شرایط دریافت مستمری بیمه تامین اجتماعی چگونه است؟

مستمری بازماندگان یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی است که در صورت فوت بیمه شده یا مستمری بگیر به بازماندگان واجد شرایط وی، پرداخت خواهد گردید و اما در چه شرایطی به بازماندگان مستمری تعلق میگیرد:
1. درصورت فوت بیمه ¬شده بازنشسته
2. درصورت فوت بیمه ¬شده ازکارافتاده کلی مستمری ¬بگیر
3. درصورت فوت بیمه ¬شده ¬ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق ¬بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق¬ بیمه ٩٠ روز کار را پرداخت کرده باشد. 
4. چنانچه بیمه ¬شده فاقد شرایط مقرر در بند ۳ باشد ولی حداقل ٢٠ سال سابقه پرداخت حق ¬بیمه را قبل از فوت پرداخت کرده باشد.
5. درصورتیکه بیمه ¬شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده، لیکن دارای سابقه پرداخت حق ¬بیمه بین یک تا بیست سال باشد. (اصلاحیه تبصره ٣ اصلاحیه بند ٣ ماده ٨٠ قانون و قانون تعیین تکلیف تأمین ¬اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق ¬بیمه پرداخت کرده ¬اند.)
6. در مواردی که بیمه¬ شده در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری ¬های حرفه ¬ای فوت نماید.
بازماندگان واجد شرایط متوفی که استحقاق دریافت مستمری را دارند عبارتند از:
1. همسر دائم بیمه ¬شده متوفی(مرد)
2. شوهر بیمه ¬شده زن: مشروط بر اینکه اولاً تحت تکفل زن بوده و ثانیاً سن او از شصت سال بیشتر باشد و یا طبق نظر کمیسیون پزشکی ازکارافتاده بوده و مستمری از سازمان دریافت نکنند.
3. فرزندان پسر متوفی: درصورتی که سن آنان حداکثر ١٩ سال تمام و پس از آن فقط درصورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی و یا اگر معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شوند.
4. فرزندان دختر متوفی: درصورتی که فاقد شغل و شوهر باشند.
5. پدر و مادر متوفی: درصورتی که تحت تکفل او بوده و سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه سال بیشتر باشد و یا ازکارافتاده باشند و مستمری از سازمان دریافت نکنند.
و اما سهم بازماندگان از مستمری
مستمری همسر بیمه ¬شده متوفی معادل پنجاه درصد مستمری استحقاقی بیمه ¬شده است و درصورتی که بیمه ¬شده مرد دارای چند همسر دائم باشد، مستمری به تساوی بین آنان تقسیم خواهد شد.
مستمری هر فرزند بیمه ¬شده متوفی معادل بیست و پنج درصد مستمری استحقاقی بیمه ¬شده می¬باشد ودرصورتی که پدر و مادر را از دست داده باشد مستمری او دو برابر میزان مذکور خواهد بود.
مستمری هریک از پدر و مادر بیمه ¬شده متوفی معادل بیست درصد مستمری استحقاقی بیمه¬ شده می¬باشد.

۵ / 4.5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

  • سلام من می خواهم از بازنشستگی پدر بزرگم استفاده کنم وقتی مراجعه کردم گفتند باید تحت تکفل پدربزرک باشی، مادرم قیم ما بودند.اما تمام خرج ومخارجم را پدر بزرگم تامین می کردند درآن زمان کارت هم نبوده من بتوانم ثابت کنم که هزینه ام را پدر بزرگم پرداخت می کردند چگونه باید ثابت کنم که تمام هزینه هایم را پدر بزرگم تقبل کردند ومادرم هم شغلی نداشتندتا بتوانم ازمستمری پدربزرگم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید.

    سه شنبه ، 06 اردیبهشت 1401

    • علیرضا فضلی

      با سلام برای دریافت مستمری شما باید تحت تکفل پدر بزرگ بوده باسبن یعنی پدر شما در قید حیات نبوده برای این کار میتوانید از استشهادیه محلی استفاده کنید

  • باسلام..پدر بنده بیشتر از ۶۰ سال سن دارند و با پانزده سال و نیم سابقه بیمه،صاحب کارش از کار بیکارش کرده است. سوالم این بود باقی سال های بیمه اش رو میشه یکجا به حساب بیمه واریز کنیم تا بازنشسته با حقوق کامل بشن؟و آیا بعد از واریز این چهار سال و نیم برای بازنشستگی چقد زمان میبرد که بازنشسته باحقوق بشن؟

    یکشنبه ، 14 فروردین 1401

    • علیرضا فضلی

      با سلام همانطور که گفته شد حداقل سابقه بیمه برای بازنشستگی زودتر از موعد داشتن ۲۰ سال سابقه بیمه است لکن چنانچه کارفرما بدون دلیل پدر شما را اخراج نموده میتوانید به هیات تشخیص اداره کار شکایت نمایید

  • با عرض سلام و ادب خدمت شما بزرگوار. سوالم این بود که پدر بنده بیشتر از ۶۰ سال سن دارد و از سر کار بیرونش کردن آیا میشه چهار سال آخرش رو یکجا به بیمه پرداخت کنیم و بعد بازنشسته بشن و حقوق کامل بگیرن.

    یکشنبه ، 14 فروردین 1401

    • علیرضا فضلی

      با سلام پدر شما پیتواند با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه کار تقاضا بازنشستگی پیش تر از موعد را از طریق کارفرما به سازمان تقدیم کند .

  • سلام ایا حقوق فرد بازنشسته در صورت فوت همسر اول و گرفتن دائم همسر دوم بصورت کامل به همسر دومش میرسه یا نصف میشه؟

    جمعه ، 12 فروردین 1401

    • عذرا نصرآبادی

      سلام .اگر متوفی فرزندی نداشته باشد بله بطور کامل به همسر دوم می رسددرصورتی که فرزندان شاغل باشند یا ازدواج نموده باشند ودرمورد پسران اگر از 18سال به بالا باشند خیر مستمری نمی رسد

  • سلام.از یه وکیل پرسیدم اگه دختری ۱۳ سال سابقه کار داشته باشه دیگه مستمری پدر بهش تعلق نمیگیره. اگه در حد دو سه سال باشه چی؟

    چهارشنبه ، 03 فروردین 1401

    • مصیب قادری چشمه گچی

      سلام. کاربر گرامی شما می بایست مقررات سازمان بیمه گر را مطالعه نمایید. برای مثال مقررات سازمان تامین اجتماعی با سازمان ارتش تفاوت دارد. در سازمان تامین اجتماعی فرزند اناث در صورتی که ازدواج نکرده باشند مستنری پدر را دریافت می کنند. لذا باید مقررات ان سازمان مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد. موید باشید.

  • سلام من همسرم امریکا زندگی میکنه و بازنشست شده میخوام ببینم حقوقشون بعدا به من تعلق میگیره یا نه؟

    چهارشنبه ، 03 فروردین 1401

    • ناصر روحی زاده

      سلام مستمری بازنشستگی از سن بازنشستگی تا زمانی که شخص در قید حیات است، به شخص پرداخت شده و به نوعی تعیین کننده وضعیت مالی فرد در دوران سالمندی محسوب می شود. جهت جلوگیری از فقر جامعه تعیین میزان این مستمری بسیار حائز اهمیت است. و پس از فوت ایشان مستمری شامل حال شما خواهد شد. موفق و موید باشید

  • سلام خسته نباشید ببخشید من درحال حاضر از حق بیمه مادر و پدر فوت شده خود دریافت میکنم میخاستم سوال کنم پدر بزرگ بنده هم فوت کردن و من تنها فرد مجرد هستم میتوانم از مال اون هم دریافت کنم و بعد اگ میشه برای دریافت هر سه تا حقوق باهم مشکلی پیش نمیاد

    سه شنبه ، 02 فروردین 1401

    • ناصر روحی زاده

      سلام شما میتوانید درخواست خود را مبنی بر اخذ مستمری ایشان مطرح نمایید و در صورت موافقت میتوانید از مستمری و مزایای هر سه فرد نامبرده استفاده نمایید. موفق و موید باشید

  • سلام خسته نباشید ببخشید من درحال حاضر از حق بیمه مادر و پدر فوت شده خود دریافت میکنم میخاستم سوال کنم پدر بزرگ بنده هم فوت کردن و من تنها فرد مجرد هستم میتوانم از مال اون هم دریافت کنم

    سه شنبه ، 02 فروردین 1401

    • ناصر روحی زاده

      سلام شما میتوانید اگر مانعی جهت دریافت بیمه از جانب وراث نباشد مستمری پدر بزرگ خود را نیز دریافت نمایید.

  • سلام بنده کارمندبانک ملی بوده وبا23سال سابقه ازبانک به علت اختلاص (18میلیون تومان) انفصال خدمت شدم وهیچگونه حقوق ومزایای دریافت نمیکنم. ایاامکان برگشت به خدمت ویا دریافت حقوق بازنشستگی وجود دارد یاخیر؟

    پنجشنبه ، 26 اسفند 1400

    • عذرا نصرآبادی

      منظور از انفصال دائم منع اشتغال مستخدم رسمی دولت بخدمت دولت برای همیشه می‌باشد. اگر کارمند و یا مأمور دولت به طور دایم از اشتغال به سمتی منع شده باشد دیگر نمی‏تواند به همان سمت منصوب شود، اما استخدام او در سایر کار‏های دولتی بلا مانع است، لیکن در صورتی که از اشتغال به کلیه مشاغل دولتی محروم شود، استخدام او حتی برای سمت یا شغل دولتی دیگر نیز ممنوع می‏شود. پس خود این نوع انفصال را می­توان به نوبه خود به دو گروه تقسیم کرد1-.انفصال دائم از تمام مشاغل 11دولتی ..در رابطه با اختلاس، تبصره 2 ماده 5 برای کارکنان و کارمندان دولت و … که بیش از مبلغ 50 هزار ریال اختلاس کنند و یا عمل اختلاس را توأم با جعل سند انجام دهند مجازات انفصال دایم از خدمت مقرر داشته، و ماده 6 شروع کننده‏گان به اختلاس را در صورتی که در مرتبه‌ی مدیر کل یا بالاتر باشند به همین مجازات محکوم کرده است2.انفصال دایم از بعضی مشاغل دولتی-لازم به ذکر است بر طبق ماده 124 لایحه قانونی استخدام کشوری مصوب 31/3/45 حال انفصال موقت وضع مستخدمی است که موجب حکم قطعی دادگاه اداری یا کیفری اصالتا یا تبعا برای مدت معینی از اشتغال به خدمت معینی ممنوع است. درصورت انفصال موقت فرد پس از اتمام محکومیت می‌تواند به شغل قبلی خود بازگردد.درنتیجه اگر شما منفصل از خدمت موقت شده اید امکان بازگشت به کار را دارید طبق ماده 11رسیدگی به تخلفات اداری برقراری مستمری وبازنشستگی برای منفصلین از خدمت جهت تامین معاش برقرار می گردد

  • زنی مطلقه و کارمند هستم از تامین اجتماعی حقوق میگرم آیا می‌توانم حقوق پدرم که ارتشی هستن را دریافت کنم اگر می‌توانم باید به کجا مراجعه کنم

    پنجشنبه ، 26 اسفند 1400

    • علیرضا فضلی

      با سلام مستمری پدر در حالتی به شما می‌رسد که خود شما کارمند نباشید در فرض شما امکان دریافت مستمری پدر را ندارید

سوال حقوقی