زمان لازم جهت جلب متهم در پرونده خیانت در امانت

سلام میخام بدونم طبق شکایت اولیه دلیل که خیانت در امانت هستش چقدر زمان میبره تا کارهای اولیه دادگاه انجام بشه وبشود حکم جلب بگیریم یا حسابهایش رو ببندیم و در صورتی باشد که متهم با احضار دادگاه به دادگاه نیاید

23 اردیبهشت 1401 18

سلام کاربر محترم .ببینیددر واقع صرف شکایت شاکی یا گزارش ضابطان قضایی، برای اینکه فردی را به عنوان متهم به مراجع قضایی احضار کنند ، کافی نیست.
اگر متهم با احضاریه در موعد مقرر حاضر نشود قرار جلب به دادرسی صادر می شود در صورت عدم حضور متهم در دادسرا در موعد معیین شده ، جلب متهم با برگه جلب انجام می شود.بدون دستور کتبی قضایی برای جلب ، امکان جلب وجود ندارد.مامور جلب بعد از ابلاغ برگ جلب از متهم دعوت می کند که همراه او نزد بازپرس بیاید.اگر متهم امتناع کند، مامور او را جلب نموده و تحت الحفظ (همراه با دستبند ) نزد بازپرس می برد.گاهی اوقات به خاطر اهمیت جرم یا وضعیت متهم، بازپرس این احتمال را می دهد که متهم با دریافت احضاریه و اطلاع از جریان تعقیب کیفری فرار کند و نزد مرجع قضایی حاضر نشود.به همین دلیل قانونگذار در موارد خاص امکان جلب بدون احضار را پیش بینی کرده است.
با توجه به ماده 180 قانون آیین دادرسی کیفری، در موارد زیر بازپرس می تواند بدون آن که برای متهم احضاریه بفرستد دستور جلب او را صادر کند:
در مورد جرایمی که مجازات قانونی آنها سلب حیات (مانند قصاص نفس یا اعدام)، قطع عضو (مثل مجازات سرقت حدی) و یا حبس ابد است.
هر گاه محل اقامت، محل کسب و یا شغل متهم معین نباشد و اقدامات بازپرس برای شناسایی نشانی وی به نتیجه نرسد.
در مورد جرایم تعزیری درجه پنج و بالاتر در صورتی‌ که از اوضاع و احوال و قرائن موجود، بیم تبانی یا فرار یا مخفی شدن متهم برود.
در مورد اشخاصی که به جرایم سازمان ‌یافته و جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی متهم باشند.با توجه به ماده ی 184 قانون آیین دادرسی کیفری، در مواردی که متواری بودن متهم از نظر بازپرس محرز باشد، برگه جلب با تعیین مدت اعتبار در اختیار ضابطان دادگستری قرار می گیرد تا هر جا متهم را پیدا کردند او را جلب کنند.جلب سیار به این معنا است که متهم در هر محلی یافت شد ، جلب شود.
اگر ضابطان به هر دلیلی نتوانند در مدت تعیین شده در دستور جلب، متهم را جلب کنند باید علت را گزارش نمایند.
در صورت ضرورت بازپرس می تواند برگه جلب را برای برای مدت معینی در اختیار شاکی قرار دهد تا با معرفی او، ضابطان حوزه ی قضایی مربوط، متهم را جلب کنند.
اگر متهم در منزل یا محل کار خود مخفی شده باشد شاکی می تواند دستور ورود به آن محل را از مقام قضایی بگیرند.
برگ جلب سیار برای مدت معینی که بازپرس تعیین می کند، معتبر و قابل اجرا است.
بنابراین برگ جلب سیار بدون تعیین مدت اعتبار نمی تواند صادر شود.و در خصوص زمان در پاسخ قبلی عرض کردم زمان غیر قابل پیش بینی است .

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی