نحوه اخذ گواهی انحصار وراثت چیست؟

قوانین ارث در قانون ایران پیچیدگی های زیای دارد. موانع مختلف قانونی و همچنین محدودیت در وصیت نامه از مهمترین مشکلات افراد هستند. با مطالعه این مقاله می توانید به تمامی سوالات خود در مورد میراث پدری و شرایط انحصار وراثت پاسخ دهید.

بسیاری از افراد که عزیزان خود را از دست داده اند با انحصار وراثت آشنا هستند و مبحث انحصار وراثت از آن دسته موضوعاتی است که لازم است هر شخصی در مورد آن بداند. هر شخصی که فوت می کند یکی از کارهایی که بایستی انجام شود، انحصار وراثت می باشد، به این معنا که باید مشخص شود ورثه متوفی چه کسانی هستند و سهم الارث هر یک از ورثه چه میزان است و این در صورتی است که شخص فوت شده مال و اموالی داشته باشد و بعد از فوت هر شخص، گواهی که باید ورثه اخذ نمایند گواهی انحصار وراثت می باشد.

اختلاف بر سر مسائل انحصار وراثت 

یکی از مهم ترین مسائلی که وجود دارد این است بسیاری از مردم اطلاع ندارند که گواهی انحصار وراثت فقط مختص به ورثه نیست و یا حتی همه ی ورثه هم لازم نیست که باهم اقدام نمایند به عنوان مثال احمد و محمود که پدرشان فوت کرده، یکی از این دو بردار اقدامی برای کارهای انحصار وراثت انجام نمی دهد در این  صورت برادر دیگر چه اقدامی باید انجام دهد؟
خبر خوب این که حضور همه وراث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت لازم نیست و هر کدام از ورثه اقدام نماید کفایت می کند و البته در ادامه خواهیم گفت که چگونه اقدام نمایند و چه مواردی رو انجام دهید تا بتوانید گواهی انحصار وراثت را اخذ نمایید. حال فرضی را در نظر بگیرید که فرزندانی پدرشان فوت کرده و شخصی از پدرشان طلب کار است و این فرزندان به دلایل مختلف مثلا: تنبلی، لجبازی یا هر دلیل دیگری اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت نخواهند کرد. در این مورد باید گفت که نیازی نمی باشد که حتما ورثه اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نمایند، در واقع در مورد دریافت گواهی انحصار وراثت هرکدام از ورثه به تنهایی یا حتی هر ذینفع دیگری یا هر کسی که از متوفی طلب کار باشد میتواند بابت اخذ گواهی انحصار وراثت و دریافت طلب خود اقدام نماید.

برای انحصار وراثت به کجا باید برویم ؟

این موضوع رو تقریبا همه ی افراد می دانند که برای گرفتن گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف رجوع کرد و این شوای حل اختلاف باید محل سکونت شخص فوت شده باشد و این رو هم در نظر داشته باشید که چند وقتی هست که اگر برای اقداماتی بخواهید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید، بایستی ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و مراحل را از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی شروع نمایید. 

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

 حال می رسیم به این سوال که برای گواهی انحصار وراثت چه مدارکی لازم است؟
1. اولین مدرک گواهی فوت متوفی
2. دومین مدرک شناسنامه متوفی
3. سومین مدرک شناسنامه و کارت ملی وراثی که همکاری می کنند و حضور دارند.
4. چهارمین مدرک سند ازدواج متوفی در صورت ازدواج
5. استشهادیه
استشهادیه روتین این است که شما یک برگی رو پر می کنید و دوستان و آشنایان آن را امضا می کنند ولی در استشهادیه که برای انحصار وراثت لازم است، بایستی به دفترخانه مراجعه و فرم مخصوص را پر نمایید. 
شاید براتان سوال شده باشد که در مورد شناسنامه و کارت ملی ورثه ای که همکاری نمی کنند یا اینکه ورثه اقدام نکرده یا یک شخص طلب کار که ذینفع می باشد اقدام کرده است شخص باید چه اقدامی کند؟
در این موارد شما باید در دادخواست اعلام نمایید که به این مدارک دسترسی ندارید و شورای حل اختلاف از اداره ی ثبت استعلام می نماید. به عنوان مثال در خانواده ای یکی از ورثه شناسنامه و یا کارت ملی خود را جهت همکاری نمی دهد و در این مواقع ورثه می تواند طبق روال گفته شده در بالا اقدام و شورای حل اختلاف استعلام مدارک بقیه ورثه را از ثبت احوال انجام دهد.
نکته دیگری که باید اشاره کرد این است که اگر هر کدام از ورثه تقاضای گواهی انحصار وراثت را بکنند و گواهی انحصار وراثت صادر شود، مابقی وراث لازم نیست که هر کدام مجدد تقاضای گواهی انحصار وراثت دهند و این گواهی برای مابقی وراث هم کفایت می کند و آنها می توانند یک رونوشت از این برگه بگیرند و هر جا که لازم است ارائه دهند و از نتیجه زحمات یکی از وراث یا حتی طلب کار بهره مند شوند.

۵ / 4.25 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

با سلام ما توی مجتمع ١٢ واحدی زندگی می‌کنیم. چهار ماه پیش یک مستاجر اومد برای واحد طبقه بالای ما و چهار ماهه که هم ما و هم چند واحد مجاور و بالایی اونها آسایش نداریم. شبها تا صبح کار کارگاهی می‌کنند و صدایی مثل چکش‌کاری از خونه‌شون میاد و افراد متفرقه زیادی هم به خونه‌شون رفت و آمد دارن. خلاصه‌ش اینکه این واحد خونه مسکونی نیست و در واقع یک کارگاه و خانه تیمی شده که افرادی که در اون کار کارگاهی (مشکوک) مشارکت دارن، بهش رفت و آمد می‌کنن و امنیت مجتمع هم به خطر افتاده. ابتدای امر مدیر ساختمان و ما و بعضی از همسایه‌ها به خانمی که مستاجر رسمی و قانونی اون واحد هست، تذکر دادیم. اما اصلا اصلاح و تغییری حاصل نشد. ما که واحد پایینی اونها هستیم، بیشتر از همه اذیت می‌شدیم و از سه ماه پیش کارمون باهاشون به درگیری لفظی کشیده و الان توی دادگاه پرونده داریم. جدای از پرونده ما که در جریان هست، الان اکثر همسایه‌ها تصمیم گرفتن که صورتجلسه امضا کنن و حکم تخلیه واحدشون رو بگیرن و از مجتمع بیرون‌شون کنن. با صاحبخونه‌شون هم از روز اول مطرح شده و چهار ماه هست که در جریان همه این مزاحمت‌ها قرار داره و با مستاجر هم مطرح کرده اما نتیجه نگرفته، الان هم گفته که شما هر وقت حکم اخراج‌شون از مجتمع رو گرفتید، من پول رهن رو براشون فراهم و بهشون پرداخت می‌کنم. سوال من این هست که با توجه به اینکه رویه دادرسی و پیگیری پرونده‌ها از دادگاه خیلی زمانبر هست، نزدیکترین و سریعترین راه برای اعمال این صورتجلسه با امضای اکثر ساکنین مجتمع چه راهی هست که زود هم به نتیجه برسه؟ آیا می‌شه مستقیم به پلیس مراجعه کرد و حکم تخلیه براشون گرفت؟ اگر نه، چه راه دیگه‌ای هست که زود به نتیجه برسه؟

دوشنبه ، 24 مرداد 1401

باسلام كاربرگرامي حكم تخليه صرفا توسط شورا صادر خواهد شد و راه ميانبري در اين زمينه وجود ندارد.

با سلام. مادر من به همراه دو خواهر دیگرش، برای تفکیک نسق املاک پدربزرگم به نفع برادرهاشون رفتن دفتر خونه و امضا دادن. و چند سال پیش تفکیک سند شده. به خواهر ها ملکی نرسیده و سند ها همه به نفع برادر ها صادر شده. یکی از برادر ها هم چند تکه از املاکش رو به غیر فروخته و دو تکه دیگرش رو به فرزند خودش فروخته. الان من در صدد شکایت و بازپس گیری حق مادرم بر اومدم. می خوام بدونم با توجه به امضایی که قبلا داده شده، حقی برای من وجود داره و اینکه اون یکی برادر رو هم می تونم شکایتش رو بکنم یا نه

دوشنبه ، 20 تیر 1401

با سلام پایت سوال بستگی به این دارد که چه امضا و سندی به برادر ها داده شده است .

سلام روز بخیر در خصوص وصیعت سوال داشتم جدای از وصیعت های ما قبل که مفقود شده اند و به لحاظ قانونی بر اساس تاریخ اعتباری ندارن چرا که ملاک آخرین تاریخ وصیعت است وصیعت رسمی(دفتر خانه)سال ۹۳ تنظیم شده مبنی بر تقسیم ارث به صورت دختر و پسری توسط متوفی (و اگر اشتباه نگم دو شاهد ) و سال ۹۴ وصیعت با دست خط خود متوفی تنظیم شده برای مساوی تقسیم شدن ارث و سه شاهد(مرد) در حضور آن آقا وصیعت رو امضا نمود اند و در این وصیعت قید شده تمام وصیعت های قبل و بعد اعتباری ندارد و توسط خود متوفی هم امضا گردیده این وصیعت در این جا تکلیف چیست از نظر قانونی ؟

جمعه ، 10 تیر 1401

با سلام وصیت نامه آخر ملاک اعتبار است.اگر به آن اعتراض دارید میتوانید تقاضای ابطال بخواهید.اگر هم میخواهید اعمال شود دادخواست تنفیذ وصیت نامه بدهید. وصیتی هم که نموده اند مشکل قانونی ندارد اما هر فرد تنها می تواند تا یک سوم اموالش را وصیت کند و وصیت بر بیش از یک سوم اموال نافذ نیست.به همین خاطر چنانچه زیاد شدن سهم الارث دختر از ارث، متضمن تصرف در مازاد ثلث نباشد چنین وصیتی نافذ و نسبت به مازاد بر ثلث نیازمند اجازه سایر وراث است. به طور کلی اگر قصدش این بوده است که بر خلاف حکم ارث، ارث به طور مساوی تقسیم شود، وصیت باطل است و اگر قصد این بوده که ارث دخترها به اندازۀ پسرها اضافه شود، در صورتی که مجموع مقدار اضافه بیش از ثلث ترکه نیست، وصیت نافذ وگرنه با تنفیذ ورثه نافذ است. موفق باشید

سلام. برادر بنده فوت شدند و وارث ها فقط بنده و همسرشون هسیم. طبق تحقیق ابتدا مهریه از اموال داده میشه و بعد یک چهارم ارث برای همسرشون هست. در سند ازدواجشون نوشته شده ۵۰ سکه، ۸۰ میلیون وسایل منزل و ۵۰ گرم طلا. آیا همه اینها به عنوان مهریه هست یا تنها ۵۰ سکه مهریه شون میشه؟ ممنون از پاسخگویی تون

سه شنبه ، 17 خرداد 1401

با سلام مهریه شامل همه این موارد است و بدوا از ما ترک برداشته می شود.اگر مثل آن موجود نیست قیمت آن حساب می شود. موفق باشید.

با سلام پدر مرحوم ما خانه اش را به نام نامادری ما که یک فرزند دارد، در ازای مهریه سند زده و ما 5 فرزند از زن اول را محروم کرده است. مبلغ مهریه 300000 تومان در سال 71 معین شده است و قیمت تقریبی خانه مذکور حدودا 500 میلیون تومان می باشد. آیا اکنون که پدرم فوت شده است، میتوانیم باطرح شکایت خانه را پس بگیریم؟ با تشکر

شنبه ، 14 خرداد 1401

سلام .اگر پدر درزمان حیات خود چنین کاری کرده وسندرا بنام همسردوم زده که خیر چراکه طبق قاعده تسلیط هرکس نسبت به مایملک خود حق هرگونه تصرفی را دارد مگر اینکه حجر پدررا درزمان انتقال اثبات کنید که خیلی دشوار است.

سوال حقوقی