روش های مطالبه مهریه در قانون

روش های مطالبه مهریه

یکی از حقوق مالی زن، مهریه است که به موجب عقد
 ازدواج به زن تعلق می گیرد. به موجب عقد، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را مطالبه کند.
“مهریه مال معینی است که دارای ارزش مالی بوده و در ضمن عقد نکاح از سوی مرد به زن داده می شود.”
زوجه به دو روش می تواند مهریه خود را مطالبه نماید:

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت


در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت، زوجه یا وکیل قانونی او می تواند به دفترخانه ای که عقد ازدواج آنها در آنجا ثبت گردیده، مراجعه نموده و تقاضای مطالبه تمام یا بخشی از مهریه را بنماید. بدین جهت می بایست مدارک شناسایی و عقدنامه خود را به همراه داشته تا جهت احراز هویت و انجام مراحل قانونی، تقدیم سردفتر نماید.

سردفتر بعد از احراز هویت، بنا به تقاضای زوجه یا وکیل او، برگه اجراییه ای را که در فرم های چاپی مخصوص باید تکمیل گردد، صادر نموده و هزینه اندکی دریافت می کند و در عقدنامه قید می نماید که چه مقدار از مهریه توسط زوجه از طریق صدور اجراییه مطالبه شده است.

انجام این کار به این دلیل است که زوجه مجددا نتواند همان مقدار را از یک مرجع دیگر مطالبه نماید. پس از صدور اجراییه، سردفتر موظف است که مراتب اجراییه را برای زوج از طریق پست پیشتاز ارسال نماید.

در این مرحله پس از صدور اجراییه، دفترخانه برگه اجراییه را به زوجه تحویل میدهد و او موظف است که آن را جهت ابلاغ به زوج، به دایره اجرای اداره ثبت محل، تحویل دهد. بنابراین زوجه می بایست به اداره ثبت مراجعه نموده و تشکیل پرونده دهد.

در مرحله بعدی اداره ثبت به زوج ابلاغ می کند که ظرف ١٠ روز از تاریخ ابلاغ، نسبت به پرداخت مهریه زوجه اقدامات لازم را انجام دهد در غیر اینصورت اموال متعلق به او توقیف می گردد. در این مرحله، اجرای ثبت با استعلام از بانک مرکزی، از نرخ سکه مطلع گردیده و اعلام بانک مرکزی برای اجرای ثبت ملاک عمل خواهد بود.


اگر زوج بعد از گذشت مدت مذکور، مهریه زوجه را پرداخت نکند، با معرفی اموال زوج به غیر از مستثنیات دین، توسط زوجه، اجرای ثبت نسبت به توقیف اموال اقدام می نماید. در این مرحله لازم است که ارزش اموال توسط کارشناس رسمی در اجرای ثبت، قیمت گذاری شود. با فروش اموال، مهریه زوجه پرداخت می گردد
مزایا و معایب مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت 
معایب
در صورت افزایش قیمت سکه در طول عملیات اجرایی، زن ممکن است ضرر کند زیرا اجرای ثبت، به افزایش قیمت توجه نمی کند ولی دادگاه، قیمت زمان اجرای حکم را ملاک می داند.
در اجرای ثبت نمی توان، زوج را زندانی کرد ولی در شیوه ی دادگاه می توان وی را در اجرای ماده ی 2 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی به زندان انداخت.
مزایا
شیوه ی اجرای ثبت، بسیار سریعتر از دادگاه است.
هزینه اقدام از طریق اجرای ثبت از دادگاه کمتر می باشد.
در شیوه ی اجرای ثبت در زمان اندک می توان زوج را ممنوع الخروج کرد ولی اگر از طریق دادگاه اقدام شود ممنوع الخروج شدن زوج منوط به صدور و قطعی شدن دادنامه محکومیت وی می باشد

تفاوت وصول مهریه از طریق دادگاه و ثبت

نکته اول اینکه در دادگاه قیمت سکه به نرخ روز مطالبه می شود ولی در اقدام از طریق اداره ثبت، همان استعلام ملاک خواهد بود و اگر بعدا افزایش یابد تاثیری نخواهد داشت.

نکته دیگر اینکه در اقدام از طریق اداره ثبت نمی توان زوج را حبس و زندانی کرد اما از طریق دادگاه چنین امکانی وجود دارد.

از مزایای شیوه ثبتی این است که از دادگاه سریعتر انجام می شود و هزینه آن نیز کمتر است.

و اینکه ممنوع الخروج کردن زوج در شیوه ثبتی راحت تر است تا دادگاه زیرا در دادگاه منوط است به صدور حکم قطعی.
زمان وصول مهریه   
در این باره نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد اما آنچه به نظر می رسد وصول از طریق اجرای ثبت زمان کمتری دارد تا از طریق دادگاه.

زیرا در دادگاه بسته به نوع پرونده و میزان پیچیدگی آن زمان های مختلفی برای آن در نظر گرفته می شود.

همچنین حجم زیاد پرونده ها را که در اینجا رسیدگی می شود خود علتی در تاخیر رسیدگی خواهد بود


رای اداره ثبت و رای قطعی

صدور رای مختص محاکم است و اداره ثبت رای صادر نمی کند .اداره ثبت تنها به این جهت که سند ازدواج یک سند رسمی می باشد ،در خصوص انجام تعهدات درون سند اجرائیه صادر می کند .برای مطالبه مهریه در ابتدا از طریق اجرای ثبت بعد از صدور اجرائیه و احراز هویت در صورتی که مالی معرفی گردد توقیف خواهد شد اما در صورتی که مالی معرفی نشود و بعد از استعلامات لازم هم اموالی پیدا نشود دیگر از طریق اجرای ثبت نمی توان کاری کرد و زوجه می تواند دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده ارائه دهد.برای ارائه دادخواست هم باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه شود .در رسیدگی از طریق دادگاه است که رای صادر خواهد شد .

ابطال اجراییه ثبتی

یکی از راه های وصول مطالبات به عنوان یک راه حل موازی در کنار امکان مراجعه به محاکم حقوقی، درخواست صدور اجراییه از اداره اجرای ثبت است.شرط ضروری امکان استفاده از این راه داشتن سند لازم الاجرا مانند چک و یا عقدنامه ازدواج است.اجراییه صادره از اداره اجرای ثبت مانند آراء محاکم قابلیت شکایت و اعتراض (واخواهی -تجدیدنظر خواهی - فرجامخواهی) ندارد.اما در صورتی که مخاطب اجراییه (مدیون و بدهکار) نسبت به ادعای متقاضی (طلبکار) و نحوه اجرای سند اعتراض و شکایتی داشته باشد می تواند از محاکم عمومی تقاضای ابطال اجراییه بنماید.ادعاهای متداول مدیون و مخاطب اجراییه عبارتند از : ادعای پرداخت وجه و عدم استرداد سند، ادعای برائت ذمه که می تواند به دلایل مختلف باشد، ادعای امانی بودن سند لازم الاجرا در دست دارنده، ادعای توافق با متقاضی اجراییه بر سر نحوه پرداخت بدهی، ادعای عدم رعایت تشریفات اجرای اسناد (قانون اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و آیین نامه آن) و مواردی از این دست

۵ / 4.72 (از مجموع 18 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام برادر من بخاطر مهریه و یه پرونده کیفری چند ماهی هستش در زندانه برای پرونده مهریه که قاضی حکم داده ۴ سکه پیش پرداخت و ۹ ماه یک عدد وبرای پرونده کیفری هم بابا میخواد سند خونه شو بزاره ولی میترسه مهریه رو از سند بردارن یعنی بزارن مزایده بفروشن مهریه رو بردارن خواستم بدونم این امکان داره یا نه؟ ممنون

  شنبه ، 11 تیر 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ در خصوص مهریه اعسار پذیرفته و تقسیط و بنوعی محرز تعیین تکلیف شده و در ادامه محکوم له یعنی زوجه در صورت یافت اموالی از زوج یعنی برادرتان میتواند در جهت معرفی مال ب اجرای احکام اقدام کند یعنی اموالی ک تحت مالکیت برادرتان باشد و در خصوص موضوع کیفری نیز با قرار تودیع وثیقه یا همان سند هرزمانی ک شعبه مربوطه صلاح دید متهم را احضار کند و متهم حاضر شود یا وثیقه گذار ایشان را معرفی نماید موجبی برای ضبط وثیقه و مزایده نخواهد بود بطور کلی با تعیین تکلیف مهریه موجبی برای ضبط وثیقه کیفری وجود ندارد زیرا ب هم ارتباطی ندارند و از همه مهمتر اعسار پذیرفته شده لیکن در خصوص پرونده کیفری وثیقه گذار ضامن بوده و تحت شرایطی امکان ضبط وثیقه وجود دارد(متهم حاضر نشود یا وثیقه گذار نتواند علیرغم اخطار دادگاه ایشان را ب شعبه معرفی نماید) موید باشید

 • مهریه خانمم ۳ دانگ خونه است من مسکن مهر دارم میتواند بابت مهریه توقیف کند

  سه شنبه ، 31 خرداد 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام چون مهریه تعیینی شما عین معین موجود خارجی مب باشد به محض انعقاد عقد نکاح همسر شما مالک مهریه می شود و همان سه دانگ ملکی که به عنوان مهریه تعیین نموده اید مالکیت همان سه دانگ اکنون متعلق به همسر شما می باشد.

سوال حقوقی