09 آذر 1401
5

دادرسی الکترونیک در ایران چیست؟ | دادگاه مجازی چگونه برگزار خواهد شد؟

دادرسی الکترونیک در ایران چیست؟ | دادگاه مجازی چگونه برگزار خواهد شد؟

برگزاری جلسه آنلاین دادگاه

یکی از اهداف اصلی قانون، تحقق عدالت در کوتاه ‌ترین زمان ممکن است. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و ورود فضای مجازی به همه ابعاد زندگی مردم، قوه قضاییه نیز سعی کرد راهی برای آن ‌ها فراهم سازد تا بتوانند از همین طریق پرونده ‌های خود را پیگیری نمایند. دادرسی الکترونیک را می ‌توان همان راهی دانست که دولت در اختیار مردم گذاشت که در مدت زمان کوتاهی استقبال زیادی نیز از آن شد. در ادامه بررسی خواهیم کرد منظور از دادرسی الکترونیک چیست و چه اهمیتی دارد با ما همراه شوید.

 

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

 

منظور از دادرسی الکترونیک

با توجه به پیشرفت ‌هایی که جوامع در طول سال‌ های اخیر داشته ‌اند دولت نیز سعی کرده تا جهت کاهش مراجعات حضوری مردم به دادگاه و دادسرا و تسریع در روند کارها، سامانه ‌ای طراحی کند تا بتوان در آن دادخواست، شکواییه و اظهارنامه های خود ثبت نمود.

همچنین در سامانه خدمات الکترونیک قضایی می ‌توان پرونده مورد نظر را پیگیری نموده و از آخرین تصمیمات مراجع قضایی با خبر شد. در نهایت باید گفت مفهوم دادرسی در دادرسی الکترونیک مرتبط با مباحث شکلی علم حقوق می ‌باشد و شامل مواردی مانند ادله، رسیدگی مقدماتی، صدور کیفرخواست، صدور حکم، تجدیدنظرخواهی، اقرار به جرم و ... می ‌شود که به صورت الکترونیک و مجازی انجام خواهد شد.

 

نحوه صدور ابلاغیه به طرفین دعوی در دادرسی الکترونیک

یکی از بخش‌های مهم رسیدگی به دعاوی کیفری و حقوقی، صدور ابلاغیه به طرفین دعوی است. در دادرسی‌ غیر الکترونیک محتویات ابلاغیه دادگاه روی برگه‌ های مخصوص درج شده و سپس به اقامتگاه طرفین دعوی ارسال می ‌شد. اما امروزه ابلاغیه دعاوی که دادرسی آن ‌ها به صورت الکترونیک انجام می ‌شود از طریق یک سامانه الکترونیکی تحت عنوان سامانه ثنا در اختیار طرفین دعاوی قرار خواهد گرفت.

در نتیجه طرفین دعوا یا نماینده قانونی آن ‌ها، کارشناسان دادگاه و ... می‌ توانند با مراجعه به حساب کاربری خود از متن ابلاغیه آگاهی یابند.

 

از چه طریق می ‌توان در دادرسی الکترونیک طرح دعوی کرد؟

طبق ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری، استفاده از سامانه‏ های (سیستم‌ های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام ‌نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضایی و همچنین نیابت قضایی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.

در نتیجه بر اساس این ماده قانونی می‌توان با مراجعه به سامانه ثنا و به صورت مجازی یا الکترونیک از طرق مختلف اقدام به طرح دعوی کرده و پرونده را از همین طریق پیگیری نمود.

 

نحوه دریافت حساب کاربری در سامانه ثنا

همانطور که به آن اشاره شد طرح دعوی و پیگیری پرونده از طریق سامانه ثنا انجام خواهد شد اما سوالی که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید این است که چگونه می‌ توان در سامانه ثنا ثبت نام نموده و حساب کاربری دریافت نمود؟ لذا باید گفت هر فردی با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی می‌تواند اقدام به دریافت حساب کاربری در سامانه ثنا به آدرس sana.adliran.ir بکند.

البته ارائه مدارکی همچون کارت ‌ملی، شناسنامه، آدرس اقامتگاه دائمی و ... از الزامات ثبت ‌نام در این سامانه می‌باشد.

 

مزیت دادرسی الکترونیک

امروزه که فضای مجازی توانسته به همه ابعاد زندگی افراد رسوخ کند دادرسی الکترونیک نیز دارای طرفداران زیادی است. اما از مزیت‌ های مهم دادرسی الکترونیک نسبت به دادرسی‌ سنتی باید به مواردی همچون:

· تسریع در روند رسیدگی: رسیدگی به پرونده ‌های مطرح شده در دادگاه نیازمند استعلامات قضایی از مراجع اداری و قضایی مختلف است که گاهی دریافت نتیجه استعلام با تاخیر انجام خواهد شد و در نهایت روند رسیدگی را کند خواهد کرد. اما هنگامی که مدارک و شواهد از طریق سامانه در اختیار مراجع قرار بگیرد رسیدگی به آن نیز راحت ‌تر بوده و روند سریع ‌تری خواهد داشت.

· کاهش مراجعین حضوری به دادگاه: از دیگر مزیت ‌های دادرسی الکترونیک نسبت به دادرسی حضوری، کاهش مراجعین به دادگاه و دادسرا است. بسیاری از افرادی که در طول روز به دادگاه مراجعه می‌ کنند قصد پیگیری پرونده‌ های خود را دارند اما در دادرسی الکترونیک به مراجعه حضوری نیازی نخواهد بود.

· جلوگیری از مفقود شدن پرونده‌ ها: در برخی موارد به دلیل ازدیاد پرونده‌ های دادگاه و کوتاهی کارمندان، بعضی از آن ‌ها مفقود می ‌شوند که می ‌تواند باعث مشکلات زیادی شود. اما هنگامی که پرونده به صورت الکترونیک مورد بررسی قرار می‌گیرد امکان مفقود شدن و از بین رفتن آن بسیار پایین خواهد بود.

· نداشتن محدودیت زمانی: در دادرسی به صورت سنتی، طرح دعوی و رسیدگی به آن محدود به زمان اداری خواهد بود اما در دادرسی الکترونیک این محدودیت از میان برداشته شد و افراد می ‌توانند به صورت 24 ساعته و هر زمان که بخواهد از طریق سامانه ثنا اقدام به طرح دعوی یا پیگیری آن نمایند.

· کاهش هزینه‌ ها: کاهش هزینه‌ های رسیدگی نیز می ‌تواند مزیت مهم دادرسی الکترونیک نسبت به دادرسی سنتی باشد. دادرسی سنتی می ‌تواند دارای مراحل مختلفی باشد که در هر مرحله باید هزینه تمبر یا ابطال آن و ... پرداخت شود که در دادرسی الکتریکی این هزینه ‌ها حذف خواهد شد.

 

نحوه شهادت در دادرسی الکترونیک

یکی از ادله اثبات دعوی، شهادت شاهدان است که می ‌تواند روند رسیدگی به پرونده را تا حد زیادی سرعت بخشد. اما طبق ماده 186 قانون مجازات اسلامی چنانچه حضور شاهد متعذر باشد، گواهی به صورت مکتوب، صوتی- تصویری زنده و یا ضبط شده، با احراز شرایط و صحت انتساب، معتبر است.

در نتیجه شاهد می ‌تواند از طرق مختلفی گواهی شهادت خود را به دادگاه برساند اما باید صحت گفته‌ های خود را به دادگاه اثبات نماید تا به آن رسیدگی شود.

 

سخن آخر

طبق قوانین ایران هنگامی که جرمی اتفاق می ‌افتد فرد شاکی می‌ تواند از مجرم شکایت کرده و درخواست مجازات وی را داشته باشد. در گذشته طرح دعوی و پیگیری پرونده فقط به صورت حضوری و از طریق دادگاه و دادسرا امکان پذیر بود اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و همه‌گیری فضای مجازی، می ‌توان پرونده ‌های خود را از طریق دادرسی الکترونیک پیگیری نمود.

سامانه ثنا، سامانه ‌‌ای است که می ‌توان با مراجعه به خدمات قضایی اقدام به دریافت حساب کاربری نمود و از آن طریق ابلاغیه ‌های ارسالی را دریافت کرد. از مزایای دادرسی الکترونیک می‌ توان به تسریع در روند رسیدگی، کاهش مراجعین حضوری، پیشگیری از مفقودی بعض یا کل پرونده و ... اشاره کرد.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
دیه مقادیر اعلامی در سوال کاربر

سلام منو گرفتن در خونه با ساتور قمه مورد آسیب قرار دادند
1-جراحت عمیق متلاحمه خلف شانه راست
2-پارگی کامل عضله سوپرااسپیناتوس
3-پارگی دامیه پیشانی
4پارگی دامیه خلف ساق پایه راست...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
کلاهبرداری اینترنتی وشکایت سرمایه گذاران جدید

سلام واحترام
چند مدت پیش یک کار اینترنتی به من معرفی شد کهبعد از نصب در گوشی و ورود به نرم افزار اولش ۹۷۰۰۰ تومن بهت هدیه میداد و با افزایش سرمایه بابت خرید محصولات متناسب با قی...

08 بهمن 1401
آسیه--فتاحی-امیردهی
آسیه فتاحی امیردهی وکیل پایه یک دادگستری
در خصوص ارث و مسایل مربوط به ان

سه تا مغازه با یه خونه مامان بزرگم ارثه ۲۰ سال پیش فوت کرده بابابزرگم
دوتا مغازه ها رو عمو و عمم برداشتن واسه خودشون چندساله اجاره و هیچیم نمیدن دفتر بازکردن
برای فروش هم اجازه نمی...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
دادگاه صالح در خصوص مشارکت وتعدد جرایم بتوجه به نظامی وعادی بودن

با سلام وقتی از چند نفر شاکی باشیم و اتهام مثلا توقیف غیر قانونی را به آن ها نسبت داده باشیم،وقتی یکسری از آن افراد نظامی و یکسری غیر نظامی باشند و ما ادعا میکنیم این افراد بصورت ش...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
مطالبه خسارت و الزام به حضور

سلام ، من ماشینم را دادم دست یک خانمی و خودم کنارش نشستم در راه ماشین و واژگون کرد گواهینامه داره و منم بیمه نامه و راننده مقصر هم ایشونه بر طبق کروکی و تفهیم کروکی ، رای صادر شده...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا