02 آذر 1401
4.5

بازنشستگی چیست؟ | بازخریدی چیست؟ | همه چیز در مورد بازنشستگی و بازخرید

بازنشستگی چیست؟ | بازخریدی چیست؟ | همه چیز در مورد بازنشستگی و بازخرید

 

اخراج یا انفصال دائم و بازخرید خدمت به دلیل تخلف کارمند

 

دو اصطلاح رایج در میان ادارات دولتی اصطلاح بازنشستگی و بازخریدی است. این دو اصطلاح مربوط به پایان کار یک کارمند از انجام وظیفه در ادارات دولتی می شوند. سوالات زیادی در مورد بازنشستگی و بازخریدی وجود دارد که امروز ما تصمیم داریم به تفصیل در مورد آن ها صحبت کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمنیه ادامه مقاله را دنبال نمایید.

 

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

 

بازنشستگی چیست؟

 

زمانی که فرد به یک سن خاصی می رسد می تواند از وظایف کاری خود فارغ شده و از کار خود کناره گیری کند. در اصطلاح به چنین مسئله ای بازنشستگی می گویند. در جامعه ما افراد زیادی فکر می کنند که تنها افراد بسیار مسنی که دیگر توانایی انجام کاری را ندارند بازنشسته می شوند. اما واقعیت چیزی بر خلاف این موضوع است. معمولا بازنشستگی به سن خاصی وابسته نبوده و امکان بازنشستگی افراد در سنین پایین هم وجود دارد. 

با توجه به بررسی های انجام گرفته مشخص شده که بازه سنی اکثر بازنشستگان ما بین 45 تا 55 سال است. این افراد به از نظر عرف جزو افراد مسن قرار می گیرند اما با این حال از کار افتاده و پیر نیستند. به هر حال یک فرد میتواند به دلایل مختلفی چون بیماری، از کار افتادگی و حتی بالا بودن سن از شغل خود کناره گیری نماید.

معمولا بازنشستگی را افراد به عنوان شروع تفریحات و استراحت خود می بینند. بازنشستگی از نظر بسیاری از کارمندان فارغ شدن و رهایی یافتن از مسولیت های شغلی و مشکلات مالی است. اما برخی از افراد حتی بعد از بازنشستگی هم دست از کار نکشیده و آن را به عنوان فرصتی به منظور شروع یک فعالیت اقتصادی دیگر در نظر می گیرند.

به طور کلی بازنشستگی زمانی است که کارمندان می توانند به عنوان فرصتی طلایی از آن استفاده کرده و فعالیت جدید یا حرفه ای تازه بیاموزند. البته که انجام فعالیت بعد از بازنشستگی تا حد زیادی به توانایی های جسمی و ذهنی فرد وابسته است.

 

شرایط مربوط به بازنشستگی زنان و مردان

 

در جمهوری اسلامی ایران زنان و مردان شرایط بازنشستگی متفاوتی با هم دیگر دارند. به طور کلی شرط سنی برای بازنشستگی زنان و مردان یکی از تفاوت های بازنشستگی آنان است. امکان بازنشتسگی برای مردان در سن 60 سالگی و برای زنان در سن 55 سالگی فراهم می شود. با این اوصاف بازهم امکان تغییر این شرط برای بازنشستگی آنان وجود خواهد داشت. به هر حال در ادامه شرایط بیشتری را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

شرایط بازنشستگی زنان

 

امکان بازنشسته شدن بر اساس شرایط زیر برای زنان امکان پذیر شده است:

 • امکان بازنشستگی بدون محدودیت سنی برای بانوان در صورت داشتن 35 سال سابقه بیمه فراهم شده است.
 • در صورت آن که یک خانم 42 سال سن و 20 سال سابقه بیمه داشته باشد، می تواند بازنشسته شود. البته بازنشستگی برای این فرد تنها در صورتی امکان پذیر است که بیمه آن فرد توسط یک ارگان دولتی یا اداره خصوصی که در آن کار می کند به صورت تمام و کمال پرداخت شده باشد.
 • در صورت داشتن حداقل 30 و 45 سال سن امکان بازنشستگی برای خانم ها وجود دارد.
 • در صورت داشتن 55 سال سن و 10 سال بیمه یک خانم می تواند خود را بازنشسته کند.
 • اگر خانمی 55 سال سن داشته باشد اما سابقه بیمه او به یک سال بیشتر نرسد می تواند از طریق خرید بیمه به مدت ده سال بازنشسته شود.

 

عکس میانی همه چیز در مورد بازنشستگی و بازخریدی

 

شرایط بازنشستگی مردان

 

همانظور که در بالا هم گفته شد شرایط بازنشستگی آقایان با خانم ها متفاوت است، یک آقا تنها در صورت داشتن شرایط زیر می تواند بازنشسته شود.

 • امکان بازنشستگی بدون محدودیت سنی در صورت داشتن 35 سال سابقه بیمه برای آقایان امکان پذیر است.
 • یک مرد در صورت داشتن 50 سال سن و 30 سال بیمه می تواند بازنشسته شود.
 • در صورت داشتن حداقل 60 سال سن و 10 سال سابقه بیمه امکان بازنشستگی برای یک مرد وجود دارد.
 • آقایان هم مانند خانم ها می توانند در صورت داشتن یک سال سابقه بیمه باقی سوابق بیمه خود را تا ده سال خریداری کرده و با 60 سن بازنشسته شوند.

با توجه به موارد فوق می توان گفت که شرایط سنی و همچنین میزان سابقه بیمه روی بازنشستگی فرد تاثیر مستقیمی دارد. البته لازم به ذکر است که هنگام بررسی شرایط بازنشستگی قبل از هر چیز سن فرد را در نظر می گیرند و پس از آن سوابق بیمه بررسی می شود.

نکته دیگری که در این جا وجود دارد آن است که میزان گرفتن مرخصی هم تاثیر زیادی روی بازنشستگی دارد.

 

شرایط بازخریدی از خدمت برای کارمندان دولت

 

همانطور که در بالا به این مسئله اشاره کردیم، بازخرید یکی دیگر از اصطلاحاتی است که در میان کارمندان بسیار رایج است. بازخریدی شباهت زیادی به بازنشستگی داشته و از طریق آن یک فرد از وظایف خود و کار در یک اداره رهایی می یابد.

به هر حال یک کارمند می تواند با توجه به یک سری شرایط خاص تقاضای بازخریدی داشته باشد. البته که تقاضای بازخریدی او با دریافت حقوق و مزایای دیگر همراه است. البته در برخی مواقع بازخریدی از خدمت به دولت در صورتی که یک کارمند نتایج ضعیفی را کسب کند به او تحمیل می شود.

به طور کلی بازخریدی عبارت است از معاف شدن کارمندان دولت از خدمت در ادارات و ارگان های دولتی، و بر اساس قوانین موجود در استخدامی و در سه حال امکان پذیر می شود. این حالت ها عبارت اند از:

 • تقاضای کارمند برای بازخریدی
 • بازخریدی به دلیل تحمیل مجازات
 • باز خریدی بر اساس اختیارات دولت

 

سخن آخر

 

قوانین مربوط به بازخریدی و بازنشستگی بسیار گسترده هستند؛ از همین رو برای اشراف کامل به آن ها بهتر است که با مشاورین حقوقی مشورت کنید. به هر حال امیدواریم که مطالب فوق کمی در این زمینه به شما کمک کرده باشد.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات مربوطه اخیر
16 آذر 1401
منیره-رحیمی
منیره رحیمی کارآموز وکالت
سوال کاربر در خصوص قرارداد اجاره

سلام میخاستم بدونم از سال 85 ما مستاجر زن عموم هستیم و تا سال 90 اجاره نامه مینوشتیم ولی از سال 90 تا سال 99 اجاره نامه ننوشتیم و توافقی بودش ولی از سال 99 تا 1400 دوباره قولنامه ن...

16 آذر 1401
منیره-رحیمی
منیره رحیمی کارآموز وکالت
سوال کاربر در خصوص توقیف خودروی خریداری شده بابت مهریه

سلام درود بر شما .بنده ماشینی خریدم زمان وکالت توقیف نبوده و در طی یک ماه وکالت رسمی توقیف شده در رابطه با مهریه خانم فروشنده و الان توقیف شده پلاک متاسفانه لطفا راهنمایی کنید در...

16 آذر 1401
محمد-بابایی-فیشانی
محمد بابایی فیشانی کارشناس حقوقی
نظر کارشناسی نسبت به جعلی بودن امضاء

با سلام ما یک شکایت کیفری بابت مبایعه جعلی با امضا مالک که جعل شده بود انجام دادیم و قاضی گفتند باید کازشناس دادگستری بیاد و جعل امضا رو تایید کنه ما هزینه رو دادیم و الان یک هفته...

16 آذر 1401
محمد-بابایی-فیشانی
محمد بابایی فیشانی کارشناس حقوقی
تغییر در اعداد سکه و مهریه

عرض سلام وخسته نباشید .بنده دو سه روزی هست عقد کردم که مقدار سکه مهریه خانومم ۲۰ سکه هستش البته این مقدار رو خانومم گفت بزاریم برا خانواده که چیزی نگن یا بحثی نباشه در اصل من وخان...

16 آذر 1401
محمد-بابایی-فیشانی
محمد بابایی فیشانی کارشناس حقوقی
اختلاف شرکا در اموال شرکت

❓ با عرض سلام و درود ، یه سوالی داشتم؟ همه اعضای هیئت مدیره یک شرکت (با مسئولیت محدود) طی صورتجلسه ای کتبی فی مابین خود اقرار کرده اند که اموال شرکت متعلق به رئیس هیئت مدیره شرکت...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا