وضعیت سهام عدالت متوفی

وضعیت سهام عدالت متوفی 

سهام عدالت مانند سایر اموال و دارایی ها ،نوعی دارایی است و از حقوق مالی محسوب میشود و مانند سایر حقوق مالی به وراث منتقل میشود ، بدین نحو که پس از فوت متوفی ، ورثه میتوانند با مدارک احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت جهت انتقال مراجعه کنند .

در سال ۸۴ دولت نهم با توجه به خصوصی سازی های به وجود آمده اقدام به واگذاری سهام عدالت به مشمولان و افراد واجد شرایط که در آن موقع بیشتر به افراد مددجو از بهزیستی و کمیته امداد بودند واگذار نمودند .
ولی در ادامه روند واگذاری سهام عدالت ، این سهام به افراد و مشمولان دیگری نیز واگذار شد اما در نهایت پس از گذشت مدتی روند آن متوقف شده و حتی به فرزندان مشمولان نیز دیگر تعلق نمی‌گرفت و در این بین نیز کسانی  که صاحب این سهام بودند به تدریج  و پس از گذشت مدتی فوت نموده اند و وضعیت سهام آنها نامشخص مانده است .


اگر سهامدار سهام عدالت فوت کند آیا سهامش به ورثه او منتقل میشود ؟


مرگ از موارد جدایی ناپذیر و جزو لاینفک زندگی هر انسانی است و زمانی که انسانی فوت میشود اموال آن به ورثه می‌رسد اما سوالی که مطرح است اینکه اگر کسی دارای سهام عدالت باشد و فوت کند آیا سهام آن به مثابه دیگر اموال به ورثه می‌رسد ؟

در پاسخ به این سوال باید خاطر نشان کنیم که سهام عدالت جزو دارایی متوفی است و پاسخ ما به این سوال مثبت است و سهام به ارث می‌رسد .

پس متوجه شدیم که سهام عدالت به ارث می‌رسد اما در ادامه به بررسی این سوال میپردازیم که نحوه تقسیم کردن سهام عدالت چگونه است ؟
آیا مانند قواعد ارث در قانون مدنی سهام عدالت به ورثه می‌رسد ؟

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم سهام عدالت از میراث و دارایی متوفی است پس مانند سایر اموال و مطابق قواعد ارث قانون مدنی به ارث خواهد رسید .
اما باید توجه داشت که در ابتدای امر اموال و سهام عدالت به ارث نمیرسد بلکه خرج دیون و واجبات مالی متوفی خواهد شد و اگر چیزی باقی ماند به ارث می‌رسد ، ماده ۸۶۸ قانون مدنی بیان میکند ؛

ماده ۸۶۸ قانون مدنی


مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی‌شود مگر پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته.

اما حقوق و دیونی که به ترکه تعلق میگیرد در ماده ۸۶۹ قانون مدنی اشاره شده است ،براساس این مقرره ؛


ماده ۸۶۹ قانون مدنی


حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق میگیرد و باید قبل از تقسیم آن اداء شود ازقرار ذیل است:
۱) قیمت کفن میت و حقوقی که متعلق است به اعیان ترکه مثل عینی که متعلق رهن است.
۲) دیون و واجبات مالی متوفی.
۳) وصایای میت تا ثلث ترکه بدون اجازه ورثه و زیاده بر ثلث با اجازه آنها.


قواعد ارث که در قانون مدنی آمده است به شرح ماده  ۸۶۲ این قانون می‌باشد ؛

ماده ۸۶۲ قانون مدنی


اشخاصی که به موجب نسب ارث میبرند سه طبقه‌اند:
۱) پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد.
۲) اجداد و برادر و خواهر و اولاد آنها.
۳) اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آنها.


باید توجه داشت که قواعد ارث امری است نحوه تقسیم را قانون گذار مشخص کرده است و مسلما طبقه اول بر طبقه دوم و طبقه دوم بر طبقه سوم حق تقدم دارند.
همسر متوفی نیز با تمام طبقات ، ارث خواهد برد .


وراث برای انتقال سهام عدالت متوفی به خود چه اقدامی را باید انجام دهند ؟
ورثه برای انتقال سهام عدالت لازم است که نسبت به آزاد سازی سهام عدالت متوفی اقدام نمایند بدین نحو که در ابتدا برای استعلام از وضعیت سهام عدالت متوفی وارد سایت samanese.ir شوند و در ادامه در سامانه سجام و ایجاد حساب کاربری اقدام نمایند. 
در ادامه کاربر باید به قسمت میز خدمات در شرکت سپرده گذاری مد نظر خود مراجعه کند و اطلاعات مربوطه در مورد انحصار وراثت را پر نماید سپس شرکت سرمایه گذاری نسبت به بررسی و انتقال سهام اقدام خواهد کرد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به وکلا و کارشناسان و مشاوران سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران مراجعه نمایید .

۵ / 5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل