نحوه اخذ گواهی انحصار وراثت چیست؟

قوانین ارث در قانون ایران پیچیدگی های زیای دارد. موانع مختلف قانونی و همچنین محدودیت در وصیت نامه از مهمترین مشکلات افراد هستند. با مطالعه این مقاله می توانید به تمامی سوالات خود در مورد میراث پدری و شرایط انحصار وراثت پاسخ دهید.

بسیاری از افراد که عزیزان خود را از دست داده اند با انحصار وراثت آشنا هستند و مبحث انحصار وراثت از آن دسته موضوعاتی است که لازم است هر شخصی در مورد آن بداند. هر شخصی که فوت می کند یکی از کارهایی که بایستی انجام شود، انحصار وراثت می باشد، به این معنا که باید مشخص شود ورثه متوفی چه کسانی هستند و سهم الارث هر یک از ورثه چه میزان است و این در صورتی است که شخص فوت شده مال و اموالی داشته باشد و بعد از فوت هر شخص، گواهی که باید ورثه اخذ نمایند گواهی انحصار وراثت می باشد.

اختلاف بر سر مسائل انحصار وراثت 

یکی از مهم ترین مسائلی که وجود دارد این است بسیاری از مردم اطلاع ندارند که گواهی انحصار وراثت فقط مختص به ورثه نیست و یا حتی همه ی ورثه هم لازم نیست که باهم اقدام نمایند به عنوان مثال احمد و محمود که پدرشان فوت کرده، یکی از این دو بردار اقدامی برای کارهای انحصار وراثت انجام نمی دهد در این  صورت برادر دیگر چه اقدامی باید انجام دهد؟
خبر خوب این که حضور همه وراث برای گرفتن گواهی انحصار وراثت لازم نیست و هر کدام از ورثه اقدام نماید کفایت می کند و البته در ادامه خواهیم گفت که چگونه اقدام نمایند و چه مواردی رو انجام دهید تا بتوانید گواهی انحصار وراثت را اخذ نمایید. حال فرضی را در نظر بگیرید که فرزندانی پدرشان فوت کرده و شخصی از پدرشان طلب کار است و این فرزندان به دلایل مختلف مثلا: تنبلی، لجبازی یا هر دلیل دیگری اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت نخواهند کرد. در این مورد باید گفت که نیازی نمی باشد که حتما ورثه اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت نمایند، در واقع در مورد دریافت گواهی انحصار وراثت هرکدام از ورثه به تنهایی یا حتی هر ذینفع دیگری یا هر کسی که از متوفی طلب کار باشد میتواند بابت اخذ گواهی انحصار وراثت و دریافت طلب خود اقدام نماید.

برای انحصار وراثت به کجا باید برویم ؟

این موضوع رو تقریبا همه ی افراد می دانند که برای گرفتن گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف رجوع کرد و این شوای حل اختلاف باید محل سکونت شخص فوت شده باشد و این رو هم در نظر داشته باشید که چند وقتی هست که اگر برای اقداماتی بخواهید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید، بایستی ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و مراحل را از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی شروع نمایید. 

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

 حال می رسیم به این سوال که برای گواهی انحصار وراثت چه مدارکی لازم است؟
1. اولین مدرک گواهی فوت متوفی
2. دومین مدرک شناسنامه متوفی
3. سومین مدرک شناسنامه و کارت ملی وراثی که همکاری می کنند و حضور دارند.
4. چهارمین مدرک سند ازدواج متوفی در صورت ازدواج
5. استشهادیه
استشهادیه روتین این است که شما یک برگی رو پر می کنید و دوستان و آشنایان آن را امضا می کنند ولی در استشهادیه که برای انحصار وراثت لازم است، بایستی به دفترخانه مراجعه و فرم مخصوص را پر نمایید. 
شاید براتان سوال شده باشد که در مورد شناسنامه و کارت ملی ورثه ای که همکاری نمی کنند یا اینکه ورثه اقدام نکرده یا یک شخص طلب کار که ذینفع می باشد اقدام کرده است شخص باید چه اقدامی کند؟
در این موارد شما باید در دادخواست اعلام نمایید که به این مدارک دسترسی ندارید و شورای حل اختلاف از اداره ی ثبت استعلام می نماید. به عنوان مثال در خانواده ای یکی از ورثه شناسنامه و یا کارت ملی خود را جهت همکاری نمی دهد و در این مواقع ورثه می تواند طبق روال گفته شده در بالا اقدام و شورای حل اختلاف استعلام مدارک بقیه ورثه را از ثبت احوال انجام دهد.
نکته دیگری که باید اشاره کرد این است که اگر هر کدام از ورثه تقاضای گواهی انحصار وراثت را بکنند و گواهی انحصار وراثت صادر شود، مابقی وراث لازم نیست که هر کدام مجدد تقاضای گواهی انحصار وراثت دهند و این گواهی برای مابقی وراث هم کفایت می کند و آنها می توانند یک رونوشت از این برگه بگیرند و هر جا که لازم است ارائه دهند و از نتیجه زحمات یکی از وراث یا حتی طلب کار بهره مند شوند.

۵ / 4.25 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
سوال حقوقی