مهریه چگونه تقسیط میشود

تقسیط مهریه


اجراییه مهریه 


مطابق رویه جدید زوجه اگر خواهان مطالبه مهریه باشد و بخواهد مهریه خود را که در واقع حق اوست و با اموری مانند ناشزه بودن و عدم تمکین و حتی زنا ساقط نمیشود را از همسر خود مطالبه کند باید با در دست داشتن سند نکاحیه و قباله ازدواج خود به دفتر اسناد رسمی ازدواجی که او را به نکاح همسرش در آورده است مراجعه نماید و تقاضای صدور اجراییه کند .
اگر دفترخانه ای که اجرای صیغه نکاح برای زوجین نموده است به علت های مختلف مانند فوت سردفتر یا جابجایی یا انصراف و ادامه ندادن به کار سردفتر و ....برچیده شده باشد باید زوجه متقاضی مطالبه مهریه به اداره ثبت مراجعه نموده و در آنجا دفتر کفیل را استعلام کند و جهت احقاق حق خود به آن مکان برود.

تقسیط مهریه و اعسار از پرداخت مهریه 


معمولا با توجه به اینکه مهریه زوجه ها و خانم ها در کشور ما بسیار بالا و به اصطلاح عامیانه به طرز نجومی تعیین میشود مع الوصف زوج و همان مردبه طور طبیعی با پرداخت یکجای آن با مشکل و به قول حقوقی ها با اعسار روبرو میشود که اقدام به طرح دعوای تعدیل تقسیط محکوم به مهریه و اعسار از پرداخت آن مینمایند برای اینکه مهریه را با متناسب با درآمد و اقتصاد خود قسط بندی کنند تا دین که همان مهریه است به طور کامل مستهلک و از بین برود .


هزینه وکیل برای طلاق توافقی 

هزینه و حق الزحمه وکیل در موردی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند بین دو میلیون و پانصد هزار تومان تا پنج میلیون تومان قابل تعیین است .
در طلاق توافقی زوجین باید به مرکز مشاور خانواده مراجعه نمایند و با ثبت نام در سامانه ای تحت عنوان سامانه تصمیم جهت انجام مشاوره اقدام نمایند .که معمولا انجام مشاوره به میزان تقریبی ۵ جلسه می‌باشد .

۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • باسلام و وقت بخیر ۵سوال داشتن بی زحمت پاسخ کامل دهید ممنونم اینجانب در سال ۹۲ ازدواج کردم و خانم می باشم مهریه ام سه دانگ خانه و ۲۴۰ سکه می باشد و نسبت به شوهرم وضع مالی خوبی دارم ،*** حالا با آقای بر سر محل سکونت اختلاف پیدا کردیم و شوهرم می گوید همین جا می مانیم و من می خواهم به شهر محل سکونت پدر و مادرم بروم ، حالا اینکه من اگر بخواهم جدا شوم بخواهم مهریه بگیرم ، ***خانه ام دو طبقه است و هردو راه جدا گانه دارد ، آیا می توانم هر دو را بگیرم یا نه شوهرم به دلیل اینکه ملک دیگری ندارد ، می تواند یک طبقه اش را جلویش بگیرد و داخلش زندگی کند .*** دو تا فرزند کوچک دارم تکلیف آنها چه می شود ، در ضمن شوهرم معلمم باشد و می دانم نمی تواند مهریه ام را کامل بدهد منظور سکه ها می باشد ، آیا ایشان میتواند سکه ها را قسطی بدهد و سوال دیگر آیا می توانم ایشان را به خاطر مهریه بازدداشت کنم ، و سوال آخر ،دو تا وام ۳۰ میلیون به حساب من گرفتیم تکلیف وام ها چه می شود ، آیا می توانم از شوهرم بگیرم ممنون

  شنبه ، 09 بهمن 1400

  • با درود؛ کاربر محترم؛ در خصوص پاسخ سـئوالات مطـروحه؛ ۱- اساسا یک طبقه از منزل مسکونی در قبال مهـریه قابل توقیف می باشد و طبقه دیگـر بعنوان مستثنیات دین تلقی و قابلیت توقیف ندارد.. ۲- حضانت فرزندان صرفنطر از جنسیت آنها تا هفت سالگی با مادر و بعد از آن تا سن بلـوغ با پدرشان می باشد.. ۳-در صورت عدم تمکن مالی شوهر؛ نامبرده می تواند درخواست اعسار از پرداخت و تقسیط مهریه را از دادگاه بخواهد.. ۴- در صورت مطالبه 110سکه، پس از صدور حکم قطعی محکومیت و امتناع زوج از اجرای حکم و یا پرداخت؛ می توانید وی را بازداشت نمایید، ولی چنانچه بیش از 110 سکه را مطالبه نمایید، از حق حبس برخوردار نبـوده و صـرفا بایستی اموال بنام شوهرتان شناسایی و معرفی نمایید.. ۵- اصـولا وام گیرنده در قبال باز پرداخت وام مسئولیت دارد.. در صورت لزوم جهت بررسی بیشتر از سرویس های مشاوره استفاده نمایید.. مؤید باشید..

 • سلام . اگر کسی مهریش یه خونه باشه و قبل طلاق اون خونه رو به نامش کنن بعد از طلاق توافقی میتونن خونه رو پس بگیرن ؟

  پنجشنبه ، 07 بهمن 1400

  • مصیب قادری چشمه گچی

   با سلام کاربر گرامی ، مهریه دینی است بر ذمه زوج ، و بعد از ادای آن از طرف زوج، دیگر نمیتوان آن را از زوجه پس گرفت. موید باشید.

 • سلام. من سال ۸۹ جدا شدم و الان ازدواج کردم. از شوهر سابقم بعد از چندین بار تقسیط الان ۹ ماه یک سکه دریافت میکنم. الان ازدواج کردم و شوهرم میگه یا باید مهریه سابقت رو ببخشی یا اینکه طلاق ات میدم. منم نمیخوام گذشت کنم. میتونم پرونده رو بدون بخشیدن مهریه مختومه کنم. اگر شوهر سابقم ارثیه بهش رسید یا صاحب مالی شد اونوقت دوباره دادخواست بدم؟ در واقع سوالم اینه بدون بخشیدن مهریه میتونم پرونده رو مختومه کنم و فعلا از گرفتن مهریه بخاطر زندگیم صرف نظر کنم؟؟

  چهارشنبه ، 06 بهمن 1400

  • زهرا زارعی

   سلام کاربر گرامی شما می توانید پیگیری نکنید پرونده از آمار کسر می گردد وهر زمان دوباره پیگیر شوید به جریان خواهد افتاد

 • سلام مهریه من۶۰۰سکه سال۹۸عقدکردم راسته فقط۱۰۰سکه میتونم بگیرم از شوهرم

  چهارشنبه ، 06 بهمن 1400

  • با درود؛ کاربر محترم؛ در صورتیکه شوهرتان دارای تمکن مالی کافی بوده باشد، می توانید تمامی 600 سـکه مهریه را وصـول نمایید،، ولی چنانچه فاقد تمکن مالی لازم بوده باشد، در اینصورت نسبت به 110 سـکه از اداره ثبت اسناد درخواست اجراییه نموده و سپس دادخواست حقوقی مطالبه مهـریه جهت رسـیدگی در دادگاه مطرح نمایید.. موید باشید..

 • سلام، زمان فروش منزل به غیر در استرداد آن از سوی دادگاه جهت توقیف برای مهریه موثر است و فروش ملک مذکور حدودا 1 سال پیش قولنامه ای انجام شده و تقریبا 80 درصد مبلغ آن اخذ و الباقی در زمان تحویل و سند که به دلیل وجود مستاجر در ملک و وام بانکی فروش زمان دار توافق شده است.

  چهارشنبه ، 06 بهمن 1400

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم شما دیگر مالک نیستید که توقیف شود خیر نمیتوان توقیف نمود

 • سلام خسته نباشید ... من با شوهرم دومورد بحث داشتیم شوهرم . اولش گفت طلاق بعد گفته تعهد محضری بده با مهریه شو ببخشه ... گفتم ن مهریه مو میبخشم نه تعهد میدم ...باز دوباره بعد دوماه با وساطت بزرگای فامیل رفتم خونشون .حالا باز بعد دوروز اومده میگه تعهد ندی نمیخام یا زندگی نمیکنیم تو بمون خونه بابات منم خونه بابام متن تعهدم اینه ک دیگه بی اجازه کاری نکنی حرف زیادی نزنی و اشتباهات گذشته رو تکرار نکنی ... من ن رفتم خلافی کردم ن دورازجون دزدی ن هیزی ایشون قصدشون طلاق الان دنبال بهانه اس از ترس مهریه میگه تعهد محضری که دوروزدیگه هرچیشدهرکار کرد هرجور خاست سرمن بازی دربیاره بعد از اون من محکوم کنه بعدش بره دادگاه با اون تعهد نامه منو محکوم کنه و طلاق منو بده بدون مهریه میخا بدونم مهریه ام با این کار اون تعهد

  دوشنبه ، 04 بهمن 1400

  • فرشته نوری

   با سلام،کاربر گرامی،نیازی به دادن تعهد و یا بخشیدن مهریه نیست چرا که در صورت عدم تمکین ایشان میتوانند دادخواست الزام به تمکین دهند و در صورت طلاق حقوق مالی از جمله مهریه و اجرت المثل باید پرداخت شود.موفق باشید.

 • من عقدنامه ندارم برای اینکه رونوشت بتونم بگیرم چیکار باید بکنم از شناسنامه ام هم فقط کپی دارم که هم شماره ثبت داره و دفتر۳شهر ری هست

  دوشنبه ، 04 بهمن 1400

  • زهرا زارعی

   سلام کاربر گرامی با مراجعه به دفترخانه ایی که عقد کرده اید بااصل کارت ملی می توانید رونوشت عقدنامه را بگیرید

 • برای طلاق و مهریه میشه وکیل گرفت ک همه کار هارو انجام بده؟هزینش چجوریه؟

  دوشنبه ، 04 بهمن 1400

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .بله در وکالت نامه شما می توانید تمام اختیارات را به وکیل بدهید..اما حق الوکاله امری است توافقی که موکل ووکیل سر یک مبلغ به توافق می رسند .

 • با سلام و احترام اینجانب در سال ۱۳۹۱ ازدواج نمودم و مهریه خانمم طبق سند ۲۴۰سکه بهار آزادی و سی میلیون وجه رایج کشور ولی طبق کاغذ عادی که پیش سردفتر می باشد و چند نفر هم امضا کردند و دفتر بزرگ که پیش ایشان است سند دانگ خانه می باشد ولی در سند ازدواج پولی اش کردند سوال اول بنده کارمند می باشم آیا می توانند بنده را به خاطر وصول مهریه زندان کنند سوال دوم آیا می توانم تقاضای قسطی بندی مهریه کنم با توجه به اینکه بنده به غیراز آن خانه و یک ماشین چیز دیگری ندارم سوال سوم تکلیف فرزندانم چی می شود یک دختر ۶ ساله و یک پسر ۴ ساله سوال چهارم آیا می توانم خانه ام که سند دانگ اش به اسمم است بگیرم و تقاضا کنم که داخلش زندگی کنم چون باید سرپناهی داشته باشم ، چون خانه طوری است می شود به طور مساوی تقسیم کرد بدون دردسر سوال پنجم ، تا چه مقدار از حقوقم می تواند بردارد ممنون

  دوشنبه ، 04 بهمن 1400

  • زهرا زارعی

   سلام کاربرگرامی درصورت مطالبه ومحکومیت شما خودرو ویک چهارم از حقوق شما توقیف می شود وخودرو جزو مستثنیات دین نبوده وقابل توقیف می باشد مگر اینکه قبل از مطالبه مهریه سند را به کس دیگری انتقال دهید اما منزل قابل توقیف نمی باشد واگر در شان شما باشدوجزو مستثنیات دین است ودرصورت نداشتن تمام مهریه می توانید تقسیط نمایید وفرزندان تا ۷سالگی اولویت حضانت با مادر وبعد از ۷سالگی باپدر می باشد

 • با سلام و عرض ادب من حدوداچهارماه هست که همسرم با یکی اسمس و زنگ میزند رفتم پرینت تماس ها و اسمس هایی که زنگ و پیام فرستاده را گرفتم و شکایت کردم . خانومم رفته مهریه اش را گذاشته اجرا آیا میشود ثابت کنم مهریه ندهم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  دوشنبه ، 04 بهمن 1400

  • سعید پای وندی

   سلام و خسته نباشید مهریه در هر صورت باید پرداخت شود و ارتباطی با مسائل روابط نامشروع همسر شما با شخص ثالث نخواهد داشت حتی در صورت اثبات رابطه نامشروع زوجه ، شما باید تمام مهریه را پرداخت نمایید و اگر جرم زوجه اثبات بشود مجازات فقط شلاق خواهد داشت و اساس ماده 1082 قانون مدنی ، " به مجرد عقد ، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید در صورتی که مهریه زن عین معین مثل خانه یا زمین باشد می تواند در آن تصرف کند . اگر اراده کند می تواند اقدام به مطالبه مهریه نماید و در صورتی که بخواهد می تواند مهریه را به شوهرش ببخشد

سوال حقوقی