اجرا گزاشتن مهریه از طریق اداره ثبت - مهریه از طریق دادگاه

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت -  اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه - مراحل اجرائیه ثبتی بعد از مطالبه مهریه از طریق ثبت

مهریه حق و مالی است که با نکاح بین زوجین به زن تعلق می گیرد. مهریه از طریق توافق طرفین تعیین می شود و به محض جاری شدن صیغه عقد، مرد دین مهریه را به گردن می گیرد.

زن هر زمان که بخواهد می تواند مهریه اش را از همسرش مطالبه کند. برای وصول مهریه نیازی به طلاق گرفتن زن نیست وحتی می تواند در زندگی مشترک مهریه اش را از مرد مطالبه کند، در واقع مهریه را می توان نوعی حق زن و بدهی مرد برشمرد.

نکته:

مهریه زن نیز بعد از فوت او از بین نمی رود بلکه مهریه به وراث زن تعلق می گیرد.
همانطور که گفته شد ازدواج و عقد نکاح آثاری را برای مرد و زن ایجاد می کند که از مهم ترین آن می توان به مهریه اشاره کرد.

 مهریه مالی است که از سوی مرد به زن داده می شود. در اصل مهریه یا صداق نشان دهنده محبت و احترامی است که شوهر به زن ادا می نماید. 

مهریه به چند دسته تقسیم می شود؟

مهریه به 2 دسته تقسیم می شود:

 1. مهریه عند المطالبه: منظور از عندالمطالبه بودن مهریه این است که از زمان جاری شدن عقد نکاح زن مالک مهریه می گردد و هر زمان که بخواهد می تواند آن را مطالبه کند.
 2. مهریه عندالاستطاعه: منظور از عندالاستطاعه بودن مهریه این است که زن زمانی می تواند مهریه را دریافت کند که مرد استطاعت و توان پرداخت آن را داشته باشد.

زن می تواند برای به اجرا گذاشتن مهریه اش هر زمان که بخواهد اقدام کند و برای این کار می تواند هم به اداره ثبت و هم به دادگاه مراجعه کند.

نکته:

قانون جدید محدودیتی برای میزان پرداخت مهریه قائل شده است به طوری که تنها تعداد 110 سکه را قانونی می داند و بیشتر از این مقدار سکه را به مانند گذشته برای مرد حبس در نظر نمی گیرد.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت چگونه است؟

در این روش زن باید از طریق اجرای ثبت اقدام کند و از طریق اداره ثبت مهریه اش را وصول نماید.

در واقع به دلیل اینکه مهریه در سند ازدواج ذکر شده است و سند ازدواج یک سند رسمی است زن می تواند به اداره ثبت محل ازدواج خود مراجعه و مهریه اش را به اجرا بگذارد و حتی می تواند مرد را نیز ممنوع الخروج نماید.

برای راهنمایی و مشاوره در زمینه اجرا گزاشتن مهریه از راه های مختلف به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند مراجعه نمایید تا از خدمات وکلای خانواده سایت وکیل بهره مند گردید.

نکته:

مطالبه هم زمان مهریه از طریق دادگاه و از طریق اجرای ثبت امکان پذیر نیست.

اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه چگونه است؟

در این روش زن با مراجعه به دادگاه خانواده برای دریافت مهریه خود دادخواستی تنظیم و به دادگاه تقدیم می کند.

این امر نیازمند رسیدگی در دادگاه و صدور حکم مبنی بر پرداخت مهریه می باشد.

مراحل اجرائیه ثبتی بعد از مطالبه مهریه از طریق ثبت چیست؟

هر زنی که قصد به اجرا گذاشتن مهریه را دارد ابتدا باید به دفتری که ازدواج در آن ثبت شده است مراجعه و از سر دفتر تقاضای اجرائیه کند، سپس حکم اجرائیه با سایر مدارک را به اداره ثبت تحویل نماید.

پس از تشکیل پرونده و دریافت پیامک از اداره ثبت، اجرائیه به مرد ابلاغ می گردد و عملیات اجرا شروع می شود.

بعد از ابلاغ اجرائیه زن باید اموال همسرش را برای توقیف به دادگاه  معرفی کند (در صورتی که زن اطلاعاتی از اموال همسر خود نداشته باشد می تواند از طریق اداره ثبت تقاضای استعلام نماید) بنا به قوانین جدید زن فقط در صورتی می تواند برای وصول مهریه به دادگاه مراجعه کند که مالی از مرد پیدا نشده باشد و همه ی مراحل ذکر شده را طی نموده باشد، در این صورت اداره ثبت نامه ای به زن می دهد تا با مراجعه با دادگاه بتواند دستور جلب شوهرش را اخذ کند.

نکته:

جلب شوهر فقط برای 110 سکه صادر می شود ولی اگر زن بتواند توانایی مالی شوهر را ثابت کند برای بقیه مهریه می تواند درخواست جلب شوهر را بگیرد.

صدور اجرائیه مهریه در اداره ثبت چقدر طول می کشد؟

در این مورد نمی توان زمان دقیقی را مشخص کرد اما وصول مهریه از طریق اجرای ثبت زمان کمتری دارد تا از طریق دادگاه زیرا در دادگاه بستگی به نوع پرونده و پیچیدگی آن زمان های مختلفی برای رسیدگی به پرونده در نظر گرفته می شود و نیز در دادگاه حجم پرونده ها که باید رسیدگی شود زیاد است و این امر موجب تأخیر در رسیدگی به پرونده می گردد.

چه مدارکی برای مطالبه مهریه لازم است؟

برای مطالبه مهریه:

 • سند نکاح
 • کارت شناسایی 
 • شناسنامه الزامی است

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب ذکر شده و قانون ازدواج در ایران که بر پایه آیین دین مقدس اسلام است می توان یک تعریف جامع برای مهریه در نظر گرفت. 

در واقع مهریه تعهدی است که مرد در مقابل به نکاح درآمدن زن،  به زن می پردازد و یا مکلف به پرداخت آن می شود.

۵ / 3.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • خانومم میخواد مهریه شو ببخشه توی سند ازدواج ثبت میشه؟

  چهارشنبه ، 04 اسفند 1400

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقتتون بخیر. اگه منظورتون اینه که هم زمان با عقد مهریه رو ببخشیه که توی سند ازدواج درج میشه و مشکلی نیست ولی چنانچه بعد از تنظیم ستد ازدواج بخواد مهریه رو ببخشیه دیگه توی سند ازدواج درج نمیشه بلکه بهتره تشریف ببرین دفترخانه بصورت رسمی ببخشه.

 • سلام، وقتتون بخیر. سوالی داشتم از خدمتتون. من 12 ساله ازدواج کردم و یه پسر دارم، مهریه من 600 عدد سکه هستش، تهران زندگی می‌کنیم و منزلی به ارزش 2 و نیم میلیارد داریم که 6 دانگ به نام شوهرم هستش، شوهرم میگه بیا مهرت رو ببخش و 3 دانگ از خونه رو به نامت کنم. میگه اگه مهرت رو ببخشی ذهنم راحت میشه، نمیدونم در آینده چه اتفاقی میفته. با تمام احتمالات ممکن حتی بدترین حالت که طلاق هستش به نظرتون این کار درستی هستش که انجام بدم؟

  چهارشنبه ، 04 اسفند 1400

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم باید این موضوع را دقیق تنظیم و عوض سه دانگ در برابر مهریه را با مدرک داشته باشید مشکلی ایجاد نمیشود

 • سلام . من خانمم خانه رو یه ماه پیش خانه رو ترک کرده بود . درخواست تمکین دادم امروز جلسه دوم دادگاه بود . اونجا در حضور وکیلش صلح نامه امضا کرد که برگرده. ولی بعد از دادگاه قبول نکرد بیاد سر زندگیش و میگه کل مهریه رو بده تا برگردم. مهریش هم ۲۱۴ سکه هستش. حالا من باید چکار کنم . ایا میشه فردا برم دادگاه و بگم نیامده. ایا رسیدگی میکنن

  چهارشنبه ، 04 اسفند 1400

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر. مصالحه ای که صورت گرفته در رابطه با تمکین بوده و تاثیری در مهریه نداره

 • سلام خواستم بدونم زنی که پرده بکارت نداشته و بعد از عروسی متوجه بشم که دروغ گفته ای مهریه بهش تعلق میگیره؟

  چهارشنبه ، 04 اسفند 1400

  • عذرا نصرآبادی

   سلام.طبق ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی:«هرگاه شوهر قبل از نزدیکی، زن خود را طلاق دهد، زن مستحق نصف مهر خواهد بود و اگر شوهر بیش از نصف مهر را قبلا داده باشد حق دارد مازاد از نصف را عینا یل مثلا یا قیمتا استرداد نماید.»برای تشخیص اینکه زن باکره است یا خیر، ملاک پرده بکارت است.لذا برای اثبات این امر دادگاه زوجه را جهت معایته به پزشکی قانونی ارجاع می دهد.در خصوص زن غیر باکره وضعیت بدین صورت نیست و زنی که باکره نباشد و مطالبه مهریه کند، همسرش موظف است که به طور کامل مهریه وی را پرداخت نماید.اگر در سوال شما منظوراین است که تدلیس در نکاح رخ داده است وزن بکارت نداشته وشما بعد از برقراری رابطه متوجه شده اید این قضیه تدلیس در نکاح دشوار است چراکه شما وارد رابطه با وی شده اید ....

 • سلام‌بنده دادخواست طلاق داده ام آیا برای مهریه باید دادخواست جداگانه بدهم

  چهارشنبه ، 04 اسفند 1400

  • زهرا زارعی

   سلام بله شما باید جداگانه برای مهریه از طریق اجرای ثبت اقدام کنید واگر اموالی نداشتند از طریق دادگاه ودادخواست

 • سلام زن بنده شکایت کرده برای مهریه هفته آینده جلسه دادگاه است .میدونم محکوم میشم و راهی نیست .فقط کی اعسار بدم ؟

  سه شنبه ، 03 اسفند 1400

  • مصیب قادری چشمه گچی

   با سلام کاربر گرامی شما باید زمان ابلاغ اجرای حکم، ظرف مهلت یک ماه از تاریخ ابلاغ اجراییه دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را تقدیم نمایید. موید باشید.

 • سلام وقت بخیر بنده واحدتجاری ( سند وکالت فروش اموال غیر منقول )و ماشین ( سند وکالت فروش اموال منقول )خودم در دفتر اسناد رسمی بنام مادرم واگذار کردم و خانمم بعداز دوماه رفته مهریه خودش اجرا گذاشته آیا می تونه الان بعنوان مهریه بگیره

  سه شنبه ، 03 اسفند 1400

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربرمحترم مشکلی اگر واگذاری در ان ذکر شود برای شما نخواهد داشت اما اداره ثبت طبق ماده ۲۲ قانون ثبت کسی را مالک میداند که سند بنام وی باشد پس بهتر است از وکالت جهت انتقال اقدام نماید

 • سلام وقت بخیر من ۳۰ آبان از همسرم توافقی جدا شده ام و قرار شد هرسه ماه یک سکه بعنوان مهریه پرداخت کنم ولی الان از کار بیکار شده و توانایی پرداخت اقساط رو ندارم چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  دوشنبه ، 02 اسفند 1400

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .از طریق دفاتر خدمات قضایی دادخواست اعسار وتعدیل اقساط را دهید وودر صورت پذیرش ,رای قطعی رابه واحد اجرای احکام ارایه نمایید.

 • سلام صبحتون بخیر،۱-خانمم۴ماهه خونه رو ترک کرده اظهارنامه فرستادم برنگشته و هرماه ۵۰۰ هزارتومن به کارتش جهت نفقه انتقال دادم و ۶تا شکایت علیه من انجام داده مثل مهریه ،نفقه اجرت المثل و جهیزیه اش رو برده و ۶۰ میلیون پول رهن خونه ام توقیف کرده و گفته شده با۱۰ یا ۲۰ میلیون هم میشه خونه اجاره کرد، آیا لایحه اعتراض به توقیف مستثنیات دین ارائه بدم همه ۶۰ میلیونم آزاد میشه یا فقط همون ۲۰تومن؟ ۲-سه سال پیش ۲۱میلیون تومن توی بانک به کارت خانمم انتقال دادم و فقط من و خانمم دربانک بودیم و خانمم مغازه ای اجاره کرد و لباس فروشی رو شروع کرد و بعداز ۸ ماه بخاطر نداشتن درآمد مغازه رو جمع کرد و حتی یک ریال از سودش را به من نمیداد، آیا من میتونم با ارائه پرینت بانک که به کارتش ۲۱ تومن پول انتقال دادم بابت قرض از خانمم شکایت کنم؟ با همون یک برگ پرینت بانکی کافیست؟چون شاهدی ندارم، اگر خانمم محکوم شود چون کل مهریه اش ۲۰۰ سکه را اجرا گذاشته میشه این ۲۱ میلیون پول قرض بعنوان دوسکه پیش قسط قبول کنند؟ممنون میشم هردوسوالو بخوبی راهنماییم کنید.

  دوشنبه ، 02 اسفند 1400

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام از اینکه نفقه پرداخت کردید در دادگاه بنفع شما میباشد و از این به بعد نیز مبلغی از طرف شورای حل اختلاف را تا زمان طلاق درنظر خواهند گرفت -درمورد توقیف رهن میتوانید اگر در همان منزل سکونت دارید میتوانید طبق ماده ۲۴ محکومیت مالی مستثنیات اعلام نمایید و نسبت به وضع اجتماعی خود اعتراض نمایید تا رفع توقیف شود درمورد مبلغ واریزی نیاز به هیچ ادله دیگری بغیر از پرینت نمیباشد .درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر از تماس تلفنی بهرهمند شوید

 • خاهرم ۸سال است که ازدواج کرده و الان فهمیدیم که دامادمون به خاهرم گفته که یا باید مهریه تو ببخشی یا طلاقت میدم وخاهرم به خاطر دختر کوچکش رفته زیر بار این کار و مهریه شو که چیز خاصی نبوده رو رفتن محضر بخشیده .میخاستم ببینم این کار قانونیه؟

  دوشنبه ، 02 اسفند 1400

  • احمد جمشیدوند

   با درود؛ کاربر محترم؛ در صورتیکه خواهرتان به اختیار خودش مهـریه را بذل و یا بخشیده، می تواند از بذل خود رجوع کند و برگردد، مگـر اینـکه مهـریه خود را ابراء نماید و یا اقرار به دریافت آن نموده باشد، که در اینصورت امکان رجوع از اقرار و یا ابراء ممکن نمی باشد.. مؤید باشید..

سوال حقوقی