نحوه اثبات مالکیت به چه صورت است؟

نحوه اثبات مالکیت از مهم ترین کارهایی است که افراد درگیر با دعاوی مالی با اطلاع از آن می توانند به حق قانونی خود برسند. دعاوی ملکی نیز به عنوان یک دعوای حقوقی مالی جزء این قبیل مسائل حقوقی محسوب می شوند. این گونه پرونده ها یکی از دشوارترین و پیچیده ترین پرونده های حقوقی به شمار می آیند. به همین دلیل بهره مندی از دانش و تجربه یک وکیل مجرب مانند وکیل ملکی بهترین گزینه خواهد بود. چرا که تخصص و اشراف کامل این متخصصین روند رسیدگی به پرونده را در مسیری مطلوب پیش می برد.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

در دعاوی ملکی وجود ادله کافی، صحیح و دقیق فوق العاده اهمیت دارد. به خصوص این که این نوع دعاوی دارای انواع و اقسام مختلف هستند. علاوه بر این، نحوه درست دفاع کردن در دادگاه نیز بسیار مهم است. ولی متأسفانه افراد به دلیل عدم آگاهی نسبت به این موارد از عهده گرفتن حق خود بر نمی آیند. بنابراین ضروری ترین قدم هایی که در این زمینه باید برداشته شود را می توان 2 قدم زیر دانست:

  1. کسب اطلاعات کافی در رابطه با نحوه اثبات مالکیت
  2. استفاده از مشاوره ها و همراهی یک وکیل ملکی که در این رابطه از تجربه لازم برخوردار باشد

نحوه اثبات مالکیت چطور انجام می شود؟

نحوه اثبات مالکیت از راه های مختلف امکان پذیر است. گاهی بر سر مالکیت یک مال بین دو یا چند نفر اختلاف به وجود می آید. این راه ها که همان ادله اثبات دعوای حقوقی در قانون آیین دادرسی مدنی و قانون مدنی هستند، تکلیف مال را مشخص می کنند. در این قبیل دعاوی حقوقی یکی از طرفین باید برای اثبات مالکیت خود روش هایی را که در این رابطه وجود دارد به کار ببرد. تنها در این صورت است که قادر می شود مالکیت مال مورد اختلاف را برای خود به اثبات برساند. راه هایی که در قانون برای این کار وجود دارد عبارت هستند از:

  • اقرار
  • سند
  • شهادت
  • اماره تصرف

اقرار

این نحوه اثبات مالکیت طبق ماده 202 قانون آیین دادرسی مدنی برای افراد قرار داده شده است. این روش را برای هر نوع اثبات مالکیت می توان مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، مالکیت زن بر مهریه خود یکی از مصداق های این روش به شمار می آید. این قانون مدنی مربوط به زمانی است که فردی به دارای حق بودن طرف مقابل خود اقرار کند. در این شرایط نیازی به ذکر دلایل دیگر به منظور اثبات مالکیت وجود ندارد. به این ترتیب، فردی که مالی را تصاحب کرده اگر به تعلق مال به مالک اقرار کند، کار تمام است. به این معنی که اثبات مالکیت صورت گرفته است و مال مورد اختلاف نیز به مالک آن برگردانده می شود.

سند

این نحوه اثبات مالکیت بر اساس ماده 1283 قانون مدنی است. طبق این قانون، هر نوشته ای که در مقام دعوا یا دفاع بتوان به آن استناد کرد، سند نام دارد. در واقع می توان این روش را مهم ترین روش برای اثبات مالکیت به حساب آورد. سندهایی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند 2 نوع هستند:

  • سند عادی: در رابطه با این نوع اسناد امکان انکار و تردید وجود دارد.
  • سند رسمی: درباره این نوع اسناد فقط ادعای جعلی بودن امکان پذیر خواهد بود.

شهادت

طبق قانون آیین دادرسی مدنی به این نحوه اثبات مالکیت گواهی نیز می گویند. این راه ثابت کردن مالکیت را بند ب ماده 230 قانون آیین دادرسی مدنی مشخص کرده است. طبق این ماده قانونی، گواهی 2 مرد یا یک مرد و 2 زن برای اثبات مالکیت در دعاوی مالی مثل دعاوی ملکی کفایت می کند. ذکر این نکته لازم است که هر آن چه مقصود از آن مال باشد جزء دعاوی مالی قرار می گیرد.

اماره تصرف

اماره تصرف یا امارات نوعی دیگر از نحوه اثبات مالکیت به شمار می آید. این نحوه اثبات مالکیت بر اساس ماده 35 قانون مدنی اعمال می شود. طبق این ماده قانونی یکی از دلایل مالکیت تصرف مال به عنوان مالكيت است. امارات یعنی فردی مالی را به صورتی تصرف کند که از نظر عرف او را مالک آن مال می شناسند. مثلاً کشاورزی که دور زمینی حصار کشیده، آبیاری روزانه آن را انجام می دهد و مراقب محصولات آن است. این مثال کشاورز یک نمونه برای اماره تصرف محسوب می شود. البته توجه به 2 نکته فوق العاده مهم در این رابطه ضرورت دارد. این 2 نکته عبارت هستند از:

تصرف به عنوان مالکیت باشد

فقط تصرف اگر به عنوان مالکیت باشد می توان آن را یک نوع از نحوه اثبات مالکیت به حساب آورد. بنابراین تصرف یک فرد بر مالی به عنوان نماینده و یا وکالت از طرف دیگری، به این قانون ارتباط ندارد. در واقع تصرف او هیچ دلیلی مبنی بر مالکیت او به شمار نمی آید. طبیعی است که با این شرایط برای اثبات مالکیت نیز هیچ گونه اثری نخواهد داشت.

تصرف قانونی باشد

یکی دیگر از نکاتی که باید برای تصرف وجود داشته باشد، مشروع و قانونی بودن تصرف است. یعنی تصرف با منشأ نامشروع و غیر قانونی به عنوان نحوه اثبات مالکیت در نظر گرفته نمی شود. بر این اساس است که تصرف سارق بر مال مسروقه به هیچ وجه دلیلی برای مالکیت او نیست.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

کلام آخر درباره نحوه اثبات مالکیت

نحوه اثبات مالکیت به هر آن چه که به عنوان مال در تملک کسی می تواند قرار بگیرد، ارتباط دارد. بنابراین هم می تواند درباره اثبات مالکیت یک ملک باشد، هم در رابطه با اموال منقول و غیر منقول. به همین دلیل است که طیف گسترده ای از موارد حقوقی را شامل می شود. بدیهی است تنها وکلا دانش و اطلاعات کافی در رابطه با قوانین مربوط به این حوزه ها را دارا هستند. بنابراین هوشمندانه ترین راه برای رسیدن به نتیجه سریع و مطلوب کمک گرفتن از یک وکیل با تجربه است.

وکلا به اصطلاح با چم و خم کار به خوبی آشنایی دارند و بارها به چنین دعاوی رسیدگی کرده اند. بنابراین هم زمان با آشنایی با نحوه اثبات مالکیت بهترین کار سپردن انجام همه امور به یک وکیل مجرب است. وکلا در بهترین مسیر حرکت می کنند، دقیق ترین ادله را به دست می آورند و به موقع آن ها را ارائه می دهند. چرا که آن ها روال کارهای حقوقی را سال ها تجربه کرده اند و به آن ها تسلط کامل دارند.

کلمات کلیدی: مدارک لازم برای اثبات مالکیت، عدم استماع دعوی اثبات مالکیت، پس گرفتن زمین تصرف شده، اثبات مالکیت زمین بدون سند و اثبات مالکیت با سند اصلاحات ارضی

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام وقت بخیر خسته نباشید.ما پرونده ای داشتیم که رای به نفع ما شد اما طرف مقابل درخواست تجدید نظر کرد.سوال من از شما اینه چند ماه طول میکشد تجدید نظر رای خود را ابلاغ کند؟؟؟؟؟

پنجشنبه ، 20 مرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ مستحضر باشید روند دادرسی و زمان رسیدگی در دادگاه های بدوی و تجدید نظر معیار قانونی ندارد ک بر اساس آن بتوان زمان تعیین کرد بستگی ب تراکم پرونده های شعبه،موضوع دعوا و دیگر شرایط دارد ک ممکن است یک هفته زمان ببرد یا یک ماه یا حتی ماه ها ب طول بینجامد موید باشید

سلام.با9سال سابقه بیمه و32سال سن امکان بازخریدبیمه تامین اجتماعی هست؟شرایطش چطوریه

دوشنبه ، 17 مرداد 1401

با سلام مستند به ماده ۳۲ قانون کار در صورت تایید کمیسیون پزشکی امکان این امر فراهم است . ماده ۳۲ قانون کار اگر خاتمه قرارداد کار در نتیجه، کاهش تواناییهای جسمی و فکری ناشی از کار کارگر باشد (‌بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان‌بهداشت و درمان منطقه با معرفی شورای اسلامی کار و یا نمایندگان قانونی کارگر) کارفرما مکلف است به نسبت هر سال سابقه خدمت، معادل دو ماه‌ آخرین حقوق به وی پرداخت نماید.

باعرض سلام وخسته نباشید.بنده بعدازبیست سال خانواده واقعیم راپیداکردم.حدوداسال ۸۳....پدرخوانده و مادرخوانده من باپدرومادرم دوستان صمیمی بودند.مادرم موقعی که مراحامله بودبراثرسرطان سینه فوت میکندومن شش ماهه به دنیاآمدم.پدرخوانده من به نوعی مرامیدزدد.بعدازفهمیدن این موضوع وپیداکردن خانواده واقعی مادربزرگم(مادرمادرم)که سکته مغزی کرده بودندولی هوش وحواسشان تقریبا خوب بودقصدبخشیدن طبقه دوم خانه اش درخواجه عبدالله تهران رابه من داشت.من حماقت کرده و خاله ام راصدازدم وگفتم مادربزرگ قلم وکاغذمیخواهندکه ایشان باوحشت مادربزرگم راکه درویلچرنشسته بودبردندو موضوع رابادایی ام درمیان گذاشته رفتارشان بامن کاملا تغییر کرد وفردای آن روزمراباتاکسی تلفنی راهی خانه ام کردند.من به قدری شوکه شدم که تصمیم گرفتم کاملافراموششان کنم.سوال بنده این است که آیا میتوانم الان ازآنهاشکایت کنم؟؟؟مادربزرگم چندسال است که فوت کردند و خانه ایشان به نام خاله ام است(ملک و دارایی های دیگرشان به دایی ام رسیده است)وازاموال مرحوم پدربزرگم که قبل ازمادرم فوت کردندبی اطلاعم.باتشکر ازشما🙏🌷

جمعه ، 14 مرداد 1401

با سلام و احترام- با توجه به اینکه اقوام مادری مانع انتقال اموال مادربزرگ به شما شده اند ، لذا عملا انتقالی صورت نگرفته است و اقدام نامبردگان منطبق با عناوین مجرمانه نبوده و عملا اقدامی متصور نمی باشد.در خصوص اموال پدربزرگ می توانید مراحل قضایی منجمله انحصار وراثت پدربزرگ و مادرتان را انجام و سپس تقاضای تخریر ترکه نمایید تا از طریق قضایی استعلامات انجام و مشخص شود که ماترک (اموال) پدربزرگ چه بوده و به قائم مقامی از مادر اموال را دریافت نمایید.

با سلام و خسته نباشيد ميخواستم اطلاع پيدا كنم تا چه زماني تاريخچه تماس و پيام از اپراتور ايرانسل هست و پاك نميشه ؟ در صورت اقدام به مسدود كردن شماره و اقدامات لازم براي خروج اطلاعات مالكيتي ان خط باز هم پيرينت خط تا چه بازه زماني ميماندو در صورت اقدام قانوني قابل دريافت است؟

چهارشنبه ، 05 مرداد 1401

باسلام كاربرگرامي سوال شما حقوقي نيست ،در صورتيكه دستور قضايي مبني بر پرينت مكالمات صادر شود تا بازده زماني شش ماهه قابل وصول ميباشد.

سلام خسته نباشید من سال ۱۴۰۰ اردیبهشت باید ۲۴ میلیون سنوات میدادن ولی الان مرداد ۱۴۰۱ پرداخت شده چه مقدار خسارت تاخیر وتادیه تعلق می گیره ممنون میشم راهنمایی کنید

چهارشنبه ، 05 مرداد 1401

با سلام میزان تاخیر تادیه توسط اجرای احکام‌با شاخص تورم محاسبه می‌شود میتوانید جهت محاسبه به جدول موجود در همین‌سایت مراجعه کنید .

سلام،آیا میشه برا گزارش اصلاحی دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به مطرح کرد؟و اگه ممکن نیست چه راه حلی پیشنهاد میدین ؟ممنون

شنبه ، 01 مرداد 1401

با سلام طبق عموماً نسبت به هر محکومیت نمالی امکان دعوای اعسار وجود دارد مگر اینکه ضمن توافق این‌حق را از خود سلب کرده باشید .

سلام خسته نباشید ببخشید ما ۹ تا خواهر و برادر هستیم ک پدرمان خیلی سال پیش فوت شده و اسامی همه ما رو در شناسنامه خود داره ولی مادرمان حدودا ۲ هفته است فوت شده و فقط اسم ۴ نفر از ما در شناسنامه او وجود داره .ما ۴ نفر انحصار وراثت کردیم بنظرتون میشه که اون ۵ نفر ادعایی داشته باشن؟.اسم آن ها حتی در ثبت احوال هم نیست و شناسنامه پدر هم موجود نیست و گفتن ک فقط با شکایت از دادگاه و یک پروسه ۸ ماهه تا یک سال زمان میبره ثابت کنن فرزند مادر هستن؟

یکشنبه ، 26 تیر 1401

با سلام بله امکان اصلاح اسناد سجلی و سپس گواهی حصر وراثت وجود دارد

سلام فروشنده ماشین کارت ماشین رو گم کرده وکالت به من که خریدارم داده برگ سبز بیمه و معاینه فنی داره میتونم برای تعویض پلاک اقدام کنم؟؟

شنبه ، 25 تیر 1401

سلام .خیر باید کارت ماشین باشد تا تویض پلاک انجام شود اگر کارت خودرو گم شده است، سریعاً باید مفقود شدن آن را آگهی دهید تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.در واقع، در صورت ندادن آگهی مفقودی کارت خودرو، مسئولیت هر نوع پیشامدی از نظر قانونی با شما خواهد بود. سپس باید با مراجعه به یکی از مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی برای دریافت کارت خودرو المثنی درخواست دهید.

شخصی بدون اذن و اجازه ام منزلم را غصب کرده و از تحویل آن امتناع میکند بعد از شکایت و صدور حکم خلع ید ایشان از آنجا رفته و دیگر هیچ نشانی یا اطلاعات هویتی از ایشان نداریم البته کد ملی داریم اما چون کارت ملی ارائه نکردند از آن مطمئن نیستیم برای شکایت اجرت المثل ایام تصرف باید چه کنم؟ چطور از صحت کد ملی ایشان مطمئن شوم؟ آیا بدون داشتن کد ملی میتوانم اجرت المثلم را از ایشان بگیرم؟

جمعه ، 24 تیر 1401

باسلام کاربرگرامی باتوجه به اینکه قبلا علیه ایشان شکایت نموده اید مشخصات ایشان در سامانه درج شده است و میتوانید علیه ایشان دادخواست مطرح نمایید.

با سلام و وقت بخیر از من حقوقی شکایت شده بود تو دادگاه بدوی محکوم شدم رفتم واسه اعتراض منتهی برای هزینه اش اعسار از هزینه دادرسی زدم ولی چون جلسه رو شرکت نکردم اعسارمم رد شد واسه تجدید نظر به من ابلاغیه مهلت ده روزه دادند ولی چون رفع نقض نکردم اون هم مهلتش تموم شد حالا الان مجددا قاضی ۲۲ تیرماه رای صادر کرد مبنی بر رد تجدیدنظر و پایین رای نوشته شده قابل اعتراض به مدت ۲۰ روز میخواستم بپرسم که الان من با توجه به اینکه ابلاغ ده روز رو شرکت نکردم الان واسه اعتراض باید ابتدا لایحه واسه عذرموجه اون ده روز بدم یا نه باید اعسار از هزینه دادرسی دوباره ثبت کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر

جمعه ، 24 تیر 1401

باسلام کاربرگرامی بهتر ایت مجددا دادخواست خود را ثبت نمایید و درجلسات شرکت کنید.

سوال حقوقی