ثبت طلاق غیابی

طلاق غیابی چگونه است؟

یکی از انواع دعواهای خانوادگی دعوای طلاق است که امروزه شاهد افزایش چشم گیر آمار آن در جامعه هستیم، بعضاً از مسائلی که ممکن است بین زوجین بعد از مدتی زندگی زناشویی به دلیل اختلاف پیش بیاید بحث در خواست طلاق از طرف یکی از زوجین می باشد. در برخی موارد ممکن است یکی از زوجین در زمان دادگاه نتواند در جلسه دادگاه حضور یابد که این امر سبب می شود حکم طلاق با بررسی شرایط و دلایل ارائه شده توسط هر یک از زوجین توسط دادگاه به صورت غیابی صادر گردد.


در هنگام جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد پیمان محکمی بین طرفین بسته خواهد شد تا سال ها با عشق و صمیمیت در کنار هم زندگی کنند ولی در برخی مواقع مسائل و مشکلاتی به وجود می آید که ادامه زندگی برای هر یک از زوجین سخت می شود که در این مورد بحث طلاق پیش می آید.

همان گونه که گفته شد طلاق دارای انواع مختلفی است که یکی از انواع آن، طلاق غیابی می باشد. طلاق غیابی به جهت عدم حضور یکی از طرفین صورت می گیرد و مانند سایر انواع طلاق ها نیز باید به ثبت برسد.

 اصولا ثبت طلاق غیابی از طریق ارائه مدارک لازم  به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق صورت می پذیرد که در ادامه به نحوه و چگونگی ثبت آن اشاره خواهد شد.

طلاق غیابی

با استناد به ماده 303 آیین دادرسی مدنی: حکم دادگاه اصولا حضوری است و فقط با وجود 2 شرط غیابی محسوب می شود:

 1. خوانده، وکیل یا نماینده قانونی او در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشده و به صورت کتبی نیز دفاع ننموده باشد.
 2. احضاریه حضوری در جلسه دادرسی به او ابلاغ قانونی شده باشد و خود شخص احضاریه را تحویل نگرفته باشد.

طلاق غیابی به در خواست مرد 

زمانی که طلاق به در خواست مرد باشد مرد نیاز به اقامه دلیل برای طلاق ندارد و با پرداخت حقوق مالی همسر خود که شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت و.... و یا با تعیین شرایط برای پرداخت آن برای طلاق می تواند اقدام کند.

در این صورت اگر زن در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشد و احضاریه به او ابلاغ واقعی نشده باشد و همچنین در جلسه دادرسی نیز حاضر نگردد و از ارسال لایحه نیز خود داری نماید، رای در این خصوص به صورت غیابی صادر می گردد.

 چنانچه در این مورد زن اعتراض به رای دادگاه داشته باشد می تواند  ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ واقعی رای غیابی نسبت به واخواهی اقدام نماید.

نکته: در صورتی که زن خارج از کشور باشد 2 ماه از تاریخ ابلاغ، فرصت واخواهی دارد.


طلاق غیابی به در خواست زن

طلاق از حقوق مرد است و زن در موارد محدودی می تواند از همسر خود طلاق بگیرد که شامل:

 • در شروط ضمن عقد، مرد به زن وکالت در طلاق و یا همان حق طلاق داده باشد. در این مورد زن نماینده شوهر خود است تا طلاق را واقع کند اما می بایست  ثابت کند که آن شرط تحقق یافته است
 • زمانی که شوهر به همسر خود بدون هیچ شرطی در دفتر خانه اسناد رسمی وکالت در طلاق را بدهد. در این مورد زن هر وقت که بخواهد با وکالت نامه ای که مرد به او داده به دادگاه مراجعه می کند و از همسر خود طلاق می گیرد
 • چنانچه مرد بیش از 4 سال غائب مفقود الاثر باشد، همسر او می تواند تقاضای طلاق غیابی بدهد (غایب مفقود الاثر به کسی گفته می شود که برای مدت طولانی ناپدید باشد و هیچ خبری از او در دست نباشد)
 • زمانی که شوهر نفقه همسر خود را پرداخت نکند
 • هرگاه ادامه زندگی زناشویی برای زن ممکن نباشد و زن با ادامه زندگی با سختی و مشقت رو به رو شود می تواند به دادگاه مراجعه و با اثبات عسر و حرج خود از شوهر جدا شود

در صورتی که زن درخواست طلاق کند شوهر، خوانده محسوب می شود در این مورد چنانچه شوهر در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشد و احضاریه حضور در جلسه دادرسی به صورت واقعی به او ابلاغ نگردد و همچنین در جلسه دادرسی نیز حاضر نگردد و از  ارسال لایحه نیز خود داری نماید، حکم طلاقی که از سوی دادگاه صادر می شود غیابی است.

نکته: چنانچه حکم غیابی صادر شود اجرای آن منوط به معرفی ضامن معتبر و یا تأمین مناسب از زن خواهد بود مگر اینکه حکم به صورت واقعی به شوهر داده شده باشد و او در مدت تعیین شده واخواهی نکرده باشد.

نحوه ثبت طلاق غیابی 

طلاق غیابی نیز مانند سایر طلاق ها باید با ارائه مدارک مربوطه و پرداخت هزینه در یکی از دفاتر ازدواج و طلاق، سر دفتر رسمی ازدواج و طلاق امور مربوط به ثبت طلاق در شناسنامه هر دو طرف را انجام داده و صیغه طلاق را جاری نماید.

آیا برای ثبت طلاق غیابی می توان بدون حضور شخص طلاق را ثبت کرد؟

 می توان گفت که اگر طلاق از طرف مرد باشد هر زمان که بخواهد می تواند به دادگاه دادخواست طلاق بدهد و با پرداخت حق و حقوق همسر خود او را طلاق بدهد.

در این مورد حضور زن و یا عدم حضور او شرط صحت طلاق نیست و طلاق غیابی از سوی مرد مانع قانونی ندارد اما اگر طلاق از طرف زن باشد و وکالت از طلاق نیز از سوی مرد داشته باشد چنانچه دادگاه دعوای طلاق زن را صحیح بداند حتی اگر مرد در دادگاه غایب نیز باشد قاضی از طرف شوهر می تواند حکم طلاق همسرش را صادر کند که به این حکم طلاق غیابی گفته می شود.

در این صورت زن می بایست حکم طلاق را ظرف مدت 6 ماه پس از گذشت مهلت اعتراض به حکم طلاق غیابی به دفترخانه ازدواج و طلاق ارائه نماید.

البته به این موضوع نیز باید اشاره نمود که ممکن است مرد برای ثبت طلاق در محضر حاضر نشود و بخواهد از ثبت طلاق غیابی جلو گیری نماید، در این صورت  چنانچه  ظرف مدت 1 هفته در دفتر خانه حاضر نشود دفتر خانه به او ابلاغ می نماید در این مدت اگر اعلام عذر کند یک نوبت دیگر به او مهلت داده می شود و در غیر این صورت طلاق غیابی زن ثبت رسمی می گردد.

مدارک مورد نیاز طلاق غیابی 

 • شناسنامه و کارت ملی زوجین 
 • حکم طلاق غیابی که توسط دادگاه صادر شده است 
 • ارائه اصل سند ازدواج و یا رونوشت آن برای ثبت طلاق غیابی 
 • گواهی عدم بارداری زوجه 
 • معرفی 2 نفر شاهد 


مجازات عدم ثبت طلاق غیابی 

اگر شوهر بدون ثبت در دفتر خانه رسمی ازدواج و طلاق اقدام به طلاق نماید علاوه بر اینکه ملزم به ثبت طلاق غیابی می شود ممکن است به جزای نقدی درجه پنج ( جزای نقدی بیش از هشتاد میلیون ریال تا صدو هشتاد میلیون ریال )و به حبس تعزیزی  درجه هفتم و حبس از 91 روز تا شش ماه محکوم شود .

طلاق غیابی در صورت بازگشت مرد 

پس از صدور حکم طلاق زن باید عده نگه دارد یعنی به مدت 4 ماه و 10روز از ازدواج مجدد خوداری نماید.

 چنانچه در این مدت شوهر باز گردد می تواند به همسر خود رجوع کند و به زندگی زناشویی خود ادامه دهد و اگر در زمان تمام شدن مدت عده شوهر باز گردد دیگر چنین حقی نسبت به همسر سابق خود نخواهد داشت.

کلمات کلیدی:

 • طلاق غیابی از طرف زن چقدر طول میکشد
 • مهریه در طلاق غیابی
 • هزینه طلاق غیابی
 • هزینه طلاق در محضر سال ۱۴۰۰
 • مدت عده در طلاق غیابی
 • متن صیغه طلاق غیابی از طرف زن

۵ / 4.67 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • میخواهم دادخواست طلاق بدم، با بخشیدن مهریه ام ،چه اقداماتی لازمه؟

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم عنوان ننمودید که یکطرفه قصد جدایی دارید یا با توافق هرکدام اقدامات خاص خود را دارند

 • سلام علیکم وکیل محترم اینجانب دختربزرگم را در سال83به عقد آقایی دراوردم که خانواده او از بستگان عموی من بود ودرحال حاضر دوپسر دارد اما دامادم پس از مدتی که از ازدواجش گذشت شروع کرد به ناسازگاری ودخترم راهمش مورد ضرب و شتم قرار می‌داد همچنین در خفا زن یادخترهای فامیل را ازطریق نامه یا تلفن مورد آزار قرار میداد که ماودرخترم متوجه شدیم ولی به خاطر ابروداری مجبور به سکوت شدیم درضمن ایشان اعتیاد خیلی سختی دارد وعلی رغم اینکه اورا ترک دادیم اما بازهم شروع میکرد وموقعی توهم میزد شروع به کتک زدن دخترم میکرد که بارها منجر به شکستن دماغ سر و زخمی وکبودی بدنش میشد حتی با شوکر ماهم چندین بار شکایت کردیم ولی درنهایت باواسطه گری بزرگان گذشت میکردیم سوال من این است که ایا من میتونم خودم که پدرش هستم شخصا تقاضای طلاق دخترم را بکنم وهزینه وکیل برای اینکار چقدر است چون واقعاً احساس خطر میکنم چون الان دیگر هیچ تعادلی ندارد وهرلحظه احتمال دارد که به فرزندم آسیب جدی بزند متشکر میشوم اگر منو راهنمایی نمایید

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اگر دختر شما تصمیم به جدایی داشته باشد میتوانید اقدام به دریافت مهریه و...طلاق نمایید هزینه وکیل توافقی میباشد در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از تماس تلفنی استفاده نمایید

 • با سلام مدت سه سال عقد هستم همسرم مشکل روانی پارانویید و خساست داره و خود زنی میکنه برای شروع زندگی هم کاری نمیکنه. من میخوام ازش جدا بشم اما خودش میگه باید از حقوق و مهریه ت بگذری آیا راهی هست که من ازش جدا بشم و درخواست طلاق بدم

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام شما می‌توانید دادخواست طلاق را در دادگاه خانواده مطرح نمایید و درخواست گزارش پزشکی قانونی را مطرح‌ نمایید تا با اثبات بیماری ایشان بتوانید به خواسته خود برسید. موفق و موید باشید

 • سلام از دو سال پیش تا الان با شوهرم اختلاف پیدا کردم و درخواست طلاق دادم که تو این دوسال تا الان ضرب و شتم،تهدید به قتل،بیرون کردن از منزل و همچنین 3بار در تمکین محکوم کردم و دوباره برای بار چهارم به فاصله یک هفته مجددا الزام به تمکین داده،خواستم ببینم اولا تمکین چی میشه و دوم اینکه طلاقم چه خواهد شد؟تمکین برا بار سوم با حضور شاهدان بوده و در رأی هم نوشته شده که آقا به شلاق تعزیری محکوم شده بوده ،تمکین روی پرونده طلاقم می‌تونه تاثیر بذاره با توجه به اینکه برای بار چهارم نیز محکوم خواهدشد یا نه

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • فرشته نوری

   با سلام،کاربر گرامی در دادخواست الزام به تمکین باید شرایط تمکین مثل خانه ای که در شان زوجه باشد و اثاث البیت متعارف با نظر کارشناس مهیا باشد علاوه بر آن اینکه اگر بیم و خوف مساله جانی و مالی و حیثیتی از جانب زن باشد و ترک منزل و عدم تمکینش بدین جهت باشد و مستندات در این راستا مثبِت و قوی باشد دادخواست الزام به تمکین زوج رد میشود و زن ناشزه محسوب نمیگردد.بعلاوه نهایتا بر فرض اثبات عدم تمکین و نشوز، نفقه زوجه به وی تعلق نخواهد گرفت اما مهریه را در هر صورت میتواند مطالبه کند و با اثبات عسر و حرج طلاق می تواند بگیرد.

 • سلام خانم بنده از شهرستان هستن و بدلیل اختلاف ایجاد بین ما پدرشون ایشون رو بردن شهرستان و تهدید به طلاق کردن...سوالم اینه ک برای این موضوع به دادگاه یا دادسرای کدوم شهر میتونن مراجعه کنن؟محل زندگی زن و شوهر(تهران) یا همون شهرستان خانم ؟سپاسگزارم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام.دادگاه صالح به رسیدگی در دعوای طلاق هر کدام از دو دادگاه محل اقامت خوانده و محل سکونت خواهان خواهد بود برای نمونه اگر زوجه نیز در شهرستان اقامت دارند، دادگاه خانواده شهر ستان مورد نظر صالح خواهد بود.

 • سلام وقتتون بخیر من مدت ده ساله ازدواج کردم ومشکل بزرگی که دارم درمورد رابطه جنسیه که همسرم اصلا توجهی نمیکنه ورابطه براش مهم نیست خواستم بدونم اگه دادخواست طلاق بدم چه مدت زمانی طول میکشه که بتونم جدا بشم اینم بگم بخاطر مشکل جنسی همسرم ما بچه دار نشدیم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر.با روال قانونی معمولا یکسال طول میکشه .

 • با سلام آیا مرد بدون هیچ دلیلی میتونه زن رو در صورت عدم رضایت زن طلاق بده.؟و بچه دختر اگه داشته باشن بچه خودش میتونه انتخاب کنه پیش کی باشه

  چهارشنبه ، 28 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ زوج حق طلاق دارد و هرزمانی میتواتد زوجه را بدون هیچگونه دلیلی با تعیین تکلیف حقوق مالی طلاق دهد و در این مورد نیازی ب رضایت زوجه نیست همچنین حضانت دختر بستگی ب سن فررند دختر دارد حضانت تا ۷ سالگی با مادر هست و پس از ان تا بلوغ شرعی دختر یعنی ۹ سال با پدر و اگر از دایره حضانت خارج باشد خود میتواند برای زندگی با هرکدام از والدین تصمیم گیری کند موید باشید

 • سلام من زوج هستم و از همسرم میخواهم جدا شوم،حق طلاق با خانمم هست و همه بند های طلاق نامه را امضا کردم دوست دارم طلاق توافقی باشه ولی از همسرم مطمئن نیستم،همسرم بسیار پرخاشگر هست و تو زندگی خیلی اذیت میکنه چندین‌ بار هم از خانه گذاشته رفته و رفتارهای عجیبی میکند

  سه شنبه ، 27 اردیبهشت 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام شما میتوانید در صورت عدم توافق برای درخواست طلاق توافقی خود درخواست طلاق دهید

 • باسلام وخسته نباشید الان من وزنم میخوایم طلاق بگیریم من طلاقش،میدم خودشم میخواد ولی توافقی نمیخواد طلاق بگیره اگه من طلاق بدم فقط باید مهریه اش رو بدم یا چیز دیگه هم هست من ازمال دنیا هم فقط یه خونه ۶۳متری دارم الان ساکنش هستیم ازخانه هم چیزی به زنم میرسه یا نه ممنونم

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام شما می توانید بصورت یکطرفه همسر خود را طلاق دهید لکن این امر مستلزم پرداخت کلیه حق و حقوق مالی زن از جمله مهریه- نفقه ایام گذشته- اجرت المثل ایام زوجیت و همچنین پرداخت نحله به زوجه می باشد- منزل مسکونی لحاظ نمی گردد لکن مادامی که حقوق مالی پرداخت نشود صیغه طلاق جاری نمی شود

 • همسرم خیلی شکاکه دست بزن داره تهدید به مرگ میکنه تهمت های خیلی بدی بهم میزنه میخوام ازش شکایت کنم و هم جدا شم به دلیل اینکه آبرومو میبره ۳ تا هم بچه دارم حتی یکی از بچه هامو برد آزمایش دی ان ای جوابش ۹۹.۹درصد درست بود هرکی هر حرفی میزنه فورا به من ربط میده

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ برای طلاق میبایست عسر و حرج را ب اثبات برسانید ک البته ادله و شواهد محکمه پسند خود را میطلبد و با تحقق شروط دوازده گانه سند نکاح قابل احراز خواهد بود در خصوص افترا و ضرب و شتم با دلیل و مدرک و شهود میتوان با ثبت شکواییه مرتبط طرح شکایت کرد و لازم ب ذکر هست ک رای کیفری ضرب و شتم در اثبات عدم امنیت جانی و دعوای طلاق موثر خواهد بود ابتدا برای موارد مذکور شکایت مطرح کنید موید باشید

سوال حقوقی