تعهدات وکیل در مقابل موکل کدام است؟

دانستن تعهدات وکیل در مقابل موکل به شما این آگاهی را می دهد تا مطالبات خود را درست مطرح کنید. اطلاع از این موضوع چه در جایگاه یک وکیل قرار داشته باشید، چه در جایگاه موکل برای شما ضروری است. چرا که پس از عقد وکالت کاملاً به حقوق قانونی خود آشنا هستید و آگاهانه عمل می کنید. این آگاهی روند انجام کارها را بدون هیچ مانعی با سرعتی قابل قبول به سمت نتیجه مطلوب پیش خواهد برد. در واقع اطلاع از تعهدات وکیل در برابر موکل باعث می شود تا احتمال ایجاد اختلاف های احتمالی منتفی شود.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

اگر به معنای لغوی وکالت توجه کنید متوجه می شوید که معنی واگذار کردن و تفویض می دهد. بنابراین با وکالت از لحاظ حقوقی بین دو طرف یک قرارداد بسته می شود. این قرارداد به این صورت است که فردی به عنوان موکل انجام امور یک کار مشخص را به شخصی با عنوان وکیل واگذار می کند. در این لحظه با شکل گرفتن یک رابطه حقوقی تعهدات وکیل در مقابل موکل معنا پیدا خواهد کرد.

معنی تعهدات وکیل در مقابل موکل چیست؟

وکیل با توجه به معنی لغوی «تعهد» ضامن انجام کار موکل خود از آغاز عقد وکالت تا پایان می شود. یعنی از ابتدا تا آخرین مرحله از انجام کاری را که موکل به او واگذار کرده است انجام می دهد. در واقع وکیل موظف است کارهای محول شده از طرف موکل خود را به سرانجام برساند.

در علم حقوق هر فردی طیف گسترده ای از تعهدات را اعم از تعهدات عام و خاص بر عهده دارد. تعهدات عام شامل همه مواردی است که به حکم اخلاق، وجدان و قانون موظف به انجام آن ها هستیم. در مقابل، تعهدات خاص را مواردی تشکیل می دهند که قانون به صورت واضح آن ها را مشخص کرده است. این تعهدات برای همه لازم الاجرا بوده، به هیچ عنوان نمی توان از انجام آن ها خودداری کرد.

نوع تعهدهای وکیل از چه نوع است؟

تعهدات وکیل در مقابل موکل خود از نوع تعهدات خاص است که قانون به طور دقیق مشخص کرده است. قانون به صورتی است که اگر وکیل به تعهدات خود عمل نکند موکل قادر به اعمال پیگیری قانونی خواهد بود. در قانون کشور تعهداتی برای وکیل مقرر شده است که به محض عقد وکالت باید آن ها را انجام دهد. البته موکل این اختیار را دارد که محدوده اختیارات وکیل خود را مشخص کند. یعنی موکل می تواند وظایف و تعهدات وکیل خود را در یک چارچوب مشخص برای او تعریف کند.

تعهدات وکیل در مقابل موکل شامل چه مواردی است؟

تعهدات وکیل در مقابل موکل خود شامل موارد زیر می شود:

انجام موضوع وکالت

مهم ترین تعهدی که یک وکیل به موکل خود می دهد انجام موضوع وکالت به صورت تمام و کمال است. در واقع بعد از عقد وکالت به صورت خود به خود چنین تعهدی بر عهده وکیل خواهد بود. طبق قانون همه مواردی که به موضوع وکالت مربوط باشد جزء اختیارات وکیل قرار داده می شود. رسیدگی به همه مقدمات، لوازم، اسباب لازم و هر مورد مرتبط با موضوع وکالت بر عهده وکیل است.

البته به یک نکته در رابطه با محدوده تعهدات وکیل در مقابل موکل باید توجه کنید. این نکته این است که این محدوده تا حدودی می تواند متفاوت باشد. تفاوت تعهدات وکلا با در نظر گرفتن 2 نوع وکالت اشاره شده در زیر مشخص می شود:

 • وکالت مطلق: وکیل در این نوع وکالت از جانب موکل خود اختیار تام دارد تا به همه امور رسیدگی کند.

 • وکالت مقید: محدوده فعالیت و عملکرد وکیل در این نوع وکالت با محدودیت مواجه است.

حفظ تمام اسرار موکل

حفظ تمام اسرار موکل علاوه این که جزء تعهدات وکیل در مقابل موکل قرار دارد، یکی از اصول حرفه ای نیز به شمار می آید. وکیل در حفظ هر نوع اسراری که از موکل خود می داند باید کوشا باشد. فرقی بین اسراری که به واسطه موضوع وکالت برملا شده است و یا اسرار شخصی موکل وجود ندارد. این موضوع به اندازه ای اهمیت دارد که قانون برای آن ضمانت اجرایی در نظر گرفته است. موکل می تواند وکیل را در صورت نقض این تعهد تحت تعقیب و مجازات مدنی، کیفری و انتظامی قرار دهد.

رعایت مصلحت موکل

یکی دیگر از تعهدات وکیل در مقابل موکل رعایت مصلحت موکل در طول دوران وکالت است. قانون این حق را برای موکل در نظر گرفته است. یعنی وکیل در تمام دوران وکالت نباید ذره ای خلاف مصلحت موکل خود عمل کند. او در همه دوران انجام وظایف خود فقط و فقط باید در مسیر رعایت مصلحت موکل خود پیش برود. در غیر این صورت، اگر خیانت وکیل به اثبات برسد طبق ماده 41 قانون وکالت با او برخورد می شود. در این قانون 2 مورد ذکر شده است:

 1. محرومیت ابدی وکیل از شغل وکالت

 2. مطالبه خسارت موکل از وکیل

بازگرداندن اموال و اسناد مربوط به موکل

بازگرداندن اموال و اسناد مربوط به موکل یکی دیگر از تعهدات وکیل در مقابل موکل به شمار می آید. البته این مورد مربوط به زمانی است که وکالت تمام شده باشد یا به دلیلی انحلال وکالت صورت گرفته باشد. عموماً در دوران وکالت ممکن است مدارک، اموال و اسنادی به وکیل سپرده شود تا امور وکالت را انجام دهد. وکلا بلافاصله با پایان یافتن و یا انحلال وکالت باید همه آن ها را به موکل خود برگردانند. عدم انجام این کار به معنی خیانت در امانت است و پیگیری کیفری در پی خواهد داشت. البته دستمزد و هزینه های وکیل در مدت زمان انجام کارهای وکالت جزء این مورد قرار نمی گیرد.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

کلام آخر درباره تعهدات وکیل در مقابل موکل

یک وکیل با تجربه به خوبی و به طور کامل با مجموعه تعهدات وکیل در مقابل موکل آشنایی دارد. وکلای مجرب فعال در مراکز معتبر علاوه بر این میزان آگاهی، بهترین مشاور حقوقی موکل خود نیز محسوب می شوند. آن ها قادر به هدایت موکل خود در بهترین مسیر رسیدن به نتیجه مطلوب خواهند بود. چرا که دانش، تعهد و تجربه لازم را همراه با هم در اختیار دارند. تنها در این صورت است که کارهای حقوقی افراد روندی فوق العاده مناسب را طی خواهند کرد. به این معنی که پرونده حقوقی با حضور یک وکیل مجرب از کوتاه ترین راه به بهترین نتیجه می رسد.

کلمات کلیدی

 • وکیل و موکل
 • در چه صورت اعمال وکیل نسبت به موکل معتبر نیست؟
 • تکالیف وکیل دادگستری
 • وکیل کیست و چه وظایفی دارد
 • موکل چیست ویکی پدیا
 • قویترین موکل
 • موکل کیست و چیست
 • معنی موکل در حقوق
 • مطالبه خسارت از وکیل
 • خیانت در امانت وکالت تام
 • وظایف و مسئولیت وکیل
 • وکالت هم تبری باشد

۵ / 5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

باسلام و خسته نباشید . میخاستم بدونم امکان داره کسی که زمینی را بصورت هبه در یافت کرده قسمتی از زمین و قبض کنه و قسمت دیگه زمین و تصرف نکه یعنی فقط قسمتی از مال هبه رو فبض کنه ؟؟؟؟؟ ایا هبه با واگذار نامه فرق داره ؟؟؟؟؟؟ ممنون از زحماتتون تشکر .

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

با درود و احترام . کاربر گرامی ، هبه از عقود تشریفاتی بوده ؛ یعنی صحت عقد ، مستلزم قبض عین موهوبه میباشد . پس بنابراین نسبت به بخش قبض شده ، عقد هبه صحیح ؛ و نسبت به الباقی که قبض نشده ؛ عقدی هم واقع نشده . موفق و سربلند باشید .

باسلام من ماشینم توقیف قضایی شده اعتراض ثالث زدم و امروز قرار وتصمیم نهاییش ب نفع من اومد ایا میتونم با این قرار نهایی ماشینم رو ترخیص کنم؟ یا منتظر واخواهی بمنم ؟؟

سه شنبه ، 11 مرداد 1401

با سلام‌چنانچه رای قطعی شده باشد و مدت واخواهی گذشته باشد امکان رفع توقیف وجود دارد

به شخصی وکالت بلاعزل فروش ملکم را دادم و اصل سند هم بهش تحویل دادم ولی قصد فروش نداشتم و هیچ وجهی هم از او دریافت نکردم فقط برای انجام کاری این وکالت را بهش داده بودم ولی شخص کلاهبردار از کار درآمد و اسناد ملکی من را عودت نداد و گفت گم کرده و بهانه های مختلف می آورد و کاری هم که قرار بود انجام دهد انجام نداد. از او شکایت کیفری کردم و کیفرخواست در دادسرا صادر شده و در مرحله صدور رای در دادگاه کیفری است در ابتدای شکایت کیفری برای اینکه نتواند ملک را به فرد دیگری منتقل کند سریعا تقاضای سند المثنی کردم و سند المثنی گرفتم ولی متوجه شدم این شخص سند را به صورت وکالتی به شخص دومی فروخته و چون سند المثنی گرفته بودم شخص دوم نتوانسته سند را بنام خودش بزند و از من شکایت الزام به سند کرده حال وقت دادرسی برای دادگاه حقوقی الزام به سند (که نفر دوم از من شکایت کرده) دارم سوال اول : در دادخواست تقابل برای خواسته ابطال سند وکالت نامه و صلح نامه ای که بین شخص دوم و من با وکالتنامه مع الواسطه شخص کلاهبردار تنظیم شده به کدام شماره قانون استناد کنم سوال دوم : در لایحه دفاعیه برای عدم استماع دادخواست الزام به سند، به چه شماره قانونی استناد کنم سوال سوم : در دادگاه کیفری رای کلاهبرداری ایشان بابت زمین صادر شده طبق چه قانونی می توانم وکالت ها و معاملات بعدی این کلاه بردار از روی زمین را باطل کنم؟

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

با سلام وظیفه خواهان یا خوانده ارائه ادله موضوعی است و ارائه ادله حکمی بر عهده دادرس است لکن میتوانید در خصوص سوال اول به مواد ۱۹۱ قانون و فقدان قصد جهت وکالت استناد کنید در خصوص سوال دوم باید ابتدا کلاهبرداری را اثبات کنید یل باطل بودن وکالت را . در خصوص سوال سوم شما با استناد به اصل تفوق آرا کیفری بر حقوقی اقدام به ابطال نمایید.

هزینه تنظیم دادخواست ابطال اجرائیه دادگاه را اعلام بفرمائید

چهارشنبه ، 05 مرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ مستحضر باشید موضوع حق الزحمه تنظیم اوراق قضایی من جمله دادخواست امری منحصر ب شخص در میان متخصصین هست و ملاک و معیار قانونی ندارد متخصصین باتوجه ب توانایی خود در تنظیم اوراق و موضوع دعوا مبلغی را خود تعیین میکنند تا پس از رزرو کاربر متقاضی مبادرت ب تنظیم اوراق نمایند هزینه تنظیم اوراق توسط بنده مبلغ ۴۰۰ هزار تومان هست.مع الوصف میتوانید از طریق پروفایل.میزکار.درخواست های حقوقی.تنظیم دادخواست ب احدی از متخصصین پیشنهاد بدهید تا بررسی شود موید باشید

سلام خوبی خسته نباشی میخوام تماس چند پیش دربیارم چگونه میشه

جمعه ، 31 تیر 1401

با سلام اگر خط به نام خودتان است به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید .

با سلام و خسته نباشید. در جلسه شورای حل اختلاف که در مورد تخیله مستاجر داشتم.حکم بر این قرار گرفت که مستاجر من مبلغ یک میلیون و ششصد هزار تومان بابت عجور معوقه بعد َاز سه روز پرداخت کند و دو ماه فرصت داده شد تا ضمن پرداخت اجاره آن ، خانه را تخلیه کند.در حکم دادگاه شماره کارت وارد شده جهت واریز مبلغ اشتباه وارد شده.که البته من شماره کارت را برای او پیامک کردم.که در جواب من اشاره کرده که قصد پرداخت آن را ندارد.سوال من این است که چگونه به شورای حل اختلاف اطلاع بدهم که شماره کارت وارد شده اشتباه است و اینکه مستاجر عجور معوقه را طبق حکم شورا واریز نکرده است و در پیامک های خود مدعی شده که شما با شورای حل اختلاف تبانی کرده اید که این حکم را داده اند .آیا باید دوباره دادخواست جهت تشکیل شورای حل اختلاف بدهم تا مطالب را به اطلاع آنها برسانم.با تشکر

سه شنبه ، 28 تیر 1401

بله طی لایحه ای به شورای حل اختلاف شماره کارت صحیح اعلام شود حضوری هم پیگیری شود

سلام،هزینه دادخواست،نفقه،مهریه وجهیزیه وطلاق چقدره

سه شنبه ، 28 تیر 1401

اصوبا درردعاوی مالی در مرحله بدوی هزینه دادرسی ۳.۵درصد خواسته در دعاوی غیر مالی مثل طلاق حدودا ۲۰۰هزار تومن‌ میشود.

سلام ابلاغیه اومده مدارکمو گم کردم ثبت ثنا نشدم و میخوام بدونم پروندم چیه

شنبه ، 18 تیر 1401

با سلام با استفاده از اطلاعات شناسنامه رمز ثنا بازیابی کنید یا به دفاتر خدمات قضایی رجوع کنید

سلام. بنده یک قسمتی از باغی را خریداری نموده ام. از آنجا که باغ مورد نظر زیر مساحت قانونی برای تفکیک می باشد و در نتیجه قسمت خریداری شده مشاع می باشد اما در متن مبایعه نامه به صورت افرازی به بنده فروخته شده است، آیا می توانم با تکیه بر این موضوع، قرارداد را فسخ کنم یا اینکه این موضوع دلیل محکمه پسندی برای فسخ قراردارد نیست؟

شنبه ، 18 تیر 1401

با سلام چنانچه باغ با توافق شما مفروز محلي فروخته شده باشد امکان فسخ نیست اما چنانچه شما بدون اطلاع و با اشتباه خریداری کرده باشید امکان بطلان معامله به علت فقدان قصد امکان‌پذیر است همچنین به علت اشتباه در قصد جهت راهنمایی بیشتر از مشاوره تلفنی استفاده کنید .

سلام میخواستم بدونم امکانش هست وکیل بتواند از قاضی صرفا فقط ریز پیامکهای گوشی همسرم رو بگیره و تحویل من بده؟

پنجشنبه ، 16 تیر 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ در این موارد اصولا میبایست بطرفیت همسر طرح دعوا شود و ادله و شواهدی مبنی بر رابطه نامشروع یا دیگر موارد مشابه نیز وجود داشته باشد که قاضی درخواست اخذ پرینت مکالمات را جهت روشن شدن موضوع ضروری دانسته و بدان ترتیب اثر دهد متاسفانه مشخص نکردید ک موضوع شما چیست لیکن ب صرف ظن و گمان ب درخواستی توجه نمیشود چه شخص اصیل انرا درخواست کند یا وکیل دادگستری تقاضا نماید موید باشید

سوال حقوقی