سامانه های آنلاین استعلام

برای بسیار افراد قبل از هر نوع انجام معامله یا اقدام به انجام کاری اطلاع از وضعیت حقوقی موضوع موردنظر یک امر حیاتی است که خوشبختانه در این راستا برای برخی از امورات دولت تدابیری دیده تا اشخاص بتوانند به عنوان مثال برای دریافت چک، خرید املاک،خروج از کشور و... اطلاعات کافی و لازم را بدست آورند، در ادامه برخی از این سامانه های ارائه شده توسط دولت معرفی می گردد.

1-    برای بررسی آخرین وضعیت شرکت و اهلیت آن شما می توانید از طریق سایت روزنامه رسمی به نشانی rrk.ir  اطلاعاتی مفید مانند اعضای هیئت مدیره،اشخاص صاحب حق امضا،آخرین وضعیت اهلیت شرکت و.... اطلاعاتی مفید بدست آورید تنها کافیست وارد سایت rrk.ir  شوید و از نوار کنار سایت گزینه آگهی های قانونی را انتخاب کرده و نام شرکت را وارد نمایید و به تمامی اطلاعات به روز شرکت مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

2-    سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه آنلاین استعلامات ثبتی را تدابیر دیده که قادر به ارائه خدمات:

الف) استعلام تصدیق اصالت سند و اوراق دفاتر اسناد رسمی

ب) استعلام ممنوع الخروجی

ج)پیگیری استعلام الکترونیک ملک

د) استعلام شناسنامه

ذ) تصدیق اصالت سند مالکیت

برای دریافت خدمات فوق الذکر تنها کافیست وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک(https://www.ssaa.ir/)  شوید.

 

3-    وزارت امور خارجه کشور نیز در راستای تسریع و دسترسی آسان اشخاص برای اطمینان از اصالت برخی از اسناد سامانه ای با نام میخک طراحی نموده که قادر به ارائه خدمات در راستای تایید اسناد ذیل می باشد:

الف) مدارک آموزشی،تحصیلی و درمانی

ب)مدارک وکالتنامه و تصدیق امضا

ج) گواهی عدم سوء پیشینه

برای بهرمندی از خدمات فوق ذکر تنها کافیست وارد سامانه میخک شده (https://mikhak.mfa.gov.ir/form/baresiEsalatMdrk.xhtml) و اطلاعات مورد نظر را وارد نمایید.

4-    یکی از دغدغه های اصلی زمان خرید املاک آگاهی نداشتن از وضعیت سند ملک موردنظر است که گاهی افراد سودجو با ساخت اسناد جعلی اقدام به کلابرداری می نمایند، قبل از هر اقدامی شما می بایست وارد سایت سازمان اسناد و املاک کشور شوید و استعلام صحت اسناد مالکیت(https://estate.ssaa.ir/)  شخص را دریافت نمایید تا از صحت اسناد وی اطمینان حاصل نمایید.

5-    هرگاه قصد خرید تلفن همراه داشتید قبل از خرید بهتر است وارد سایت سامانه همتا شوید و از اصالت گوشی و قاچاق نبودن آن اطمینان حاصل نمایید. بدین منظور تنها کافیست وارد سامانه همتا (https://hamta.ntsw.ir/Account/Login?ReturnUrl=%2F) شده و به قسمت استعلام اصالت بروید و مشخصات خواسته شده را وارد نمایید.

6-    چک ، یکی از پر کاربرد ترین اسناد تجاری بوده که امروزه اشخاص برای تسریع در انجام معاملات سعی بر استفاده از آن داشته اما در بسیاری از موارد این سند تجاری مشکلاتی در راستای دریافت مبلغ آن به وجود می آورد مانند جعلی بودن سند یا بد حسابی شخص صادر کننده چک و... اما از زمانی که بانک مرکزی اعلام نمود که دیگر در راستای جلوگیری از کلاهبرداری این سند تجاری بصورت صیادی صادر خواهد شد در این راستا سامانه ای نیز طراحی گردید تا اشخاص بتوانند با استفاده از شناسه صیادی چک در سامانه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی (https://www.cbi.ir/EstelamSayad/ 19689.aspx  ( از آخرین وضعیت مالی صادر کننده چک و همچنین تایید اصالت این سند برخوردار شوند.

7-    اشخاصی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند بهتر است قبل از هر اقدامی از طریق سامانه استعلام ممنوع الخروجی اجرای اسناد رسمی ( https://exitban.ssaa.ir/)  وضعیت حقوقی خود را بررسی نمایند لازم به ذکر است این سامانه تنها مختص پرونده های دوایر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد.

۵ / 4.25 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل