• امتیاز : 1126

وکیل در دسترس نیست

وضعیت :در حالت مرخصی

چگونه وکیل کیفری خوب انتخاب کنیم

وکیل کیفری (که به عنوان وکیل مدافع کیفری نیز شناخته می شوند) از افرادی که متهم به ارتکاب جرم شده اند دفاع می کنند. آنها تحقیقات انجام می دهند، پرونده ها را تجزیه و تحلیل می کنند، و یافته های خود را در دادگاه ارائه می کنند تا بتوانند آزادی متهم را به دست آورند.
وکیل کیفری یک وکیل متخصص در حقوق کیفری است. مانند همه وکلای دیگر، او برای رسیدگی به پرونده و وکالت موکل خود هزینه های قانونی دریافت می کند. این وکیل کیفری می تواند وکیل تعیین شده توسط دادگاه یا توسط موکل خود انتخاب شود.

حقوق جزا چیست؟

حقوق جزا یکی از شاخه های مختلف حقوق ایران است.

تعریف حقوق جزا

این شاخه از حقوق به مطالعه و پرداختن به رفتارهای متناقض با نظم اجتماعی یا به عبارت ساده تر بزهکاری می پردازد همچنین مسئولیت پیش بینی واکنش جامعه به جرایم خطرناک و تعیین مجازات های قابل اجرا را بر عهده دارد. هر فعل، ترک فعلی یا رفتاری که ممنوع و مغایر با قانون باشد، جرم محسوب می شود. این اقدامات مستوجب مجازات کیفری است. مجازات های کیفری مجازات هایی است که در قانون جزا برای مجازات مجرم پیش بینی شده است.

ویژگی های حقوق جزا

حقوق جزا شاخه‌ای از حقوق ایران است که جرایم را مشخص می‌کند، آن‌ها را بر اساس شدت آن دسته ‌بندی می‌کند و مجازات ‌های کیفری را که باید اعمال شود، تعریف می‌کند و با قانون مدنی فرق دارد. در واقع حقوق جزا به رابطه بین فرد و کل جامعه می پردازد در حالی که قانون مدنی روابط بین افراد را مطالعه می کند و مسئول حل مشکلات بین افراد است. هدف قانون جزایی مجازات مرتکبین اعمال ممنوعه توسط قوانین مصوب قانونگذار است. وظیفه اصلی این شاخه از قانون حفظ نظم عمومی و ایجاد حمایت مؤثر از جامعه است، علیرغم عناصر خاصی که به حقوق اختصاصی پیوست شده است، بخشی جدایی ناپذیر از حقوق عمومی است. در چارچوب حقوقی، حقوق کیفری به دو بخش تقسیم می شود:
حقوق جزای عمومی: این شاخه بیانگر شرایط عمومی جرم و ذکر مجازات ها می پردازد.
حقوق جزای اختصاصی: این شاخه جرایم مختلفی را که می تواند یک فرد را مجرم جلوه دهد فهرست می کند.
قانون آیین دادرسی کیفری ناظر بر اجرای قوانین کیفری است. در واقع این متون حاکی از قواعد تحقیقات و دادرسی کیفری است. وکالت و دفاع از مصالح جامعه بر عهده دادستان، یعنی قاضی دادسرا است.

نقش وکیل کیفری چیست؟

برای دفاع از منافع یک فرد در صورت وقوع جرم کیفری، حفظ خدمات وکیل کیفری ضروری است.

وکیل کیفری چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، وکیل کیفری یک متخصص حقوقی است که در رسیدگی به پرونده های جنایی مانند جنایات یا جنحه تخصص دارد. او می تواند در کنار قربانی و همچنین جنایتکار باشد. طبق قوانین ایران، وکیل کیفری و موکلش مستقیماً در مراجع مختلف مرتبط با پرونده مداخله می کنند. در نتیجه، اساساً دادرسی کیفری مبتنی بر شفاهی است.

ماموریت های وکیل کیفری چیست؟

تقریباً مانند همه وکلای متخصص، یک وکیل متخصص در حقوق جزا به موکل خود در مورد رویه ای که باید در رسیدگی به پرونده او رعایت شود توصیه می کند. وکیل کیفری بر اساس اخلاق حرفه وکالت در مقامی نیست که در مورد مجرمیت یا عدم تقصیر موکل خود قضاوت کند. او فقط وظیفه نصیحت و دفاع از او را بر عهده دارد. قبل از محاکمه، او تمام اطلاعاتی را که امکان تشکیل پرونده را بر اساس متون قانونی و رویه قضایی ممکن می‌سازد، جمع‌آوری می‌کند. تهیه پیش نویس اعمال ضروری نیز بخشی از انتساب های آن است. در طول محاکمه، وکیل کیفری از منافع پرونده موکل خود در برابر قاضی حمایت می کند. این وکیل با مداخلات هدفمند و استدلال نهایی از موکل خود دفاع می کند. به عنوان بخشی از دفاع از قربانی، وکیل کیفری باید تمام ابزارهای لازم را برای اطمینان از دریافت غرامت موکل خود برای خسارت وارده به کار گیرد. در صورتی که موکل، مرتکب جرمی باشد، این وکیل در دادگاه از پرونده او دفاع می‌کند، در هر مرحله از قضاوت به او کمک می‌کند و از پیشرفت روند قانونی و عواقب آن مطلع می‌شود.
برای تبدیل شدن به یک وکیل کیفری چه مهارت هایی لازم است؟
وکیل کیفری برای موفقیت در رشته خود باید دارای ویژگی های خاصی باشد.
رشته های تخصصی وکیل کیفری چیست؟
به طور کلی وکیل کیفری باید با کلیه امور حقوق کیفری آشنا باشد. اما امکان انتخاب رشته حقوق کیفری مذکور برای وی وجود دارد. بنابراین، یک وکیل کیفری می تواند در موارد زیر متخصص باشد:
جرم فریب یا جعل؛
جرم قتل؛
جرم سرقت؛
جرم افترا و تهمت؛
جرم تجاوز جنسی؛
جرم آزار و اذیت؛
جرم اختلاس؛
جرم آدم ربایی؛
جرم ول شویی؛
جرم قاچاق مواد مخدر؛
و غیره.

وکیل کیفری چه ویژگی هایی دارد؟

یک وکیل کیفری باید به قانون آیین دادرسی کیفری تسلط کامل داشته باشد تا بتواند به طور مؤثر وکالت موکل خود را داشته باشد. او باید بتواند تصمیمات اتخاذ شده توسط قاضی را مدیریت کند و با درخواست استماع شهود یا تحقیقات تکمیلی بر روند رسیدگی تأثیر بگذارد. با یک حوزه مداخله نسبتاً گسترده، وکیل کیفری باید چندین ویژگی انسانی داشته باشد. در این میان، او باید توانایی عالی در بیان شفاهی یا نوشتاری داشته باشد. این متخصص حقوقی باید حس متقاعد سازی بالایی داشته باشد تا در طول دادخواست، مخاطبان خود را متقاعد کند. برای رسیدگی صحیح به هر پرونده، وکیل کیفری باید دارای حس سازماندهی، تجزیه و تحلیل و روحیه ترکیبی باشد. معمولاً در مواجهه با مشاغل سنگین که گاهی اوقات یک شهرت یا منافع مالی مهم در خطر است، این وکیل باید خود کنترلی کامل داشته باشد. وکیل کیفری باید از مهارت های استدلال منطقی برخوردار باشد. این وکیل همچنین باید از نظر تحقیقات حقوقی برای کشف شواهد یا شهود صلاحیت خاصی داشته باشد. علاوه بر این، بسیار ضروری است که وکیل کیفری فردی مسئولیت پذیر، با احتیاط، صادق باشد که به ارزش هایی که برای آن سوگند یاد کرده است (عزت، وجدان، استقلال، شرافت و انسانیت) احترام بگذارد.

در چه صورت با وکیل کیفری تماس بگیریم؟

استفاده از وکیل کیفری در مواردی که شخص مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد، به ویژه در امور کیفری توصیه می شود. این وکیل در یک دادگاه کیفری، یک دادگاه عالی، یک دادگاه اداری یا یک کمیسیون انضباطی مداخله می کند. او ممکن است مسئولیت دفاع از موکل خود را در زمان حضور فوری یا در بازداشت پلیس، هم از نظر مراحل قانونی و هم در اجرای احکام، بر عهده بگیرد.

مداخله وکیل کیفری در حقوق کیفری اقتصادی

برای اینکه یک متهم در یک پرونده کیفری بتواند از منافع خود دفاع کند، ضروری است که با یک وکیل کیفری تماس بگیرد. چه او به اشتباه متهم شده باشد و چه واقعاً مقصر باشد، این رویه لازم است. در زمینه اتهامات اقتصادی از جمله کلاهبرداری، پولشویی یا فساد، استفاده از وکیل کیفری توصیه می شود. پیچیدگی قوانین معاملات و استاندارد های الزام آور بین المللی گاهی منشاء این پرونده ها است. وکیل کیفری می تواند علاوه بر دفاع از موکل خود، دادخواست جبران خسارت وارده به افراد بی گناه را نیز تقدیم نماید. در صورتی که موکل او مقصر شناخته شود، این وکیل پرونده دفاعی تشکیل می دهد و اجازه می دهد مجازات وی کاهش یابد. در حقوق جزا، انجام یک مطالعه عمیق و جمع آوری شواهد فنی منسجم ضروری است. از این رو نیاز به تماس با وکیل کیفری است.

مداخله وکیل کیفری در جرایم عمومی

همانطور که در بالا گفته شد، تخصص وکیل کیفری در موارد مربوط به جرایم عمومی الزامی است. پرونده ها می تواند به تخلفات کم و بیش جدی مربوط باشد و توسط دادگاه پلیس قضاوت شود، مانند تخلف از قانون راهداری، صدای شبانه یا تهدید. دامنه کاری وکیل کیفری به رسیدگی به پرونده های جرایم عمدی یا غیرعمدی نیز می رسد. اینها جدی ترین تخلفات هستند و مجازات قانونی دارند. این پرونده ها توسط دادگاه عالی با حضور اجباری وکیل رسیدگی و قضاوت می شود.

میانگین حق الوکاله وکیل کیفری چقدر است؟ 

وکیل کیفری نیز مانند همکاران خود در حوزه حقوق مختار است که حق الوکاله خود را تعیین کند. با این حال، او باید در مورد مبلغ کل خدمات خود با مشتری توافق کند.

نحوه تعیین حق الزحمه وکیل کیفری چگونه است؟

همانطور که در بالا گفته شد، حق الوکاله وکیل کیفری آزادانه تعیین می شود. قیمت پیشنهادی به چندین عامل مرتبط با پرونده بستگی دارد. دریافت مظنه قیمت و مذاکره با پیشنهادات وکیل قبل از امضای قرارداد حق الوکاله برای موکل امکان پذیر است. دستمزد یک وکیل بسته به تجربه، مهارت های او در دنیای حقوقی و وکالتی که در آن ثبت شده است متفاوت است. قیمت ها نیز با توجه به شهرت وکیل، امکانات مالی موکل، ماهیت و سختی پرونده و هزینه های مدیریتی موسسه حقوقی تغییر می کند. در نتیجه حق الوکاله وکیل کیفری در هر مورد متفاوت است.

چگونه وکیل کیفری انتخاب کنیم؟

معیارهای مختلفی در انتخاب وکیل کیفری مطرح می شود. برای تسهیل ارتباط، موکل باید یک وکیل کیفری را انتخاب کند که در نزدیکی محل سکونت خود وکالت می کند. ثانیاً، تجربه یک معیار اساسی است که بر انتخاب وکیل متخصص در حقوق جزا تأثیر می گذارد.
در واقع، توصیه می شود که از وکیلی که به دادرسی کیفری مانند دفاع از مجرمان یا قانون تجارت کیفری عادت دارد و به موارد مشابه رسیدگی کرده است، وکالت داده شود. علاوه بر این، وکیل کیفری باید دارای شخصیت قوی باشد تا بتواند خود را به دادگاه تحمیل کند. موکل همچنین باید شخصی را انتخاب کند که قابل اعتماد، روشن فکر و توجه باشد. حق الوکاله یکی از نکات مهم در انتخاب وکیل کیفری است. قبل از نهایی کردن توافق بین وکیل و موکل، توصیه می شود چندین نقل قول را با هم مقایسه کنید.

چرا وکیل کیفری استخدام کنیم؟

رجوع به وکیل کیفری زمانی ضروری است که پرونده به صورت دوستانه در دادگاه حل و فصل نشود. از آنجایی که درک حقوق کیفری بسیار دشوار است، این وکیل به عنوان مترجم بین قاضی و موکل عمل می کند. وکیل کیفری علاوه بر تسلط بر مهلت های دادرسی کیفری، واژگان مورد استفاده در دادخواهی و نیز عادات قضات را می شناسد. او یک متخصص در تفسیر متون حقوقی است که می تواند یک برنامه راهبردی را برای تضمین بهترین دفاع از موکل خود و رفتاری که در مواجهه با پرونده انجام می شود، تحمیل کند.

کجا می توانم وکیل کیفری پیدا کنم؟

برای یافتن یک وکیل کیفری که قادر به دفاع از یک پرونده باشد، توصیه می شود به فهرست وکلایی که وکلای کیفری برجسته ایران را فهرست می کنند مراجعه کنید. همچنین امکان یافتن وکیل صالح از طریق سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند وجود دارد. این سایت به شما این امکان را می دهد که قرار ملاقات بگذارید، سوال بپرسید یا مشاوره آنلاین با وکیل کیفری انجام دهید.