انواع سند ملکی در قانون چیست

معنی و مفهوم سند 

 سند نوشته ای است که در مقام اثبات ادعا یا  دفاع قابل استناد است با توجه به این تعریف فیلم ،صدای ضبط شده و عکس سند محسوب نمی شود اما به عنوان اماره قضایی برای اثبات ادعای دفاع قابل استفاده است.

 آیا فکس (دورنگار) سند محسوب میشود ؟
 فکس دورنگار سند محسوب نمی‌شود بلکه صرفا نوعی تصویربرداری از سند است از همین رو به آن تله کپی (کپی برداری از راه دور) نیز گفته می‌شود. بنابراین فکس فقط نوعی تصویر محسوب می شود.

سند به چند دسته تقسیم میشود؟
به طور کلی سند به دو دسته تقسیم میشود ۱سند رسمی ۲سند عادی
برای پی بردن به معنی و مفهوم سند رسمی باید به ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی مراجعه کنیم 

سند رسمی چیست ؟
 قانون گذار در ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی سند رسمی را بدین گونه تعریف نموده است ؛
اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات‌ قانونی تنظیم شده باشند رسمی است.

مصادیقی از اسناد رسمی 

از موارد و مصادیق سند رسمی میتوان موارد ذیل را به عنوان نمونه بیان کرد؛
قوانین و فرامین حکومتی آیین نامه ها و مصوبات دولتی
اسناد اداری مانند دستورات اداری و مدیریتی 
اسناد قضایی مانند احکام و قرارهای محاکم و صورتمجلس تنظیمی مرجع رسیدگی‌کننده اعم از قضایی و اداری و مراجع دادگستری یا غیر دادگستری
اسناد تنظیمی توسط ادارات ثبت اسناد املاک و ادارات ثبت احوال 
اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ثبت ازدواج و طلاق
اسناد تنظیمی توسط سایر مقامات و مراجع که قانونگذار تنظیم سند را به عهده آنها سپرده مانند پروانه وکالت

سند عادی چیست؟

مبایعه نامه تنظیمی در آژانس های املاک چه نوع سندی است ؟
آیا سند عادی محسوب میشود ؟

اگر سندی هر یک از اوصاف ماده 1287 قانون مدنی را نداشته باشد عادی است ، بنابراین اسناد تجاری برات، سفته و چک ،اسناد تنظیمی در آژانس های املاک مانند مبایعه نامه اجاره نامه و قرارداد مشارکت در ساخت نامه‌ها و رسیدهای عادی، وصیت نامه خودنوشت، دفاتر تجاری و سهام شرکت ها همگی سند عادی است زیرا هیچ مامور رسمی تنظیم آنها دخالت نداشته است.
 برای آگاهی بیشتر از مصادیق سند رسمی و عادی میتوانید به وکلا و مشاوران حقوقی و کارشناسان سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران مراجعه نمایید.

 مزایای اسناد رسمی 

فایده شناخت و تمییز دادن سند عادی از سند رسمی در بودن مزایایی است که قانون گذار برای سند رسمی در نظر گرفته است.

مزایای اسناد رسمی عبارت است از؛
اسناد رسمی قابل انکار و تردید نیست و فقط قابل ادعای جعل است یعنی شخصی که سند منتسب به اوست نمی تواند اظهار دارد که امضا اثر انگشت یا خط از آن او نیست.
در اسناد رسمی تاریخ تنظیم حتی در برابر اشخاص ثالث معتبر است اما در اسناد عادی تاریخ تنظیم فقط فی مابین طرفین و وراث و موصی له ایشان معتبر است.
اسناد رسمی نسبت به تعهدات مندرج در آنها لازم‌الاجراست اسنادی که برای اجرای مفاد آنها علاوه بر روی به دادگاه و اقامه دعوا می توان به صرف مراجعه به اداره ثبت اسناد نیز اجرای آنها را درخواست کرد اسناد لازم الاجرا نامیده می شود.

انواع سند ملکی 

پس از آگاهی از تعریف سند و انواع  و مصادیق آن و آشنایی با مزایای سند رسمی در ادامه این مقاله به بررسی انواع سند ملکی خواهیم پرداخت ولی قبل از آن باید برای آگاهی هر چه بیشتر مخاطبان محترم سایت وکیل وند به تعریف سند ملکی بپردازیم .

سند ملکی چیست؟

سند ملکی توافق‌نامه‌ای برای خرید و فروش خانه است که اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده از جمله مشخصات ملک و مال، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات، با جزئیات در آن نوشته می‌شود.
بر اساس تعریف سند، این سند هم باید در اداره ثبت اسناد و یا دفترخانه اسناد رسمی و یا مامورینی که طبق مقررات صلاحیت دارند، تنظیم شوند.

انواع سند ملکی


سند شش‌ دانگ

واژه شش‌دانگ به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد و منظور سندی است که مالکیت کامل آن برای یک نفر می‌باشد. شش‌دانگ به معنای شش جهت است، یعنی تمام جهات یک ملک از شمال و جنوب تا غرب و شرق و بالا و پایین ملک را در بر می‌گیرد و فرد دیگری در این ملک سهم و نقشی ندارد.

این نوع سند یکی از معتبرترین و رایج‌ترین اسناد است و اغلب مشکل حقوقی کمی در مورد آن پیش می‌آید.

 سند عرصه و اعیان

سندِ مربوط به زمینی که آپارتمان در آن ساخته شده است، به عنوان سند عرصه شناخته می‌شود و به سندی که متعلق به واحدهای احداث شده در زمین است، سند اعیان گفته می‌شود. به همین دلیل اغلب واحدهای آپارتمانی که در کلان‌شهرها مشاهده می‌شوند، دارای سندی هستند که سند عرصه و اعیان نام دارد.

سوالی که در این مورد به وجود می آید این است که میزان سهم هر یک از مالکین واحدها چگونه قابل تعیین است ؟
میزان سهم هریک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آن‌ها دارد. این موضوع درمواقع انحصار وراثت یا ساخت مجدد عرصه اهمیت پیدا می‌کند، که با مراجعه به شهرداری می‌توان سهم هرکس از عرصه را مشخص کرد.

 سند بنچاق

در گذشته این سند معمولا توسط کاتبین و اشخاص باسواد نوشته می‌شد و توسط معتمدین و علمای دینی مهر و امضاء می گردید و اشخاص برای اثبات مالکیت خود، به آن استناد می‌کردند.

بعد از اجرای قانون ثبت بنچاق به چه سندی گفته میشود ؟
بعد از اجرای قانون ثبت، بنچاق به سندی گفته می‌شود که پس از نقل و انتقال ملک، توسط دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌گردد و حاوی تمام جزئیات و متعلقات و مشخصات ملک می‌باشد؛ مانند شماره‌های مربوط به آب، برق، تلفن و …. 
باید به این نکته توجه داشت مطالبی که  در بنچاق نوشته می‌شود در دفترچه مالکیت نیست و برای دسترسی به مشخصات ملک، بهتر است در هنگام انجام معامله، محتویات بنچاق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

آیا سند بنچاقی امروزه رواج دارند و دارای اعتبار هستند ؟
 این اسناد امروزه خیلی زیاد رواج ندارند، اما اعتبار آن‌ها پس از تایید صحت آن‌ها نزد مراجع قانونی پذیرفته می‌شود.

سند منگوله‌دار

منظور سندهای مالکیت دفترچه‌ای است که با یک نخ و تکه‌ای سرب تهیه می‌شوند. چنین سندی به واسطه همین تکه سرب پلمپ شده، اعتبار و صحتش تأیید می‌شود و این اطمینان را می‌دهد که آن‌چه در دست است یک سند ملکی مطمئن و معتبر می‌باشد.

سند تک برگ (شناسنامه مالکیت )

اسنادی که تک برگ هستند ، این نوع سند ملک، از سوی نهادهای رسمی کشور طراحی شده و به تأیید رسیده‌اند. مزیتی که این سند دارد در همان تک برگی بودنش است چرا که به محض رویت میتوان تمام اطلاعات موجود از بنا و ملک را مشاهده کرد و از صحت آن مطلع شد.

برای آگاهی و کسب اطلاعات هر چه بیشتر میتوانید به وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران مراجعه نمایید.

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل