مراحل انجام تغییر جنسیت چیست ؟

مراحل انجام تغییر جنسیت چیست ؟


در سال ها پیش اکثر مردم به مسأله نارضایتی جنسی که بین جنس روانی و جنس فیزیکی شخص بیمار توازن و تساوی وجود نداشت به عنوان یک مسأله لاعلاج و با نگاهی تمسخر آمیز و طعنه آمیز نگریسته می‌شد اما رفته رفته با آموزشهایی که در این زمینه داده شد و با که کارگیری سطح هوشیاری مردم در این  موارد ، نوع برخورد عموم و کافه مردم متفاوت شده است هر چند که هنوز هم به طور کامل نوع برخوردها تغییر نکرده است و جای کار بیشتر و بسیار است .

باید توجه داشت که نارضایتی فرد بیمار از جنس و به عبارت دیگر از سکچوال خود به معنی تمایل او به هم جنس گرایی نیست در واقع می‌توان گفت که فرد متقاضی تغییر جنسیت همواره در طول زندگی خود نسبت به جنسیت روانی و جنسیت فیزیکی خود می اندیشد و نسبت به اینکه روحیات و خلقیات خود را در کالبدی که متعلق به آن نیست میبنید ، حساسیت نشان میدهد .

اما شخص بیمار و متقاضی تغییر جنسیت برای تغییر جنسیت چه اقدامی را میتواند انجام دهد ؟


متقاضی تغییر جنسیت باید یک سری از مراحل قانونی و مسیرهای مشخص شده را برای درمان خود سپری کند که در این مقاله به این مسیرها اشاره شده است و توصیه میشود تا انتها همراه گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند بمانید و اگر در این موارد نیاز به مشاوره بیشتر داشتید میتوانید نسبت به انجام مشاور حقوقی و مشاوره تلفنی وکیلوند استفاده نمایید .

لازم است که در اینجا به بررسی انواع اختلالات جنسیتی بپردازیم .
پس بحث خود را با این سوال آغاز میکنم ؛

انواع اختلالات جنسیتی چیست ؟
کدام دسته از بیماران اختلال جنسیتی تمایل بیشتری به تغییر جنسیت دارند ؟


اختلالات جنسیتی دارای انواع و اقسام مختلفی است که در این بین افراد تراجنسی (ترنس سکشوال ) و اشخاص دو جنسی تمایل بیشتری دارند که به تغییر جنسیت انجام دادن نایل شوند .

خصوصیات تراجنسی یا همان ترنس سکچوال چیست ؟


تراجنسی یا همان ترنس سکچوال افرادی هستند که به دلیل نارضایتی از جنسیت خود و به دلیل تضاد و مغایرتی که بین جسم و فیزیک و  نوع جنسیت روانشان و احساساتشان وجود دارد تمایل به تغییر جنسیت از خود نشان میدهند .

ترنس ها همواره با این تفکر روبرو هستند و این احساس را دارند که روحیات و خلقیات آنها به جسم دیگر و کالبد دیگری تعلق دارد و در واقع بر این عقیده هستند که ما نباید دراین جسم به دنیا می آمدیم .


خصوصیات دو جنسی ها 
دو جنسی ها همانگونه که از نام آن مشخص است از ابتدا با علایم و نشانه های جنسی هم مردانه و هم زنانه و در واقع با آلات و نشانه های تناسلی بینابین به وجود می‌آیند .

آمار تغییر جنسیت در ایران 


در ایران سالانه بیش از ۲۷۰ ایرانی تغییر جنسیت انجام میدهند این آمار برگرفته شده از آمارهای سازمان پزشکی قانونی است .
البته هر ساله این آمار درحال افزوده شدن است و آمارها گویای آن است که در حدود ۵۶ در صد از متقاضیان ایرانی تمایل به تغییر جنسیت به جنس مونث و ۴۴ درصد تمایل به جنس مذکر دارند .


نظر ادیان درمورد تغییر جنسیت 


ادیانی مانند اسلام و مسیحیت و مذاهبی چون تشیع و تسنن موافقت خود را با انجام تغییر جنسیت برای بیماران اختلالات جنسیتی اعلام کرده اند ولی اهل تسنن و مسیحیت در مورد ترنس سکچوال موافقتی نداشته و مجوز صادره را فقط برای دو جنسیتی مقرر کرده اند .
تشیع و حضرت امام خمینی ره در مورد بیماران اختلالات جنسیتی با وجود دو شرط مجوز تغییر جنسیت را اعطا نموده اند که در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت .

شرایط ابتدایی اعطای مجوز تغییر جنسیت؟


۱_ باید توجه داشت که بیماری ترنس سکچوال باید به صورت قطعی و حقیقی وجود داشته باشد و نمیشود به سبب یک شک و وهم مجوزی در این خصوص صادر کرد .
۲_زمانی که تغییر جنسیت صورت گرفت ، تغییر جنسیت به صورت کامل انجام شود یعنی واقعا از این پس یک مرد تبدیل به زن شود یا نقطه مقابل آن ، چرا که از این به بعد قرار است احکام و قوانین جدید در مورد هر کدام بار شود.

تغییر جنسیت در صلاحیت چه مرجعی است ؟
سوالی که مطرح است اینکه تغییر جنسیت در صلاحیت کدام مرجع است ؟
کدام دادگاه صلاحیت به رسیدگی را دارد ؟
برای انجام تغییر جنسیت متقاضی چه اقدامی را باید انجام دهد ؟

برای انجام تغییر جنسیت متقاضی باید به دادگاه خانواده محل اقامت خود مراجعه کند .
در مورد صلاحیت دادگاه خانواده به  ماده ۴ قانون حمایت خانواده مراجعه می‌کنیم بر اساس این مقرره ؛

ماده ۴ قانون حمایت خانواده 1391


رسیدگی به امور و دعاوی زیر در صلاحیت دادگاه خانواده است:
۱ـ نامزدی و خسارات ناشی از برهم ‌ زدن آن
۲ـ نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح
۳ـ شروط ضمن عقد نکاح
۴ـ ازدواج مجدد
۵ ـ جهیزیه
۶ ـ مهریه
۷ـ نفقه زوجه و اجرت ‌ المثل ایام زوجیت
۸ ـ تمکین و نشوز
۹ـ طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن
۱۰ـ حضانت و ملاقات طفل
۱۱ـ نسب
۱۲ـ رشد، حجر و رفع آن
۱۳ـ ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آنان
۱۴ـ نفقه اقارب
۱۵ـ امور راجع به غایب مفقود ‌ الاثر
۱۶ـ سرپرستی کودکان بی ‌ سرپرست
۱۷ـ اهدای جنین
۱۸ـ تغییر جنسیت
تبصره ـ به دعاوی اشخاص موضوع اصول دوازدهم (۱۲) و سیزدهم (۱۳) قانون اساسی حسب مورد طبق قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم مصوب ۱۳۱۲/۰۴/۳۱ و قانون رسیدگی به دعاوی مطروحه راجع به احوال شخصیه و تعلیمات دینی ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی مصوب ۱۳۷۲/۰۴/۰۳ مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیدگی می‌شود.
تصمیمات مراجع عالی اقلیت‌های دینی مذکور درامور حسبی و احوال شخصیه آنان از جمله نکاح و طلاق، معتبر و توسط محاکم قضائی بدون رعایت تشریفات، تنفیذ و اجراء می‌گردد.

باید توجه داشت که در هنگام تنظیم دادخواست در متن آن به این نکته اشاره شود و تقاضای ارجاع به پزشکی قانونی شود .
پس از ثبت دادخواست و مراجعه متقاضی  به پزشکی قانونی از طرف این مرکز به یک روان پزشک جهت گذراندن دوره های روان درمانی معرفی خواهد شد .

گام بعدی انجام آزمایش های تشخیص سطح هورمون و کاریوتایپ خواهد بود و بدین جهت حائز اهمیت است که فرد بیمار دچار اختلال هورمونی یا کروموزمی نباشد .  

گامهای بعدی تایید از طرف روانپزشک و ارجاع به پزشکی قانونی و معرفی متقاضی از پزشکی قانونی به دادگاه و صدور حکم تغییر جنسیت از طرف دادگاه خواهد بود .


جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل انجام تغییر جنسیت میتوانید موضوع را از طریق مشاوران حقوقی و مشاوران تلفنی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران پی گیری نمایید .

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل