نحوه ی تشخیص جعلی بودن مدرک تحصیلی

امروزه در کشور ما جعل مدرک از جمله مدرک تحصیلی بسیار رخ می دهد زیرا بسیاری از افراد وجود دارند که بدلیل نداشتن تحصیلات و عدم اشتغال بیکارند و به دلیل نداشتن مدرک اقدام به جعل و استفاده ی آن می نمایند . 
جعل در لغت به معنای منقلب کردن ، دگرگون کردن می باشد . 

ماده قانونی جعل مدرک تحصیلی : 

به موجب ماده ی 527 قانون مجازات اسلامی : هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه ها یا موسسات آموزش عالی و تحقیقات داخل یا خارج از کشور یا ارزش نامه های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد ،علاوه بر جبران خسارت به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد . 

در صورتیکه مرتکب یکی از کارکنان وزارتخانه ها یا سازمانها و موسسات وابسته به دولت یا شهر داری ها یا نهاد های انقلاب اسلامی باشد یا به نحوی انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلس شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می گردد . 

مجازات فرد استفاده کننده از مدر ک جعلی 

علاوه بر فرد جعل کننده (جاعل) کسی هم که از این مدرک جعلی  استفاده می کند مجرم به حساب می آید و هر دو آنها به حبس از 1 تا 3 سال به علاوه جبران خسارت وارده محکوم می شوند . 

نحوه ی تشخیص مدرک تحصیلی جعلی  


امروزه با ایجاد سیستمی شدن ثبت مدارک تحصیلی و با ایجاد سامانه جامع استعلام صحت مدارک با یک استعلام ساده جعلی بودن آن مشخص می شود . 

۵ / 3.33 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل