;
خرید و فروش ارز دیجیتال

درود خسته نباشید آیا خرید و فروش ارز دیجیتال جرمه؟

18 شهریور 1400 15

با درود؛
کاربر محترم؛ باتوجه به نبود جزا یا جریمه برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال، باید گفت "خرید، نگه‌داری و فروش ارزهای دیجیتال غیرقانونی نیست".
لذا تصمیمات ناگهانی که شائبه غیرقانونی بودن مبادلات ارزهای دیجیتال را در جامعه ایجاد کرده است، با این بخش از قانون اساسی منافات دارد.
بطور کلی می توان گفت که خرید و فروش و نگهداری بیت کوین توسط مردم جرم نیست، اما در مقیاس وسیع و حوزه پرداخت‌های کلان کشور، فعلا قانون خاصی در اینخصوص تصویب نگردیده و مجوز خاصی نیز صادر نشده است..

بطوریکه خرید و فروش ارز دیجیتال با وجود نبود قانونی مشخص درباره این حوزه، در وب سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف صورت می‌گیرد.
براساس ماده 2 قانون مجازات عمومی؛ "هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد، جرم محسوب است، و هیچ امری را نمی‌توان جرم دانست مگر آن که به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد."
ممنوعیت فروش ارز دیجیتال در ایران تا امروز به این شکل بود که معاملات آنها،، نه قانونی و نه غیر قانونی بودند. پس با در نظر گرفتن ماده 2 قانون مجازات عمومی، نمی‌توان انجام عملی که مجازاتی برایش در نظر گرفته نشده است را جرم دانست.

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی