آیا کارمند دولت می تواند وکیل شود ؟

معمولاً هر شغلی شرایط و تعهدات خاص خود را دارد خصوصاً مشاغلی همچون: نمایندگی مجلس،  رئیس، جمهوری ، رهبری، پزشکی، وکالت ،کارمند دولت و...
در این مقاله می خواهیم راحع به این موضوع بحث کنیم که آیا کارمند دولت می تواند وکیل شود یا خیر؟یا به عبارت دیگر آیا کارمند نبودن یکی از شرایط وکالت است؟
مطابق بند ۲ ماده ۱۰ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ 

به چه کسانی اجازه وکالت داده نمی شود؟

۱-اتباع خارجه.
۲-قضات و مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی و بنگاه هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت به استثناء استادان دانشکده حقوق که اشتغال به تدریس در یکی از شعب حقوقی دارند در صورت اجازه شورای دانشگاه ...

طبق این بند،مستخدمین دولتی و بلدی و مملکتی در حین اشتغال به خدمت نمی توانند وکیل شوند به عبارتی اشتغال افراد به شغل وکالت همزمان با تصدی مشاغل اجرایی و قضایی مدیریتی و کارشناسی در سازمان‌ها و موسسه‌های دولتی و نهادهای عمومی ممنوع است

وکلایی که می‌خواهند به مشاغل دولتی بپردازند باید قبل از آن به تودیع پروانه وکالت خود اقدام کنند در غیر این صورت اگر وکیلی همزمان به شغل وکالت مشغول باشد و به تصدی مشاغل دولتی بپردازد پروانه او توسط کانون وکلای دادگستری تودیع می‌شود.
همچنین کارمندان دولتی نمی‌توانند همزمان به شغل وکالت بپردازند.

کارمندان باید در چه مرحله ای از شغل خود استعفا دهد؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که کارمندی که می خواهد در وکالت مشغول به کار شود باید در چه مرحله ای از شغل خود استعفا دهد؟
نذر اقوی این است که در زمان انجام مراحل و تکمیل مدارک جهت انجام کارآموزی فرد باید کارمند رسمی نباشد.
از فواید این قانون ‌توان به این مورد اشاره کرد که،عدم امکان همزمان تصدی شغل دولتی و وکالت باعث می شود که فرد نسبت به انجام کار خود تمرکز کافی را داشته باشد و کمتر خطا رخ دهد چرا که هم کار وکالت و هم کار یک کارمند دولتی جزء موارد حساس و مهم می باشند و خطا در آنها می تواند آثار زیانبار زیادی به دنبال داشته باشد.
همچنین  باعث می شود که هرکس در حرفه ی خود مهارت کافی را به دست آورد و بتواند هر چه بهتر به وظایف و تکالیف خود را جامعه عمل بپوشاند.
در پایان باید این نکته ها یادآور شد که این قضیه برای کارکنان قوه قضاییه متفاوت است.

و در مواردی حتی این مورد بیان شده است که این کارمندان یعنی کارکنان قوه قضاییه باید نسبت به وکالت خود اقدام کنند و بر این اساس کارمندان دولت نه تنها می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند بلکه با داشتن برخی شرایط بدون دادن آزمون وکالت و یا گذراندن دوره کارآموزی می توانند پروانه وکالت دریافت کنند.

۵ / 4.5 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
سوال حقوقی