چگونه وکیل داوری خوب پیدا کنیم؟


آیا برای داوری به وکیل نیاز دارم؟

پاسخ کوتاه این است که خیر، در داوری نیازی به وکیل ندارید. با این حال، از آنجایی که روند حل اختلاف ماهیت خصمانه دارد و نتیجه اغلب نهایی است و بر حقوق شما تأثیر می گذارد، ممکن است برای تهیه و ارائه پرونده خود از یک وکیل کمک بخواهید.

داوری چیست؟

داوری جایگزینی برای دعوا، فرآیند حل و فصل سنتی دادگاه است. خارج از دادگاه برگزار می شود. به جای قاضی، یک داور ثالث بی طرف وجود دارد.
داوری به عنوان کمتر رسمی و گرانتر از دعوی قضایی ارزیابی می شود، اگرچه قیمت آن به داور مورد استفاده بستگی دارد. برخی از آنها می توانند بسیار گران باشند. همچنین اعتقاد بر این است که این روش سریع‌تر برای حل اختلافات است زیرا طرفین مجبور نیستند منتظر نوبت خود در دادگاه باشند.

فرآیند داوری چیست؟

فرآیند داوری شامل این است که طرفین اختلاف خود را به یک داور بی طرف که به عنوان یک قاضی غیر رسمی عمل می کند، تسلیم می کنند. داور هر دو طرف بحث را در جلسه داوری می شنود، تصمیم می گیرد و رای داوری را صادر می کند.
در حالی که قواعد داوری خاصی وجود دارد، هیچ قواعد رسمی شواهد یا عمل حرکت در داوری وجود ندارد. به عبارت دیگر، بر خلاف دادگاه، شما مجبور نیستید قوانین جمع آوری و ارائه مدارک را بدانید و نیازی به نوشتن اسناد طولانی برای توضیح آنچه اتفاق افتاده است ندارید.
با این حال، ممکن است به شما اجازه داده شود که اکتشافات غیررسمی (بررسی پرونده خود و جمع آوری شواهد) برای ارائه اسناد مربوطه انجام دهید. شما همچنین می توانید سپرده گذاری (مصاحبه با شاهدان) را دریافت کنید. 

داوری الزام آور اجباری چیست؟

مردم اغلب هنگام امضای قرارداد با داوری الزام آور اجباری موافقت می کنند. یکی از طرفین ممکن است یک بند داوری را به عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر دعاوی دادگاه قرار دهد. از طریق این بند، طرفین توافق می کنند که در مورد اختلافات پیش آمده داوری کنند و روند عادی دادگاه را دنبال نکنند.
به عبارت دیگر، در قرارداد داوری، طرفین توافق می کنند که شکایت نکنند. علاوه بر این، آنها موافق هستند که تصمیم داور قطعی خواهد بود و در صورت عدم پسند از حق تجدید نظرخواهی خود صرف نظر می کنند.
کل فرآیند داوری خصوصی است و برای عموم آزاد نیست. تصمیم داور نیز محرمانه است، اگرچه اگر یکی از طرفین نیاز به جلب نظر دادگاه برای اهداف اجرایی داشته باشد، می تواند علنی شود.

چرا ممکن است در طول داوری وکیل بخواهید؟

در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است برای داوری خود یک وکیل بخواهید:

1. تصمیم بر حقوق شما تأثیر می گذارد
دلیل اصلی اینکه ممکن است بخواهید یک وکیل از شما در روند داوری نمایندگی کند این است که این یک روند قانونی است که بر حقوق قانونی شما تأثیر می گذارد. علاوه بر این، در داوری الزام آور، اگر نتیجه را دوست نداشته باشید، شانس دوم یا فرصت تجدیدنظر ندارید. رای داور قطعی است.
2. اقامه دعوی بدون وکیل ممکن است سخت باشد
ارائه پرونده خود به شیوه ای قانع کننده بدون مشاوره حقوقی می تواند دشوارتر از آن چیزی باشد که مردم تصور کنند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که یک قانون در مورد شما اعمال شود. یک وکیل می تواند به شما کمک کند تا استدلالی ایجاد کنید که توسط واقعیت و قانون پشتیبانی شود.
3. داوری اغلب به نفع شرکت های بزرگ و کارفرمایان است
در بسیاری از موارد، داوری به عنوان بخشی از یک قرارداد آغاز می شود. شرکت‌ های بزرگ در قراردادهای خود با مشتریان شرط ‌های داوری اجباری را لحاظ می‌کنند تا در صورت ظلم به مشتریان مجبور به استفاده از داوری به جای دعوا شوند.
متأسفانه، داوری اغلب به نفع طرف قدرتمند تر مانند یک شرکت بزرگ یا کارفرما عمل می کند. این یکی دیگر از دلایلی است که مردم داشتن یک وکیل را مفید می‌دانند - آنها می‌توانند به یکسان کردن زمین بازی کمک کنند.
4. ممکن است طرف مقابل با داوری بیشتر آشنا باشد
در واقع، ممکن است طرف مقابل آنقدر به داوری عادت کرده باشد که داوران خاص را بشناسد. به عنوان مثال، یک شرکت بزرگ ممکن است وکلایی داشته باشد که به داوری اختصاص داده شده اند و فهرستی از داورانی را که بیشتر از افراد به حمایت از مشاغل تمایل دارند، داشته باشد. اگر در مقابل یک وکیل شرکتی هستید که فرآیند را مانند پشت دست خود می داند، ممکن است وکیل مشابهی را در کنار خود بخواهید.
5. تصمیم به طور قابل توجهی بر شما تأثیر می گذارد
یکی از مواردی که باید هنگام تصمیم گیری برای استخدام وکیل برای وکالت شما در طول داوری در نظر بگیرید، تأثیری است که نتیجه آن بر زندگی شما خواهد داشت. اگر خیلی نگران یک نتیجه بالقوه منفی نیستید، ممکن است نیازی به وکیل نداشته باشید. اما اگر نتیجه تأثیر مهمی بر زندگی شما خواهد داشت، مانند اینکه آیا می توانید شغل خود را حفظ کنید یا اینکه ممکن است مقدار قابل توجهی پول از دست بدهید - توصیه می شود که حداقل قبل از آن با یک وکیل مشورت کنید.

چگونه یک وکیل داوری پیدا کنیم

اینکه داور شما کیست بستگی به این دارد که آیا داوری به دلیل شرطی انجام می شود یا اینکه شما و طرف دیگر داوری را به عنوان فرآیند حل اختلاف جایگزین انتخاب کرده اید.
معمولاً شروط داوری مشخص می کند که در پرونده شما چه کسی داور خواهد بود یا روند انتخاب داور. اگر تصمیم دارید به تنهایی از فرآیند داوری استفاده کنید، منابعی وجود دارد که می توانید برای یافتن یک داور واجد شرایط به آنها نگاه کنید، از جمله فهرست ملی داوران و میانجی های انجمن داوری آمریکا. همیشه باید به دنبال یک داور با تجربه در رسیدگی به اختلافات در موضوع پرونده خود باشید.
وکیل شما همچنین می تواند به شما کمک کند داوری پیدا کنید که منصف باشد و کار خوبی انجام دهد. این دلیل دیگری است که گرفتن نظر یک وکیل ایده خوبی است.