صورت مجلس تفکیکی چیست - مراحل اخذ و مدارک صورت مجلس تفکیکی

در این مقاله می خواهیم نکاتی را پیرامون مبحث صورت مجلس تفکیکی خدمت شما بزرگوار ارائه دهیم این امر جهت افزایش آگاهی و آشنایی هر چه بیشتر عزیز با اصطلاحاتی است که ممکن است در امر ساخت و ساز ملک با آن مواجه شوید.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

در ادامه این مطلب سعی شده است اطلاعات کامل و دقیقی در مورد صورت مجلس تفکیکی خدمت شما عزیزان داده شود.

صورت مجلس تفکیکی

تفکیک در لغت نامه ی زبان فارسی به معنای جدا کردن یا تمایز و رها کردن است اما در اصطلاح ملکی و حقوقی به تقسیم کردن مال غیرقابل حمل یا به اصطلاح غیر منقول مانند خانه و زمین به بخش های تفکیک شده و کوچکتر گفته میشود.

پس از ساخت هر ملک یا آپارتمانی همه بخش های آن به صورت مشترک (مشاع) می باشد و برای تنظیم سند برای هر واحد به صورت جداگانه  باید مشخصات کلی هر واحد و همچنین سایر قسمت ها مثل مشخصات پارکینگ ، انباری و مشاعات دیگر مشخص شود و ثبت گردد به برگه سندی که از سوی اداره ثبت صادر می شود و مشخصات قسمت های تفکیک شده در آن ثبت شده است صورت مجلس تفکیکی گفته می شود.

مراحل و مراجع صادر کننده صورت مجلس تفکیکی

مطابق با ماده ۱۵۰ قانون ثبت اگر صاحب ملک یا نماینده او در خواست تفکیک ملکی را داشته باشد، ابتدا این در خواست به اداره ثبت ارسال می شود که در تقاضا نامه باید ارزش مورد تفکیک بر اساس نرخ معاملاتی روز مشخص و هزینه تفکیکی از طرف درخواست کننده بر اساس ارزش تعیین شده پرداخت شود. و با توجه به ماده قانونی ابتدا درخواست کننده باید به شهرداری محدوده ملک خود مراجعه کرده و نقشه تفکیکی را از شهرداری مربوطه دریافت نماید. و شهرداری نیز بر اساس قوانین و مقررات موظف به ارائه نقشه تفکیکی به درخواست کننده می باشد چون اداره ثبت اسناد و املاک تفکیک را طبق نقشه ای که قبلاً توسط شهرداری تایید شده است انجام می دهد. این کار در روستا ها بر عهده وزارت مسکن و شهرداری می باشد و این نهاد باید از طرف روستاییان نقشه تفکیکی را تهیه کرده و در اختیار اداره ثبت قرار دهد. و نیازی به تأیید سایر مراجع نیست.

بعد از اخذ نقشه از شهرداری درخواست کننده با مراجعه و ارائه نقشه به دفتر اسناد رسمی از اداره ثبت در خواست استعلام برای تفکیک پلاک خود را می نماید. که پس از اعلام نتیجه استعلام رئیس اداره ثبت جهت اطلاع از عدم توقیف بودن ملک موضوع را به مسئول دفتر املاک ارجاع می دهد و پس از صدور گواهی عدم توقیف به دستور رئیس ثبت نماینده و نقشه بردار اداره ثبت برای تأیید نقشه ملک را مورد بازدید قرار می دهد تا مغایرتی بین ملک و نقشه و سند مالکیت وجود نداشته باشد و در این صورت گواهی مغایر نبودن و عدم تجاوز ملک به املاک دیگر صادر می شود. و پس از طی مراحل قانونی نماینده اداره ثبت بعد از انجام مراحل تحدید ( انتشار آگهی ) صورت مجلس تفکیکی را تنظیم نموده و پس از دریافت هزینه های قانونی و صدور آن یک نسخه از آن را به دفتر خانه مربوطه ارسال می کند.

صورت مجلس تفکیکی برای آپارتمان

برای تفکیک چند ساختمان یا آپارتمان که در یک قطعه زمین ساخته شده است اگر طبق گواهی پایان کار دارای امکانات مشترکی مانند راهرو، راه پله، انباری، موتور خانه و... باشد با وجود اینکه شهرداری هم در صدور گواهی ها عرصه را تفکیک پذیر نداند در اینجا اداره ثبت اسناد و املاک فقط به تفکیک اعیان ساختمان ها با توجه به قوانین و مقررات موجود در قانون تملک آپارتمان اقدام می کند و اگر ساختمان ها بر اساس گواهی پایان کار دارای امکانات مشترک نباشند اداره ثبت می تواند نسبت به تفکیک عرصه و اعیان اقدامات لازم را انجام دهد.

کاربرد صورت مجلس تفکیکی

جدا سازی و تفکیک املاک برای سهولت در فروش قطعات، صدور اسناد مالکیتی برای اشخاص و تنظیم تقسیم نامه بین صاحبان مشترک انجام می شود.

فروش املاک تفکیکی

پس از انجام مراحل تفکیک رونوشتی از اسناد تفکیکی به دفتر اسناد رسمی ارسال می شود، و هر زمان مالک قصد انتقال و فروش ملک تفکیکی را داشت با مراجعه به دفتر خانه درخواست انتقال ملک تفکیکی را ارائه می دهد. سر دفتر هم با ثبت نقل و انتقال در دفتر انتقالات سند مالکیت گزارشی از انتقال را برای اداره ثبت اسناد ارسال می کند تا خریدار بتواند سند مالکیت را دریافت نماید.

چگونگی صدور سند مالکیت برای قطعات تفکیکی

بر اساس ماده ۱۰۶ آیین نامه قانون ثبت در صورتی که املاک تفکیکی بعد از ثبت در دفتر املاک به قطعات جدا سازی شده یا آپارتمان تفکیک شود در صورت تقاضای صاحب یا صاحبان اداره ثبت می بایست بر اساس صورت مجلس تفکیکی  یکی از قطعات را ذیل ثبت ملک و بقیه را در صفحات دفتر متمم یا دفاتر جاری ثبت کند و با باطل نمودن اسناد مالکیت اولیه برای هریک از قطعات جداگانه سند مالکیت صادر کند.

مدارک لازم برای انجام صورت مجلس تفکیکی

 • داشتن مدارک شناسایی هویتی قانونی افراد مثل کارت ملی ، شناسنامه و...
 • داشتن سند قانونی و رسمی مالکیت ملک.
 • داشتن گواهی پایان کار که شهرداری منطقه محل ملک آن را صادر کرده باشد.

مراحل دریافت صورت مجلس تفکیکی

 1. دریافت گواهی عدم تجاوز ملک به خیابان و املاک کناری ملک و همچنین گواهی عدم تعارض و همچنین تاییدیه و امضا صورت مجلس به وسیله نماینده و نقشه بردار اداره ثبت.
 2. دریافت تاییدیه مالکیت درخواست کننده تفکیک توسط مسئول دفاتر املاک
 3. دریافت تاییدیه عدم بازداشتی و توقیفی از متصدی دفتر بازداشتی
 4. انطباق مفاد صورت مجلس با ضوابط و مقررات مربوطه و تایید آن توسط رییس اداره ثبت یا معاون رئیس و صدور دستور دریافت هزینه قانونی تفکیک به بخش حساب داری
 5. برآورد هزینه تفکیک و ارائه فیش بانکی به ذی نفع و اخذ یک نسخه از فیش پرداختی که به تایید و امضای رییس اداره یا معاون وی رسیده باشد تا در پرونده صورت مجلس تفکیکی قرار داده شود.
 6. صدور صورت مجلس تفکیکی و ارسال یک نسخه به دفتر خانه متقاضی توسط مسئول امور دفتری.

 دریافت صورت مجلس تفکیکی از آن جهت دارای اهمیت است که در قطعات زمین و آپارتمان هر مالک حدود ملک و امتیازات ملک خود را بشناسد و از پیش آمدن اختلافات آتی و بسیاری از دعاوی قضایی جلوگیری کند.

کلمات کلیدی صورت مجلس تفکیکی

 • هزینه صورت مجلس تفکیکی چقدر است
 • صورت مجلس تفکیکی چه نوع سندی است
 • دریافت صورت مجلس تفکیکی المثنی
 • نمونه صورت مجلس تفکیکی آپارتمان
 • دریافت الکترونیکی صورت مجلس تفکیکی
 • صورت مجلس تفکیکی از کجا بگیریم
 • صورت مجلس تفکیکی پارکینگ
 • تصویر صورت مجلس تفکیکی
 • مدارک لازم برای گرفتن صورت مجلس تفکیکی
 • استعلام صورت مجلس تفکیکی
 • متن صورتجلسه تفکیکی

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

میخواهم دادخواست توقف وابطال اجرائیه صادره از دادگاه را برایم تنظیم کنید که به پرداخت حدود یکصدوهفتاد میلیون تومان محکوم گر‌دیده ام وبعد از درخواست اعسار ایضا به َپرداخت یک سوم محکوم به وماهانه دوملیون رای صادر وبه جهت عدم پرداخت حکم جلب را محکوم له از دادگاه اخذ نموده وتنها شاهد دارم وخواهان تنظیم دادخواست به شرح خواسته هستم هزینه تنظیم دادخواست برایم چقدر میشودواینکه خودتان ازطریق دفتر خدمات قضائی کارهایش را انجام بدهید وکدرهگیریش رابرایم بفرستید که به یکی از دفاتر مراجعه بکنم ولایحه را امضا کنم ممنون میشم.

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

سلام. کاربر محترم. جهت تنظیم دادخواست باید از طریق سامانه قسمت درخواست‌های کاربران تقاضا هید تا کیل مورد نظر هزینه را اعلام کند وپس از واریز هزینه واطلاع از جزئیات دادخواست شما تنظیم شود ودرخصوص ثبت از طریق دفاتر خدمات قضایی وکیل باید وکالت داشته باشد تا بتواند این را انجام دهد وگرنه دفاتر خدمات بااو همکاری نمی کنند که حق الوکاله وکیل هم امری توافقی وباید باوکیل مورد نظر مذاکره کنید

سوال حقوقی