نحوه اثبات خیانت همسر چگونه است؟

از جمله مواردی که امروزه در جامعه موجب بروز طلاق و جدایی زوجین از یکدیگر می شود خیانت می باشد. 
خیانت برخلاف آنچه در جامعه بیان می شود همواره از طرف مرد نمی باشد و در بعضی موارد خیانت از طرف زن صورت می‌گیرد.

خیانت:از دید روانشناسی خیانت مساوی است با بی وفایی که این بی وفایی بودن می تواند نسبت به همه چی شکل بگیرد ازجمله:خیانت به همسر،خیانت به فرزندان،خیانت به دوست،خیانت به کشور و.......
یکی از رایج ترین خیانت ها در جهان را می توان خیانت مرد و زن به یکدیگر دانست.
خیانت کردن را میتوان جزوه جرایمی قرار داد که قانون مجازات اسلامی آن را جرم دانسته و حتی اگر شاکی خصوصی هم نداشته باشد و یا شاکی رضایت خود را اعلام کند فرد خیانتکار باز هم مجازات میشود،پس در کل خیانت را می توان یک جرم تلقی نمود،قانون گذار در ماده 637 قانون مجازات اسلامی اینگونه مقرر داشته است:
هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
در واقع می توان از این ماده بیشتر در مورد خیانت زن به مرد استفاده کرد چراکه در هر صورت خیانت زن به مرد از طریق نامشروع میباشد که می توان مجازات آن را در این ماده مشاهده نمود البته در گاهی اوقات خیانت مرد به زن نیز از طریق نامشروع میباشد که در این صورت نیز می توان برای تعیین مجازات وی از این ماده استفاده نمود.
راه های اثبات(عدله اثبات):اقرار کردن متهم ،شهادت دادن(شهود)،اگاهی داشتن قاضی و همچنین علم اون در برابر اظهارات شاهدان و تحقیقات انجام شده و امارات قضایی.
یکی از راههای اثبات خیانت، اقرا  کردن متهم می باشد یعنی فرد متهم اقرار به خیانت به همسر خود نموده و آن را قبول می کند،که در این صورت جرم خیانت اثبات شده و دیگر نیازی به هیچ ادله و مدرکی نمی باشد البته اقرار باید در دادگاه و در حضور قاضی صورت بگیرد.
راه دیگر اثبات خیانت شهادت دادن شهود می باشد یعنی افرادی که شاهد این خیانت بودند در دادگاه و در حضور قاضی شهادت خود را مبنی بر خیانت فرد دهند البته اگر موضوع مورد خیانت زنا و یا رابطه نامشروع باشد طبق ماده ۱۹۹ قانون مجازات اسلامی باید عمل کرد.

ماده ۱۹۹ قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد؛

نصاب شهادت در کلیه جرائم، دو شاهد مرد است مگر در زنا، لواط، تفخیذ و مساحقه که با چهار شاهد مرد اثبات می گردد. برای اثبات زنای موجب حد جلد، تراشیدن و یا تبعید، شهادت دو مرد و چهار زن عادل نیز کافی است. زمانی که مجازات غیر از موارد مذکور است، حداقل شهادت سه مرد و دو زن عادل لازم است. در این مورد هرگاه دومرد و چهار زن عادل به آن شهادت دهند تنها حد شلاق، ثابت می شود. جنایات موجب دیه با شهادت یک شاهد مرد و دو شاهد زن نیز قابل اثبات است.
یعنی برای اثبات خیانتی که به موجب زنا صورت گرفته باشد شهادت ۴ مرد لازم می باشد و اگر زنا موجب حد جلد، تراشیدن و یا تبعید شود، شهادت دو مرد و چهار زن لازم می باشد.
از دیگر راههای اثبات خیانت علم قاضی به این مسئله میباشد یعنی قاضی با توجه به قرائن و مدارک موجود و همچنین شهادت شهود و... به این نتیجه می‌رسد که فرد موجود می باشد و در نتیجه حکم به مجرمیت او  صادر می نماید.
البته این مورد در رویه به صورت بسیار کم دیده می شود چرا که معمولاً در این گونه جرایم نمی‌توان تحقیقاتی را انجام داد که در نتیجه علم قاضی نسبت به مسئله کامل نشده و قاضی با توجه به عدم تحقیق و کارشناسی مورد نیاز نمی تواند حکم به مجرمیت فرد دهد.
البته می توان در صورت آگاهی از خیانت، با اطلاع دادن به ضابطین دادگستری و پیگیری موضوع از طریق آنان، این موضوع را صورت جلسه کرد و از آن در دادگاه برای اثبات جرم انجام شده استفاده کرد.
نکته:اسکرین شات و پیاماهایی که در گوشی شخص خیانکار وجود دارد نیز می تواند از جمله مدارک قابل قبول جهت خیانت همسر باشد البته لازم ب ذکر است اسکرین شات و متن پیامک نمیتواند به تنهایی خیانت همسر را اثبات کند ( دلیل محسوب نمی شود) اما میتوان به عنوان نشانه و اماره ی خیانت به کار برد یعنی از امارات قضایی که منجر به علم قاضی باشد و بتوان ب آن استناد نمود در نتیجه قاضی می تواند با استناد به آنها و از طریق علم خود به این مسئله حکم به مجرمیت فرد متهم دهد.

معمولاً در رویه اثبات خیانت به همسر کار بسیار مشکلی می باشد چرا که مطابق ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری تحقیق که از جمله موارد بسیار تاثیر گذار در علم قاضی میباشد در جرایم منافی عفت همچون زنا ممنوع می باشد.
همچنین به موحب ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری قاضی مکلف به جلوگیری از اقرار متهم به جرم خود می باشد.

ماده ۱۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری
«انجام هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع است و پرسش از هیچ فردی در این خصوص مجاز نیست......
تبصره ۱ـ در جرائم منافی عفت هرگاه شاکی وجود نداشته باشد و متهم بدواً قصد اقرار داشته باشد، قاضی وی را توصیه به پوشاندن جرم و عدم اقرار می‌کند.»
از طرفی معمولاً در این گونه جرایم پیدا کردن  شهود کار مشکلی می باشد مگر اینکه از قبل از این مسئله آگاهی داشته باشیم و از طریق ضابطان دادگستری اقدام به صورت جلسه مسئله مذکور نماییم.

۵ / 3.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام من ۱۷ ساله ازدواج کردم و از همون اول مشکل داشتم با خانم دو سال بعد ازدواج پدرم فوت شد و ما خونه پدری رو تفکیک کردیم و چند ماه بعدش من سند خودم رو انتقال دادم ب خواهرم الان بعد ۱۷ سال مشکلم بیشتر شده میخواستم ببینم الان از سمت خانمم مشکلی برای این سند میتونه پیش بیاد یا نه دیگه

  جمعه ، 10 تیر 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم مشکلی در مورد انتقال سهم خود ندارید مگر اموال دیگری معرفی نماید که بنام جنابعالی باشد

 • سلام وقت بخیر شوهرم بدون بحثی چند روزه با من سر سنگین بود امشب رفتم خونه میگم چرا اینجوری میکنی کلی توهین به خودمو خانوادم کرده من حس میکنم خواهرش یادش داده چون چندروزی هست خونه ماست بچه سه سالمو گذاشتم خونه اومدم خونه خواهرم میبنم پیام داده کهنه برو شکایت کن این زندگی آخر نداره من چکار کنم

  پنجشنبه ، 09 تیر 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ بهتر است ب صرف یک جدل زندگی مشترک خود را تباه نکنید امکان شکایت بدلیل توهین دارید لیکن پیشنهاد میشود هرچه سریعتر ب منزل مشترک باز گردید زیرا طرح دعوای تمکین از جانب زوج و تبعات ان میتواند ب ضرر شما تمام شود با اینحال در صورتیکه وضع فعلی ادامه یافت و زندگی شما غیرقابل تحمل شد و تمایلی برای ادامه آن نداشتید میتوانید توافقی جدا شوید بهتر است گزینه اخر باشد و فعلا ب طلاق فکر نکنید موید باشید

 • سلام،ببخشید بنده سالها با آقایی نامزدم بود و هر بار میگفتم رابطمونو رسمی کنیم بهانه میاورد مثلا یکی از بهانه هش این بود که چند سالی هست میگه من به بیماری سرطان خون مبتلا شدم تا دوره درمانم تموم نشه نمیتونم ولی به تازگی فهمیدم دورغ گفته و با خانومی ازدواج کرده و یک دخترم داره و همچنان رابطشو با من حفظ کرده ونقش بازی میکنه.ایا من میتونم از این آقا شکایت کنم کجا و چطور میتونم

  پنجشنبه ، 09 تیر 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام نامزدی برای هیچ از دو طرف تعهد به عقد ازدواج ایجاد نمیکند و هریک می توانند پس از گذشت مدتی انصراف دهند. البته در صورتی که زوج اقدام به فریب و سو استفاده کرده باشد می توانید اقدام به طرح شکایت نمایید و یا با طرح دعوای حقوقی خسارت معنوی را مطالبه کنید که البته در رویه قضایی امری نامأنوس بوده و فقط در برخی موارد محاکم چنین حکمی صادر میکنند.

 • محل اقامت من مشهد.زنم ۳ماه خانه را ترک کرده رفته کرمانشاه.چون حق طلاق داره ازکرمانشاه برای طلاق وحضانت بچه اقدام کرده برای من ابلاغیه ورای میاد.ولی من ازمشهد که محل اقامتم هست برای تمکین اقدام کردم.ابلاغیه اومده طبق ماده۱۱.۲۶.۲۷درصلاحیت دادگاه کرمانشاه است. چطور من ازشهر زندگیم نمیتونم شکایت کنم.ولی اون که رفته ازشهر دیگه شده؟

  چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام شما می توانستید ایراد عدم صلاحیت را در دادگاه کرمانشاه مطرح نمایید البته به شرطی که ایشان مسکن علیحده اختیار نکرده باشد که در اینصورت می تواند در محل اقامات خود اقدام به طرح دعاوی مربوط به زوجیت نماید. در خصوص پرونده شما هم این احتمال قویتر می شود که زوجه در اختیار انتخاب مسکن علیحده را داشته است و در اینصورت دادگاه صالح دادگاه اقامتگاه خوانده است.

 • سلام ببخشید 1. اگه سند ابرا مهریه و وکالت در طلاق طی دو سند جداگانه به صورت همزمان ولی جداگانه تنظیم بشن. و در یک سند دیگه(سند سوم) در قالب ماده ده قانون مدنی توافق نامه ایی در خصوص حضانت فرزند ونفقه فرزند و .... تنظیم کنن، حالا در صورتی که زوجه از وکالتنامه استفاده نکنه ( مثلا زوج دادخواست طلاق بده،یا هر دو با هم دادخواست طلاق توافقی بدن، یا اصلا طلاق منتفی بشه و برگردن سر زندگی مشترک) آیا امکان ابطال‌ سند ابرا به بهانه های مختلف من جمله آینکه از وکالت استفاده نشده وجود داره؟؟؟ 2.در توافقات مون نوشتیم ظرف یک هفته زوجه جهیزیه خود را برابر لیست پیوست که به امضا زوج و زوجه رسیده مسترد کنه.(توی ثبت قراره امضا کنیم) حالا اگه بعد از تنظیم سه سند پیش گفته (ابرا. وکالت. توافقنامه) زوجین برگردن سر زندگی ومثلا چند سال بعد بخوان جدا بشین، طبق اون توافقنامه زوج باید جهیزیه تعیین شده را به زوجه بده در صورتی که ممکنه به علت های مختلف من جمله حوادث طبیعی از بین رفته باشن .. چی بنویسیم برای این بند؟ که در صورت بازگشت به زندگی برای زوج در آینده دردسر نشه؟

  پنجشنبه ، 12 خرداد 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم میتوانید در ان شرط نمایید یا مهلت قراردهید اما اگر توافق صورت پذیرد به ادامه زندگی هر کدام از تعهدات معتبر میباشند اما پاسخ به سوال اخر که چند سال بعد وسایل فرسوده شوند و یا معیوب گردند همان لوازم باید تحویل داده شود مگر جایگزین شده باشد

سوال حقوقی