نحوه درخواست مهریه(پیامک درخواست مهریه – بهترین روش برای گرفتن مهریه)

نحوه درخواست مهریه(پیامک درخواست مهریه – بهترین روش برای گرفتن مهریه)

29 خرداد 1401

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجرا گذاشتن مهریه، هزینه و مراحل آن، کل مقاله را مطالعه کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید در زیر نظر دهید و یا با شماره تلفن های درج شده تماس بگیرید.

به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین و چالش برانگیزترین موضوعات حقوقی که در جامعه به وجود آمده، موضوع مهریه است که با توجه به قوانین به روز شده، احتمالاً برای اجرا گذاشتن مهریه و هزینه های آن نیاز به مشاوره حقوقی خواهد بود. شما به یک وکیل با تجربه و آگاه در این زمینه نیاز دارید که ما این وکیل را در مجموعه خود در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اجرا گذاشتن مهریه چگونه است؟

مهریه مهم ترین جنبه مالی ازدواج است. در ازدواج، مرد متعهد می شود که پس از انعقاد عقد، به همسر خود مهریه بدهد. مهریه می تواند به سکه، پول، اموال منقول و غیرمنقول یا حتی عمل خاصی که توسط مرد انجام می شود، اطلاق شود. مهریه باید مشخص و معین باشد. و ضمناً مهریه یک تکلیف شرعی و بر عهده مرد است.

 ارائه مهریه به صورت عندالمطالبه یا عندالاستطاعه امکان پذیر است. عدم تعیین مهریه موجب بطلان عقد دائم نمی شود. اما در ازدواج موقت باید مهریه تعیین شود وگرنه عقد باطل می شود.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

در قانون جدید مهریه، برای اجرای مهریه حداقل 110 سکه تمام بهار آزادی مهریه تضمین شده است به عنوان مثال مردی را که تا 110 سکه بدهد ولی مابقی را نپردازد جلب و زندانی نمی شود در این شرایط اموال مرد برای بقیه مهریه قابل معرفی به دادگاه می باشد.

قانون به زن یا وکیل او اجازه می دهد که اموال مرد را در دادگاه توقیف کند، اما اموالی که جزء مستثنیات دین نباشد قابل توقیف است.

مهریه ها باید دارای ضوابط خاصی باشند و در غیر این صورت مهریه باطل است اما تاثیری در نکاح دائم نخواهد داشت. این ویژگی ها عبارتند از:

چه مهریه ای قابل اجرا گذاشتن است

 1. ضروری است که مهریه جنبه مالی و همچنین ارزش مالی داشته باشد. و مهریه در صورتی که ارزش مالی نداشته باشد باطل می شود.
 2. اگر مهریه مشخص و قطعی نباشد باطل است.
 3. تملک در مهریه باید امکان پذیر باشد.
 4. مشروع بودن مهریه ضروری است.

سوالی که پیش می آید این است که آیا بعد از فوت شوهر تکلیف مهریه چه می شود؟

پس از فوت شوهر، مهریه از بین نمی رود و زن آن را از ماترکه همسر دریافت می کند، در حالی که دادگاه بر اساس ماترکه همسر که باقی مانده است، مهریه را به زوجه می پردازد. و نکته بسیار مهم این است که وراث مرد مجبور به پرداخت مهریه نخواهند بود.

فرض کنید نکاح فسخ شود تکلیف مهریه چه می شود؟ در این صورت باید بین دو احتمال تمایز قائل شویم؛ اگر قبل از نزدیکی زن و مرد، نکاح به پایان برسد، مهریه به زن تعلق نمی گیرد، اما اگر زن و مرد قبل از فسخ با هم رابطه داشته باشند، بعد از فسخ نکاح تمام مهریه به زن می رسد.

مراحل به اجرا گذاشتن مهریه

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تفاوت بین مهریه ی عندالمطالبه و مهریه ی عندالاستطاعه چیست؟ تفاوت بین این دو نوع مهریه به این دلیل است که نوع اول در اختیار زن است و هر وقت بخواهد ممکن است برای آن اقدام کند و  110 سکه باید پرداخت شود در مقابل، در مورد مهریه نوع دوم، زن زمانی می تواند درخواست کند که مرد توانایی مالی داشته باشد. سپس مرد مکلف به پرداخت مهریه می شود.

در ادامه به بررسی نحوه اجرای مهریه می پردازیم:

مهریه از دو طریق قابل استیفا است:

 1. از طریق اجراییه ثبت: ذکر این نکته ضروری است که خانم ابتدا باید به اجرای ثبت مراجعه و درخواست مهریه کند و امکان مطالبه ی مهریه از طریق دادگاه وجود ندارد. زوجه پس از پرداخت هزینه اجراییه مطالبه ی مهریه با در دست داشتن کلیه مدارک لازم به دفتر خانه محل ثبت عقد مراجعه و مطالبه مهریه را ثبت می کند. و این دفترخانه همچنین با ارسال اظهار نامه ای به مرد اعلام می کند که برای پرداخت مهریه به به اداره ی ثبت مراجعه و  ظرف مدت 10 روز باید مالی را ارائه کند.
 2. از طریق دادگاه: مطالبه مهریه از دادگاه به صورت مستقیم وجود ندارد، بنابراین در صورتی که مرد نمی تواند آن را از اجراییه ثبت دریافت کند، دادگاه می تواند مهریه را تعیین کند.

مرد می تواند تقاضای مهریه کند و سپس تقاضای اعسار کند. در صورت موافقت با درخواست وی، مهریه به صورت اقساطی پرداخت می شود.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که در صورت بخشش مهریه نمی توان دیگر مهریه را مطالبه کرد.

- هزینه اجرای مهریه که بنا به درخواست زوجه محاسبه می شود را زوجه باید بپردازد.

اجرا گذاشتن مهریه بعد از طلاق

مهریه حق قانونی است که زن پس از از عقد می تواند از همسر دریافت کند. به طور کلی می توان گفت مهریه عندالمطالبه است. مهریه هر چقدر هم زیاد باشد، خیلی ها احساس می کنند که نمی توان آن را دریافت کرد در نتیجه هنگام خواستگاری هر عددی را در نظر می گیرند، سپس متوجه خواهید شد که چرا بعد از شروع زندگی و مواجهه با مشکلات، مبلغ مهریه را بالا داده اید.

این امکان وجود دارد که زن در زمان حیات خود دادخواست اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق بدهد. این در حالی است که افراد سودجوی زیادی در جامعه هستند که فقط برای مهریه ازدواج می کنند.

قانون به اجرا گذاشتن مهریه

برای تعیین مهریه می توان از پول نقد یا سکه استفاده کرد، وجه نقد محاسبه شده با نرخ روز تعیین می شود و باید با مبلغ تعیین شده به خانم بدهید. پس از یک ازدواج طولانی، ممکن است طلاق رخ می دهد و مهریه اغلب توسط افراد زیادی اجرا می شود. اجرا گذاشتن مهریه هم اکنون به جای مراجعه به دادگاه به صورت اینترنتی قابل طرح است و برای دادخواست مهریه نیازی به مراجعه به دادگاه نیست.

آیا برای اجرا مهریه وکیل لازم است

مهریه می تواند هر چیزی باشد که برای آن باید پول نقد پرداخت شود. در مورد سکه هایی که مهریه تعیین شده اند، دادگاه می تواند از دو طریق درخواست وصول آنها را بنماید. دریافت و پرداخت مهریه را می توان به راحتی با کمک وکیل انجام داد و یا هر دو طرف می توانند از طریق اداره اجرای ثبت و بدون هزینه وکیل اقدام کنند.

برخی تصور می کنند با درخواست مهریه می توانند به مردان فشار بیاورند. با فشار آوردن به مردان راهی برای بازگشت به زندگی قبلی وجود ندارد که کاملا اشتباه است.

در طلاق توافقی امکان گرفتن مهریه است

در نتیجه اگر به طلاق رضایت داده اید می توانید برای اجرای مهریه توافقی اقدام کنید و اجرای مهریه بعد از طلاق توافقی ساده تر است، مسلم است که در صورت طلاق بدون توافق با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. علاوه بر این، در صورت طلاق بدون توافق، ممکن است مجبور شوید ماه ها برای پرداخت مهریه صبر کنید.

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

قوانین فعلی به شما این امکان را می دهد که مهریه خود را بدون طلاق دریافت کنید. پرونده های مهریه از موارد مالی محسوب می شود که با پرونده های طلاق متفاوت است. به این معنی که اگر قصد دریافت مهریه خود را در طول عمر خود دارید، می توانید با بازکردن پرونده مالی برای آن، مهریه را دریافت کنید. مهریه در زمان عقد و بعد از طلاق به همین ترتیب اخذ می شود.

آیا اینترنتی می شود مهریه را اجرا گذاشت؟

در گذشته مهریه با مراجعه به دادگاه با وکیل انجام می شد در نتیجه مجبور شد هزینه های زیادی از بپردازد و لیست اموال شوهرش را دادگاه ارائه کند، اما حال با توجه اجرا گذاشتن مهریه به صورت اینترنت، مراحل انجام آن بسیار آسان تر شده است. حال دولت قوانینی را برای گرفتن مهریه تصویب کرده است که این امکان را برای شما فراهم می کند تا با یک وکیل در دفتر ثبت ازدواج محل خود اقدام کنید.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اجرای اسناد

 1. زوجه ابتدا باید به دفتر ازدواج رسمی محل وقوع ازدواج مراجعه کرده و تقاضای صدور اجراییه نماید سپس نسبت به مطالبه مهریه اقدام نماید.
 2. این دفاتر رسمی ازدواج هستند که ابلاغی را به عنوان ابلاغ اجراییه ارسال خواهند کرد و به زوجین اعلام می کنند تا مراحل اجرایی را آغاز کنند.
 3. پرونده اجرایی در دفاتر رسمی ازدواج تشکیل می شود و سپس به اجرای اسناد مربوطه پرونده ارجاع می شود و پس از آن اجرای اسناد توسط دفاتر رسمی ازدواج پیگیری و استعلام می شود.
 4. استعلام حساب بانکی، استعلام پلیس راهنمایی و رانندگی برای خودرو و استعلام از سازمان اسناد و املاک برای شناسایی اموال این سه استعلام مورد نیاز است.
 5. با توجه به مراجعات مکرر، نیازی به پاسخگویی افراد به نوبت در فرآیند اجرایی مهریه نخواهد بود.
 6. با توجه به قانون نحوه اجرای اجرای محکومیت های مالی و محدود نمودن معامله به قصد فرار از دین و همچنین اقدامات زوج پس از اطلاع از اقدام زوجه در انتقال مال خویش، تکلیف زوجه چیست؟

در این جا فردی که مدارک لازم را به ثبت می رساند باید احراز هویت را انجام دهد و درخواست به اجرا گذاشتن مهریه به اداره اجرای اسناد را ارسال نماید، بنابراین طبق این دستور اگر مردی برای پرداخت مهریه هیچ گونه اقدامی انجام ندهد، اموال وی را توقیف خواهند کرد.

احراز هویت در اینجا توسط شخصی که مدارک را ثبت می کند مورد نیاز است و اجرای مهریه و درخواست آن را به اداره اجرای اسنادبفرستد، بنابراین مطابق این دستور اگر مردی برای پرداخت مهریه اقدامی نکند اموال او توقیف می شود. 

وقتی مهریه بعد از طلاق اجرا می شود، مدارک خاصی لازم است؟

همان طور که ذکر شد عقد نکاح برای دریافت مهریه ضروری است. زن پس از صیغه عقد می تواند مهریه خود را مطالبه کند. همراه داشتن اصل سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه جهت اجرای مهریه الزامی است. سپس می توان از طریق وکلا مختلف درخواست مهریه شما را داد. 

می توانید به صورت اینترنتی اقدام به دریافت مهریه کرده و در مدت زمان کوتاهی طرح دعوی نمایید. شما می توانید دادخواست خود را به دفاتر خدمات قضایی تقدیم کنید یا به شورای حل اختلاف مراجعه کنید که در این صورت می توانید مهریه را اجرا کنید. باید گفت که اگر شما وکیل داشته باشید، همه این مراحل آسان تر خواهد بود.

اجرا مهریه: نحوه صحبت با وکیل

عزیزان این خلاصه ای از بحث مهریه برای آشنایی شما بود و به دلیل کسالت خواننده تمام جزئیات بیان نشد این غیر قابل انکار است که برای مشکلات مهریه باید با وکیل مشورت کنید و پرونده خود را به بهترین وکیل تهران تحویل دهید.

در سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند می توانید بهترین وکیل مهریه در تهران را بیابید و از یک با وکیل مدنظر خود طبق مشکل و سوال خود، مشاوره حقوقی تلفنی برقرار نمایید.

وکیل و مشاوره حقوقی مناسب در این حوزه

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

اشتراک گذاری مقاله