سوالات متداول

چرا وکیل وند ؟

وبسایت حقوقی وکیل وند با بالاترین میزان رضایت مشاوره و تجربه بالای حقوقی در خدمت شماست و در صورتی که شما از مشاوره راضی نباشید می توانید کل هزینه به شما پس داده شد.

چگونه می توانم مشاوره تلفنی دریافت کنم ؟

شما با رفتن به صفحه مشاوره تلفنی می توانید به سرعت با یک وکیل به صورت شبانه روزی ارتباط برقرار کنید

آیا مشاوره حقوقی به صورت رایگان است ؟

اولین سوال شما در وبسایت وکیل وند به صورت رایگان است .

مشاوره حقوقی متنی بهتر است یا تلفنی ؟

تجربه ثابت کرده که تایپ چند کلمه نمی توان به پاسخ دقیق رسید و گاها مشکل حل نمیشود و پیشنهاد میکنیم یک جلسه مشاوره تلفنی در سایت رزرو کنید.

چگونه وکیل مناسب برای مشکل خود را پیدا کنم ؟

وکلا در سایت وکیل وند بر اساس میزان رضایت ،تخصص سابقه وکالت دسته بندی شده اند شما می توانید وکیل مناسب را به راحتی پیدا کنید.

چه خدمات حقوقی در سایت وکیلوند ارائه می شود؟

شما هر نوع خدمت حقوقی که نیاز دارید را می توانید در وبسایت ما دریافت کنید مثل مشاوره متنی ،مشاوره تلفنی ،درخواست دادخواست ،لایحه ،و امورد قراددادی وکالت
19 بهمن 1400
4.17

اجرا گزاشتن مهریه از طریق اداره ثبت - مهریه از طریق دادگاه

اجرا گزاشتن مهریه از طریق اداره ثبت - مهریه از طریق دادگاه

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت -  اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه - مراحل اجرائیه ثبتی بعد از مطالبه مهریه از طریق ثبت

 

مهریه یکی از اصول ازدواج است

ازدواج علاوه بر این که پیوندی عاطفی است آثار مالی هم به دنبال دارد. وقی عقد انجام می شود مرد مکلف به پرداخت مهریه تعیین شده می باشد. مهریه همیشه هم به شکل پول یا انواع مشابه آن مثل سکه نیست. گاهی اوقات مهریه می تواند تعیین وظیفه خاصی برای مرد باشد. به صورت کلی مهریه باید شفاف و معین ذکر شود.

در عقد دائم اگر مهریه تعیین نشود، عقد باطل نمی شود ولی در عقد موقت وجود مهریه ضروری است و در غیر این صورت، عقد موقت باطل خواهد بود.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

مهریه حق و مالی است که با نکاح بین زوجین به زن تعلق می گیرد. مهریه از طریق توافق طرفین تعیین می شود و به محض جاری شدن صیغه عقد، مرد دین مهریه را به گردن می گیرد.

زن هر زمان که بخواهد می تواند مهریه اش را از همسرش مطالبه کند. برای وصول مهریه نیازی به طلاق گرفتن زن نیست وحتی می تواند در زندگی مشترک مهریه اش را از مرد مطالبه کند، در واقع مهریه را می توان نوعی حق زن و بدهی مرد برشمرد.

نکته:

 مهریه زن نیز بعد از فوت او از بین نمی رود بلکه مهریه به وراث زن تعلق می گیرد.

برای مهریه بیش از 110 سکه چه اتفاقی می افتد؟

مهریه ای که تا سقف 110 سکه بهار آزادی تعیین می شود، ضمانت جلب دارد. منظور این است که اگر مرد 110 سکه از مهریه را پرداخت نکند همسر او می تواند برایش حکم جلب بگیرد. در صورتی که مهریه بیش از 110 سکه است و مرد 110 سکه از آن را پرداخت کرده است، برای بقیه آن نمی توان مرد را جلب و زندانی کرد. باقی مانده مهریه از طریق معرفی اموال وی پیگیری خواهد شد.

شما به عنوان همسر و یا وکیل تان می توانید امور مربوط به معرفی اموال را انجام دهید. دقت کنید که همه اموال هم قابل توقیف نیست و در این زمینه استثناءهایی هم داریم. در ادامه در این مورد هم صحبت خواهیم کرد.

مفهومی به نام مهریه باطل

مهریه باید دارای ویژگی هایی باشد. در صورتی که ویژگی های لازم را نداشته باشد، باطل خواهد بود. اگر برای عقد دائم مهریه باطل تشخیص داده شود، تاثیری بر خود عقد نمی گذارد ولی همان طور که گفتیم برای عقد موقت شرایط فرق می کند.

 • لازم است که مهریه ارزش مالی داشته باشد وگرنه باطل خواهد بود.
 • مشخص و معین بودن مهریه ضروری است.
 • شی ء، مال و.. وقتی می تواند به عنوان مهریه معرفی شود که قابل تملک باشد.
 • مشروع بودن مهریه مهم است.

مهریه پس از فوت شوهر

در صورتی که شوهر فوت کند حق مهریه برای همسرش از بین نمی رود. از مال و اموال باقی مانده از مرد، مهریه همسرش پرداخت خواهد شد. وراث در مورد پرداخت مهریه هیچ وظیفه ای ندارند.

مهریه بعد از فسخ نکاح

یک سوال مهم در مورد مهریه این است که اگر عقد نکاح فسخ شود برای مهریه چه اتفاقی می افتد؟ دو حالت مختلف خواهیم داشت.

 • در صورتی که قبل از فسخ عقد، زن و مرد رابطه زناشویی داشته اند، با فسخ نکاح تمامی مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.
 • اگر پیش از داشتن رابطه زناشویی نکاح به هم بخورد یا به هر دلیلی فسخ شود، مهریه به زن تعلق نمی گیرد.

همانطور که گفته شد ازدواج و عقد نکاح آثاری را برای مرد و زن ایجاد می کند که از مهم ترین آن می توان به مهریه اشاره کرد.

 مهریه مالی است که از سوی مرد به زن داده می شود. در اصل مهریه یا صداق نشان دهنده محبت و احترامی است که شوهر به زن ادا می نماید. 

مهریه به چند دسته تقسیم می شود؟

مهریه به 2 دسته تقسیم می شود:

 1. مهریه عند المطالبه: منظور از عندالمطالبه بودن مهریه این است که از زمان جاری شدن عقد نکاح زن مالک مهریه می گردد و هر زمان که بخواهد می تواند آن را مطالبه کند.
 2. مهریه عندالاستطاعه: منظور از عندالاستطاعه بودن مهریه این است که زن زمانی می تواند مهریه را دریافت کند که مرد استطاعت و توان پرداخت آن را داشته باشد.

زن می تواند برای به اجرا گذاشتن مهریه اش هر زمان که بخواهد اقدام کند و برای این کار می تواند هم به اداره ثبت و هم به دادگاه مراجعه کند.

نکته:

قانون جدید محدودیتی برای میزان پرداخت مهریه قائل شده است به طوری که تنها تعداد 110 سکه را قانونی می داند و بیشتر از این مقدار سکه را به مانند گذشته برای مرد حبس در نظر نمی گیرد.

 

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت چگونه است؟

در این روش زن باید از طریق اجرای ثبت اقدام کند و از طریق اداره ثبت مهریه اش را وصول نماید.

در واقع به دلیل اینکه مهریه در سند ازدواج ذکر شده است و سند ازدواج یک سند رسمی است زن می تواند به اداره ثبت محل ازدواج خود مراجعه و مهریه اش را به اجرا بگذارد و حتی می تواند مرد را نیز ممنوع الخروج نماید.

برای راهنمایی و مشاوره در زمینه اجرا گزاشتن مهریه از راه های مختلف به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند مراجعه نمایید تا از خدمات وکلای خانواده سایت وکیل بهره مند گردید.

نکته:

مطالبه هم زمان مهریه از طریق دادگاه و از طریق اجرای ثبت امکان پذیر نیست.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

 

اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه چگونه است؟

در این روش زن با مراجعه به دادگاه خانواده برای دریافت مهریه خود دادخواستی تنظیم و به دادگاه تقدیم می کند.

این امر نیازمند رسیدگی در دادگاه و صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه می باشد.

مراحل اجرائیه ثبتی بعد از مطالبه مهریه از طریق ثبت چیست؟

هر زنی که قصد به اجرا گذاشتن مهریه را دارد ابتدا باید به دفتری که ازدواج در آن ثبت شده است مراجعه و از سر دفتر تقاضای اجرائیه کند، سپس حکم اجرائیه با سایر مدارک را به اداره ثبت تحویل نماید.

پس از تشکیل پرونده و دریافت پیامک از اداره ثبت، اجرائیه به مرد ابلاغ می گردد و عملیات اجرا شروع می شود.

بعد از ابلاغ اجرائیه زن باید اموال همسرش را برای توقیف به دادگاه  معرفی کند (در صورتی که زن اطلاعاتی از اموال همسر خود نداشته باشد می تواند از طریق اداره ثبت تقاضای استعلام نماید) بنا به قوانین جدید زن فقط در صورتی می تواند برای وصول مهریه به دادگاه مراجعه کند که مالی از مرد پیدا نشده باشد و همه ی مراحل ذکر شده را طی نموده باشد، در این صورت اداره ثبت نامه ای به زن می دهد تا با مراجعه با دادگاه بتواند دستور جلب شوهرش را اخذ کند.

نکته:

جلب شوهر فقط برای 110 سکه صادر می شود ولی اگر زن بتواند توانایی مالی شوهر را ثابت کند برای بقیه مهریه می تواند درخواست جلب شوهر را بگیرد.

دریافت مهریه در طلاق توافقی

بسیاری از زوج ها وقتی به دلایل مختلف نمی خواهند زندگی شان را ادامه دهند سعی می کنند باز هم از درگیری ها و دردسرهای دادگاه به دور باشند. این افراد معمولا به صورت توافقی طلاق می گیرند. خب در این حالت تکلیف مهریه چه می شود؟ همان طور که به صورت کلی این افراد با توافق پیش می روند، در مورد مهریه هم می توانند هر توافق دو طرفه ای داشته باشند.

به طور کلی وقتی با توافق مسائل تان را حل کنید، دردسرهای خیلی کمتری خواهید داشت. طلاق و موارد مربوط به آن تا حد زیادی آسیب زننده است و هر چه دردسرهایش کمتر باشد، راحت تر خواهید بود.

اجرا گذاشتن مهریه حین زندگی

پس از عقد مهریه جزء حقوق زن محسوب می شود و مرد مکلف به پرداخت آن می باشد. پرونده طلاق با پرونده مهریه فرق دارد، یعنی شما می توانید همزمان که در حال ادامه زندگی تان هستید، مهریه را از شوهرتان درخواست نمایید.

فرقی نمی کند که مهریه قرار است قبل از طلاق یا در حین آن گرفته شود، در هر صورت مراحل انجام این کار یکسان است.

می توان مهریه را به صورت اینترنتی به اجرا گذاشت؟

 در گذشته لازم بود همه امور را به صورت فیزیکی پیش ببریم. این کار باعث اتلاف وقت و هزینه برایمان می شد. اکنون بسیاری از امور را می توان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه های مربوطه پیش برد.

در مورد درخواست مهریه هم می توانید بخش زیادی از امور را به صورت اینترنتی انجام دهید. برخی مراحل قطعا نیاز به حضور فیزیکی دارد.

صدور اجرائیه مهریه در اداره ثبت چقدر طول می کشد؟

در این مورد نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد اما وصول مهریه از طریق اجرای ثبت زمان کمتری دارد تا از طریق دادگاه زیرا در دادگاه بستگی به نوع پرونده و پیچیدگی آن زمان های مختلفی برای رسیدگی به پرونده در نظر گرفته می شود و نیز در دادگاه حجم پرونده ها که باید رسیدگی شود زیاد است و این امر موجب تأخیر در رسیدگی به پرونده می گردد.

چه مدارکی برای مطالبه مهریه لازم است؟

برای مطالبه مهریه:

 • سند نکاح
 • کارت شناسایی 
 • شناسنامه الزامی است

عکس میانی مقاله اجرا گذاشتن مهریه

وکیل برای درخواست مهریه

 وکلا با شناخت کافی و تجربه زیادی که در مورد زیر و بم های قانونی دارند می توانند به شما کمک کنند راحت تر از حق خود دفاع کنید. فرقی نمی کند مسئله مد نظر شما چیست. وکلا در تمامی مسائل مربوط به دادگاه های مختلف از حق شما دفاع می کنند.

ازدواج، طلاق، مهریه و همه موارد مربوط به آن هم قانون های ریز و درشت زیادی دارد. تنها یک فرد آگاه و مسلط به قانون می داند که در هر زمینه ای استناد به کدام قانون و از چه روشی می تواند حق و حقوق همه افراد را حفظ کند.

ضامن برای پرداخت مهریه

 نکته ای که بسیاری از افراد نمی دانند این است که شما می توانید برای دریافت مهریه ضامن داشته باشید. منظور این است که در عقدنامه می توانید صراحتا فردی را به عنوان ضامن پرداخت مهریه از طرف شوهر معرفی کنید. در این مورد باید مراقب هم باشید، هر چیزی که در عقدنامه ذکر می شود، سند قانونی و بعدا قابل استناد است.

تکلیف مهریه به صورت وجه نقد

 مهریه می تواند وجه نقد یا غیر نقد باشد. طبیعی است که ارزش پول می تواند تغییر کند و بنابراین عددی که مثلا ده سال پیش تعیین شده است، امروز ارزشی که از آن توقع داریم را ندارد.

برای پرداخت مهریه هایی که به صورت وجه نقد است، ارزش همین لحظه مهریه محاسبه می شود. دقت کنید که اگر شوهر فوت کند و مهریه را دریافت نکرده باشید، ارزش آن تا لحظه فوت شوهر محاسبه شده و به شما پرداخت می گردد.

در صورتی که مهریه شما وجه نقد است می توانید آن را هم از طریق دادگاه و هم از طریق اداره ثبت مطالبه کنید.

مهریه برای عقد موقت

 معمولا سند صیغه نامه های موقت، یک سند معمولی است حتی در صورتی که در دفترخانه ازدواج به ثبت رسیده باشد. اگر صیغه نامه به شکل رسمی ثبت شده باشد، شرایط فرق می کند. به صورت کلی مهریه ای که در صیغه نامه مشخص می شود قابل پیگیری است. زوجه می تواند در حین نکاح و حتی در صورت تمکین یا عدم آن، مهریه اش را از دادگاه مطالبه کند.

دقت کنید این افراد اگر بخواهند مهریه را از طریق ثبت به اجرا بگذارند، باید سند رسمی نکاح موقت داشته باشند.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

اجرای مهریه از طریق دادگاه یا اجرای ثبت؟

 بسیاری از افراد برایشان سوال است که بهتر است مهریه را از طریق دادگاه اجرا بگذاریم یا از طریق ثبت؟ هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارد و برای شرایطی مناسب است.

این که کدام روش می تواند برای شما مناسب تر باشد بستگی به این نکته دارد که وضعیت مالی زوج و زوجه چطور است و این که آیا زوج مالی برای توقیف دارد؟

پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی حتما با یک وکیل آگاه مشورت کنید. شما می توانید بخشی از مهریه تان را از طریق دادگاه پیگیری کرده و بخشی از آن را از طریق اجرای ثبت درخواست کنید. معمولا وقتی از طریق دادگاه امور را پیگیری می کنید سریع تر به نتیجه برسد. موردی که می توان گفت در این روش یک مورد منفی محسوب می شود این است که حق دادرسی دادگاه 5 / 3 درصد است و معمولا مبلغ زیادی هم به حساب می آید. البته فرد می تواند اعسار اعلام کند ولی همه شعبه ها این موضوع را نمی پذیرند.

اگر می خواهید همسر را ممنوع الخروج کنید باید دادخواست خود را از طریق اداره ثبت پیگیری کنید. با این روش سریع تر این کار انجام می شود. همچنین اگر مرد اموالی برای توقیف دارد پیگیری از طریق اداره ثبت بی دردسرتر و کم هزینه تر خواهد بود.

مستثنیات دین در مهریه

 منظور از مستثنیات دین در مهریه اموالی است که نمی تواند برای مهریه توقیف شود. این اموال حتی اگر به اشتباه توقیف شود با شکایت و اعتراض مرد، به او برگردانده خواهد شد. قانون این موارد را به صورت زیر اعلام کرده است:

 • منزل مسکونی که در حالت اعسار فرد است.
 • لوازم ضروری زندگی که برای زندگی خود فرد و افراد تحت تکفل او لازم است نمی تواند توقیف شود.
 • آذوقه و مواد غذایی فرد و افراد تحت تکفل او هم از همین جمله است. میزان آذوقه با توجه به میزانی که در عرف برای ذخیره نگه داری می شود، در نظر گرفته خواهد شد.
 • کتب و لوازم تحقیقاتی فرد را هم نیم توان ضبط کرد.
 • هر وسیله ای که به کار و امرار معاش فرد و افراد تحت تکفل او مربوط است، توقیف نخواهد شد.
 • تلفنی که فرد به آن احتیاج دارد.
 • مبلغی که برای پرداخت اجاره ماهانه لازم است هم در نظر گرفته می شود البته در صورتی که فرد توانایی پرداخت آن به شکل دیگری را نداشته باشد یا برایش با عسر و حرج همراه باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب ذکر شده و قانون ازدواج در ایران که بر پایه آیین دین مقدس اسلام است می توان یک تعریف جامع برای مهریه در نظر گرفت. 

در واقع مهریه تعهدی است که مرد در مقابل به نکاح درآمدن زن،  به زن می پردازد و یا مکلف به پرداخت آن می شود.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات مربوطه اخیر
07 آذر 1401
آناهیتا-قاسمی
آناهیتا قاسمی کارشناس حقوقی
ارجاع شکواییه به ضابط یعنی چه؟

11-دستور قضایی مبنی بر اقدام پيرو سابقه در تاریخ 1401/09/06 صادر گردید-نامه صادره به شماره 140111990006060503 مورخ 1401/09/07 با موضوع «شكوائيه ارجاعي به ضابط» و گیرنده «اداره امني...

07 آذر 1401
آناهیتا-قاسمی
آناهیتا قاسمی کارشناس حقوقی
طراحی سایت و عدم تحویل دامنه آن

سلام برشما پسر من یک سایت لوازم خانگی برای یکی از دوستانش درست کرده ولی تحویل دامنه سایت رو تحویل نداده . مبلغ ۳ میلیون بصورت کارت به کارت به دفعات دریافت کرده نه قراردادی نوشته شد...

07 آذر 1401
مینا-مرادی-ساکی
مینا مرادی ساکی وکیل پایه یک دادگستری
سوال در خصوص انصراف از سهميه

سلام وقت بخیر ایا جانباز می تواند از سهمیه ایثارگری انصراف بدهد؟چه تبعاتی برای فرزندانش دارد؟

07 آذر 1401
آناهیتا-قاسمی
آناهیتا قاسمی کارشناس حقوقی
عدم ترک اعتیاد و درگیری و...

سلام من 31سالمه اعتیاد دارم پدرم رفته آبروم تو روستا منطقه برده 2.هفته هست با داداشم چند نفر دور خودشون جم میکنم که منو به زور ببرن من هرجا میرفتم دنبالم بودن آبروم بردن منم بخاطر...

07 آذر 1401
مینا-مرادی-ساکی
مینا مرادی ساکی وکیل پایه یک دادگستری
سوال در خصوص نخليه سرقفلي

سلام .خسته نباشید.سال ۸۰ سرقفلی یک باب مغازه راخریدم .حدود یک سال پیش تصادف کردم ونتوانستم شغل قبلی را ادامه دهم واجبارا تغییر شغل موقتی دادم .دراین مدت صاحب ملک فوت کردو وارث ای...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا