اثبات کلاهبرداری بدون مدرک چگونه است؟

در قانون مجازات اسلامی جرایم متعددی پیش بینی و تنظیم شده است و برای آنها مجازات هایی تعیین شده است. از جمله جرایمی که در قانون مجازات اسلامی به طور مفصل در مورد آن بحث شده است جرم کلاهبرداری میباشد.

کلاهبرداری در واقع کاری است که پایه و اساس آن فریب می باشد. مطابق ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری،کلاهبرداری به صورت زیر تعریف می شود؛
«هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکتها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی‌فریب دهد یا به امور غیر واقع امیدوار نماید یا از حوادث و پیشامدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل‌مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاحساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد،‌کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم‌می‌شود...»
مطابق این ماده می توان به طور کلی فریب و تقلب پایه اصلی جرم کلاهبرداری دانست.
همچنین در جرم کلاهبرداری، کلاهبردار باید از این راه مال دیگری را تحصیل کند و یا این که موجب ضرر مالی قربانی شود به عبارتی جرم کلاهبرداری جرم مقید میباشد البته باید توجه شود که استفاده از وسایل و کلاهبرداری خود نیز جرم جداگانه ای محسوب می شود.

کلاهبرداری همچون بسیاری از جرایم دارای عناصر قانونی مادی و معنوی می باشد.
همچنین کلاهبرداری دارای ارکان ای می باشد که بحث در مورد عناصر و ارکان جرم کلاهبرداری خود مقاله ای جداگانه را می‌طلبد. اما بیشتر می خواهیم در مورد اثبات جرم کلاهبرداری بحث کنیم. ابتدا باید بدانیم که چگونه می توان کلاهبرداری را تشخیص داد طبق ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری، برای تشخیص کلاهبرداری وجود سه شرط لازم است.
شرط اول اثبات فریبکاری کلاهبرداری می باشد یعنی فردی که ادعا میکند از او کلاهبرداری شده است باید اثبات کند که این کار به وسیله فریب و تقلب ایا استفاده از وسایل و لوازم دروغین انجام شده است و می توان این مرحله را یکی از سخت ترین مراحل دانست چراکه معمولاً برای اثبات این شرط به شاهد نیاز میباشد.

شرط دوم اثبات اغفال شدن فرد قربانی می باشد یعنی فرد باید اثبات کند که تحت تاثیر دروغ هایی که کلاهبردار به او گفته است سبب شده است که مال خود با رضایت و با اراده خود در اختیار کلاهبردار قرار دهد.

شرط سوم و آخر تحصیل مال توسط کلاهبردار می باشد که همان طور که گفته شد این تحصیل مال باید تحت عنوان ضرر مالی به مالباخته و  نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری باشد.
و در شرط سوم وجود این دو عنصر یعنی مالی قربانی و نفع بردن کلاهبردار از بردن مال دیگری، ضروری می باشد.

حال که با شرایط اثبات کلاهبرداری آشنا شدیم لازم است که راه های اثبات کلاهبرداری را مورد بررسی قرار دهیم.

اثبات کلاهبرداری با شهادت:

ماده ۱۹۹ قانون مجازات اسلامی؛
«نصاب شهادت در کلیه جرائم، دو شاهد مرد است مگر...»
پس اگر شرایط مقرر در قانون در مورد شاهد وجود داشته باشد و شهادت نیز انجام شود می توان به این وسیله وقوع جرم کلاهبرداری را اثبات کرد.

اثبات کلاهبرداری به واسطه علم قاضی

اگر قاضی در حین رسیدگی به پرونده با توجه به قرائن و مدارک موجود به این نتیجه برسد که جرم کلاهبرداری به وقوع پیوسته است می تواند فرد را مجرم وکلاهبردار بداند و حکم به مجرم بودن او را صادر نماید.
البته باید توجه کنیم که قاضی باید در حکم صادره دلایل و مستندات خود را ذکر کند. همچنین مطابق ماده ۲۰۸ قانون مجازات اسلامی می توان ضررهای ناشی از جرائم را به وسیله سوگند اثبات نمود. سوگند در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی تعریف شده است.«سوگند عبارت از گواه قراردادن خداوند بر درستی گفتار اداء کننده سوگند است.»

اثبات کلاهبرداری با اقرار متهم

در این مورد متهم خود اقرار می کند که مرتکب جرم کلاهبرداری شده است و ادعای صورت گرفته علیه او درست می باشد که در این صورت کلاهبرداری به ساده ترین وجه ممکن به اثبات می رسد.

همانطور که به طور مفصل بررسی شد کلاهبرداری بدون داشتن مدرک نیز قابل اثبات می باشد و از راه  های شهادت ،سوگند و همچنین اقرار متهم ممکن میباشد و ساده ترین راه اثبات اقرار متهم می باشد هرچند این مورد کمتر پیش می آید که فرد به جرم خود اقرار کند اما انواع باید توجه داشت که در معاملات و قراردادهای خود از شاهد استفاده کنیم تا در صورت وقوع اتفاقاتی هم چون کلاهبرداری بتوانیم از حق خود دفاع کنیم
اما باید توجه داشت که شهادت و سوگند خود دارای شرایط خاص می باشند و رعایت آن شرایط ضروری می باشد و در صورت عدم رعایت آنها در هنگام استفاده از این موارد برای اثبات جرم به مشکل خواهیم خورد.

۵ / 4.33 (از مجموع 6 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام از پلاک سندهای خودم واز زمین مورد اختلاف بین خودم وشخصی برای فردی ۳هزارمتر قولنامه دست نویس منعقد کردم درمقابل یک فسخ نامه بابت ۳هزارمتر گرفتم ازش+یک وکالت بلاعزل وحق عزل رو ازخودم ساقط کردم به جهت سهولت انجام کارهای اداری دادم بهش،که این شخص رفع اختلاف کنه ازطرق قانونی از زمین وتحویلم بده زمینو که نتونست الان رفته ازم به جرم کلاهبرداری وفروش مال غیر شکایت کرده آیا من میتونم ازش به جرم کلاهبرداری شکایت کنم که مدارکم رو برداشته ونمیده ودرزمره کلاهبرداری یا اخاذی و... قرار میگیره اگر خیر باچه عناوینی میتونم ازش شکایت کنم بجز ابطال معامله وخیانت درامانت این دوتارو میدونم ممنون

  دوشنبه ، 02 خرداد 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام شکایت ایشان به نتیجه ای نخواهد رسید و شما می توانید از طریق شورای حل اختلاف درخواست استرداد اسناد و مدارک را مطرح نمایید. موفق و موید باشید

 • سلام من یه دعا نویسمعرفی کردم به کسی و زلسم سفارش داد من گرفتم براش و فرستادم الان از من شکایت میخواد کنه ،ایا من محکوم میشم

  دوشنبه ، 02 خرداد 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام اگر شما سوء نیتی در این مورد نداشته باشید شکایت ایشان به نتیجه‌ای نخواهد رسید مگر سوء نیت شما را اثبات نمایند. موفق و موید باشید

 • سلام،۵نفر هستیم که از یک رمال شکایت کلاهبرداری از طریق رمالی کردیم فیش پرداخت پول به کارتش رو داریم وهمینطور طلسم وجادوهایی که با خط خودش بهمون داده روهم داریم،شاهد هم ۳نفر داریم الان اگه پرونده بره آگاهی برای ثبت اظهارات و...رمال میتونه بگه این دعا ها وطلسم ها... خط من نیست وبزنه زیرش وما میتونیم ثابت کنیم که خط خودشه؟درسال ۹۲ تا۹۵ این دعا وطلسم... رو بهمون داده وکل پولی که همه شاکی ها بهش پرداخت کردیم حدود۲۳ میلیون تومانه درهمون سال۹۲ تا۹۵ پرداخت کردیم پول رو و۵ سال گذشته آیا جنبه کیفری نداره دیگه؟اگه حتی بگیم ما تازه متوجه شدیم سرمون کلاه رفته وتا الان بهمون وعده میداده رمال؟واگه جنبه کیفری نداره آیا بازم شکایتمون از رمال باید به آگاهی ارسال بشه وشکایت کیفری باید بکنیم؟یا باید شکایت حقوقی بکنیم وبه آگاهی ارجاع نمیشه؟ومستقیم میره شعبه حقوقی؟

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • مینا مرادی ساکی

   باسلام كاربرگرامي چنانچه از طريق كيفري شكايت شما به اثبات نرسد ميتوانيد از طريق مراجع حقوقي مبلغ واريزي به حساب ايشان را مطالبه نماييد،در صورتيكه مدعي باشند كه خط ها به نام ايشان نميباشد صاحب خط مسئول پاسخگويي به شما ميباشد.

 • سلام،اگه ازکسی بخوام شکایت کلاهبرداری ازطریق رمالی بکنم آیا باید اول در دفتر خدمات قضایی شکایتم رو ثبت بکنم؟وبه محض ثبت شدن شکایت آیا پیامکی مبنی بر اینکه من ازش شکایت کردم باید برای متهم ارسال بشه؟وبعد به شورا ارجاع بشه؟ وبعداز شورا برای دادستان ارسال بشه ودادستان دستور بده به آگاهی جهت ثبت اظهارات...وبعداز تکمیل نمودن پرونده توسط آگاهی، پرونده از آگاهی بره دادگاه؟منظور بنده اینکه آیا حتما باید پیامک برای متهم ارسال بشه به محض ثبت شکایت کلاهبرداری از طریق رمالی درخدمات قضایی؟واگه شماره متهم رو اشتباه بدم وبگم ندارم وبرای متهم پیامک ارسال نشه آیا مرتکب جرمی شدم ویا متهم میتونه ادعایی در هر خصوص داشته باشه باتوجه به اینکه متهم ثبت ثنا هست،اگه من شماره متهم رو نداشته باشم یا اشتباها داده باشم به خدمات قضایی غیرعمدی اگه متهم به خدمات قضایی مراجعه ‌کنه آیا میتونه شکایت منو رویت کنه؟ ممنون

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام با ثبت‌نام طرف مقابل در سامانه ابلاغ ایشان از شکایت طرح شده مطلع خواهند شد و اطلاع ایشان به نفع شما خواهد بود چون در صورت عدم اطلاع ایشان از مورد دعوی در مرحله اجرا یا دادرسی می توانند اظهار بی اطلاعی نموده و واخواهی نمایند که این امر موجب طولانی شدن دادرسی خواهد شد. موفق و موید باشید

 • سلام،آیا آگاهی یا اطلاعات میتوانند بدون ثبت شکایت شاکی یاشاکیان درخدمات قضایی وبدون دستور دادن دادستان یا بازپرس..که مسعول دستور دادن به آگاهی میباشند شخص یا اشخاصی را به اتهام کلاهبرداری ازطریق رمالی به جهت اخذ اظهارات متهم یا مواجه حضوری متهم با شاکیان یا تحقیقات محل ازمتهم یاسایرمراحل به آگاهی یا اطلاعات احضار کنندو اقدام به اخذ وثبت اظهارات متهم ومواجه حضوری شاکی ومتهم نمایندوتحقیقات محل نمایند از متهم؟اگرنمیتوانند چنین کارهایی بکنند آگاهی واطلاعات ازنظر قانونی واگر چنین کارهایی انجام بدهند بدون ثبت شکایت شاکی ودستور دادستان آیا مرتکب تخلف شده اند؟ومتهم میتونه به دادستان لایحه ای بنویسه وگزارش بده که بدون ثبت شکایت ودستور دادستان بنده رو به اطلاعات وآگاهی جهت ثبت اظهارات ومواجه حضوری... احضار کردند؟ودادستان دستور میده آیا؟آگاهی واطلاعات رو جداگانه اگه لطف کنید توضیح بدید ممنون میشم آگاهی مهمتره اگه توضیح بدید مچکرم

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام چنانچه جرم مشهود باشد آگاهی میتواند بدون دستور دادستان اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی نمایید در غیر این صورت اقدامات آگاهی غیر قانونی بوده و میتوانید از این بابت شکایت کیفری کنید و همچنین به دادستان نیز گزارش نمایید. و همچنین وزارت اطلاعات در خصوص اقدامات کلاهبرداری ضابط محسوب نمیشود و اصلا تحقیقات را انجام نمیدهد .

 • سلام،امروز برای کاری به آگاهی مراجعه کردم ۳نفر ازمن وپسرم به دروغ به جرم کلاهبرداری ازطریق رمالی شکایت کردند(من از این ۳نفرقبلا به جرم کلاهبرداری ازطریق رمالی،وخیانت درامانت،وابطال مبایعه نامه شکایت کردم وپرونده هر۳ نفر دربازپرسی ودادیاری و..هست درحال حاضر) رییس آگاهی میگه ۳نفر ازشما وپسرتون شکایت کلاهبرداری ازطریق رمالی کردند نامش برای من اومده یکی دوروز دیگه برای مواجه حضوری باهاتون تماس میگیرم بیاییدآگاهی این۳نفر تحت فشار قرار گرفتند میخوان مواجه حضوری بکنن بامن که بهشون رضایت بدم ونمیدونم باچه دلیلی چنین شکایتی ازبنده وپسرم کردند! الان پیامکی از ثبت ثنا برای من وپسرم نیومده هردومون هم ثبت ثنا هستیم مگه نباید اول که به جرم کلاهبرداری از طریق رمالی ازمن وپسرم شکایت کردنداین۳ نفرشکایتشون درخدمات قضایی ثبت بشه وبرای من وخودشون پیامک بره که ازشما شکایتی شده؟وبعد ارجاع بشه به شورا وبعد ازشورا بره پیش دادستان ودادستان دستور بده به آگاهی وآگاهی جهت ثبت اظهارات... بامن وشاکی ها تماس بگیره؟مگه میشه بدون اینکه برای من وپسرم پیامکی ارسال بشه وبدون دستور دادستان مستقیم بره آگاهی شکایتشون آیا آگاهی میتونه بدون هیچ دستوری از دادستان یا بدون ثبت شکایت به چنین موضوعاتی رسیدگی کنه ومواجه حضوری برگزار کنه واظهارات ثبت کنه...؟ این ۳نفر درآگاهی اشنا دارن اگر شکایتی ثبت نکرده بودند ازطریق خدمات قضایی و دادستان یاسایر مقامات دادگاه مثل بازپرس.. هرکسی که مسعوله دستور دادن به آگاهیه دستوری نداده باشه به آگاهی وآگاهی من وپسرم رو بدون ثبت شکایتشون ودستور دادستان... ببره آگاهی واظهارات ومواجه حضوری انجام بده مرتکب تخلف شده وباید به دادستان گزارش بدم از تخلف آگاهی واین ۳نفر رو؟

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم بله اگر از دادگاه تخلفی مشاهده نموده اید به حفاظت دادگاه و دادستان و اگر از ماموران نیروی انتظامی مشاهده نمودید با شماره ۱۹۷ بازرسی تماس حاصل نمایید

 • سلام اگرمن و۸نفردیگر باهم بامدارک وفیش واریز وطلسم هایی که داده به من و۸شاکی دیگر از یک رمال شکایت کنیم وپرونده ارجاع بشه به آگاهی ،واگه آگاهی با رمال تماس بگیره وبگه بیا اظهاراتتو ثبت کن ویا بره دم خونه رمال و رمال روببره باخودش آگاهی برای ثبت اظهاراتش آیا رمال میتونه به آگاهی بگه اول به من بگید چه کسانی ازمن شکایت کردند وچه مدارکی مبنی بررمال بودنم اراعه دادند(ازقبیل فیش واریز وطلسم... واظهارات شاکیان)ورمال بعداز رویت ومدارک شاکیان به آگاهی بگه من آمادگی ندارم برای ثبت اظهاراتم وبگه فردا یا پس فردا میام اظهاراتمو میدم؟آیا میتونه چنین کاری بکنه؟ممنونم

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • زهرا غلامي

   سلام كاربر گرامي معمولا در اين موارد شكايت كيفري كلاهبرداري مطرح ميشود ضمن اينكه بايد كليه مدارك و دلايل اثبات جرم ارائه شود و پس از ارجاع به پليس آگاهي و اخذ اظهارات شاكي با مشتكي عنه تماس گرفته ميشود و براي ارائه اظهارات احضار ميشود معمولا هر زمان كه شخص امكان حضور برايش فراهم باشد حضور مي يابد. لذا كليه مدارك و دلايل و اسمي شاكيان را ميتواند ملاحظه نمايد. بعد از حضور در آگاهي ميبايست اظهارات و دفاعيات خود را بيان نمايد. موفق باشيد.

 • سلام،آیا این امکان وجود دارد که از کسی به جرم کلاهبرادی یاهرررر شکایتی چه حقوقی وچه کیفری وحتی برای ارجاع دادن پرونده به شورای حل اختلاف وشورای همیاران درهمان مرحله اول پیامک یکطرفه برود وبرای متهم هیچ پیامکی یا اخطاری ارسال نشود با وجود اینکه متهم ثبت ثنا هم باشد؟ممنون

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اگر شماره تماس طرف دیگر دعوی را به اشتباه به دادگاه ارائه دهد پیامک ارسال نمیشود اما بعلت اینکه شما ثبت ثنا دارید باید پیامک به شما نیز ارسال میگردیدد

 • سلام،۳نفر بدون اینکه برام پیامکی از خدمات قضایی دادگاه یاهرارگانی بیاد منو به جرم فروش مال غیر برند شورای همیاران و۳جلسه برگزار کردند وامروز برای کاری رفتم اگاهی رییس اگاهی میگه همین ۳نفر شکایت دیگری به جرم کلاهبرداری ورمالی ازشما وپسرتون کردند به دروغ چنین شکایاتی مطرح کردند حالا خودم از هر۳ این اشخاص به جرم کلاهبرداری ورمالی وخیانت درامانت وابطال مبایعه نامه شکایت کردم ودرهمین اگاهی رمال اعتراف کرد بهم دعا داده بابت زمینم الان بدون اینکه برام پیامکی بیاد منو میبرن آگاهی وشورای همیاران جلسه برگزار میکنن واظهارات میگیرند پیامک ثنای بنده هم وصله قطع نیست به خدمات قضایی هم میگم،بهم میگن اشکالی نداره برای شما پیامک نمیاد فقط برای اونا میره مگه میشه چنین چیزی؟که یک طرفه پیامک بره؟اگر تخلف دارن میکنن بهم بگید برم شکایت کنم شاید سوء استفاده میکنن ازم مچکرم

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم در هر مرحله از پرونده که احساس میکنید تخلفی صورت گرفته به دادستان مراجعه تا مشکل شما را مرتفع نماید

 • سلام شبتون بخیر دیروز فردی به شماره موبایل همسرم تماس گرفت و ادعا کرد که توی مسابقه ایرانسل رادیویی برنده شدیم و از همسرم خواست که برای دریافت جایزه باید به دستگاه خودپرداز بره و کد شناسه ای که بهش میگه رو وارد کنه. متاسفانه همسر بنده تحت تاثیر حرفهای فرد کلاهبردار ، مبلغ ۱۳ میلیون پانصد تومان رو از حسابشون به این آقا انتقال دادن . امروز ما به دفتر الکترونیک قضایی استان البرز مراجعه کردیم و شکواییه تنظیم کردیم و حکم دادگستری مبنی بر کلاهبرداری هم دریافت کردیم تا به پلیس آگاهی مراجعه کنیم اما متاسفانه این مرکز اعلام کرد با توجه به اینکه دستگاه عابر بانکی که انتقال وجه باهاش انجام شده تهران بوده ، ما باید تمام این مراحلو توی تهران انجام بدیم . میخواستم بدونم راهی سریع برای پیگیری پرونده وجود داره؟

  شنبه ، 31 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم بله صحیح گفته شده است باید در دادسرای جرایم رایانه ای در تهران اقدام نمایید اماجهت مراحل اولیه میتوانید از دفاتر الکترونیک قضایی البرز ارسال اقدام و زمان دادگاه به تهران مراجعه نمایید

سوال حقوقی