بررسی حکم خرید، تولید، حمل، نگه داری و استعمال هروئین

هروئین چیست؟

هروئین که ماده مخدر و یکی از مشتقات مرفین است که در سال 1874 توسط یک دانشمند انگلیسی به نام رایت کشف شد. در سال 1890 میلادی یک دانشمند آلمانی به نام درسر با همکاری چند دانشمند دیگر مطالعاتی روی هروئین انجام دادند و آن را برای معالجه مبتلایان به سل و سایر بیماری های تنفسی به کار بردند. کاشف هروئین به زودی متوجه خطرات آن و گرفتاری آن به هروئین که بیش از مرفین بود گردید و در مجلات پزشکی 1899 هشدارهای لازم داده شد و در سال 1916 بیمارستان های آمریکا به تدریج از مصرف هروئین به عنوان یک دارو خودداری نموده و از کتاب دارویی آن سال ها حذف و ساخت آن در دنیا ممنوع شد.

هروئین که در زبان عامیانه به نام های گرد ، جنس و هری شناخته شده از نظر ظاهری شبیه شیر خشک است ، مزه تند و تلخی دارد و زمانی که بین دو انگشت مالیده می شود از بین می رود. البته در بازار قاچاق بر حسب کیفیت به رنگ های زرد ، قهوه ای و قرمز نیز مشاهده می شود. هروئین را در صورتی که روی یک ورقه قلع و یا زر ورق بریزیم و آن را حرارت دهیم در حرارت 170 درجه سانتی گراد ذوب شده و مانند گلوله ای جیوه ای شروع به لغزش و تکان خوردن می نماید.

هروئین را به روش های مختلف از جمله تدخین به وسیله زر ورق ، استنشاقی و تزریق مصرف می کنند.


رکن قانونی جرایم تولید، حمل، نگه داری و استعمال هروئین :

طبق ماده 1 قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1376 با اصلاحات سال 1396

1-وارد کردن ، ارسال ، صادر کردن و تولید و ساخت انواع موادمخدر از جمله هروئين 

2-نگهداری ، حمل ، خرید، توزیع ، اخفا، ترانزیت ، عرضه و فروش هروئین 

3- استعمال هروئین به هر شکل و طریق مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد.

4- تولید، ساخت ، خرید، فروش ، نگهداری آلات و ادوات و ابزار مربوط به ساخت و استعمال موادمخدر از جمله هروئين 

جرم بوده و مرتکب جرایم فوق به مجازات مقرر در قانون مبارزه با مواد مخدر محکوم خواهد شد. 


مجازات وارد نمودن، تولید، حمل، توزیع، نگخ داری ماده هروئین 

برابر ماده 8 قانون مبارزه با مواد مخدر مجازات جرایم فوق به شرح ذیل است :

ماده۸ ـ هر کس هروئین، مرفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی که فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهدشد.

۱ـ تا پنج سانتی گرم ،از پانصدهزار ریال تایک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق .

۲ ـ بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم ، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی وسی تا هفتاد ضربه شلاق .

۳ ـ بیش از یک گرم تا چهار گرم ، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق .

۴ ـ بیش از چهار گرم تا پانزده گرم ، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق .

۵ ـ بیش از پانزده گرم تا سی گرم ، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق .

۶ ـ بیش از سی گرم ، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم .

تبصره ۱ ـ هر گاه محرز شود مرتکب جرم موضوع بند (۶) این ماده برای بار اول مرتکب این جرم شده و موفق به توزیع یا فروش آن هم نشده در صورتی که میزان مواد بیش از یکصد گرم نباشد با جمع شروط مذکور یا عدم احراز قصد توزیع یا فروش در داخل کشوربا توجه به کیفیت و مسیر حمل ، دادگاه به حبس ابد و مصادره اموال ناشی از همان جرم ، حکم خواهد داد.

تبصره ۲ ـ در کلیه موارد فوق چنانچه متهم از کارکنان دولت یا شرکتهای دولتی وشرکتها و یا موسسات وابسته به دولت باشد، علاوه بر مجازاتهای مذکور در این ماده به انفصال دایم از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد.

و تکرار جرایم فوق در ماده 9 این قانون به شکل ذیل جرم است :

ماده ۹ ـ مجازاتهای مرتکبین جرایم مذکور در بندهای ۱ تا ۵ ماده ۸ برای بار دوم یک برابر و نیم مجازات مذکور در هر بند و برای بار سوم دو برابر میزان مقرر در هر بند خواهدبود. مجازات شلاق برای بار دوم به بعد، حداکثر هفتاد و چهار ضربه می باشد.

چنانچه در مرتبه چهارم مجموع مواد مخدر در اثر تکرار به سی گرم برسد مرتکب درحکم مفسد فی الارض است و به مجازات اعدام محکوم می شود. حکم اعدام در صورت مصلحت در محل زندگی محکوم و در ملا عام اجرا خواهد شد. چنانچه مجموع مواد مخدردر مرتبه چهارم در اثر تکرار به سی گرم نرسد مرتکب به چهل تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می شود.

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل