سوال حقوقیت رو همین حالا از ما بپرس !!
تا وکیل در کوتاه ترین زمان پاسخ شما رو بده .
09 مهر 1401
3.33

تنظیم شکایت نامه اینترنتی امکان پذیر می باشد؟ | متن شکایت آنلاین

چه جوری اینترنتی شکایتم رو ثبت کنم؟ | چه جوری اینترنتی شکایت کنم؟ | شکایت آنلاین | متن شکایت برای سرقت از طریق اینترنت | سایت شکایت اینترنتی (آنلاین)

تنظیم شکایت نامه اینترنتی امکان پذیر می باشد؟ | متن شکایت آنلاین

ثبت (تنظیم) شکایت از شخص از طریق سامانه ثنا 

تنظیم شکایت نامه اینترنتی چیست؟

شکایت نامه اینترنتی بهترین راه ممکن، برای افرادی است که به دلیل مشغله زیاد نمی توانند حضوری در دادگاه حاضر شوند و شکایت خود را ثبت و پیگیری نمایند.  برای این منظور از سایت های معتبر می توان کمک گرفت تا با راهنمایی آنها و مشاوره با وکلایی که در اختیار دارند، بهترین شکایت نامه برای مشکل مورد نظر تنظیم گردد.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

شکایت نامه نوعی از دادخواست می باشد؛ فقط اینکه شکایت نامه برای دعاوی کیفری استفاده می شود و دادخواست برای دعاوی حقوقی به کار می رود.  در اصل شکایت نامه فرمی است که شما در آن اطلاعات کافی را برای ثبت شکایت خود از فرد، ارگان یا سازمان مورد نظر، تکمیل می کنید. برای تنظیم شکایت،  چه به صورت اینترنتی و چه به صورت  حضوری؛ باید اطلاعات زیر را در آن ذکر کنید:

  • اطلاعات کامل شاکی از قبیل؛ اطلاعات شناسنامه ای، شماره تماس، مدرک تحصیلی، آدرس و ....
  • موضوع شکایت و محل و زمان شکایت مورد نظر
  • جزییات زیان مالی، جانی و حیثیتی باید در تنظیم شکایت ذکر گردد.
  • ارائه دلایل برای اثبات جرم  و مشخصات شاهدین آن
  • در صورت آگاهی از مشخصات شخصی که از او شکایت شده است، آن ها در شکایت نامه ذکر گردد.

مزایای شکایت نامه اینترنتی

تنظیم و ثبت شکایت نامه اینترنتی نسبت به مراجعه به مراجع قضایی به صورت حضوری از مزایای زیادی برخوردار است. در ادامه این بخش به آن می پردازیم:

تنظیم شکایت آنلاین نسبت به تنظیم شکایت حضوری، از هزینه های پایین تری برخوردار می باشد. شکایت از لحاظ اینکه به صورت آنلاین تنظیم و ثبت می گردد، به همین خاطر دیگر نیازی نیست که با صرف زمان زیاد در دادگاه و دادسراها و همچنین با صرف هزینه رفت وآمد، آن را  دنبال کنید.

با نگاهی به نمونه فرم های ثبت شکایت متوجه می شوید که بیشتر اطلاعات را در اختیار دارید. بنابراین با کم ترین زمان، شکایت آنلاین خود را انجام داده و اقدام به ایجاد پرونده نمایید. اگر شکایت توسط یک سایت معتبر انجام شود، می توانید با وکیلی که در رابطه با موضوع مورد شکایت اطلاعلات کافی دارد؛ مشورت نمایید و نکات لازم را در شکوائیه خود بیاورید. شاید این نکات از نظر شما بی اهمیت باشد، اما در اصل به روند پرونده شما کمک شایانی خواهد کرد.

آشنایی با سامانه ثبت و تنظیم شکایت نامه اینترنتی

قوه قضائیه برای تنظیم و ثبت شکایت نامه اینترنتی اقدام به ثبت الکترونیکی از طریق سامانه ثنا کرده است. البته امکان ثبت برخی از جرایم از جمله سرقت را تامین می کند. قوه قضائیه برای تسهیل در روند شکایات و به دفاتر خدمات الکترونیکی؛ اقدام به راه اندازی این سامانه نموده است.

برای این منظور لازم است که به آدرس اینترنتی www. adliran.ir  مراجعه نمود. امروزه تمام مسائل مربوط به دادگاه، از این آدرس اینترنتی قوه قضائیه دنبال می شود.

نحوه ثبت و تنظیم شکایت نامه اینترنتی

یکی از ملزومات در رابطه با ثبت شکایت نامه اینترنتی داشتن کد ثنا یا حساب کاربری در سامانه ثنای قوه قضائیه  می باشد. اگر فردی حساب کاربری ندارد؛ هم می تواند به صورت اینترنتی و هم با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی؛ اقدام به ثبت نام در سامانه نماید. بعد از ثبت نام در سامانه برای تنظیم شکایت خود مراحل زیر را باید طی کنید:

با وارد کردن نام کاربری و رمز ورود سامانه خود، ازطریق آدرس www.adliran.ir، وارد صفحه قوه قضائیه شوید و از قسمت خدمات ویژه، گزینه خدمات قضایی من را انتخاب کنید.

سپس نام کاربری و رمز شخصی ثنای خود را وارد کنید و وارد سامانه شوید. اگر رمز شخصی خود را فراموش کردید، با انتخاب گزینه رمز عبورم را فراموش کرده ام، مجددا رمز ثنا خود را بازیابی نمایید.

در این مرحله گزینه ثبت شکواییه سرقت را انتخاب نموده و بعد از آن گزینه ثبت و اصلاح را بزنید.

در مرحله ثبت و اصلاح شکواییه، گزینه شخصا اقدام به ثبت شکایت می نمایم را تیک زده و به مرحله بعد وارد شوید.

در این قسمت اسم و مشخصات شما به طور پیش فرض به عنوان شاکی در صفحه وجود دارد؛ اگر قصد اضافه کردن نام کس دیگری را دارید، از پایین صفحه گزینه افزون را انتخاب کنید، و در غیر این صورت، روی گزینه رفتن به مرحله بعد کلیک کنید.

در این مرحله شما باید مشخصات شخصی که از او شکایت دارید را با پر کردن قسمت های ستاره دار تکمیل نمایید. اگر مشخصات طرف را نمی دانید با انتخاب گزینه شخص ناشناس به مرحله بعد بروید.

در اینجا باید موضوع، تاریخ و محل وقوع جرم را ذکر نمایید. چون در حال حاضر فقط جرم سرقت امکان ثبت آنلاین دارد، به طور پیش فرض موضوع سرقت آمده است. در صورت دانستن تاریخ و محل، آن را ثبت کنید. در صورتی که از تاریخ و محل سرقت اطلاعی ندارید؛ گزینه نمی توانم تاریخ وقوع جرم را تعیین نمایم یا نمی توانم محل وقوع جرم را تعیین نمایم، استفاده نمایید.

در مرحله بعد باید تحقیقات و موارد تقاضای خود را تیک بزنید و به مرحله بعد بروید. البته تیک زدن تمام گزینه ها الزامی نیست. در این قسمت شرح شکایت خود و آنچه اتفاق افتاده را توضیح دهید. سپس گزینه ثبت موقت و ادامه را انتخاب کنید.

پس از انتخاب ثبت موقت، شکایت شما ثبت می گردد. در این قسمت در گوشه سمت چپ صفحه یک کد رهگیری به شما نشان داده می شود که باید آن را برای پیگیری های بعدی یادداشت و حفظ نمایید.

هزینه شکایت آنلاین

یکی از دلایلی که موجب شده افراد به شکایت نامه اینترنتی روی آورند؛ این است که خدمات تنظیم شکایت آنلاین نسبت به مراجعه حضوری هزینه کمتری دارد. هزینه تنظیم شکایت به صورت آنلاین به عوامل مختلفی بستگی دارد. تعداد افراد خواهان و خوانده در هزینه تاثیر دارد. به این صورت که هر چه تعداد افراد بیشتر باشد؛ هزینه افزایش می یابد.

همچنین اگر در تعداد پیوست شکایت تغییر ایجاد شود، تعرفه تنظیم شکواییه نیز بر اساس آن متغیر است. اگر در فرم شکایت علاوه بر اطلاعات مشخص، بخواهید در مورد شکایت مورد نظر توضیحات بیشتری ارائه دهید، بر حسب تعداد صفحات اضافه شده، هزینه شکایت نامه اینترنتی متفاوت خواهد بود.

چگونگی پیگیری شکایت به صورت آنلاین

پس از ثبت شکایت نامه اینترنتی در سامانه ثنا، شما می توانید برای پیگیری شکایت خود، بعد از گذشت چند روز وارد سایت سامانه ثبت اینترنتی شکایت قوه قضائیه شده و با داشتن کد رهگیری خود، اقدام به پیگیری نمایید. زمانی که شما شکایت خود را ثبت می کنید، یک کد رهگیری به شما داده می شود.

هنگام پیگیری شکایت، پس از ورود به سامانه ثنا و انتخاب ثبت شکوایئه سرقت، در قسمت جست وجو، کد رهگیری خود را وارد نموده و مراحل را دنبال نمایید. در اینجا لازم است یاد آور شویم که، شکایت نامه اینترنتی کیفری قوه قضائیه، صرفا برای جرم کیفری سرقت، امکان پذیر است و در رابطه با سایر جرایم، ثبت الکترونیکی وجود ندارد. بنابراین اشخاص می توانند، با ارائه مدارک هویتی، متن شکوائیه و ادله و مدارک موجود؛ به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و شکایت خود را به ثبت برسانند.

فرایند دادرسی غیر حضوری

یکی از روش های مناسب برای طرح شکایت نامه اینترنتی، اقدام از طریق سامانه الکترونیکی قوه قضائیه می باشد. همانطور که در قسمت های گذشته عنوان شد، در سال های گذشته تمامی مراحل شکایت، ابلاغ و اخطاریه های کلیه اوراق قضایی، به صورت حضوری و فیزیکی انجام می گرفت و بر اساس آیین دادرسی مدنی :"هیچ حکم یا قراری را بدون اینکه ابلاغ آن حضوری صورت گرفته باشد یا به صورت دادنامه یا رونوشت گواهی شده به طرفین یا وکیل آن ها ابلاغ شده باشد، نمی توان به اجرا در آورد."

همه این مراحل فیزیکی کار را برای سیستم قضایی سخت کرده بود و قوه قضائیه تصمیم گرفت که کلیه فرایند های دادرسی را از طریق سامانه ابلاغ الکترونیک انجام دهد. اخیرا با شیوع بیماری کرونا، تمام مراحل از زمان ثبت نام،  به صورت غیرحضوری می باشد. همچنین تمام ابلاغ و اخطاریه های به صورت اینترنتی برای اشخاص صادر می گردد و نیازی به حضور شاکی و خواهان پرونده در شروع فرایند دادررسی در دادگاه نیست.

اهداف راه اندازی سامانه ثنا درخصوص شکایت نامه اینترنتی چیست؟

غیرحضوری نمودن فرایند دادرسی و تنظیم و ثبت شکایت نامه اینترنتی از اولین اهداف قانون گذاران برای راه اندازی سامانه الکترونیک ثنا می باشد.

هزینه های دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای، هزینه های مرحله اجرا، در صورت اخذ وکیل؛ حق الوکاله وکیل و هزینه کارشناسی همگی به صورت آنلاین محاسبه می شود و از اتلاف زمان در دادگاه ها به صورت حضوری جلوگیری می گردد.

در سامانه الکترونیکی ثنا سلامت قضایی، اداری و احترام جدی به حریم خصوصی افراد، حفظ می شود. بر همین اساس اصحاب دعوا از سطح رضایت مندی بالایی برخوردار هستند. به دلیل اینکه افراد به صورت حضوری در دادگاه ها حاضر نمی شوند؛ فرایند پیچیده اداری نیز کاهش پیدا کرده و حجم کار کارکنان قضایی کمتر شده است.

چگونه در فرایند غیرحضوری دلایل و مدارک ارائه می گردد؟

برای تنظیم شکایت نامه اینترنتی؛ اگر برای اثبات ادعای خود، مدارک و اسنادی دارید حتما آن ها را به متصدی  دفاتر خدمات قضایی ارائه دهید تا از طریق اسکن، ضمیمه پرونده شکایت گردد. همچنین اگر توسط وکیل شکایت خود را پیگیری می کنید؛ باید تمام اسناد و مدارک خود را به وی تحویل دهید. وکیل دلایل شما را به صورت الکترونیکی، پیوست پرونده می نماید. بنابراین غیرحضوری شدن فرایند دادرسی، تاثیری بر اسناد و مدارک شما در اثبات حقانیت نخواهد داشت.

لطفا کمی صبر کنید

میانگین 3.33 از 3 رای

برای ثبت اینترنتی شکایت باید به کدام سایت مراجعه کرد؟

برای ثبت اینترنتی شکای ابتدا باید به سایت adliran.ir مراجعه و وارد سامانه ثبت اینترنتی شکایت شد.

ثبت شکایت اینترنتی چگونه است؟

نحوه ثبت شکایت اینترنتی شامل انتخاب گزینه ثبت شکوائیه سرقت است که شکوائیه شما را ثبت می کند. پس از ثبت، کد رهگیری دریافت خواهید کرد، بنابراین می توانید ثبت اینترنتی شکایت خود را پیگیری نمایید.

در حال حاضر ثبت اینترنتی شکایت برای کدام جرایم فعال می باشد؟

در حال حاضر ثبت اینترنتی شکایت صرفا برای جرم سرقت ممکن است.

برای تنظیم شکایت آنلاین باید به کجا مراجعه کرد؟

یکی از خدمات مهم ما در سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند تنظیم شکایت به صورت آنلاین است.

مزایای تنظیم شکوائیه به صورت آنلاین چیست؟

با استفاده از این روش، دیگر مجبور نخواهید بود برای تنظیم شکوائیه نیازی به حضور در دفتر وکیل یا به عریضه نویس مراجعه کنید.

شکایت نامه چیست؟

شکایت نامه اولین شرط برای ثبت دعوی کیفری است. شکایت نامه یا شکوائیه فرمی است که در آن اطلاعات کافی برای ثبت شکایت از شخص، سازمان یا ارگانی را تکمیل می کنید.