در همان دادگاه را دارد طبق ماده 54قانون ایین دادرسی مدنی .ولی اگر موعد بگذرد می تواند مجدد طرح دعوا کندیعنی اعتبار امر مختومه را ندارد اما مهم در طرح دعوا داشتن ادله ومستندات کافی است باید برای اثبات ادعایش حتی برفرض اعلام تاریخ باید مدارک محکمه پسند داشته باشد صرف ادعا که نتیجه نمی گیرد.

سلام و عرض ادب . اگر در پیامک و واتساپ و... خود را صیغه موقت کسی بیان کنیم و بگوییم تو شوهر منی . من صیغه توام و از این قبیل جملات . اهمیت اند به دلیل عدم تمکین دادخواست ثبت واقعه ازدواج دهد حتی اگر هیچ مدرکی برای صیغه و زمان صیغه و مدت و مهر نداند و حرفهایش متعارض باشد ؟

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

با سلام،صرف اینکه فردی در پیامک بگوید من صیغه تو هستم این ادعاست و باید اثبات شود ادله اثباتی مثل اقرار طرف مقابل و صیغه نامه که در آن مهر و مدت صیغه مشخص شده باشد و شهادت شهود نیاز است.

آیا اگر در پیامک مردی را شوهر خود بنامیم و او را همسر خود خطاب کنیم یا بگوییم صیغه تو هستم . او می‌تواند حتی اگر هیچ مدرکی نداشته باشد دادخواست ثبت واقعه ازدواج دهد به دلیل عدم تمکین ؟

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

سلام و احترام پیام های ارسالی با مفاد اعلامی اقرار صریح شما بر امر زوجیت می باشد، لذا اگر اختلاف در شرایط عقدموقت باشد و از فحوای پیام ها علمی ایجاد نشود، اظهارات شهود به شرط عدم تعارض ملاک است. حالیه با عنایت به اینکه فرمودید، اظهارات متناقض است لذا ایراد نموده و جرح شهود به جهت تعارض اظهارات نمایید . حالیه انچه مورد بررسی قرار می گیرد و دفاع می نمایید در خصوص شرایط عقد موقت خواهد بود.

اگر ی نفر سه بار طلاق بگیرد ایا در سند ازدواج چهارم، سه ازدواج قبلی ثبت می شود؟؟؟؟؟

چهارشنبه ، 19 مرداد 1401

سلام .خیر در سند نکاحیه ازدواجهای قبلی ثبت نمی شود فقط در شناسنامه نام همسرسابق درج می گردد که شرایط خاصی جهت حذف ان می باشد

سلام خسته نباشید من می‌خوام با یه دختر بهزیستی ازدواج کنم آیا باصیغه هم میتونم یا نه ممنونم

سه شنبه ، 28 تیر 1401

با سلام،برای ازدواج با دختر باکره نیاز به اذن پدر یا جد پدری دارد اگر‌پدر و جد پدری ندارد می توانید

سوال حقوقی