تقسیم اموال بعد از طلاق بین زوجین

در طلاق اموال چگونه تقسیم می شود ؟

-       بعد از جدایی بین زوجین مسئله ای که پیش می آید ،تقسیم اموال و جهیزیه بین زن و مرد می باشد .در این مقاله ذکر می گردد نحوه ی این تفکیک بندی به چه صورت می باشد ؟

 

-       با وجود اینکه تقسیم دارایی در بسیاری از کشور ها قابل پذیرش نمی باشد و قانونی در این راستا وجود ندارد که در مورد تقسیم اموال بعد از طلاق بخواهد تصمیمی گرفته شود ،اما در قانون ایران این امر وجود دارد که می توان آنر جزء شروط ضمن عقد آورد .

 

-       تقسیم اموال زوجین در طلاق :

 

-       زن و مرد می توانند در زمان عقد نکاح هر شرطی را در عقد نکاح ذکر کنند ،حتی می توانند بر سر دارایی ها و تقسیم اموال با هم شرط کنند .

 

-       البته باید دانست حقوق مالی (زوجه ) در طلاق مانند اجرت المثل ،مهریه ،نفقه و شیر بهاء جدا از موضوع حقوق مالی و دارائی می باشد .

 

-       طبق ماده ی118 قانون مدنی : زن در اداره ی دارایی خود مستقل است این اموال چه منقول و چه غیر منقول باشد و چه این که در زمان زوجیت به دست آمده باشد یا هر طریق دیگر تماما مختص به خود زن می باشد و به تنهایی می تواند هر طور که تمایل دارد در اموال خود تصرف کند ،از طرفی مرد نیز حتی اگر متاهل باشد در اداره ی اموال خود مستقل است و می تواند هرگونه دخل و تصرف حقوقی و مادی در اموال خود داشته باشد .

 

-       همینطور در ماده ی 1119 قانون مدنی : زوجین می توانند ضمن عقد نکاح ، هر شرطی را که مخالف قانون و شرع نباشد را به عنوان شرط ضمن عقد پیش بینی کنند ، و می توانند شرط تقسیم دارایی را هرگونه که تمایل داشته باشند توافق کنند و سر دفتر ازدواج ملزم است شروط زوجین را در عقد نامه مکتوب کند .

 

-       در چه صورت زوج(مرد ) بعد از طلاق باید نصف دارائی خود را به زوجه بدهد ؟

 

-       درصورتیکه طلاق از طرف زوج باشد و از طرف زن نباشد ، و در صورتیکه زن وظایف زناشویی خود را کامل انجام دهد و سوء رفتاری در رفتار و اخلاق وی وجود نداشته باشد ،در اینصورت مرد موظف است در این شرایط تا نصف دارائی موود خود را که در ایام زوجیت و زندگی زناشویی به دست آورده را یا معادل آنرا بصورت بلاعوض به زوجه خود منتقل کند. 

 

-       شروطی که باید در عقد نامه مبنی بر تقسیم اموال زوج بعد از طلاق باید ذکر گردد و امضاء شود چیست ؟

 

1-    در صورتیکه طلاق از سوی زوج باشد .(طلاق توافقی و یا از سوی زن پذرفته نیست )

2-    باید شوهر شرایط مذکور را بپذیرد و آنها را امضاء کند .

3-    اموالی که تقسیم میشود اموالی از زوج باشد که در طول ایام زوجیت به دست آورده باشد .

4-    اموال در هنگام طلاقق موجود باشد و از ملکیت شوهر به هر دلیلی خارج نشده باشد .

 

 

-       عوامل موثر در تصمیم قاضی در تعیین میزان شرط تصنیف دارائی زوج :

-       به این دلیل که در قانون ذکر شده تا 50 درصد دارائی مرد در صورت دارا بودن شرط مذکور به زوجه تعلق می گیرد ،منظور از 50 درصد (1تا5 درصد ) اموال مرد می باشد ،و علاوه بر آن  نسبت به میزان دارائی مرد تصمیم قاضی رسیدگی کننده هم می تواند در میزان تقسیم اموال مرد تاثیر گذار باشد  که

 

-        این عوامل عبارتند از:

1-    میزان اموال زوج

2-    سن زوجین و وضعیت زندگی و جسمانی هر دو

3-    شرایطی که زوج در طول زندگی آیا اموالی به زوجه داده است ؟

4-    سالهای زوجیت

5-    وضع مالی زوجه هنگام طلاق    

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل