مسئولیت شرکا در شرکت تضامنی

شرکت تضامنی

اشخاص به دلایل گوناگونی مانند تامین سرمایه ،گردآوری تخصص ها، صادرات و... اقدام به تاسیس شرکت های تجاری می نمایند اما همه آنان به کمال نمی رسند و پس از مدتی فعالیت، به دلایل گوناگونی مانند ورشکستگی، عدم توافق بین شرکا و .... منحل می شوند.حال سوالی که برای اشخاص به وجود می آید این است که تکلیف قراردادها،تعهدات ، بدهی و... شرکت های تضامنی چگونه خواهد بود؟ در این مقاله به بررسی موضوع تضامن شرکا در شرکت های تضامنی می پردازیم.
شرکت تضامنی
ماده 116 قانون تجارت شرکت تضامنی را اینگونه تعریف نموده « شرکتی که به منظور انجام امور بازرگانی توسط دو یا چند شخص تاسیس شده که هریک دارای مسئولیت تضامنی هستند. در صورتی که دارایی شرکت برای پرداخت دیون کافی نباشد هر یک از شرکت مسئول پرداخت تمام بدهی شرکت است و در صورتی که شرکا در این خصوص قراردادی بر خلاف اصل شرکت های تضامنی تهیه و تنظیم کرده باشند ، این توافق در برابر اشخاص ثالث بی اعتبار خواهد بود.»

مسئولیت شرکا شرکت تضامنی

پایه و اساس شرکت های تضامنی، تضامن شرکا می باشد چراکه همین امر سبب افزایش اعتبار به این دسته از شرکت ها شده تا بتوانند معاملات تجاری و بازرگانی را با اطمینان بیشتری منعقد و به سرانجام برسانند اما چنانچه شرکت تضامنی در این امر موفق به ایفای تعهدات خود نشود در این حالت بحث تضامن شرکا به میان آمده و قانون از طلبکاران شرکت های تضامنی حمایت ویژه ای به عمل آورده.
از آنجایی که شرکا شرکت تضامنی ضامن پرداخت دیون می باشند، طلبکاران آزاد هستند تا طلب خود را از هریک از شرکا و یا فرد فرد آنان مطالبه کنند و در نتیجه به میزان بدهی دریافت شده ، همان مقدار از تعهد دیگر شرکا کاسته می شود.
حال در خصوص اینکه چه زمانی طلبکاران حق رجوع به شرکا را دارند  باید به ماده 124 قانون تجارت رجوع کرد که بیان داشته « تازمانی که شرکت منحل نشده است ، طلبکاران باید طلب خود را از شرکت مطالبه کنند و پس از انحلال شرکت حق رجوع به هریک یا کلیه شرکا شرکت تضامنی را خواهند داشت.»

 سخن پایانی

اگر شما قصد تاسیس شرکت تضامنی را دارید باید حتما به این نکته توجه کنید در برابر اعتبار بدست آمده از تشکیل شرکت های تضامنی، مسئولیت شما به مراتب زیاد تر خواهد بود پس قبل از هر اقدامی با اشخاص متخصص در این زمینه مشورت نمایید شاید اصلا شما نیازی به تاسیس شرکت تضامنی نداشته باشید و باید نوع دیگری از شرکت ها را تاسیس کنید.
اگر شما قصد دارید به عنوان شریک جدید وارد شرکت تضامنی شوید به این نکته توجه فرمایید که ماده 125 قانون تجارت بیان داشته که هر شخص حقوقی یا حقیقی که وارد شرکت تضامنی می شود از بدو شرکات مسئولیت تضامنی در تمام بدهی های شرکت را خواهد داشت حتی بدهی های قبل از ورود و هرگونه توافقی بر خلاف این ماده بی اعتبار و کان لم یکن می باشد.

۵ / 3.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل