اجرت المثل ایام تصرف چیست

مالک ملک به تبع مالکیتی که نسبت به عین دارد مالک منافع آن نیز می‌باشد و باید توجه داشت که اگر کسی ملک مذکور را بدون اذن و اجازه مالک از تصرف آن خارج کند مالک ملک مذکور این حق را خواهد داشت که نسبت به مطالبه اجرت المثل زمین اقدام کند .

اما معنی و مفهوم اجرت المثل چیست ؟

اجرت در لغت به معنی پاداش و مبلغی که باید پرداخت و کلمه المثل در این جا در مقابل کلمه المسمی است ،
المسمی یعنی ثابت شده و توافق شده اما المثل به معنی عدم توافق است و باید کارشناس با توجه به مواردی آن را تعیین کند .
پس اجرت المثل به معنی مبلغی است که توافق نشده و کارشناس آن را تعیین می‌کند و اجرت المسمی به معنی مبلغی است که در ابتدا بین طرفین توافق شده است .

مقدار اجرت المثل با توجه به نوع پرونده و نحوه استفاده از ملک و سایر موارد مختلف خواهد بود و بدین گونه نیست که بگوییم در تمامی موارد یکسان است بلکه با یکدیگر کاملا متفاوت خواهد بود و کارشناس ملکی و یا خود دادگاه با توجه به موارد مشابه تعیین خواهد کرد .

در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که شخص به کدام مرجع برای مطالبه اجرت المثل ایام تصرف می‌تواند مراجعه کند ؛
باید توجه داشت که مقدار مبلغ تقویم شده در این دعوا بسیار حایز اهمیت است ، بدین ترتیب که اگر مبلغ آن را تا دویست میلیون ریال تقویم کنیم در صلاحیت شورای حل اختلاف و اگر مبلغ اجرت المثل را بیش از دویست میلیون ریال تقویم کنیم در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی خواهد بود .

اما از میان تمامی دادگاه های موجود در کشور و تمامی شوراهای حل اختلاف در کشور کدام دادگاه یا شورا حسب مورد صالح خواهد بود ؟
از میان دادگاه ها و شورا های حل اختلاف در ایران دادگاه و شورای حل اختلاف محل وقوع ملک ملک صالح است یعنی باید نگاه کنیم که محل وقوع ملک کجاست .
پس در این دعوا محل وقوع ملک در تعیین صلاحیت بسیار حایز اهمیت است و دادگاه یا شورا برای راحتی کار و جلوگیری از اطاله دادرسی برای این امر تسهیل تر است .
ممکن است خواهان این دعوا خود در شهری دیگر ساکن و خوانده این دعوا نیز در شهر دیگری اقامت داشته باشد که هیچ کدام از این موارد مهم نیست و آن چیزی که معیار و ملاک صلاحیت است در این دعوا ، محل وقوع ملک است .
اگر شخصی که خود در شهری ساکن است و محل وقوع ملک در حوزه قضایی شهرستان دیگر باشد و خواهان بدون توجه به این امر و در محل اقامت خود اقدام به طرح دعوا کند شعبه محترم همان دادگاه قرار عدم صلاحیت صادر خواهد کرد .


مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع 

گاهی اوقات ممکن است یک ملک مفروز  نباشد و به صورت مشاع باشد یعنی ملک بین چند نفر به صورت مشاع و مشارکتی باشد و بعضی از شرکا‌ بدون اذن و اجازه سایر شرکا در ملک مذکور تصرفاتی نمایند ، سوالی که در اینجا مطرح است اینکه آیا شرکا در ملک مشاعی میتوانند  تصرف داشته باشند و در صورت تصرف آیا محکوم به پرداخت اجرت المثل خواهند شد ؟
باید توجه داشت که تصرف شرکا در ملک مشاعی را میتوان به تصرف مادی و تصرف حقوقی تقسیم کرد و هر کدام از این تصرف ها را هم در سهم خود و سهم دیگران در نظر گرفت .
تصرف حقوقی هر شریک در سهم خود امکان پذیر است به طور مثال هر شریک میتواند سهم خود را بفروشد و اجاره دهد 
اما تصرف حقوقی در سهم دیگران غیر نافذ است .
اما تصرف مادی چه در سهم خود و چه در سهم دیگران کاملا غیر نافذ است .
پس اگر یکی از شرکا در سهم دیگران بدون اذن و اجازه تصرف مادی کند باید اجرت المثل دوران تصرف خود را بپردازد بدین ترتیب که شرکای دیگر در ابتدا می‌بایست اظهارنامه ای به شریک بدهند و رفع تصرف را خواهان شوند و اگر رفع تصرف نکرد باید دادخواست تخلیه ملک مشاع را به همراه مطالبه اجرت المثل از او خواهان شوند و نسبت به تقدیم آن به دادگاه اقدام کنند .
خاصیت و ویژگی مهمی که در تقدیم اظهارنامه نهفته است این است که آغاز محاسبه مقدار اجرت المثل از زمان تقدیم اظهارنامه محاسبه خواهد شد .
پس توصیه میشود در این موارد هر چه سریعتر نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام نمایید .


مطالبه اجرت المثل ایام تصرف از مستاجر 

آیا میشود اجرت المثل ایام تصرف را از مستاجر مطالبه کرد ؟
باید توجه نمود که مستاجر در زمانی که عنوان مستاجر بر آن بار میشود خب مسلما نسبت به پرداخت اجاره بها اقدام نموده و در این زمان نمیشود از او اجرت المثل مطالبه کرد و در زمانی میشود اجرت المثل ایام تصرف را ا‌و گرفت که دیگر مستاجر نباشد و برای مستاجر نبودن آن احتیاج به یک سری شرایط دارد .
اولاً باید مدت اجاره منقضی شود.
ثانیاً باید تخلیه را از مستاجر به موجب ارسال اظهارنامه درخواست کند و اگر چنین اقدامی نکند به معنی اذن ضمنی و رضایت برای ادامه تصرف مستاجر است .
ثالثا باید مستاجر به تصرف خود بعد از انقضای مدت اجاره ادامه دهد .
با وجود شرایط فوق میتوان از مستاجر مطالبه اجرت المثل ایام تصرف را در خواست نمود و دادگاه با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری حسب مورد با توجه به مدت تصرف و نوع ملک مستاجر را به پرداخت مبلغی تحت عنوان اجرت المثل محکوم خواهد نمود .

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مطالبه اجرت المثل میتوانید به وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران به صورت طرح سوال و یا رززو‌تلفنی اقدام نمایید. 

  • 14 دی 00
۵ / 4.33 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام،بطرفیت شخصی اعلان ابطال معامله ثبت کردم بصورت حقوقی(ابطال مبایعه نامه صوری)مبایعه نامه زمین هست_امروز جلسه اول بود رفتم دادگاه دفتردار ریاست دادگاه میگه ارجاع دادیم به دادرس شعبه اول حقوقی برید اونجا میرم اونجا میگن پرونده نیومده هر دو دفتر دار میگن به ما ربطی نداره وطرف مقابل باید پییگری کنه آخرشم امروز گفتند پروندتون نیست برید دیگه،الان درسامانه عدل ایران هم چک کردم هیچ تغییری رخ نداده مگه میشه وقت رسیدگی تعیین کنن بعد بگن پرونده نیست وبرید وپروندمو همینطور معلق نگه دارند من چندین پرونده دیگه هم دارم همینطور اطاله دادرسی میکنن الان تکلیف چیست پیش کدام مقام قضایی برم دادستان؟رییس دادگاه؟بازپرس؟ که پرونده مو یا وقت رسیدگی تجدید کنن یا یک کاری بکنند دیگه کجا برم چیکار کنم بسیار سپاسگزارم ازشما

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

باسلام کاربرگرامی نزد ریاست مجتمع رفته و اعتراض خود رااعلام نمایید.

سلام باتنابیلتنننناییباتتننکووددبققعهحجچنقصسزرکنتلییبلدد

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

با درود و احترام . کاربر گرامی وبسایت ، در صورت داشتن سوال حقوقی ، سوال خود را به طور دقیق و کامل و واضح مطرح فرمایید . یا از طریق مشاوره تلفنی ، با وکلا و همکاران محترم من ، به پاسخ سوالات حقوقی خود برسید . موفق باشید .

سلام وقت بخیر . کارمند بانک هستم . هنگام کارسازی یک چک فراموش کردم از آورنده ی چک بخواهم ظهر نویسی انجام دهد و چک را بدون پشت نویسی کارسازی کردم . اما در یک برگه واریز شخص اورنده ی چک اطلاعات را نوشت امضا زد و مبلغ چک به حساب شخص دیگری واریز شد . .حالا بابت این قضیه پرونده م هییت تخلفات اداری رفته . میخاستم بدونم آیا (فراموش کردم) رو در دفاعیه خودم ذکر کنم یا دنبال دلیلی برای دفاع باشم . و اقرار به اشتباهی که سهوا انجام دادم نکنم

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

با سلام،بله مانعی ندارد در هر صورت عمدی در کار نبوده و سوء‌نیتی نداشتید.

باسلام وعرض ادب بنده روز اعزام به خدمت دربیمارستان بستری شدم وتمام مدارک پزشکی موجوداست ازاون طرفم کنکوردادم ودانشگاه دولتی مجازشدم الان برای توجیه غیبت اقدام کردم ولی نظام وظیفه میگه اگرم توجیه کنی باز نمیتونی بری دانشگاه وباید سربازیو ادامه بدی توروخدا راهنمایی کنیدبنده ازطبقه پایین هستم وخیلی برای کنکورزحمت کشیدم جمعا غیبتم یک ماه میشود

پنجشنبه ، 20 مرداد 1401

باسلام شما باید اثبات کنید که غیبت شما موجه بوده و به علت بیماری نتوانسته اید اعزام شوید سپس با استفاده از مرخصی تحصیلی به دانشگاه بروید

سلام آیا مستثنیات دین را بدون وکیل میشه انجام داد؟

پنجشنبه ، 20 مرداد 1401

با سلام و احترام- انجام امور توسط وکیل یا شخصا یک انتخاب شخصی است و در خصوص اعتراض به اجرا تحت عنوان مستثنیات دین می توانید در صورت عدم تمایل به اخذ وکیل با مشاوره با وکلا امور را مستقلا انجام دهید.

باسلام بنده از یک نفر طلب دارم که الان هیچ سندی در دست ندارم.میخواستم تعدنامه بگیرم ازش اما بلد نیستم متنی که باهاش بتونم حقم و بگیرم و تنظیم کنم.لطفا متن برام تنظیم کنید.ممنون

سه شنبه ، 11 مرداد 1401

با درود و وقت بخیر . کاربر محترم سایت ، برای تحریر و تنظیم متن تعهد نامه ، می بایستی با پشتیبانی سایت تماس بگیرید ؛ تا با راهنمایی شما ، یکی از همکاران گرامی برای شما ، متن را تحریر نمایند ..... برای راهنمایی بیشتر نیز ، می‌توانید ؛ درخواست مشاوره تلفنی بدهید . موفق باشید .

سلام بچه همسایه در مورد فرزندم در هر جا بد گویی و تهمت ناروا میزند راه حل چیست

چهارشنبه ، 05 مرداد 1401

سلام واحترام،چنانچه شهودی دارید،میتوانید با استناد به شهود به جرم توهین وفحاشی وافترا از وی شکایت نمایید

چطور میتونم وکیلی که گمش کردم و فقط یه شماره وکالت نامه الکترونیک که تنظیم کرده بود برام رو پیدا کنم. حتی اسمش هم فراموش کردم.

چهارشنبه ، 29 تیر 1401

با سلام شما میتوانید با مراجعه به دفاتر قضایی یا دفاتر فناوری قوه قضائیه از روی قرارداد وکیل مورد نظر زا پیدا کنید .

سلام . از زحمات بزرگواران دادراه متشکرم . بنده در اردبیهشت سال 99 به عنوان نیروی کار معین وارد یکی از ارگان های عمومی شده ام و بعد از چند بار تمدید قرارداد کار معین از مهر سال 99 به صورت قرارداد پاره وقت 150 ساعتی با بیمه 26 روز در ماه تغییر قرارداد دادند و از آن موقع تا الان که تیر 1401 هست به این صورت ادامه فعالیت می دهم با توجه به اینکه پدرم ایثارگر زمان جنگ هست و سابقه ایثارگری یک سال و 6 ماه دارد آیا قانون تبدیل وضعیت ایثارگران شامل بنده می شود ؟

چهارشنبه ، 29 تیر 1401

با سلام چنانچه شما اولا تمام وقت ثانیا به صورت آزمایشی یا پیمانی یا طرحی یا قراردادی با این نهاد کار می‌کرده اید مشمول این قانون هستین. همانطور که در بخشنامه اشعار گردیده : مشمولاني كه در زمان تصويب قانون بودجه به صورت تمام‌وقت در يكي از حالات آزمايشي (رسمي‌آزمايشي)، پيماني، قراردادي، طرحي و شركتي براي انجام فعاليت‌هاي جاري دستگاه در دستگاه‌هاي اجرايي مشمول ماده (۲) قانون جامع خدمات‌رساني به موجب حكم يا قرارداد مقام صلاحيت‌دار خدمت مي‌كنند، با رعايت شرايط تشريح‌شده در اين بخشنامه به صورت رسمي استخدام و يا تبديل وضع مي‌شوند.

با سلام بنده ضمن مرور سامانه ابلاغ در قسمت اگهی های قضایی چند مورد ابلاغیه به اسم خودم در تاریخ های مختلف دیدم،من از هیچکدوم اطلاعی ندارم و مطمئنم مربوط به من نیست ، ولی چون با کد ملی و اسم خودم جستجو کردم این نتایج ظاهر شد نگران شدم ،در ضمن در قسمت ابلاغیه جدید و مشاهده شده موردی را روئیت نکردم، ایا لازم هست کاری انجام دهم؟این ابلاغیه از شورای حل اختلاف کرمان ارسال شده و بنده تهران هستم و امکان مراجعه به کرمان برای پرس و جو ندارم، این تشابه اسمی ایا موردی را متوجه بنده میکند یا خیر؟در ضمن من تیک قبول مشخصات رو هم نزدم

دوشنبه ، 20 تیر 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ اگر در سامانه ثنا با کد ملی خود وارد شده اید ک ابلاغیه ها متعلق ب شماست و در این مورد صرف تشابه اسمی موضوعیتی ندارد میبایست پیگیری کنید و ابلاغیه ها را از قسمت پرونده و روند اطلاع رسانی اشخاص حقیقی جویا شوید ابهام با تشابه اسمی وقتی با کد ملی خود وارد شده اید ک مختص شماست معنایی ندارد بهتر است اگر در اینخصوص با بررسی همه جوانب دچار تشکیک شده اید ب دفاتر خدمات قضایی شهر خود جهت حصول یقین مراجعه کنید و در صورت اطمینان ک ابالغ منتسب ب شماست با ارسال لایحه مرتبط ،مراجعه حضوری و یا اعطای وکالت ب وکیل در شهر مربوطه اقدام مقتضی را بعمل اورید توجه داشته باشید ک تاریخ درج در سامانه ملاک زمان ابلاغ هست موید باشید

سوال حقوقی