نسب چیست وانواع آن

قانون مدنی تعریفی مشخص از کلمه نسب بیان نکرده است ولیکن مواد 1158 الی 1168 را به موضوع نسب تخصیص داده است ، با بررسی مواد فوق می توان نسب را اینگونه تعریف نمود: نسب به رابطه خویشاوندی میان دو نفر گفته می شود که هر دو یا از نسل یک شخص ثالثی هستند و یا یکی از نسل شخص دیگری است

مطالعه مقاله

حق حبس زوجه

اصطلاح حقوقی حق حبس به معنای حق امتناع طرفین در انجام تعهدات خود در برابر شخص مقابل تا زمان دریافت حق و حقوق خود می باشد. این حق هم در ماده 388 قانون مدنی برای عقد بیع و همچنین در ماده 1085 قانون مدنی برای عقد نکاح به رسمیت شناخته شده است.

مطالعه مقاله

گواهی عدم امکان سازش چیست

هرگاه زوجین دیگر قصد ادامه زندگی مشترک را نداشته باشند در اینصورت باید درخواست طلاق توافقی و صدور گواهی عدم امکان سازش خود را تقدیم دادگاه نمایند در این حالت زوجین به یکی از مراکز مشاوره خانواده معرفی شده و باید در چند جلسه مشاوره شرکت نمایند و در صورتی که نظر زوجین نسبت به جدایی تغییری نکرد، مرکز مشاوره نتیجه جلسات را به دادگاه اعلام خواهد نمود و در نهایت دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید سپس زوجین با مراجعه به یکی از دفاتر ازدواج و طلاق طلاق خود را نهایی کنند.

مطالعه مقاله

مجازات قمه زنی در قانون

یکی از مراسم های رایج در مناسبات مذهبی مانند محرم برگزاری مراسم قمه زنی می باشد ،باید بدانیم که این مراسم از نظر شرعی و فقهی پایه و اساسی ندارد و برخی از فقها به خاطر تاثیر نامطلوب آن هم بر افکار مردم و ایجاد وهن در مذهب این مراسم را ممنوع و حرام اعلام نمودند اما همچنان ما شاهد برگزاری این مناسبات هستیم

مطالعه مقاله

شروط عقد نکاح باید دارای چه شرایطی باشد؟

نکاح یکی از عقود معین بوده و مانند تمامی عقود نیازمند قصد و رضای طرفین می باشد اما بر خلاف سایر قراردادها که طرفین مختار هستند هرگونه توافقی در حدود قوانین با یکدیگر داشته باشند

مطالعه مقاله

شرایط دفاع شخصی در مقابل سارق چیست؟

دفاع از خود و دیگران در قانون دارای شرایطی است که درصورت رعایت این شرایط دفاع مشروع تلقی خواهد شد که قانونگذار از فرد مدافع با رعایت شرایط ذکر شده در مقاله حمایت خواهد کرد

مطالعه مقاله

قتل در فضای مجازی

قتل یکی از جرایم شدید و جبران ناپذیر در هر جامعه ای است اما آنچه که تا کنون مورد توجه و تصور عموم مردم بوده این است که قتل تنها با سلاح های سرد، گرم ، مواد منفجره و... و تنها بصورت فیزیکی میسر است و تصور این موضوع که آیا در فضای مجازی هم اشخاص می توانند مرتکب عمل قتل شوند به دور از تصور مردم است.

مطالعه مقاله

مراحل احضار متهم به دادسرا چگونه است ؟

احضار در لغت به معنای فرخواندن و در اصطلاح دعوت رسمی در قالب احضاریه ،از طرف مقام قضائی برای یک شخص خاص در زمان معین و به منظور حضور وی در مرجع قضائی است .

مطالعه مقاله

جرم شخص انتقال دهنده بیماری ایدز

با توجه به بند ب ماده 290 قانون مجازات اسلامی ، انتقال ویروس ایدز نوعی عمل کشنده محسوب خواهد شد چراکه اشخاص در سطح جامعه از شرایط خاص و خطرات ابتلا به آن آگاهی کافی داشته اند درنتیجه اگر فرد مبتلا سبب انتقال این ویروس به شخص دیگر و درنهایت منجر به فوت وی شود، مجرم محسوب خواهد شد و جرم وی قتل عمد تلقی می گردد.

مطالعه مقاله

مجازات سوء استفاده از نام تجاری (برند ) و علامت تجاری دیگران

  • 18 دی 99
  • 14 بازدید
  • ثبتی ٬ ثبت علائم تجاری وتجدید ثبت

در ایران در مسائل حقوقی ثبت برند ما با دو واژه ی (نام تجاری ) و علامت تجری برخورد می کنیم.نامی است که یک تجارت برای یکی از محصولات خود یا یکی از خدمات خود انتخاب می کند که این نام می تواند متعلق به یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی باشد.

مطالعه مقاله