;
حق اب و گل برای مستاجر از نظر حقوقی

سلام و عرض ادب حق اب و گل برای مستاجر از نظر حقوقی همچنان پابرجاست سپاسگزارم از وقتی که میزارید

24 مهر 1400 16

با درود؛
کاربر محترم؛ اصـولا اینکه در میان عامه بیان میشود که مستاجر حق اب و گل دارد و یا اینکه بعد از چند سال مالک ملک خواهد شد، باوری غلط است.
تنـها در املاک تجاری حق کسب و پیشه وجود دارد که در صورتیکه فردی چندین سال در محلی که اجاره کرده است و در آن محل با توجه به کسب و کار مشتری زیادی داشته باشد، می تواند از مالک ملک حق کسب و پیشه دریافت کند.
در قانون مالک و مستاجر سال 56 بیان گردیده است که: اگر مستأجری ملکی تجاری را با سرقفلی اجاره کند، پس از اتمام قرارداد می‌تواند ادعای حقی (حق کسب و پیشه و تجارت) یا حق تجارت (ایجاد نام تجاری در ملک اجاره‌ای یا سرقفلی) را نماید و از مالک ملک تجاری مبلغی را دریافت کند.
در قانون سال 76 نیز ذکر شده است که: ادعای مالکیت ملک توسط مستأجر زمانی پابرجاست که مستأجر علاوه بر پرداخت ودیعه، مبلغ دیگری را به‌عنوان مبلغ سرقفلی به مالک بپردازد. در واقع شمول قوانین نسبت به قراردادها بستگی به زمان انعقاد قرارد دارد.
پس می توان بیان کرد که سرقفلی مربوط به املاک تجاری است و املاک مسکونی شامل حق سرقفلی نمی شوند و هر چه که مدت اجاره طولانی شود، مستاجر نمی تواند هیچ ادعایی نسبت به ملک اجاره ای داشته باشد.
موفق باشـید..

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی