قوانین حقوق آپارتمان نشینی چیست ؟

در فرهنگ لغت عمید آپارتمان اینگونه معنا شده ،ساختمانی که معمولاً دارای چندین طبقه است و به واحدهای مجزایی تقسیم می شود.

قبل از هر توضیحی لازم است بدانیم که بر اساس قانون تملک آپارتمانها مالکیت در آپارتمان به دو بخش تقسیم می شود که عبارتند از :

1-   بخش اختصاصی

2-   بخش مشترک

بخش اختصاصی قوانین آپارتمان نشینی

آن بخش از ملک که تنها مالک آن واحد حق استفاده از آن را دارد مانند بالکن، انباری.

بخش مشترک قوانین آپارتمان نشینی

تمامی قسمت های غیر اختصاصی ساختمان که برای استفاده تمامی ساکنین می باشد و در سند اختصاصی قید نشده اند را شامل می شود مانند : اتاق سرایداری ، انبار عمومی ساختمان ، تاسیسات مربوط به راه پله،اسکلت ساختمان و....

مهمترین قوانین زندگی در آپارتمان

 •  حریم خصوصی افراد از مهمترین حقوق هر شخص محسوب می شود در نتیجه باید بدانیم نباید در زندگی همسایگان دخالت کنیم حتی از باب دوستی و رفاقت.
 •  قبل از خرید یا اجاره واحد، حتما در خصوص حق استفاده از انباری و پارکینگ واحد مربوطه اطلاع کسب کنید تا در آینده با همسایگان خود با مشکل مزاحمت مواجه نشوید.
 •  باید توجه داشت که راهرو،پاگرد،راه پله و... جزء قسمت های مشاع ساختمان می باشند و ما نمی توانیم هرآنچه که خواستیم مانند جاکفشی در آنجا بگذاریم.
 • اگر قصد تغییر در نما یا بالکن ساختمان را دارید باید برای این اقدام اجازه سایر همسایگان را کسب کنید در غیر اینصورت شما متخلف محسوب می شوید.
 •  نگهداری حیوانات خانگی در محل های مشاع ساختمان ممنوع می باشد و اگر قصد نگهداری حیوانی در واحد شخصی خود دارید باید قوانین ساختمان خود را بررسی کنید که آیا همچین امکانی فراهم هست یا خیر.
 •  شما تنها زمانی که ساختمان دارای آسانسور حمل بار باشد مجاز به حمل اثاثیه هستید در غیر اینصورت چنانچه خسارتی به آسانسور وارد شود، شما مسئول جبران خسارت هستید.


وظایف قانونی مدیر ساختمان

در ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی آپارتمان ها آمده :« مدير يا مديران مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجراي تصميمات مجمع عمومي مي‌باشند.» که در ادامه برخی از وظایف قانونی مدیر یا مدیران ساختمان را بیان میکنیم:

 • تعیین شارژ ساختمان

مدیر ساختمان باید متناسب با هزینه های ماهانه ساختمان اعم از قبض آب یا گاز مشترک، هزینه سرایدار،سرویس آسانسور و هرآنچه که مربوط به تمامی ساکنین است را بر اساس متراژ یا نفرات و یا هر نوع معیار منطقی دیگری باشد تعیین نماید. درضمن در صورت تمایل همسایگان میتواند صندوق پس اندازی برای ساختمان تشکیل دهد و ماهانه مبلغ مشخصی از ساکنین برای پس انداز به مبلغ شارژ ساختمان اضافه نماید.

 •  رسیدگی به شکایات و پیشنهادات ساکنین

بر اساس ماده 24 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها ،درصورتی که هر یک از ساکنین اعتراض یا پیشنهادی درخصوص ساختمان،نحوه مدیریت ، مبلغ شارژ و... داشته باشد باید با مدیر ساختمان در میان بگذارد و مدیر نیز مسئول پاسخگویی به وی می باشد.

 •  بیمه کردن ساختمان در برابر آتش سوزی

بر اساس ماده ۲۰ آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها از مهم ترین و اصلی ترین وظیفه هر مدیر ساختمانی بیمه کردن ساختمان در برابر آتش سوزی می باشد چنانچه ساختمان دچار حریق شود و مدیر یا هیئت مدیره، آپارتمان را بیمه آتش سوزی نکرده باشد، این مدیر یا هیئت مدیره است که مسئول جبران خسارات همسایگان می باشند.

 •  ارسال اظهارنامه به شخص بدهکار

درصورتی که یکی از ساکنین بدهی خود را پرداخت نکرده باشد مدیر ساختمان موظف است از طریق مراجع قضایی اقدام به ارسال اظهار نامه مبنی بر پرداخت بدهی به شخص بدهکار، نماید. توجه داشته باشید که ارسال نامه و یا اطلاع رسانی در تابلو اعلانات مدرک معتبری برای دفاع در مراجع قضایی بابت پیگیر شکایت نمی باشد و تنها اظهارنامه است که دارای اعتبار قضایی است.


 • جلوگیری از ارائه خدمات به ساکنین بدهکار

چنانچه واحدی به مجتمع بدهکار باشد به عنوان مثال حق شارژ پرداخت نکرده باشد، مدیر ساختمان می تواند از ارائه خدمات مانند استفاده از شوفاژ یا گاز مشترک و ... به واحد بدهکار تا زمان پرداخت بدهی جلوگیری نماید.


تخلفات مدیر ساختمان

بر اساس قوانین مدیریت ساختمان، مدیر یا مدیران وظایفی دارند که در صورت عدم رعایت در برابر ساکنین مجتمع مسئول خواهند شد این وظایف عبارتند از :

محول کردن وظایف به شخص دیگر

بر اساس ماده 19 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها، هیچ یک از مدیران یا مدیر نمی تواند پس از انتخاب شدن وظایف خود را به شخص دیگری محول نماید و در صورتی که خسارت و یا کوتاهی صورت گیرد شخص نمی تواند به بهانه محول کردن وظایف از پاسخگویی شونه خالی کند و خود شخصا مسئول خواهد بود.

 درصورتی که مدیر ساختمان چند روزی قصد سفر داشته باشد می تواند با اطلاع رسانی به همسایگان و توضیح، شخصی را برای مدت غیبت خود به عنوان نایب مدیر انتخاب نماید و وظایف خود را به او محول نماید.

افزایش مبلغ شارژ

مدیر یا هیئت مدیره نمی تواند بدون برگزاری جلسه و کسب موافقت اکثریت ساکنین تصمیمی در خصوص افزایش نرخ شارژ ساختمان اخذ نماید و در صورتی که این اقدام صورت گیرد ساکنین معترض می توانند از پرداخت مبلغ مازاد بر شارژ ماه گذشته خودداری نمایند.

دخل و تصرف در قسمت های مشاع ساختمان

مدیر یا هیئت مدیره نمی تواند بدون اخذ موافقت مالکین در قسمت های مشاع ساختمان مانند پشت بام انباری یا فضای تفریحی بنا نماید و برای این اقدام نیاز به برگزاری مجمع عمومی می باشد ولیکن در خصوص اقداماتی که در راستای افزایش امنیت ساختمان است مانند نصب دوربین مداربسته، شخصا بدون اخذ موافقت مالکین می تواند اقدام نماید و مالکین موظف به پرداخت هزینه های متعارف می باشند.


حقوق و مزایای مدیر ساختمان چیست؟

  در صورتی که مالکین شخصی را به عنوان مدیر ساختمان استخدام نمایند باید با او قراردادی بر مبنای وزارت کار منعقد نمایند و تمامی حوق و مزایای قانونی وی را پرداخت کنند.

چنانچه مدیر ساختمان از سوی ساکنین باشد و با وی هیچ گونه قراردادی تنظیم نگردیده باشد عرف است که مدیر ساختمان می تواند بابت حق الزحمه و وظایفی که بر عهده دارد از پرداخت شارژ ثابت ماهیانه معاف شود.

شارژ آپارتمان

هر ساختمانی هزینه هایی جهت نگهداری، نظافت، تعمیرات و... دارد که هر واحد مسکونی موظف به پرداخت قسمتی از این هزینه می باشد که به آن شارژ ساختمان گفته می شود.

این هزینه متناسب با امکانات، تجهیزات، تعداد واحد ها و ... تعیین خواهد شد و ساکنین موظف به پرداخت سهم خود از مجموع هزینه های ماهانه می باشند.

بر اساس ماده 23 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها در خصوص هزینه های مشترک ساختمان، مدیر یا هیئت مدیره ساختمان تنها وظیفه دارد که شارژ ساختمان را هزینه قبوض مشترک،حقوق سرایدار،نگهداری تجهیزات و تاسیسات،رسیدگی به فضای سبز مجتمع می باشد و مدیر یا هیئت مدیره بدون اخذ موافق مالکین نمی تواند هزینه ای جداگانه برای ساختمان انجام دهد.

لازم به ذکر است شارژ ساختمان تنها در خصوص هزینه های جاری ساختمان می باشد در صورتی که ساکنی موجب ورود خسارت به ساختمان شود شخصا باید جبران خسارت کند و نمی توان از هزینه شارژ خسارت وارده را جبران نمود.

در خصوص شارژ واحد های خالی، باید توجه داشت که مالک تنها موظف به پرداخت حق شارژ ثابت ماهانه است و از پرداخت هزینه های مشترک ساختمان معاف خواهد بود.


۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل