ابطال وکالت بلاعزل در طلاق چه شرایطی دارد؟

مطابق قانون حق طلاق با مرد است اما در صورتی که زوجه هم بخواهد حق طلاق داشته باشد قانون این اجازه را به او می دهد تا با تنظیم وکالت نامه بلاعزل از سوی زوج، حق طلاق را به خود اختصاص دهد. در این صورت زوجه می تواند هر وقت که بخواهد خود را مطلقه کند، اما این را نیز باید در نظر گرفت چنانچه وکالتی که از سوی مرد به زن به جهت حق طلاق داده میشود بلاعزل نباشد زوج می تواند در صورت تمایل از حقی که به زن داده است منصرف و وکالت نامه را حذف کند.

وکالت عقدی است بین دو طرف که به موجب آن یکی دیگری را به عنوان وکیل خود بر طبق ماده 656 قانون مدنی تعیین می کند. با این تعریف وکالت نامه سندی است که به موجب آن شخصی از طرف فرد دیگر نماینده انجام کاری می شود.

در وکالت عادی طرفین می توانند هر وقت که بخو اهند از آن رجوع کنند ولی چنانچه وکالت داده شده از سوی فرد  بلا عزل باشد رجوع از آن به راحتی امکان پذیر نیست.

در وکالت بلاعزل حق طلاق به زن نیز این موضوع صادق می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

وکالت بلاعزل

مطابق ماده 679 قانون مدنی موکل می تواند هر زمان که بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت بلاعزل در ضمن عقدِ لازم شرط شده باشد. بنابراین وکالت بلا عزل را می توان  نوعی وکالت دانست که در آن موکل  دیگر نمی تواند هر زمان که بخواهد وکیل را از انجام مورد وکالت عزل کند.

با این تعاریف اگر عقد وکالت با عدم عزل وکیل ضمن یک عقد لازم بیاید وکالت وکیل تبدیل به وکالت بلاعزل می گردد و موکل نمی تواند آن را فسخ یا باطل کند.

شرایط ابطال وکالت بلاعزل

1-فوت وکیل یا موکل: با فوت وکیل یا موکل عقد وکالت فسخ می شود زیرا عقد وکالت از عقود جایز است و برخلاف عقود لازم است که با فوت یکی از طرفین عقد، همچنان باقی می ماند و ورثه متوفا نیز ملزم به رعایت تعهدات موجود در آن قرارداد خواهند بود.

2-حجر وکیل یا موکل: حجر به این معنی است که فرد سلامت روانی خود را از دست بدهد یعنی  مجنون یا سفیه باشد. همانگونه که گفته شد در صورتی که فرد مجنون شود وکالت فسخ می گردد و چنانچه فرد سفیه باشد و وکالتی در امور مالی نیز به او داده شده باشد عقد فسخ و وکالت باطل می گردد.

3-استعفای وکیل: در این مورد وکیل استعفای خود را به اطلاع موکل می رساند. این استعفا یک طرفه است و صرفاً از سوی وکیل مطرح می گردد چرا که موکل در وکالت بلاعزل به این خاطر که حق عزل وکیل را از خود گرفته نمیتواند وکیل را از سمت خود بر کنار کند.

4-اقاله عقد وکالت بلاعزل: اقاله به این معنی است که دو طرفِ عقد می توانند با توافق یکدیگر عقد را فسخ کنند. در وکالت بلاعزل نیز این امکان وجود دارد که  هر دو طرف ( وکیل و موکل )ضمن مراجعه به دفتر اسناد رسمی و با رضایت خود  عقد را بی اثر و باطل نمایند.

5-پایان مدت عقد وکالت در صورتی که مدت در عقد تعیین شده باشد: در این مورد با توجه به تعیین مدت مشخص در  عقد وکالت و پس از سپری شدن آن مدت وکالت به خودی خود منقضی و باطل خواهد گردید.

6- از بین رفتن موضوع قرارداد یا انجام شدن آن کار: چنانچه شخصی برای انجام کاری وکالت بلاعزل به شخص دیگری بدهد با اتمام آن کار و یا از بین رفتن آن موضوع وکالت فسخ می شود.

7-انجام عمل منافی وکالت توسط موکل: اگر موکل عملی انجام دهد که آن عمل بر خلاف موارد وکالت باشد وکالت فسخ خواهد شد.

آیا برای ابطال وکالت بلاعزل در طلاق می توان به دادگاه مراجعه نمود؟

برای ابطال وکالت بلاعزل طلاق امکان مراجعه به دادگاه و ابطال درخواست آن وجود ندارد چرا که این یک امری است که مرد با تمایل خودش از حیطه اختیاراتش خارج نموده است، بنابراین نمی توان آن را ابطال کرد مگر اینکه به موارد استناد کند و آن را ثابت کند.

ابطال وکالت بلاعزل طلاق

همانگونه که پیش تر نیز گفته شد حق طلاق قانونا با شوهر است اما می تواند در ضمن عقد نکاح این حق را به زن نیز بدهد، چرا که وکالت یک عقد جایز محسوب می گردد و هر دو طرف می توانند هر وقت بخواهند آن را فسخ کنند اما در صورتی که شوهر وکالتی را که به زن می دهد بلاعزل باشد مرد به راحتی امکان رجوع از آن را ندارد.

ابطال وکالت بلاعزل طلاق توسط مرد صرفاً با استناد به مواد قانونی و اثبات شرایط ذیل امکان پذیراست:

 1. اقاله کردن وکالت: یعنی زوجین با رضایت خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کنند و عقد وکالت را فسخ می کنند.
 2. استعفای زن از وکالت در طلاق
 3. فوت زن یا شوهر
 4. جنون زن یا شوهر
 5. انقضاء مدت در صورتی که در وکالت مدت مشخص شده باشد
 6. زوج  اثبات کند که شرط بلاعزل بودن وکالت در ضمن عقد ذکر نشده است در این صورت صرف ادعای زوج برای اینکه شرط بلاعزل وجود نداشته یا ضمن عقد لازم نبوده کافی نیست و باید آن را اثبات کند.
 7. زوج وکیل دیگری را به عنوان وکیل دوم در عقد قرار دهد که به صورت اجتماعی فعالیت کنند در این صورت وکیل اول نمی تواند بدون کسب رضایت وکیل دوم اقدامی کند و وکیل دوم نیز مطابق نظر موکل و به میل او عمل خواهد کرد.

مدارک لازم برای دادخواست ابطال وکالت بلاعزل توسط زوج 

 • کارت ملی یا شناسنامه
 • استشهادیه
 • وکالت نامه ای که ابطال آن مورد درخواست است
 • تمامی مدارکی که با موضوع مرتبط است

مزیت استفاده از وکیل درابطال وکالت بلاعزل 

بسیاری از افراد از راه های قانونی برای ابطال وکالت بلاعزل در طلاق بی اطلاع هستند و به همین دلیل ممکن است نتوانند از حق قانونی خود استفاده و دفاع نمایند. در این صورت دچار ضرر و زیان خواهند شد و امکان رسیدن به حق خود را از دست خواهند داد.

 در نتیجه استفاده از وکیل خبره کمک بسزایی برای مطالبه حق و اثبات  حقوق زوجین خواهد داشت.

کلمات کلیدی

 • انواع وکالت بلاعزل
 • قانون جدید حق طلاق
 • حق طلاق محضری
 • ناظر استصوابی در وکالت طلاق
 • شرایط ابطال حق طلاق زن
 • وکالت بلاعزل در ارث
 • بلاعزل یعنی چه

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • میخواهم دادخواست طلاق بدم، با بخشیدن مهریه ام ،چه اقداماتی لازمه؟

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم عنوان ننمودید که یکطرفه قصد جدایی دارید یا با توافق هرکدام اقدامات خاص خود را دارند

 • سلام علیکم وکیل محترم اینجانب دختربزرگم را در سال83به عقد آقایی دراوردم که خانواده او از بستگان عموی من بود ودرحال حاضر دوپسر دارد اما دامادم پس از مدتی که از ازدواجش گذشت شروع کرد به ناسازگاری ودخترم راهمش مورد ضرب و شتم قرار می‌داد همچنین در خفا زن یادخترهای فامیل را ازطریق نامه یا تلفن مورد آزار قرار میداد که ماودرخترم متوجه شدیم ولی به خاطر ابروداری مجبور به سکوت شدیم درضمن ایشان اعتیاد خیلی سختی دارد وعلی رغم اینکه اورا ترک دادیم اما بازهم شروع میکرد وموقعی توهم میزد شروع به کتک زدن دخترم میکرد که بارها منجر به شکستن دماغ سر و زخمی وکبودی بدنش میشد حتی با شوکر ماهم چندین بار شکایت کردیم ولی درنهایت باواسطه گری بزرگان گذشت میکردیم سوال من این است که ایا من میتونم خودم که پدرش هستم شخصا تقاضای طلاق دخترم را بکنم وهزینه وکیل برای اینکار چقدر است چون واقعاً احساس خطر میکنم چون الان دیگر هیچ تعادلی ندارد وهرلحظه احتمال دارد که به فرزندم آسیب جدی بزند متشکر میشوم اگر منو راهنمایی نمایید

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اگر دختر شما تصمیم به جدایی داشته باشد میتوانید اقدام به دریافت مهریه و...طلاق نمایید هزینه وکیل توافقی میباشد در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر از تماس تلفنی استفاده نمایید

 • با سلام مدت سه سال عقد هستم همسرم مشکل روانی پارانویید و خساست داره و خود زنی میکنه برای شروع زندگی هم کاری نمیکنه. من میخوام ازش جدا بشم اما خودش میگه باید از حقوق و مهریه ت بگذری آیا راهی هست که من ازش جدا بشم و درخواست طلاق بدم

  جمعه ، 30 اردیبهشت 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام شما می‌توانید دادخواست طلاق را در دادگاه خانواده مطرح نمایید و درخواست گزارش پزشکی قانونی را مطرح‌ نمایید تا با اثبات بیماری ایشان بتوانید به خواسته خود برسید. موفق و موید باشید

 • سلام از دو سال پیش تا الان با شوهرم اختلاف پیدا کردم و درخواست طلاق دادم که تو این دوسال تا الان ضرب و شتم،تهدید به قتل،بیرون کردن از منزل و همچنین 3بار در تمکین محکوم کردم و دوباره برای بار چهارم به فاصله یک هفته مجددا الزام به تمکین داده،خواستم ببینم اولا تمکین چی میشه و دوم اینکه طلاقم چه خواهد شد؟تمکین برا بار سوم با حضور شاهدان بوده و در رأی هم نوشته شده که آقا به شلاق تعزیری محکوم شده بوده ،تمکین روی پرونده طلاقم می‌تونه تاثیر بذاره با توجه به اینکه برای بار چهارم نیز محکوم خواهدشد یا نه

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • فرشته نوری

   با سلام،کاربر گرامی در دادخواست الزام به تمکین باید شرایط تمکین مثل خانه ای که در شان زوجه باشد و اثاث البیت متعارف با نظر کارشناس مهیا باشد علاوه بر آن اینکه اگر بیم و خوف مساله جانی و مالی و حیثیتی از جانب زن باشد و ترک منزل و عدم تمکینش بدین جهت باشد و مستندات در این راستا مثبِت و قوی باشد دادخواست الزام به تمکین زوج رد میشود و زن ناشزه محسوب نمیگردد.بعلاوه نهایتا بر فرض اثبات عدم تمکین و نشوز، نفقه زوجه به وی تعلق نخواهد گرفت اما مهریه را در هر صورت میتواند مطالبه کند و با اثبات عسر و حرج طلاق می تواند بگیرد.

 • سلام خانم بنده از شهرستان هستن و بدلیل اختلاف ایجاد بین ما پدرشون ایشون رو بردن شهرستان و تهدید به طلاق کردن...سوالم اینه ک برای این موضوع به دادگاه یا دادسرای کدوم شهر میتونن مراجعه کنن؟محل زندگی زن و شوهر(تهران) یا همون شهرستان خانم ؟سپاسگزارم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام.دادگاه صالح به رسیدگی در دعوای طلاق هر کدام از دو دادگاه محل اقامت خوانده و محل سکونت خواهان خواهد بود برای نمونه اگر زوجه نیز در شهرستان اقامت دارند، دادگاه خانواده شهر ستان مورد نظر صالح خواهد بود.

 • سلام وقتتون بخیر من مدت ده ساله ازدواج کردم ومشکل بزرگی که دارم درمورد رابطه جنسیه که همسرم اصلا توجهی نمیکنه ورابطه براش مهم نیست خواستم بدونم اگه دادخواست طلاق بدم چه مدت زمانی طول میکشه که بتونم جدا بشم اینم بگم بخاطر مشکل جنسی همسرم ما بچه دار نشدیم

  پنجشنبه ، 29 اردیبهشت 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر.با روال قانونی معمولا یکسال طول میکشه .

 • با سلام آیا مرد بدون هیچ دلیلی میتونه زن رو در صورت عدم رضایت زن طلاق بده.؟و بچه دختر اگه داشته باشن بچه خودش میتونه انتخاب کنه پیش کی باشه

  چهارشنبه ، 28 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ زوج حق طلاق دارد و هرزمانی میتواتد زوجه را بدون هیچگونه دلیلی با تعیین تکلیف حقوق مالی طلاق دهد و در این مورد نیازی ب رضایت زوجه نیست همچنین حضانت دختر بستگی ب سن فررند دختر دارد حضانت تا ۷ سالگی با مادر هست و پس از ان تا بلوغ شرعی دختر یعنی ۹ سال با پدر و اگر از دایره حضانت خارج باشد خود میتواند برای زندگی با هرکدام از والدین تصمیم گیری کند موید باشید

 • سلام من زوج هستم و از همسرم میخواهم جدا شوم،حق طلاق با خانمم هست و همه بند های طلاق نامه را امضا کردم دوست دارم طلاق توافقی باشه ولی از همسرم مطمئن نیستم،همسرم بسیار پرخاشگر هست و تو زندگی خیلی اذیت میکنه چندین‌ بار هم از خانه گذاشته رفته و رفتارهای عجیبی میکند

  سه شنبه ، 27 اردیبهشت 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام شما میتوانید در صورت عدم توافق برای درخواست طلاق توافقی خود درخواست طلاق دهید

 • باسلام وخسته نباشید الان من وزنم میخوایم طلاق بگیریم من طلاقش،میدم خودشم میخواد ولی توافقی نمیخواد طلاق بگیره اگه من طلاق بدم فقط باید مهریه اش رو بدم یا چیز دیگه هم هست من ازمال دنیا هم فقط یه خونه ۶۳متری دارم الان ساکنش هستیم ازخانه هم چیزی به زنم میرسه یا نه ممنونم

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام شما می توانید بصورت یکطرفه همسر خود را طلاق دهید لکن این امر مستلزم پرداخت کلیه حق و حقوق مالی زن از جمله مهریه- نفقه ایام گذشته- اجرت المثل ایام زوجیت و همچنین پرداخت نحله به زوجه می باشد- منزل مسکونی لحاظ نمی گردد لکن مادامی که حقوق مالی پرداخت نشود صیغه طلاق جاری نمی شود

 • همسرم خیلی شکاکه دست بزن داره تهدید به مرگ میکنه تهمت های خیلی بدی بهم میزنه میخوام ازش شکایت کنم و هم جدا شم به دلیل اینکه آبرومو میبره ۳ تا هم بچه دارم حتی یکی از بچه هامو برد آزمایش دی ان ای جوابش ۹۹.۹درصد درست بود هرکی هر حرفی میزنه فورا به من ربط میده

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ برای طلاق میبایست عسر و حرج را ب اثبات برسانید ک البته ادله و شواهد محکمه پسند خود را میطلبد و با تحقق شروط دوازده گانه سند نکاح قابل احراز خواهد بود در خصوص افترا و ضرب و شتم با دلیل و مدرک و شهود میتوان با ثبت شکواییه مرتبط طرح شکایت کرد و لازم ب ذکر هست ک رای کیفری ضرب و شتم در اثبات عدم امنیت جانی و دعوای طلاق موثر خواهد بود ابتدا برای موارد مذکور شکایت مطرح کنید موید باشید

سوال حقوقی