وکیل خانواده

وکیل امور خانواده: در علم حقوق، مباحث خانوادگی از مهم ترین گرایش ها است مباحث خانوادگی نیز جزو امور حقوقی است با این تفاوت که قوانین خاصی مانند قانون حمایت از خانواده قانون اهدای جنین و آیین نامه هایی مشابه، حقوق خصوصی را از این گرایش جدا کرده است.

نکته حائز اهمیت این است که وکیل خانواده علاوه بر تسلط لازم بر مباحث فقهی و شرعی به تخصص تجربه و همچنین آگاهی از آخرین تحولات قانونی نیاز دارد چرا که شرع و فقه اسلامی با حقوق خانواده پیوند تنگاتنگی دارد و در صورت سکوت قانون گذار می توان با استناد به آیات و روایات در این زمینه خواسته مورد نظر را از محکمه مطرح کرد.

وکیل خانواده

گذشته از مباحث تکنیکی و علم مرتبط با این موضوع، وکیل خانواده نیز باید روحیه مسالمت جویانه داشته باشد طبیعی است که وکیل متخصص دعاوی مالیاتی فاقد روحیه مناسب برای انجام پرونده های خانوادگی باشد.

وکیل خانواده

دعاوی خانوادگی ممکن است مستلزم جلسات متعدد بین موکل و همسرش باشد واضح است که امکان برقرای صلح تنها از طریق برگزاری جلسات و مشاوره بین هر دو طرف امکان پذیر است.

پرونده های خانواده قطعاً از بسیاری جهات با یک پرونده حقوقی معمول متفاوت است چرا که عدم برقراری صلح ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای فرزندان مشترک و حتی خود طرفین داشته باشد.

البته نتیجه سال ها فعالیت در این زمینه برای این مجموعه این است که کلیه دعاوی خانوادگی در نهایت با توافق زوجین حل و فصل می شود با این حال این توافق ممکن است ظرف یک سال و یا شاید بعد از مدتی طولانی حاصل شود اما به هر حال هیچ یک از زوجین در این اختلافات پیروز واقعی نخواهند شد و هر دو طرف متضرر خواهند شد.

به طور خلاصه می توان گفت که هر دو طرف با کینه ورزی عمر خود را تباه کرده اند علیرغم اینکه مبالغ و وجوهی از این طریق به دست آمده باشد با این حال عمر از دست رفته هرگز قابل جبران نیست.

لزوم مراجعه به وکیل

متأسفانه لجاجت ها و اختلافات مالی باعث می شود که هر یک از مقاومت بیشتر و انعطاف ناپذیر باشند همانطور که هر شخص فکر می کند که در صورت حفظ حقوق مالی بیشتر در این اختلاف و دعاوی پیروز خواهد شد.

با این حال این تصور کاملاً نادرست است و مردود است بر این اساس شخصی که بتواند سلامت جسم و روح خود را حفظ کند پیروز واقعی دعاوی خانوادگی بوده و با پشت سر گذاشتن تجربیات تلخ زندگی قبلی خود، به زندگی خود با فکری جدید و نگرشی متعالی ادامه دهد.

متاسفانه مشاهده شده اختلافات خانوادگی در برخی موارد با کش مکش های همراه بوده و بعد از طلاق زوجین همچنین سال ها برای انتقام از یکدیگر مشغول به اقامه دعاوی متعدد می باشند، عاملی از این دست نه تنها به سلامت روحی افراد آسیب می زند، بلکه یک عمر ارزشمند و یک نعمت بسیار بزرگ  حیات را نیز تلف می کند.

با این اوصاف، وکیل کیفری به موکلین خود توصیه می کند که ابتدا دلیل اصلی مراجعه به وکیل را با یک مشاور و روانشناس در میان بگذارند به عنوان مثال در هنگام مشورت مشخص کنید که از طلاق چه قصد و نیتی دارید و یا این که صرفا جنبه مالی هدف می باشد.

وکیل خانواده

دریافت مشاوره از وکیل خانواده

در برخی موارد یکی از زوجین ممکن است صرفا مایل باشد که طرف مقابل از جدیش به خود بیاید و شروع به ایجاد تغییراتی در زندگی کند واضح است که در این سه مورد، عملکرد و رویکرد وکیل خانواده متفاوت است.

زمانی که موکل تمایل به طلاق و جدایی دارد دعاوی مطروحه باید سریع، قاطعانه و جدی صورت گیرد، به طوری که یا دادگاه رای طلاق را به راحتی دادگاه خانواده صادر کند و یا طرف مقابل به حل و فصل موضوع توافق کند.

از طرف دیگر، اگر موکل صرفاً بخواهد به همسرش تذکری دهد می بایست برای جلوگیری از اقامه دعوا تا حد امکان و با تماس تلفنی های و در صورت امکان با تشکیل جلسه مشترک جدیت همسر برای تغییر در زندگی به طرف دیگر اعلام شود.

در بسیاری از موارد بدیهی است که زوجین عمیقاً به یکدیگر بسیار علاقه مند هستند و دوست دار زندگی مشترک هستند اما به دلیل مشکلات و  اختلافات در زندگی خود با چالش های جدی مواجه شده اند.

وکیل خانواده با تخصص و تجربه در این زمینه و ارجاع زوجین به مشاور خانواده و همچنین یادآوری حقوق متقابل متقابل طرفین می تواند کمک بزرگی در ادامه زندگی مشترک و بهبود شرایط ایجاد کند.

وکیل طبق قانون وکالت ملزم به برقراری صلح و سازش به عنوان اولین اقدام می باشد، شکی نیست که موازین اخلاقی وکیل خانواده را ملزم می کند که ابتدا از راه مذاکره و صلح و سازش پیگیری کند و اگر نتیجه ای حاصل نشد اقدامات دیگری را شروع کند.

مقالات مرتبط با خانواده

صلح و سازش و نحوه آن در مقالات وکیل خانواده مورد بررسی قرار نگرفته است و فقط به مباحث حقوق خانواده اشاره گردیده است با این حال اولین اقدام ما در صورت مراجعه ایجاد راهی برای مذاکره و صلح و سازش در صورت تمایل موکل است فرقی نمی کند این مذاکره برای بازگشت به زندگی باشد یا پایان دادن به آن با این حال قطعا صلاح زوجین با حفظ احترام و حل دعاوی در خارج از محکمه می باشد.

در صورت تمایل به دریافت حمایت قضایی وکیل دادگستری و کسب مشاوره خانوادگی می توانید با ما تماس بگیرید.

۵ / 5 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • میخواهم دادخواست طلاق بدم، با بخشیدن مهریه ام ،چه اقداماتی لازمه؟

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم عنوان ننمودید که یکطرفه قصد جدایی دارید یا با توافق هرکدام اقدامات خاص خود را دارند

 • سلام علیکم وکیل محترم اینجانب دختربزرگم را در سال83به عقد آقایی دراوردم که خانواده او از بستگان عموی من بود ودرحال حاضر دوپسر دارد اما دامادم پس از مدتی که از ازدواجش گذشت شروع کرد به ناسازگاری ودخترم راهمش مورد ضرب و شتم قرار می‌داد همچنین در خفا زن یادخترهای فامیل را ازطریق نامه یا تلفن مورد آزار قرار میداد که ماودرخترم متوجه شدیم ولی به خاطر ابروداری مجبور به سکوت شدیم درضمن ایشان اعتیاد خیلی سختی دارد وعلی رغم اینکه اورا ترک دادیم اما بازهم شروع میکرد وموقعی توهم میزد شروع به کتک زدن دخترم میکرد که بارها منجر به شکستن دماغ سر و زخمی وکبودی بدنش میشد حتی با شوکر ماهم چندین بار شکایت کردیم ولی درنهایت باواسطه گری بزرگان گذشت میکردیم سوال من این است که ایا من میتونم خودم که پدرش هستم شخصا تقاضای طلاق دخترم را بکنم وهزینه وکیل برای اینکار چقدر است چون واقعاً احساس خطر میکنم چون الان دیگر هیچ تعادلی ندارد وهرلحظه احتمال دارد که به فرزندم آسیب جدی بزند متشکر میشوم اگر منو راهنمایی نمایید

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اگر دختر شما تصمیم به جدایی داشته باشد میتوانید اقدام به دریافت مهریه و...طلاق نمایید هزینه وکیل توافقی میباشد در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از تماس تلفنی استفاده نمایید

 • با سلام مدت سه سال عقد هستم همسرم مشکل روانی پارانویید و خساست داره و خود زنی میکنه برای شروع زندگی هم کاری نمیکنه. من میخوام ازش جدا بشم اما خودش میگه باید از حقوق و مهریه ت بگذری آیا راهی هست که من ازش جدا بشم و درخواست طلاق بدم

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام شما می‌توانید دادخواست طلاق را در دادگاه خانواده مطرح نمایید و درخواست گزارش پزشکی قانونی را مطرح‌ نمایید تا با اثبات بیماری ایشان بتوانید به خواسته خود برسید. موفق و موید باشید

 • سلام از دو سال پیش تا الان با شوهرم اختلاف پیدا کردم و درخواست طلاق دادم که تو این دوسال تا الان ضرب و شتم،تهدید به قتل،بیرون کردن از منزل و همچنین 3بار در تمکین محکوم کردم و دوباره برای بار چهارم به فاصله یک هفته مجددا الزام به تمکین داده،خواستم ببینم اولا تمکین چی میشه و دوم اینکه طلاقم چه خواهد شد؟تمکین برا بار سوم با حضور شاهدان بوده و در رأی هم نوشته شده که آقا به شلاق تعزیری محکوم شده بوده ،تمکین روی پرونده طلاقم می‌تونه تاثیر بذاره با توجه به اینکه برای بار چهارم نیز محکوم خواهدشد یا نه

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • فرشته نوری

   با سلام،کاربر گرامی در دادخواست الزام به تمکین باید شرایط تمکین مثل خانه ای که در شان زوجه باشد و اثاث البیت متعارف با نظر کارشناس مهیا باشد علاوه بر آن اینکه اگر بیم و خوف مساله جانی و مالی و حیثیتی از جانب زن باشد و ترک منزل و عدم تمکینش بدین جهت باشد و مستندات در این راستا مثبِت و قوی باشد دادخواست الزام به تمکین زوج رد میشود و زن ناشزه محسوب نمیگردد.بعلاوه نهایتا بر فرض اثبات عدم تمکین و نشوز، نفقه زوجه به وی تعلق نخواهد گرفت اما مهریه را در هر صورت میتواند مطالبه کند و با اثبات عسر و حرج طلاق می تواند بگیرد.

 • سلام خانم بنده از شهرستان هستن و بدلیل اختلاف ایجاد بین ما پدرشون ایشون رو بردن شهرستان و تهدید به طلاق کردن...سوالم اینه ک برای این موضوع به دادگاه یا دادسرای کدوم شهر میتونن مراجعه کنن؟محل زندگی زن و شوهر(تهران) یا همون شهرستان خانم ؟سپاسگزارم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام.دادگاه صالح به رسیدگی در دعوای طلاق هر کدام از دو دادگاه محل اقامت خوانده و محل سکونت خواهان خواهد بود برای نمونه اگر زوجه نیز در شهرستان اقامت دارند، دادگاه خانواده شهر ستان مورد نظر صالح خواهد بود.

 • سلام وقتتون بخیر من مدت ده ساله ازدواج کردم ومشکل بزرگی که دارم درمورد رابطه جنسیه که همسرم اصلا توجهی نمیکنه ورابطه براش مهم نیست خواستم بدونم اگه دادخواست طلاق بدم چه مدت زمانی طول میکشه که بتونم جدا بشم اینم بگم بخاطر مشکل جنسی همسرم ما بچه دار نشدیم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر.با روال قانونی معمولا یکسال طول میکشه .

 • با سلام آیا مرد بدون هیچ دلیلی میتونه زن رو در صورت عدم رضایت زن طلاق بده.؟و بچه دختر اگه داشته باشن بچه خودش میتونه انتخاب کنه پیش کی باشه

  چهارشنبه ، 28 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ زوج حق طلاق دارد و هرزمانی میتواتد زوجه را بدون هیچگونه دلیلی با تعیین تکلیف حقوق مالی طلاق دهد و در این مورد نیازی ب رضایت زوجه نیست همچنین حضانت دختر بستگی ب سن فررند دختر دارد حضانت تا ۷ سالگی با مادر هست و پس از ان تا بلوغ شرعی دختر یعنی ۹ سال با پدر و اگر از دایره حضانت خارج باشد خود میتواند برای زندگی با هرکدام از والدین تصمیم گیری کند موید باشید

 • سلام من زوج هستم و از همسرم میخواهم جدا شوم،حق طلاق با خانمم هست و همه بند های طلاق نامه را امضا کردم دوست دارم طلاق توافقی باشه ولی از همسرم مطمئن نیستم،همسرم بسیار پرخاشگر هست و تو زندگی خیلی اذیت میکنه چندین‌ بار هم از خانه گذاشته رفته و رفتارهای عجیبی میکند

  سه شنبه ، 27 اردیبهشت 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام شما میتوانید در صورت عدم توافق برای درخواست طلاق توافقی خود درخواست طلاق دهید

 • باسلام وخسته نباشید الان من وزنم میخوایم طلاق بگیریم من طلاقش،میدم خودشم میخواد ولی توافقی نمیخواد طلاق بگیره اگه من طلاق بدم فقط باید مهریه اش رو بدم یا چیز دیگه هم هست من ازمال دنیا هم فقط یه خونه ۶۳متری دارم الان ساکنش هستیم ازخانه هم چیزی به زنم میرسه یا نه ممنونم

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام شما می توانید بصورت یکطرفه همسر خود را طلاق دهید لکن این امر مستلزم پرداخت کلیه حق و حقوق مالی زن از جمله مهریه- نفقه ایام گذشته- اجرت المثل ایام زوجیت و همچنین پرداخت نحله به زوجه می باشد- منزل مسکونی لحاظ نمی گردد لکن مادامی که حقوق مالی پرداخت نشود صیغه طلاق جاری نمی شود

 • همسرم خیلی شکاکه دست بزن داره تهدید به مرگ میکنه تهمت های خیلی بدی بهم میزنه میخوام ازش شکایت کنم و هم جدا شم به دلیل اینکه آبرومو میبره ۳ تا هم بچه دارم حتی یکی از بچه هامو برد آزمایش دی ان ای جوابش ۹۹.۹درصد درست بود هرکی هر حرفی میزنه فورا به من ربط میده

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ برای طلاق میبایست عسر و حرج را ب اثبات برسانید ک البته ادله و شواهد محکمه پسند خود را میطلبد و با تحقق شروط دوازده گانه سند نکاح قابل احراز خواهد بود در خصوص افترا و ضرب و شتم با دلیل و مدرک و شهود میتوان با ثبت شکواییه مرتبط طرح شکایت کرد و لازم ب ذکر هست ک رای کیفری ضرب و شتم در اثبات عدم امنیت جانی و دعوای طلاق موثر خواهد بود ابتدا برای موارد مذکور شکایت مطرح کنید موید باشید

سوال حقوقی