قوانین سفته حسن انجام کار (پشت نویسی، ضمانت قرار داد)

اسناد تجاری با هم متفاوت هستندکه می توان سفته و چک را از پرکاربردترین آن ها دانست. گرچه سفته و چک هر یک سند تجاری هستند؛ اما به لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت می باشند، مندرجات و ضمانت اجراهای قانونی عدم پرداخت هر یک تفاوت دارند. چک در حقیقت سندی است به عنوان در حکم سند لازم الجراء که به واسطه صدور، صادر کننده به بانک دستور پرداخت مبلغ وجه خود را که نزد بانک دارد به دارنده چک بپردازد.

اما در سفته، صادر کننده یا همان متعهد و امضاء کننده سفته متعهد می شود مبلغی که در متن سفته نوشته شده را در تاریخ معین مندرج در سفته، به دارنده پرداخت کند.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

یکی از شایع ترین اقسام صدور سفته، سفته حسن انجام کار یا سفته ضمانت انجام کار است؛ اما از آنجایی که اکثر افراد جامعه با نحوه پر کردن این سفته آشنایی ندارند و اغلب بعد از شروع همکاری در قراردادهای استخدام موجب بروز اختلاف می شوند، به نحوی که کارفرما بعد از بروز اختلاف اقدام به مطلبه آن می کند و کارگر نیز مطالبه کارفرما را عادلانه نمیداند و اجرای آن را نمی پذیرد.

سفته حسن انجام کار سفته یا ضمانت انجام کار

اگرچه سفته ای که به منظور استخدام به کارفرما داده می شود سفته حسن انجام کار یا ضمانت انجام کار است، اما در هر صورت یک نوع سند تجاری بوده و هنگام پرکردن آن باید نکات مهمی را رعایت کنیم، مانند نحوه صدور سفته که طبق قانون باشد، اما با توجه به اینکه سفته حسن انجام کار از حساسیت زیادی برخوردار است و برای صادر کننده مسئولیت پرداخت خواهد داشت لذا ممکن است به دلیل عدم اطلاع از نحوه صحیح تنظیم سفته صادر کننده بدون تقصر متضرر شود؛ لیکن لازم می دانیم در این مقاله نکات مهم صدور سفته را بیان کنیم:

 1. مهم ترین نکته در پر کردن سفته حسن انجام کار یا ضمانت در انجام کار این است که در قسمتی که باید تاریخ پرداخت سفته درج شود، هیچ تاریخی نوشته نشود و به جای آن بنویسیم این سفته بابت حسن انجام کار و به جهت استخدام در شرکت.... تنظیم گردیده و همچنین می توانید در ادامه شماره و تاریخ قرارداد استخدام خود را درج کنید.
 2. نکته دوم در پر کردن سفته حسن انجام کار آن است که حتما در سفته نام دریافت کننده سفته را قید نمایید و به هیچ وجه این سفته را به شکل سند در وجه حامل صادر نکنید.
 3. نکته مهم دیگر در پرکردن سفته حسن انجام کار این است که حتما در قرارداد استخدام، شماره سفته حسن انجام کار یا سفته ضمانت انجام کار را قید نمایید.
 4. حتما در قراداد استخدام توضیح دهید که تحت چه شرایطی کافرما حق اجرای سفته را خواهد داشت.

نکته: بسیار مهم است که قبل از ارائه دادن سفته به کارفرما بعد از پر کردن آن از سفته یک کپی بگیرید و بعد تحویل کارفرما دهید؛ لازم به ذکر است در صورتی که قرارداد کار یک نسخه است از آن هم یک نسخه کپی بگیرید و نزد خود نگهدارید تا اگر کارفرما بعد از اتمام مدت قرارداد یا عدم همکاری یا اخراج شما نتواند هیچگونه سوء استفاده ای انجام دهد. 

نکته: در صورتی که موارد بالا در تنظیم سفته حسن انجام کار یا سفته ضمانت انجام کار رعایت شود، در صورت استفاده کارفرما خارج از این موارد ذکر شده در قرارداد یا در متن سفته می تواند مسئولیت کیفری با عنوان مجرمانه خیانت در امانت باشد.

پشت نویسی سفته یا ظهر نویسی سفته

یکی از مسائل مهمی که بعد از صدور سفته یافته طلب مطرح است  مربوط به ظهر نویسی یا پشت نویسی سفته می باشد که ممکن است توسط هر شخصی به عنوان انتقال دهنده یا ضمانت از یکی از متعهدین انجام شود.

گاهی ظهرنویسی یا همان پشت نویسی سفته می تواند به عنوان ضمانت از صادر کننده اصلی یا ضمانت از طرف یکی از متعهدین سفته باشد.

گاهی نیز انتقال سفته نیاز به پشت نویسی دارد و دارنده سفته برای اینکه بخواهد شخص دیگری را دارنده سفته کند و انتقال تجاری صورت گیرد باید ظهر سفته را امضاء کند و انتقال دهد که در این مواقع دارنده جدید دارای کلیه حق و حقوق و اختیار مطالبه وجه سفته می باشد.

مسئولیت ظهرنویسان سفته و ضامنین سفته

زمانی که سفته ظهرنویسی می‌شود، ممکن است به افراد متعددی منتقل شود در این حالت صادرکننده سفته و همه ظهرنویسان در مقابل دارنده سفته مسئولیت تضامنی دارند. مسئولیت تضامنی یعنی کلیه امضاء کنندگان اعم از متعهد اصلی و ظهرنویسان و همچنین اشخاصی که به عنوان ضمانت از متعهدین، سفته را امضاء نمودند در مقابل دارنده؛ برای تادیه کل مبلغ سفته مسئولیت دارند. یعنی دارنده می تواند برای مطالبه مبلغ سفته به هریک از صادر کننده یا ظهرنویسان و ضامنین آن ها رجوع کند.

در صورتیکه دارنده به هر یک از ظهرنویسان یا ضامنین آن ها برای مطالبه وجه سفته رجوع کند آن شخص می تواند بعد از پرداخت به هر یک از متعهدین ماقبل خود و ضامنین آن ها رجوع کند تا مبلغ پرداختی را دریافت نماید.

مواردی که باید هنگام پر کردن سفته به آن توجه کرد:

 •  اگر سفته را در وجه شخص معین بنویسید در این صورت فقط آن شخص معین می تواند  سفته را مطالبه نماید. البته در این خصوص متفاوت است که سفته عندالمطالبه باشد یا به تاریخ مشخصی باید مطالبه شود.

 • اگر سفته را در وجه حامل بنویسد هر شخص که سفته را در دست داشته باشدمی تواند جهت مطالبه آن اقدام کند، اگر نام شخصی که سفته به نام صادر شده است در سفته نیامده باشد سفته در وجه حامل محسوب می شود.

 • اگر سفته را به نام شخص معین یا به حواله کرد صادر نماید در این صورت  نه تنها دارنده سفته بلکه هر شخصی که با ظهر نویسی سفته، دارنده آن می شود نیز می تواند آن را مطالبه کند یا با ظهر نویسی به شخص دیگری انتقال دهد.

نکته: اگر صادر کننده سفته نخواهد که دارنده سفته آن را به دیگری حواله کند، باید عبارتی که در متن سفته چاپی آمده است به عنوان (حواله کرد) را خط بزند در این صورت فقط دارنده اول می تواند از مزایای تجاری سفته استفاده کند و در صورت انتقال دارنده جدید از مزایای تجاری سفته برخوردار نخواهد شد و فقط می تواند مطالبه طلب ساده انجام دهد.

 کلمات کلیدی

 • نمونه سفته ضمانت حسن انجام کار
 • نمونه سفته پر شده
 • آموزش تصویری نوشتن سفته حسن انجام کار
 • استرداد سفته از کارفرما
 • قانون سفته ضمانت حسن انجام کار
 • شکایت بابت سفته ضمانت
 • نمونه سفته پر شده جهت ضمانت
 • نمونه سفته پر شده جدید
 • متن رسید دریافت سفته
 • سفته ضمانت پرداخت اقساط
 • سفته حسن انجام کار نی نی سایت
 • سفته برای استخدام

۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • با سلام و احترام؛ چک بنده به دلیل نداشتن وجه حساب جاری برگشت داده شده، ولی حساب قرض‌الحسنه من در همان بانک موجودی کافی داشته است، با توجه به قوانین جدید، آیا بانک ملزم به تأمین موجودی حساب جاری از سایر حساب‌ها و پاس کردن چک نبوده است؟ اگر که ملزم بوده و این کار را انجام نداده، آیا امکان طرح شکایت و پیگیری از سوی بنده وجود دارد؟

  دوشنبه ، 13 تیر 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام با توجه به کامل نبود سامانه بانکی هنوز این امکان فراهم نشده است اما دارنده میتواند علیه شما دادخواست یا اجرائیه مطالبه وجه چک را اقامه نند .

 • باسلام خدمت شما من تا قبل از سال ۹۸با یه شرکت کار میکردم ولی به دلایلی که کم آوردم ونتونستم چکهایی که دست این شرکت داشتم رو پاس کنم و الان حدود ۸۰میلیون چک دستشون دارم که مربوط به سال ۹۶واوایل۹۷هستش بعضی ها برگ خوردن ولی بعضی ها هنوز برگ نخورده آیا میتونم رو چک‌ها اقدام کنه

  یکشنبه ، 05 تیر 1401

  • فاطمه سميعي

   باسلام وجود چک در دست دارنده یا همان شرکت دلیلی بر بدهکاری شماست و برگشت خوردن تعدادی از چک ها در حال حاضر مشکل خاصی ایجاد نمیکند لیکن در صورت مطالبه حقوقی چک توسط شرکت از شما در مراجع قضایی ،حضرتعالی باید دلیلی بر پرداخت یا سقوط (منتفی شدن )دین خود ارائه نمایید ،در غیر اینصورت محکوم به پرداخت خواهید شد . بنابراین شرکت می‌تواند روی چک های برگشت خورده شما اقدام قانونی نماید ،بهتر است وارد مذاکره شده و تقاضای مهلت جهت پرداخت وجه چک ها نمایید موید باشید

 • سلام بنده از یک خانوم ۲۰۰میلیون تومان سفته دارم الان بعد ۳ماه محل زندگیشو پیدا کردم الان چطوری باید حکم جلب شو بگیرم

  جمعه ، 03 تیر 1401

  • زهره خامهء

   با سلام بایستی سفته را واخواست و طرح دعوی حقوقی کنید و اجراییه بگیرید‌.در نهایت اگر پرداخت نکرد و اعسار هم انجام نداد میتوانید وی را جلب کنید. موفق باشید.

 • سلام . وقت بخیر من یک چک برای ۲۳ آم خرداد داشتم اما پاس نشد و به خاطر اینکه طرف مقابل در خواست کرد که چک رو برگشت نزم ، چک رو عودت دادم اما الان میخوام بدونم چند روز برای برگشت زدن و دریافت گواهی عدم پرداخت وقت دارم.؟

  سه شنبه ، 31 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام شما الان میتوانید نسبت به دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام کنید

سوال حقوقی