ملاقات با فرزند پس از طلاق

ملاقات با فرزند پس از طلاق چگونه خواهد بود ؟ 


در صورتی که زوجین از هم جدا می شوند و طلاق می گیرند در صورت داشتن فرزند ،حق نگهداری فرزند با شخصی است که حضانت فرزند را دارد اما باید  حق ملاقات برای فردی که فرزندش تحت نظر او نیست و حضانت طفل خود را ندارد هم فراهم شود  و جزئیات ملاقات با نظر دادگاه تعیین خواهد شد . 
قانون به هریک از والدین گفته است خودشان باید درباره ی ملاقات فرزند با یکدیگر تصمیم گیری نمایند ،اما در صورتیکه طرفین در خصوص زمان و مکان و سایر جزئیات اختلاف نظر داشته باشند ،دادگاه زمان و مکان ملاقات را بر اساس شرایط و مساله ی کودک تعیین می کند . 

علاوه برآن فرزدی که حضانت طفل با و نیست نمی تواند بدون اجازه ی دیگری فرزند را از کشور خارج کند و در صورت انجام این کار حتما بید با دادگاه مشورت شود تا دادگاه بر اساس مصالح کودک اجازه ی خروج از کشور را صادر کند .


شرایط تعیین ملاقات فرزند از سوی دادگاه در صورت اختلاف بین والدین : 


در صورت اختلاف بین پدر و مادر ،دادگاه تعیین می کند که بر اساس ویژگی هایی چون عواطف و احساسات ،سن طفل ،و وابستگی های عاطفی یک یا دو روز از آخر هفته را به شخصی اختصاص می دهد که حضانت فرزند با او نیست ،بیشتر از روز صحیح نیست که فرزند ،پدر و مادر را که حضانت او را بر عهده ندارد را ملاقات  کند زیرا در تربیت فرزند اختلال و دوگانگی ایجاد میشود .

ماده 1174 قانون مدنی مقرر می دارد : هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات طفل خود را دارد ، و تعیین زمان و مکان ملاقات وجزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محکمه است . 

بنابراین به طور کلی نمی توان ملاقات فرزند با پدر و مادر ی که حضانت ندارند را منع کرد زیرا خلاف قانون می باشد .


مجازات فردی که  از دادن فرزندی که به او سپرده شده به پدر یا مادری که حضانت را دارند ،خودداری کند  چیست ؟ 


-به موجب ماده 633 کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 : اگر کسی که از دادن طفلی که به او سپرده شده است در موقع مطالبه شخصی که قانونا حق مطالبه را دارد امتناع کند ،به مجازات 3 تا 6 ماه حبس یا به جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا 3 میلیون ریال محکوم خواهد شد.


۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل