19 تیر 1400

آیا رجوع از هبه امکان دارد ؟

دسته بندی : حقوقی | تایید رجوع از هبه
احمد-جمشیدوند
احمد جمشیدوند
وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر :

سلام حدود 2 سال قبل سند منزلی که به نام فرزندم بود و 13 سالش بود را به اصرار همسرم جهت ادامه زندگی مشترک را از فرزندم به ایشان بدون پرداخت هیچ وجهی که خودم باخریداری نمودم و بابت آن چک و پول نقد به فروشنده دادم ، در دفترخانه اسناد رسمی منتقل نمودم ولی هیچ تاثیری در اخلاق و رفتار ایشان نداشت حال میتوانم باذکر عنوان اینکه این عمل هبه بوده و اکنون در خواست رجوع از هبه را دارم در دادگاه طرح دعوی نمایم و مدارک مثبته جهت طرح دعوی و اثبات آن چه میباشد؟( سند قبلا به نام فرزند 13 ساله ام بوده)

پاسخ وکیل پایه یک دادگستری :

سلام کاربر محترم متن سندی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم و امضا شده بسیار مهم است بر فرض که سند تنظیمی هبه باشد فقط در برخی موارد هبه قابل رجوع است و بر اساس ماده 803 قانون مدنی در شرایطی ، واهب یا هبه کننده دیگر نمی تواند از هبه رجوع کند و تقاضای استرداد انرا نماید بر اساس ماده ۸۰۳ قانون مدنی ، عدم امکان رجوع از هبه شامل موارد ذیل است : در صورتی که عین موهوبه ( یعنی مالی که هبه شده است ) از بین رفته باشد ، دیگر نمی توان از عقد هبه رجوع کرد . در صورتی که متهب ( گیرنده هبه ) پدر ، مادر یا اولاد واهب باشند نمی توان از هبه رجوع کرد . در صورتی که هبه از نوع هبه معوض بوده باشد و عوض هبه هم دریافت شده باشد

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با احمد جمشیدوند دارید کلیک کنید

سوالات حقوقی مشابه
14 آذر 1401
محمد-بابایی-فیشانی
محمد بابایی فیشانی کارشناس حقوقی
جلوگیری از رجوع به هبه از طرفرزوج

سلام در پروسه دادگاه متوجه شدم هرچیزی مرد به زن میدهد بعدا تحت عنوان هبه میتواند برگرداندبفرمایید خانمها چطور میتوانند از این مساله جلوگیری کنند .به عنوان مثال میتوان جایی ذکر کرد...

13 آذر 1401
فاطمه-عراقیه-فراهانی
فاطمه عراقیه فراهانی کارشناس حقوقی
رجوع از هبه بعد از فوت متهب

سلام وقت بخیر.پدر بند ه در طول حیات مادرم یک واحد آپارتمان به نام ایشون کرده بودن الان یک سالو نیم هست مادرم فوت شده وپدرم ادعا داره که این مال هبه است و به نام پدرم بر می‌گردد آیا...

13 آذر 1401
حسین-امامی
حسین امامی کارشناس حقوقی
اسقاط حق ادعا در خصوص هدیه خودرو از واهب

سلام خسته نباشیدهمسرم به عنوان کادوماشین برام خریده والان میخوام ک دراینده ایشون طلبی برای برگرداندن آن ازم نداشته باشددرکجاوچه متنی بایدتهیه کنیم ؟

11 آذر 1401
حسین-امامی
حسین امامی کارشناس حقوقی
امکان اثبات هبه در صورت فقدان سند به چه نحو است

آیا رجوع از هبه نیاز به شاهد دارد؟ ضمنا هیچ مکتوبه ای دال بر هبه نداشتیم فقط شفاها نسبت به انتقال مالکیت اقدام نموده ام

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا