14 آبان 1399
4.5

دیه و انواع دیه

دیه و انواع دیه

طبق ماده ٢٩۴ قانون مجازات اسلامی دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو به مجنی علیه یا به ولی یا اولیای دم او داده می شود و همچنین ماده ١۵قانون دیه مالی است که از طرف شارع برای جنایت تعیین شده است.

از مجموع دو تعریف چنین به دست می آید که دیه مال است و مال هرچیزی است که دارای ارزش ومالیت باشد و مرجع تعیین دیه شارع است بنابراین قانونگذار خود نمی‌تواند نوع دیه و میزان آن را مشخص کند،در هردو ماده جنایت،علت دیه معرفی شده است و منظور از جنایت ایراد صدمه عمدی یا غیرعمدی بر جسم و جان دیگری است و کسانی که مستحق دریافت دیه هستند در ماده ٢٩۴ به مجنی علیه واولیای دم منحصر میشود.

انواع دیه:مطابق قانون مجازات اسلامی میتوان انواع دیه را چنین تقسیم بندی کرد.

١-دیه قتل:دیه ای معادل یک دیه کامل انسان دارد که نرخ دیه هرسال توسط قوه قضاییه تعیین میشود

٢-دیه اعضای بدن:یکی دیگر از انواع دیه،دیه اعضای بدن است.در صورتی که ازیک عضو تنها یک عدد در بدن انسان وجود داشته باشد،از بین بردن آن دیه کامل دارد و درصورتی که از یک عضو دو عدد موجود باشد ازبین بردن یکی از آنها نصف دیه کامل واز بین بردن هر دوی آنها دیه کامل خواهد داشت.

٣-دیه منافع اعضا:در صورتی که شخصی مرتکب جنایتی بردیگری شود که به موجب آن فرد برخی از حواس خود را از دست بدهد باید دیه منافع آن عضو را بپردازد مثل دیه عقل،دیه شنوایی،دیه بینایی،دیه بویایی و دیه صوت و گویایی.

در شرایطی ممکن است دیه ای که برای قتل در نظر گرفته میشود از دیه تعیین شده در شرایط عادی بیشتر باشد که این موضوع بنابر قرارگرفتن در ماه های حرام و قتل در محدوده حرم مکه موضوعیت پیدا می‌کند و تحت عنوان تلغیظ دیه شناخته شده است و مطابق ماده ٢٩٩به طور صریح تلغیظ در دیه را به قتل منحصر کرده است بنابراین تلغیظ دیه در جراحت ها وجود ندارد که هر دوی آنها دیه به میزان یک سوم افزایش خواهد یافت و این حکم تلغیظ دیه تفاوتی بین فرد بالغ و نابالغ و همچنین بین زن و مرد،مسلمان یا نامسلمان وجود ندارد. 

انواع جنایت بر نفس به صورت عمده یا شبه عمد وخطای محض تقسیم بندی می شود

١-از لحاظ حقوقی جنایت وقتی عمد محسوب میشود که مرتکب جنایت هم قصد جنایت وهم قصد نتیجه حاصل شده را داشته باشد به عبارت دیگر مجرم با سؤنیت مرتکب جرم میشود.

٢-در قتل غیرعمدی مرتکب با وجود داشتن اراده در انجام فعل سؤنیت ندارد ولی مرتکب خطایی و تقصیری میشود که به جهت آن قابل مؤاخذ ومجازات میگردد مانند راننده ای که در اثر بی احتیاطی یا بی مبادلاتی کسی را زیر می‌گیرد و میکشد.

٣-قتل خطای محض یا خطایی که در آن انسان به منزله آلت بی اراده،عوامل طبیعی پیش آمدهای قاهره میشود نه در فعل و نه در نتیجه آن عمد ندارد مرتکب خطایی هم نمیشود که به سبب آن قابل ملامت و مجازات باشد.

مهلت پرداخت دیه:الف-دیه قتل عمد باید ظرف یک سال پرداخت میشود 

ب-دیه قتل شبیه عمد در ظرف دوسال پرداخت میشود

پ-دیه قتل خطای محض در ظرف سه سال پرداخت میشود

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
الهه-محمدی
الهه محمدی وکیل پایه یک دادگستری
محازات قذف و توهین....

سلام وعرض ادب. بنده با یک آقایی آشنا شدم و ایشون متاهل بودند ودوتا فرزند دارند باهم صیغه محرمیت خوندیم و محرم بودیم هردو خانواده اطلاع داشتند 12 ساله اینجور شرایط هست خونه داریم و...

08 بهمن 1401
حسین-امامی
حسین امامی کارشناس حقوقی
برای دریافت افت قیمت چگونه اقدام کنم؟

با سلام
یک خودرو صفر تازه تحویل گرفته شده دارم و در زمانی که پارک بوده یک خودرو دیگری به آن برخورد کرده و در کروکی راهور خودرو برخورد کننده بصورت مقصر صددر صد شناخته شده و بیمه خس...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
دیه مقادیر اعلامی در سوال کاربر

سلام منو گرفتن در خونه با ساتور قمه مورد آسیب قرار دادند
1-جراحت عمیق متلاحمه خلف شانه راست
2-پارگی کامل عضله سوپرااسپیناتوس
3-پارگی دامیه پیشانی
4پارگی دامیه خلف ساق پایه راست...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
تعهد 8ساله به خدمت در دانشگاه پزشکی

سلام وقت بخیر من در سال ۱۳۹۵ کنکور تجربی قبول شدم وکدرشته انتخابیم روزانه بود و کدرشته بومی وتعهد محضری رو انتخاب نکردم ولی دانشگاه به زور تعهد محضری از من و هم دانشگاهیم هام گ...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
کلاهبرداری اینترنتی وشکایت سرمایه گذاران جدید

سلام واحترام
چند مدت پیش یک کار اینترنتی به من معرفی شد کهبعد از نصب در گوشی و ورود به نرم افزار اولش ۹۷۰۰۰ تومن بهت هدیه میداد و با افزایش سرمایه بابت خرید محصولات متناسب با قی...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا