مراحل بخشیدن مهریه چگونه است

 مهریه

یکی از موارد و مسایلی که وجود دارد در رابطه با بخشیدن مهریه توسط زوجه است .
به موجب قانون مدنی زوجه به محض انعقاد عقد مالک تمام مهر میشود و هر نوع تصرفی که بخواهد میتواند در آن به عمل آورد مثلا زوجه میتواند آن را فورا مطالبه کند یا اینکه بعدا آن را مطالبه کند اما اقدام دیگری که میتواند انجام دهد اینکه میتواند مهریه را ببخشد یا به عبارت حقوقی آن را بذل کند در روایات و احادیث بخشش و هبه کردن امری پسندیده و قابل توجه است که در ادامه نمونه ای از حدیث پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم در رابطه با بخشش مهریه آمده است ؛
در کتاب وسائل الشیعه به نقل از امام حسین علیه‌السلام آمده است: روزی پیامبر صلی‌الله علیه و آله در مجلسی نشسته بودند و درباره آداب معاشرت میان همسران صحبت می‌کردند. در ضمن صحبت‌هایشان فرمودند: «هر زنی که قبل از عروسی و در زمان عقد مهریه‌اش را به شوهرش ببخشد، خداوند متعال به ازای هر یک دیناری که او از مهریه‌اش بخشیده، پاداش آزاد کردن یک بنده اسیر را به حساب نامه اعمالش خواهد نوشت». یکی از افراد آن جمع پرسید: «اگر زنی مهریه‌اش را بعد از عروسی و در زمان زندگی کنار همسرش به او ببخشد، چه پاداشی دارد؟» پیامبر صلی‌الله علیه و آله در جواب فرمودند: «این کار باعث افزایش مودت و الفت بین آن‌ها می‌شود».

بخشش مهریه یا همان بذل مهریه میتواند به موجب سند رسمی یا سند عادی باشد که نحوه بخشش آن به لحاظ نوع لفظ آن متفاوت است .
مثلا زوجه میتواند امکان رجوع خود را به مهریه ساقط کند یا اینکه زوجه میتواند زوج را بری کند و ذمه همسر خود را ابرا کند یا اینکه زن مهریه خود را به مرد هبه  یا هدیه کند .
پس مشاهده میشود که روش‌هایی مختلف وجود دارد ولی هرکدام دارای آثار متفاوتی است .

مراحل بخشیدن مهریه 


برای طی مراحل بخشیدن مهریه به زوجه نیاز به مراجعه به دادگاه نیست و زوجه میتواند به موجب یک سند عادی و دست‌نوشته مهریه خود را به همسرش ببخشد و بذل کند و یا اینکه با مراجعه به دفتر اسناد رسمی به صورت تنظیم سند رسمی مهریه خود را به زوج ببخشد .

باید توجه داشت که بخشیدن مهریه به موجب هر دو روش کاملا نافذ و معتبر است و بخشیدن مهریه در برگه دست‌نویس و سند عادی مجوزی به زوجه برای رجوع از این بخشش نیست و در هر صورت کاملا نافذ است .
زمانی که زوجه در دفتر اسناد رسمی مهریه خود را به همسرش بذل میکند و بخشش مهریه در دفترخانه اسناد رسمی ثبت میشود ، دفترخانه اسناد رسمی اقدامی که انجام میدهد این است که نامه ای به دفتر ازدواجی که زوجین را به نکاح هم در آورده است و عقد در آنجا منعقد شده است میفرستد تا این مطلب در آنجا ثبت شود.

آیا برای ثبت بخشش مهریه توسط زوجه نیاز به اذن پدر زوجه می‌باشد ؟

سوالی که مطرح است اینکه آیا اساساً برای ثبت بخشش مهریه توسط زوجه نیاز به اذن پدر زوجه می‌باشد ؟
باید توجه داشت که زوجه مالک مهر است و هر دخل و تصرفی را که بخواهد میتواند در آن کند و اینکه حتما  زوجه نیاز به اذن پدر دارد را باید از ذهن زدود مگر اینکه زوجه صغیر باشد یا محجور باشد که نیاز به اذن پدر داشته باشد .


اگر زن واقعا مایل به بخشیدن مهریه به همسر خود باشد بهتر است که این امر را به صورت رسمی انجام دهد و در دفترخانه اسناد رسمی حاظر شوند تا در مواقع و وقوع اختلافات بعدی به مشکلی بر نخورند .

اما سوالی که مطرح است اینکه ؛ چه مراحلی برای بخشیدن مهریه به مرد در دفتر خانه اسناد رسمی باید طی شود ؛

 زن باید با مدارک احراز هویتی خود و با در دست داشتن شناسنامه ،کارت ملی و عقدنامه به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و اقرار به بخشش مهریه کند که اقرار نامه ثبتی تنظیم خواهد شد و این اقرار نامه به صورت رسمی در دفترخانه ثبت خواهد شد .
بعد از ثبت اقرار نامه این عمل زن به اطلاع دفترخانه ازدواجی که زوجین را به نکاح هم در آورده است اطلاع داده میشود.

نکته حایز اهمیت اینکه بعد از بخشش مهریه دیگر نمیشود از این عمل رجوع کرد و هیچ راه بازگشتی علی الاصول وجود ندارد مگر اینکه بتوان ثابت نمود که این عمل یعنی بخشش مهریه با اکراه و اجبار زوجه همراه بوده و زوجه قصد واقعی برای بخشش مهریه را نداشته است که در عمل اثبات چنین موضوعی بسیار سخت است .
پس بهتر است قبل از بخشش مهریه در این مورد تامل کرده که میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران مراجعه نمایید.

۵ / 5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل