02 بهمن 1401
5

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف - هزینه - نمونه درخواست

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف - هزینه - نمونه درخواست

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف

افراد در زندگی مشترک ممکن است دچار اختلافات و مشکلات زیادی شوند که برخی از این مشکلات با مراجعه به شورای حل اختلاف و شرکت در جلسات مشاوره حل شده اما برخی از این مشکلات حل نمی شوند. هنگامی که مشکلات زوجین زیاد شده و غیر قابل حل می شوند اغلب مرد و زن تصمیم به طلاق می گیرند.

زمانی که مشکلات میان زوجین جدی می شود اغلب آن ها به سراغ انجام اقدامات قانونی می روند و خواهان دریافت حق و حقوق خود می شوند. یکی از این حقوق، ارائه درخواست استرداد جهیزیه است که می ‌تواند هم در دادگاه خانواده و هم در شورای حل اختلاف مورد پیگیری قرار بگیرد. در ادامه قصد داریم به شرایط استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف بپردازیم.

 

مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

 

استرداد جهیزیه چیست؟

همانطور که گفته شد وقتی اختلافات میان زوجین شدت می گیرد هر یک به دنبال دریافت حقوق خود می روند. یکی از این حقوق باز پس گیری جهیزیه است که زن می تواند قبل از طلاق و یا بعد از آن درخواست استرداد و یا همان باز پس گیری جهیزیه را مطرح کند

سوالی که در این قسمت پیش می آید آن است که چگونه می توان درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کرد.

قانون دو راه برای استرداد جهیزیه پیشنهاد کرده است؛ مراجعه به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف. در صورتی که مبلغ جهیزیه شما کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و اگر بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد وظیفه پیگیری پرونده شما بر عهده دادگاه خانواده است. این تقسیم کار به دلیل سرعت گرفتن روند پیگیری پرونده ها است.

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف قبل طلاق

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید آن است که آیا می توان قبل از طلاق درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کرد؟ در جواب آن باید بگوییم بله؛ از آنجایی که در زندگی مشترک وظیفه پرداخت نفقه به عهده زوج است و لوازم مورد نیاز زندگی نیز جزء نفقه به حساب می آید، مرد مسئول تامین این لوازم است.

به همین خاطر خرید جهیزیه وظیفه زوجه نیست و زن مسئولیتی در قبال خرید آن ها ندارد. در صورت خرید زوجه می تواند هر زمان که بخواهد درخواست استرداد را مطرح کرده و جهیزیه خود را باز پس گیرد؛ چه قبل از طلاق و چه بعد از آن. از آنجایی که زن مالک این وسایل به حساب می آید حتی بدون اجازه شوهر نیز می تواند آن ها را خارج کرده و یا بفروشد.

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف بعد از طلاق

همانطور که گفته شد هم پس از طلاق و هم بعد از آن امکان ارائه درخواست استرداد جهیزیه وجود خواهد داشت. برای آنکه بتوانید این درخواست را مطرح کنید لازم است شرایط خاصی فراهم باشد. به عنوان مثال جهیزیه باید وجود داشته باشد؛ یعنی اگر از طلاق مدت زمان زیادی گذشته و یا در طول زندگی مشترک وسایل جهیزیه با لوازم دیگری جایگزین شده نمی توان لوازم جدید را به عنوان جایگزین لوازم جهیزیه برداشت.

شرط دوم آن است که زوجه بتواند اثبات کند چه لوازمی جز جهیزیه بوده و در مالکیت او است. برای اثبات این مسئله بهتر است سیاهه جهیزیه که در هنگام انتقال لوازم به امضای شوهر رسیده و آن را تایید کرده است به شورا ارائه شود. در صورتی که سیاهه لوازم موجود نباشد وجود فاکتور وسایل و یا شهادت شهود نیز می تواند موثر واقع شد.

همچنین آخرین شرط مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و ارائه درخواست استرداد، همراه داشتن مدارک مورد نیاز و تعیین قیمت لوازم جهیزیه است. در صورتی که ارزش جهیزیه کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده شده و مورد پیگیری قرار بگیرید؛ اما اگر ارزش جهیزیه بیشتر ۲۰ میلیون تومان باشد دادگاه خانواده به درخواست شما رسیدگی خواهد کرد.

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف پس از فوت شوهر

برای بسیاری از افراد سوال پیش می آید که آیا پس از فوت شوهر ارائه درخواست استرداد جهیزیه لازم است یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم بهتر است برای به وجود نیامدن اختلاف و یا اعلام مالکیت لوازم، درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کرد.

پس از فوت شوهر ممکن است زن بخواهد از خانه او نقل مکان کند و جهیزیه خود را نیز با خود ببرد. در این صورت ممکن است وراث شخص فوت شده ادعای داشتن مالکیت نسبت به لوازم را داشته باشند؛ به همین خاطر بهتر است قبل از ترک خانه و انتقال وسایل، درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کنید تا اثبات شود لوازم مورد نظر در مالکیت شما است.

جدا از لوازم، پس از فوت مرد در صورتی که زوجه دارای فرزند بوده باشد یک چهارم اموال مرد و اگر فرزند نداشته باشد یک دوم اموال مرد به زوجه خواهد رسید و زن اختیار دار اموال در تعلق خود خواهد بود. اموال باقی مانده از شخص فوت شده میان وراث تقسیم خواهد شد.

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف با سیاهه

سیاهه را می توان لیستی از لوازم جهیزیه دانست که در هنگام انتقال وسایل به خانه مشترک نوشته می شود و داماد باید آن را امضاء کند. داشتن سیاهه ای که دارای امضای شوهر است بسیار در اثبات مالکیت لوازم جهیزیه تاثیر دارد و به پیروزی زوجه کمک زیادی می کند.

البته در صورتی که سیاهه شما دارای امضای زوج نیست باز هم بهتر است آن را در هنگام ارائه مدارک تحویل دهید؛ چرا که احتمال دارد با شهادت اقوام و خویشاوندان، آن سیاهه مورد تایید قرار بگیرد. در صورتی که سیاهه جهیزیه خود را دارید برای ارائه درخواست استرداد جهیزیه در مرحله اول لازم است به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

در دفاتر خدمات قضایی فرم پر شده درخواست مورد نظر شما به همراه سایر مدارک مورد نیاز در سایت sana.adliran.ir اسکن شده و بار گذاری می شوند. در صورتی که شما در این سایت ثبت نام نکرده باشید و نام کاربری کلمه عبور شما در سایت وجود نداشته باشد، ارائه درخواست شما امکان پذیر نخواهد بود. برای بارگذاری مدارک حتماً باید در سایت ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

لازم است گفته شود در صورت وجود سیاهه، ارائه آن نیز به دفاتر قضایی الزامی است. البته اگر فاکتور خرید لوازم را نیز دارید همراه با سیاهه به این دفاتر تقدیم کنید تا شورا مدارک بیشتری برای اثبات مالکیت لوازم و دادن رای داشته باشد.

پس از ارائه مدارک، درخواست شما به شورای حل اختلاف فرستاده شده و پس از ارجاع به شعبه مربوطه، تشکیل پرونده انجام می شود. جلسه اولی که برای دادرسی تعیین می شود از سوی سامانه ثنا به زوجین اطلاع داده خواهد شد که هر دو باید در این جلسه حاضر باشند.

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف - وکیل وند

 

استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف بدون سیاهه

درست است که وجود سیاهه در رای دادگاه بسیار تاثیرگذار است اما در صورتی که سیاهه موجود نباشد می توان از طریق دیگر به اثبات مالکیت لوازم پرداخت. در صورتی که فاکتورهای خرید لوازم موجود است حتما در هنگام ثبت درخواست آن ها را به دفاتر مربوطه ارائه دهید تا در سامانه اسکن کنند.

در کنار ارائه فاکتورهای خرید لازم است استشهادیه لوازم جهیزیه را که دارای امضای اقوام و آشنایان است را نیز به دفاتر خدمات قضایی ارائه دهید. هنگامی که قرار دادرسی تعیین شد لازم است شاهدان نیز که لیست خرید را امضا کرده اند در دادگاه حاضر شده و مالکیت زن بر لوازم را تایید کنند.

شورای حل اختلاف با مشاهده مدارک ارائه شده همچون فاکتورهای خرید، سیاهه و استشهادیه رای صادر خواهد کرد. پس از صدور رای طرفین تا ۲۰ روز مهلت دارند درخواست تجدید نظر خود را به دادگاه ارائه دهند. پس از قطعی شدن رای و صدور اجراییه زن می تواند به بخش اجرای احکام در شورای حل اختلاف مراجعه کرده و جهیزیه خود را استرداد کند.

 

مدارک لازم برای درخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف

هنگامی که زوجه به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کند لازم است برای اثبات مالکیت خود بر لوازم جهیزیه و همچنین ارائه درخواست استرداد، مدارکی را به همراه داشته باشد و ضمیمه درخواست کند. مدارک مورد نیاز به عبارت زیر هستند.

 

  • مدارک شناسایی زوجه مانند کارت ملی و شناسنامه
  • سند ازدواج
  • لیست خرید جهیزیه یا همان سیاهه که دارای مشخصات دقیق لوازم است، مانند مارک و قیمت کالاها
  • فاکتور خرید لوازم
  • استشهادیه با امضاء اقوام و خویشاوندان در صورت نبود سیاهه

 

ممکن است این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که پس از ارائه مدارک چقدر طول می کشد تا شورای حل اختلاف رای صادر کند؟ در جواب این سوال باید بگوییم مدت زمان تعیین رای شورا در همه شعبه ها یکسان نخواهد بود و زمان تعیین رای بستگی به تعداد پرونده های در دست بررسی و سایر عوامل دارد. اما به طور معمول حداقل سه ماه برای رسیدگی به پرونده شما و صدور رای زمان نیاز خواهد بود.

 

هزینه استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف

هزینه های درخواست استرداد جهیزیه شامل دو مرحله می شود

در مرحله اول هنگامی که قصد دارید درخواست خود را در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسانید لازم است هزینه ای برای ثبت درخواستتان به این دفاتر پرداخت کنید. به طور کلی هزینه ارائه درخواست در این دفاتر ۴۱ هزار تومان و هر ورقه ای که درخواست ارائه آن ها را دارید ۴ هزار تومان خواهد بود.

علاوه بر این شما باید ۲٫۵ درصد ارزش کل جهیزیه و خواسته خود را نیز به عنوان هزینه دادرسی پرداخت کنید؛ به عنوان مثال اگر ارزش جهیزیه شما حدود ۱۵ میلیون تومان باشد شما باید ۳۷۰ هزار تومان آن را به عنوان هزینه دادرسی پرداخت نمایید.

 

نمونه درخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف

خواهان: نام و نام خانوادگی، کد ملی زوجه و محل اقامت

خوانده: نام و نام خانوادگی، کد ملی زوج و محل اقامت

خواسته: درخواست استرداد جهیزیه با ارزش کمتر از ۲۰ میلیون تومان

دلایل و منضمات: مدارک شناسایی زوجه، شماره سند ازدواج، سیاهه جهیزیه با امضای زوج، لیست جهیزیه و یا فاکتورهای خرید، استشهادیه و شهادت شهود

 

ریاست محترم شورای حل اختلاف مجتمع شماره ..........

با سلام، احتراما به استحضار می رساند، اینجانب........ خواهان پرونده و خوانده محترم، به موجب سند ازدواج شماره .......... مورخ .......... در دفتر ازدواج شماره .......... شهرستان .......... به عقد ازدواج دائم یکدیگر درآمدیم. متاسفانه .......... ماه/سال پس از ازدواج، با یکدیگر، دچار اختلافاتی شده که با تشدید این اختلافات، اینجانب، اکنون قصد دارم تا جهیزیه خود را مسترد دارم. لذا، با تقدیم این دادخواست، تقاضای صدور حکم بر استرداد جهیزیه، طبق سیاهه / لیست پیوست دادخواست، مورد استدعا می باشد.

 

حرف آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با تعریف استرداد جهیزیه و قوانین مرتبط با آن آشنا کنیم. همچنین به مطالبی چون نحوه استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف قبل و بعد از طلاق، استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف پس از فوت شوهر و همچنین استرداد این لوازم با استفاده از سیاهه یا بدون استفاده از آن پرداختیم.

از سوی دیگر اطلاعاتی چون مدارک لازم برای درخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف، هزینه استرداد جهیزیه و همچنین نمونه درخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف را نیز با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره متنی در این زمینه دارید میتوانید به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند مراجعه نمایید.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول

استرداد جهیزیه چیست؟

استرداد به معنای باز پس گیری است؛ به این صورت که فرد درخواستی تنظیم می کند مبنی بر باز پس گیری جهیزیه ای که هنگام ازدواج به خانه مشترکشان انتقال داده است.

چه زمان می توان درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کرد؟

از آنجایی که لوازم جهیزیه در مالکیت زن قرار دارد، او هر زمان که بخواهد می ‌تواند درخواست استرداد جهیزیه را مطرح کرده و آن ها را باز پس گیرد.

آیا برای درخواست استرداد جهیزیه وجود سیاهه لازم است؟

از آنجایی که سیاهه یک مدرک محسوب می شود بهتر است در هنگام درخواست استرداد سیاهه وجود داشته باشد؛ اما اگر موجود نبود شما می توانید از فاکتور خرید لوازم و یا شهادت شهود استفاده کنید.

چگونه می توان درخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف مطرح کرد؟

شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و پر کردن فرم درخواست استرداد و ارائه مدارک لازم، درخواست استرداد جهیزیه را در شورای حل اختلاف مطرح کنید.

چه مدارکی برای ارائه درخواست استرداد جهیزیه لازم است؟

برای تنظیم این درخواست وجود مدارک شناسایی خود مانند کارت ملی و شناسنامه، سند ازدواج، سیاهه، فاکتور خرید لوازم و در صورت عدم وجود سیاه استشهادیه که دارای امضای اقوام و خویشاوندان است ضروری است.

هزینه استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف چقدر است؟

هزینه درخواست استرداد جهیزیه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ۴۱ هزار تومان به همراه ۴ هزار تومان به ازای هر ورقه درخواست خواهد بود. همچنین شما باید ۲٫۵ درصد ارزش کل جهیزیه را به عنوان هزینه دادرسی بپردازید.
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
لیلا-اردستانی-رستمی
لیلا اردستانی رستمی وکیل پایه یک دادگستری
محاسبه دیه وقتی میزان جراحات توسط پزشک قانونی مشخص شده

سلام پزشکی قانونی متن دیه بنده را خطاب به دادگاه چنین تنظیم کرده(جراحات حارصه خلف قفسه سینه.تورم خلف سر. جراحت حارصه خلف ساعد راست ومچ دست راست. ساق پای راست. مچ پای راست.زانوی چپ...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
امکان فسخ قولنامه تنظیم شده

سلام من از مادر خانومم وکالت تمام اختیار دارم یک زمین رو پیش نویس کردم اما مادر خانومم راضی نیست آیا می تونم کنسل کنم این پیش نویس رو یانه درضمن هیچ مدرکی هم به املاک ندادم

08 بهمن 1401
زهرا-نادری
زهرا نادری وکیل پایه یک دادگستری
ازدواج با تبعه افغان

ببخشید من میخوام با یک اقای افغانی ازدواج کنم بعد برگه سرشماری دارن با اون میشه از دولت اجازه ازدواج گرفت ؟
یا باید تابعیت بگیرند
تابعیت هم که نمیدن پس باید چی کار کرد

08 بهمن 1401
راحله-شفیعی-عربی
راحله شفیعی عربی وکیل پایه یک دادگستری
سوال در مورد قیمومت فرزند

سلام .من همسرم فوت شده و تک پسر خانواده بوده و پدر همسرمم هم زودتر از همسرم فوت شده و من می‌خوام مهریه رو بزارم اجرا چون حق ارث همسرم رو از خونه پدریش نمیدن مادر شوهرم .و من برای ق...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
مسئولیت ناشی از عیب با کیست؟

با سلام و احترام, همسایه ام شالیزار دارد. و شکایت کرده که سپتینک منزل من مقداری نشتی دارد. منزل در شهر است .سند و گواهی پایان کار دارد. مسولیت ادعای ابراز شده با کیست? صاحب ملک ,...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا