ثبت طلاق غیابی

طلاق غیابی چگونه است؟

یکی از انواع دعواهای خانوادگی دعوای طلاق است که امروزه شاهد افزایش چشم گیر آمار آن در جامعه هستیم، بعضاً از مسائلی که ممکن است بین زوجین بعد از مدتی زندگی زناشویی به دلیل اختلاف پیش بیاید بحث در خواست طلاق از طرف یکی از زوجین می باشد. در برخی موارد ممکن است یکی از زوجین در زمان دادگاه نتواند در جلسه دادگاه حضور یابد که این امر سبب می شود حکم طلاق با بررسی شرایط و دلایل ارائه شده توسط هر یک از زوجین توسط دادگاه به صورت غیابی صادر گردد.


در هنگام جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد پیمان محکمی بین طرفین بسته خواهد شد تا سال ها با عشق و صمیمیت در کنار هم زندگی کنند ولی در برخی مواقع مسائل و مشکلاتی به وجود می آید که ادامه زندگی برای هر یک از زوجین سخت می شود که در این مورد بحث طلاق پیش می آید.

همان گونه که گفته شد طلاق دارای انواع مختلفی است که یکی از انواع آن، طلاق غیابی می باشد. طلاق غیابی به جهت عدم حضور یکی از طرفین صورت می گیرد و مانند سایر انواع طلاق ها نیز باید به ثبت برسد.

 اصولا ثبت طلاق غیابی از طریق ارائه مدارک لازم  به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق صورت می پذیرد که در ادامه به نحوه و چگونگی ثبت آن اشاره خواهد شد.

طلاق غیابی

با استناد به ماده 303 آیین دادرسی مدنی: حکم دادگاه اصولا حضوری است و فقط با وجود 2 شرط غیابی محسوب می شود:

 1. خوانده، وکیل یا نماینده قانونی او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به صورت کتبی نیز دفاع ننموده باشد.
 2. احضاریه حضوری در جلسه دادرسی به او ابلاغ قانونی شده باشد و خود شخص احضاریه را تحویل نگرفته باشد.

طلاق غیابی به در خواست مرد 

زمانی که طلاق به در خواست مرد باشد مرد نیاز به اقامه دلیل برای طلاق ندارد و با پرداخت حقوق مالی همسر خود که شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و.... و یا با تعیین شرایط برای پرداخت آن برای طلاق می تواند اقدام کند.

در این صورت اگر زن در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشد و احضاریه به او ابلاغ واقعی نشده باشد و همچنین در جلسه دادرسی نیز حاضر نگردد و از ارسال لایحه نیز خود داری نماید، رای در این خصوص به صورت غیابی صادر می گردد.

 چنانچه در این مورد زن اعتراض به رای دادگاه داشته باشد می تواند  ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی رای غیابی نسبت به واخواهی اقدام نماید.

نکته: در صورتی که زن خارج از کشور باشد 2 ماه از تاریخ ابلاغ، فرصت واخواهی دارد.


طلاق غیابی به در خواست زن

طلاق از حقوق مرد است و زن در موارد محدودی می تواند از همسر خود طلاق بگیرد که شامل:

 • در شروط ضمن عقد، مرد به زن وکالت در طلاق و یا همان حق طلاق داده باشد. در این مورد زن نماینده شوهر خود است تا طلاق را واقع کند اما می بایست  ثابت کند که آن شرط تحقق یافته است
 • زمانی که شوهر به همسر خود بدون هیچ شرطی در دفتر خانه اسناد رسمی وکالت در طلاق را بدهد. در این مورد زن هر وقت که بخواهد با وکالت نامه ای که مرد به او داده به دادگاه مراجعه می کند و از همسر خود طلاق می گیرد
 • چنانچه مرد بیش از 4 سال غائب مفقود الاثر باشد، همسر او می تواند تقاضای طلاق غیابی بدهد (غایب مفقود الاثر به کسی گفته می شود که برای مدت طولانی ناپدید باشد و هیچ خبری از او در دست نباشد)
 • زمانی که شوهر نفقه همسر خود را پرداخت نکند
 • هرگاه ادامه زندگی زناشویی برای زن ممکن نباشد و زن با ادامه زندگی با سختی و مشقت رو به رو شود می تواند به دادگاه مراجعه و با اثبات عسر و حرج خود از شوهر جدا شود

در صورتی که زن درخواست طلاق کند شوهر، خوانده محسوب می شود در این مورد چنانچه شوهر در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشد و احضاریه حضور در جلسه دادرسی به صورت واقعی به او ابلاغ نگردد و همچنین در جلسه دادرسی نیز حاضر نگردد و از  ارسال لایحه نیز خود داری نماید، حکم طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است.

نکته: چنانچه حکم غیابی صادر شود اجرای آن منوط به معرفی ضامن معتبر و یا تأمین مناسب از زن خواهد بود مگر اینکه حکم به صورت واقعی به شوهر داده شده باشد و او در مدت تعیین شده واخواهی نکرده باشد.

نحوه ثبت طلاق غیابی 

طلاق غیابی نیز مانند سایر طلاق ها باید با ارائه مدارک مربوطه و پرداخت هزینه در یکی از دفاتر ازدواج و طلاق، سر دفتر رسمی ازدواج و طلاق امور مربوط به ثبت طلاق در شناسنامه هر دو طرف را انجام داده و صیغه طلاق را جاری نماید.

آیا برای ثبت طلاق غیابی می توان بدون حضور شخص طلاق را ثبت کرد؟

 می توان گفت که اگر طلاق از طرف مرد باشد هر زمان که بخواهد می تواند به دادگاه دادخواست طلاق بدهد و با پرداخت حق و حقوق همسر خود او را طلاق بدهد.

در این مورد حضور زن و یا عدم حضور او شرط صحت طلاق نیست و طلاق غیابی از سوی مرد مانع قانونی ندارد اما اگر طلاق از طرف زن باشد و وکالت از طلاق نیز از سوی مرد داشته باشد چنانچه دادگاه دعوای طلاق زن را صحیح بداند حتی اگر مرد در دادگاه غایب نیز باشد قاضی از طرف شوهر می تواند حکم طلاق همسرش را صادر کند که به این حکم طلاق غیابی گفته می شود.

در این صورت زن می بایست حکم طلاق را ظرف مدت 6 ماه پس از گذشت مهلت اعتراض به حکم طلاق غیابی به دفترخانه ازدواج و طلاق ارائه نماید.

البته به این موضوع نیز باید اشاره نمود که ممکن است مرد برای ثبت طلاق در محضر حاضر نشود و بخواهد از ثبت طلاق غیابی جلو گیری نماید، در این صورت  چنانچه  ظرف مدت 1 هفته در دفتر خانه حاضر نشود دفتر خانه به او ابلاغ می نماید در این مدت اگر اعلام عذر کند یک نوبت دیگر به او مهلت داده می شود و در غیر این صورت طلاق غیابی زن ثبت رسمی می گردد.

مدارک مورد نیاز طلاق غیابی 

 • شناسنامه و کارت ملی زوجین 
 • حکم طلاق غیابی که توسط دادگاه صادر شده است 
 • ارائه اصل سند ازدواج و یا رونوشت آن برای ثبت طلاق غیابی 
 • گواهی عدم بارداری زوجه 
 • معرفی 2 نفر شاهد 


مجازات عدم ثبت طلاق غیابی 

اگر شوهر بدون ثبت در دفتر خانه رسمی ازدواج و طلاق اقدام به طلاق نماید علاوه بر اینکه ملزم به ثبت طلاق غیابی می شود ممکن است به جزای نقدی درجه پنج ( جزای نقدی بیش از هشتاد میلیون ریال تا صدو هشتاد میلیون ریال )و به حبس تعزیزی  درجه هفتم و حبس از 91 روز تا شش ماه محکوم شود .

طلاق غیابی در صورت بازگشت مرد 

پس از صدور حکم طلاق زن باید عده نگه دارد یعنی به مدت 4 ماه و 10روز از ازدواج مجدد خوداری نماید.

 چنانچه در این مدت شوهر باز گردد می تواند به همسر خود رجوع کند و به زندگی زناشویی خود ادامه دهد و اگر در زمان تمام شدن مدت عده شوهر باز گردد دیگر چنین حقی نسبت به همسر سابق خود نخواهد داشت.

کلمات کلیدی:

 • طلاق غیابی از طرف زن چقدر طول میکشد
 • مهریه در طلاق غیابی
 • هزینه طلاق غیابی
 • هزینه طلاق در محضر سال ۱۴۰۰
 • مدت عده در طلاق غیابی
 • متن صیغه طلاق غیابی از طرف زن

۵ / 4.67 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام، تو عقد برای طلاق توافقی مراجعه کردم بعد از چند جلسه مشاوره، مشاور برخلاف میل من برگه سازش پر کردند و گفتند اگر دادگاه هم بفرستم برمیگردونه شمارو و گفت امضا کنیم، همسرم ادعا میکنه دوسم داره و نمیدونم چی به مشاور گفته که ایشون برگه سازش داد، الان من باید چکار کنم از چه راهی طلاق بگیرم لطفا کمکم کنید؟

جمعه ، 01 مهر 1401

با سلام خدمت کاربر گرامی چناچه نامه مشاوره برخلاف میل باطنی شما امضا شده به واحد مدکار اجتماعی دادگاه محل اقامت خود مراجعه نماید و موضوع را با ایشان در میان بگذارید و چناچه توافقی جهت ادامه زندگی ندارید دوباره جهت گرفتن نامه مشاوره (مرکز مشاوره دیگری ) جهت انجام تکمیل مدارک مربوط به دادخواست طلاق ،مراجعه نمایید

سلام آیا حق طلاق در شرط ضمن عقد، باعث گرفتن حق از مرد می شود؟

چهارشنبه ، 30 شهریور 1401

با سلام خیر باعث گرفتن حق طلاق مرد نمی شود مرد هم به همسر خود وکالت داده هم خودش راسا می تواند اقدام به طرح دعوی طلاق کند

سلام وقتتون بخیر بنده خجسته هسم ۱۹ سال سن دارم ۸ ماه با همسرم نامزد بودیم و ۶ ماه هم زندگی مشترک بعد از مدتی ک از جشن عروسیمون گذشت متوجه شدم ک همسرم با دختر عمه بنده رابطه دارن و از اونروز ب بعد همسرم با من مثل یه زندانی رفتار کرد تمام طلاهامو ازم گرفت کلی دعوا و کتک کاری من هم یه روز ب بهونه مهمونی اومدم خانه پدرم و دیگه برنگشتم سر زندگیم الان ۱سالونیم داره میگذره نفقه نداده طلاهامو نداده امروز هم جلسه دادگاه داشتم قاضی گفت هیچی نداره مهریه هم بهت نمیرسه طلاقم رو هم نمیده ازتون خواهش میکنم راه چاره ای جلوی من بذارید تا حقمو بگیرم

سه شنبه ، 29 شهریور 1401

سلام واحترام،کاربرگرامی،برای طلاق به درخواست زوجه باید عسروحرج ثابت شود که برای توضیح بیشتر میتونید تماس بگیرید.ازجمله حکم مبنی بر عدم پرداخت نفقه ویا ضرب وشتم

سلام وقت بخیر .من عقد هستم و هنوز هم‌باکره هستم .راجب طلاق از طرف زن ب دلیل ناتوانی جنسی مثلا زود انزالی و مقطوع بودن آلت تناسلی یا همون‌ سایزش واینکه زدم گوگل نوشته بود ک همچین چیزی امکان داره ک زن ب این دلیل بخواد جدا بشه مراحل داره .مثلا دادخواست بده و شرحش این بود ک مرد ب پزشک قانی ارجاع داده میشه و معاینه میشه . من میخوام بدونم ک اونجا چ اتفاقی میفته و چجوری معاینه میکنن؟ واینکه من وقتی طول الت همسرم رو درحالت سفت اندازه گرفتم ۵.الی ۵.۵ سانت بود. و اینکه چندیک بار تو معاشقه هم نتونسته منو به ارگاسم برسونه. من چکاری باید انجام بدم .

شنبه ، 26 شهریور 1401

با سلام خدمت کاربر گرامی ؛ با توجه به توضیحات شما باید درخواست طلاق به جهت عسر و حرج مطرح نمایید و دلایل خود را به دادگاه ارائه نماید و دادگاه زوج رو به پزشکی قانونی معرفی می نماید و چناچه ادعا شما مطابق با واقعیت باشد اسباب عسر و حرج شما فراهم و می‌تواند طلاق بگیرید

سلام وقت بخیر ببخشید وقتتون رو میگیرم سوال من این هستش قبل از ازدواج شرط من برا ازدواج یا خانومم حجاب بود چون آدم مذهبی هستم و عاشق چادر ایشون هم قبول کردن الان ۵ سال از ازدواج ما می‌گذره و خانومم چادر گذاشته زمین هر روز داره مانتو هاش کوتاه تر میشه و جلو و باز هر چقدر گوش میکنم میگه من تغییر کردم اگه منو میخوای اینجوری باید بخوای تا میگم ما حرف زدیم من شرط گذاشته بودم میگه اونموقع من بچه بودم نمی‌فهمیدم الان بزرگ شدم تا بحثمون میشه حرف طلاق می‌کشه وسط . والان نزدیک ۲۰ روز هستش رفته خونه ی پدرش .حتی به مادرش پیام دادم که برم اونجا حرفامو بگم گقتن اینجا نیا ما باهات حرفی نداریم والان هم بدون اجازه و اطلاع من رفتن مسافرت قم ۲ هفته ی اونجا بمونن .ایشون میگن طلاق توافقی بگیریم مهریه هم نمی‌خوام ولی من نیمخوام طلاقش بدم الان چه کاری باید بکنم وایشون هم می‌تونه طلاق بگیزه یا نه ؟ و اینکه بدون اجازه خونه رو ترک کرده و رفته مسافرت تکلیفش چی هستش ؟

یکشنبه ، 20 شهریور 1401

سلام .بابت ترک خانه بدوا اظهارنامه برایش ارسال کنید ویک مهلت یک روزه یادوروزه بدهید تا برگردد بعد از ان دادخواست تمکین دهید تا پس از رسیدگی وعدم تمکین زن از شما ناشزه تلقی ونفقه به وی تعلق نگیرد .بابت طلاق اگر وکالت در طلاق نداشته باشد وطلاق توافقی هم صورت نگیرد وطلاق به درخواست یک جانبه زن انجام گیرددر این صورت برای اینکه زن بتواند طلاق بگیرد باید عسروحرج خویش (تخلف مرد از یکی از شروط 12گانه مندرج در سند ازدواج)اثبات کند وبعد دادخواست طلاق دهد در غیر این صورت طلاق او مورد پذیرش نمی باشد .

همسرم بعد از یک‌ماه که به منزل پدرش بدون اطلاع بنده رفته اکنون درخواست طلاق داده آیادرصورت عدم موافقت بنده ایشان میتواند طلاق بگیرد درحالی که هیچ دلیل موجهی برای طلاق ندارد

سه شنبه ، 25 مرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ مستحضر باشید طلاق از،جانب زوجه مستلزم اثبات عسر و حرج بواسطه ادله و شواهد محکمه پسند یا اعمال حق طلاق با داشتن وکالت در طلاق هست طلاق بدون دلیل از جانب زوجه پذیرفته نمی‌شود مضافا اینکه بعلت ترک غیر موجه منزل میتوانید دعوای الزام ب تمکین مطرح نمایید موید باشید

سلام من درخواست طلاق عسر و حرج دادم و رای طلاق به نفع من اومد.حالا میخام برم ثبت کنم ولی شوهرم شناسناممو دزدید.دفتر خانه بدون شناسنامه طلاق رو ثبت میکنه یا باید درخواست شناسنامه بدم؟؟عقد نامه و اصل کارت ملیمو دارم

دوشنبه ، 24 مرداد 1401

بااحترام کاربر محترم میتوانید به ثبت احوال منطقه خود مراجعه و رونوشت شناسنامه را اخذ نمایید ویا با مدارکی که جهت عسرو حرج در پرونده میباشد کپی انهارا از دادگاه بخواهید برابر اصل نمایید و ارائه دهید

سلام روز بخیر بنده با خانمم ی مشکل برامون پیش آمده میگه باید حق طلاق رو بمن بدی چندروزه تحت فشارم چکار باید بکنم؟

پنجشنبه ، 20 مرداد 1401

بااحترام کاربر محترم میتوانید حق طلاق مشروط تنظیم نمایید

سلام من و شوهرم ماه ها قصد جدايي داشتيم و در همين هفته ي اخير ايشون رو به دليل بدهي مالي زنداني كردند ميخواستم بدونم زنداني شدن ايشون راهي رو براي طلاق من باز ميكنه؟ چون حق طلاق ندارم.

چهارشنبه ، 19 مرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ طلاق از جانب زوجه مستلزم اثبات عسر و حرج هست و یا اینکه زوجین بدین موضوع توافق کنند،مستحضر باشید محکومیت قطعی زوج در جرائم یا هرگونه محکومیت ب حبس ک موجب مفارقت طولانی مدت شود تحت شرایطی می‌تواند در جهت احراز عسر و حرج موثر واقع گردد و با طرح دعوای طلاق با دادخواست زوجه بستگی ب تشخیص و صلاحدید دادگاه خانواده دارد موید باشید

وکیل خانم منو گول زد وکالت طلاق گرفت گفت اگه وکالت بدم خانوادشو راضی میکنه وکالت طلاق دادم‌ بعدش که خانم برنگشت بهش گفتم شماگفتین خانوادشو راضی میکنید ولی حتی در رو برام باز نکردن باید وکالت فسخ شه گفت خانمت که میخواد طلاق بگیره با همین وکالت طلاق میگیره.من خانم رو راضی کردم که بیاد وکالت طلاق رو فسخ کنه وپیامک رو زدم رو پروده تمکین وکیل خانم وقتی پیام ها رو خوانده بود عصبانی شده بود با خانواده زنم صحبت کرده بود که نزارن با من در ارتباط باشه که وکالت رو فسخ نکنه.خانم حتی صدا شو ضبط کرده برام فرستاده که ازش شکایت کنم.من با خانم مشکلی ندارم خانوادش نمیزارن زندگی کنیم . ایا با اون صدای ضبط شده که وکیل خانم گفته وقتی پیام رو خواندم که گفتی باشه میام وکالت رو فسخ میکنم دوشب نخوابیدم اخه مگه من مسخرم امدین گفتین طلاقشو بگیرم الان که دخترتان میخواد وکالت رو فسخ کنه برگرده سر زندگیش مگه من مسخرم. ایا میتانم در دادگاه از خانوااده زنم و وکیلش شکایت کنم که بدن حل اختلاف مشکلمان حل شه بزارن زندگی کنیم ؟؟؟؟ممنون میشم یک راهی جلوی پام بزارید خدا خیرتان بده

دوشنبه ، 03 مرداد 1401

با سلام،شما که حق طلاق داشتید چرا وکالت طلاق را به همسرتان دادید؟ اگر وکالت طلاق با حق توکیل به غیر باشد و خانم شما اراده برای جدا شدن داشته باشد با توجه به وکالتی که به وی دادید کاری نمی توان کرد.موفق باشید.

سوال حقوقی