ابطال وکالت بلاعزل در طلاق چه شرایطی دارد؟

مطابق قانون حق طلاق با مرد است اما در صورتی که زوجه هم بخواهد حق طلاق داشته باشد قانون این اجازه را به او می دهد تا با تنظیم وکالت نامه بلاعزل از سوی زوج، حق طلاق را به خود اختصاص دهد. در این صورت زوجه می تواند هر وقت که بخواهد خود را مطلقه کند، اما این را نیز باید در نظر گرفت چنانچه وکالتی که از سوی مرد به زن به جهت حق طلاق داده میشود بلاعزل نباشد زوج می تواند در صورت تمایل از حقی که به زن داده است منصرف و وکالت نامه را حذف کند.

وکالت عقدی است بین دو طرف که به موجب آن یکی دیگری را به عنوان وکیل خود بر طبق ماده 656 قانون مدنی تعیین می کند. با این تعریف وکالت نامه سندی است که به موجب آن شخصی از طرف فرد دیگر نماینده انجام کاری می شود.

در وکالت عادی طرفین می توانند هر وقت که بخو اهند از آن رجوع کنند ولی چنانچه وکالت داده شده از سوی فرد  بلا عزل باشد رجوع از آن به راحتی امکان پذیر نیست.

در وکالت بلاعزل حق طلاق به زن نیز این موضوع صادق می باشد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

وکالت بلاعزل

مطابق ماده 679 قانون مدنی موکل می تواند هر زمان که بخواهد وکیل را عزل کند مگر اینکه وکالت بلاعزل در ضمن عقدِ لازم شرط شده باشد. بنابراین وکالت بلا عزل را می توان  نوعی وکالت دانست که در آن موکل  دیگر نمی تواند هر زمان که بخواهد وکیل را از انجام مورد وکالت عزل کند.

با این تعاریف اگر عقد وکالت با عدم عزل وکیل ضمن یک عقد لازم بیاید وکالت وکیل تبدیل به وکالت بلاعزل می گردد و موکل نمی تواند آن را فسخ یا باطل کند.

شرایط ابطال وکالت بلاعزل

1-فوت وکیل یا موکل: با فوت وکیل یا موکل عقد وکالت فسخ می شود زیرا عقد وکالت از عقود جایز است و برخلاف عقود لازم است که با فوت یکی از طرفین عقد، همچنان باقی می ماند و ورثه متوفا نیز ملزم به رعایت تعهدات موجود در آن قرارداد خواهند بود.

2-حجر وکیل یا موکل: حجر به این معنی است که فرد سلامت روانی خود را از دست بدهد یعنی  مجنون یا سفیه باشد. همانگونه که گفته شد در صورتی که فرد مجنون شود وکالت فسخ می گردد و چنانچه فرد سفیه باشد و وکالتی در امور مالی نیز به او داده شده باشد عقد فسخ و وکالت باطل می گردد.

3-استعفای وکیل: در این مورد وکیل استعفای خود را به اطلاع موکل می رساند. این استعفا یک طرفه است و صرفاً از سوی وکیل مطرح می گردد چرا که موکل در وکالت بلاعزل به این خاطر که حق عزل وکیل را از خود گرفته نمیتواند وکیل را از سمت خود بر کنار کند.

4-اقاله عقد وکالت بلاعزل: اقاله به این معنی است که دو طرفِ عقد می توانند با توافق یکدیگر عقد را فسخ کنند. در وکالت بلاعزل نیز این امکان وجود دارد که  هر دو طرف ( وکیل و موکل )ضمن مراجعه به دفتر اسناد رسمی و با رضایت خود  عقد را بی اثر و باطل نمایند.

5-پایان مدت عقد وکالت در صورتی که مدت در عقد تعیین شده باشد: در این مورد با توجه به تعیین مدت مشخص در  عقد وکالت و پس از سپری شدن آن مدت وکالت به خودی خود منقضی و باطل خواهد گردید.

6- از بین رفتن موضوع قرارداد یا انجام شدن آن کار: چنانچه شخصی برای انجام کاری وکالت بلاعزل به شخص دیگری بدهد با اتمام آن کار و یا از بین رفتن آن موضوع وکالت فسخ می شود.

7-انجام عمل منافی وکالت توسط موکل: اگر موکل عملی انجام دهد که آن عمل بر خلاف موارد وکالت باشد وکالت فسخ خواهد شد.

آیا برای ابطال وکالت بلاعزل در طلاق می توان به دادگاه مراجعه نمود؟

برای ابطال وکالت بلاعزل طلاق امکان مراجعه به دادگاه و ابطال درخواست آن وجود ندارد چرا که این یک امری است که مرد با تمایل خودش از حیطه اختیاراتش خارج نموده است، بنابراین نمی توان آن را ابطال کرد مگر اینکه به موارد استناد کند و آن را ثابت کند.

ابطال وکالت بلاعزل طلاق

همانگونه که پیش تر نیز گفته شد حق طلاق قانونا با شوهر است اما می تواند در ضمن عقد نکاح این حق را به زن نیز بدهد، چرا که وکالت یک عقد جایز محسوب می گردد و هر دو طرف می توانند هر وقت بخواهند آن را فسخ کنند اما در صورتی که شوهر وکالتی را که به زن می دهد بلاعزل باشد مرد به راحتی امکان رجوع از آن را ندارد.

ابطال وکالت بلاعزل طلاق توسط مرد صرفاً با استناد به مواد قانونی و اثبات شرایط ذیل امکان پذیراست:

 1. اقاله کردن وکالت: یعنی زوجین با رضایت خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کنند و عقد وکالت را فسخ می کنند.
 2. استعفای زن از وکالت در طلاق
 3. فوت زن یا شوهر
 4. جنون زن یا شوهر
 5. انقضاء مدت در صورتی که در وکالت مدت مشخص شده باشد
 6. زوج  اثبات کند که شرط بلاعزل بودن وکالت در ضمن عقد ذکر نشده است در این صورت صرف ادعای زوج برای اینکه شرط بلاعزل وجود نداشته یا ضمن عقد لازم نبوده کافی نیست و باید آن را اثبات کند.
 7. زوج وکیل دیگری را به عنوان وکیل دوم در عقد قرار دهد که به صورت اجتماعی فعالیت کنند در این صورت وکیل اول نمی تواند بدون کسب رضایت وکیل دوم اقدامی کند و وکیل دوم نیز مطابق نظر موکل و به میل او عمل خواهد کرد.

مدارک لازم برای دادخواست ابطال وکالت بلاعزل توسط زوج 

 • کارت ملی یا شناسنامه
 • استشهادیه
 • وکالت نامه ای که ابطال آن مورد درخواست است
 • تمامی مدارکی که با موضوع مرتبط است

مزیت استفاده از وکیل درابطال وکالت بلاعزل 

بسیاری از افراد از راه های قانونی برای ابطال وکالت بلاعزل در طلاق بی اطلاع هستند و به همین دلیل ممکن است نتوانند از حق قانونی خود استفاده و دفاع نمایند. در این صورت دچار ضرر و زیان خواهند شد و امکان رسیدن به حق خود را از دست خواهند داد.

 در نتیجه استفاده از وکیل خبره کمک بسزایی برای مطالبه حق و اثبات  حقوق زوجین خواهد داشت.

کلمات کلیدی

 • انواع وکالت بلاعزل
 • قانون جدید حق طلاق
 • حق طلاق محضری
 • ناظر استصوابی در وکالت طلاق
 • شرایط ابطال حق طلاق زن
 • وکالت بلاعزل در ارث
 • بلاعزل یعنی چه

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام خوبین ازدواج مجدد با حکم دادگاه باعث عسر و حرج زن اول می باشد

دوشنبه ، 22 فروردین 1401

سلام .خیر .چون به تجویز دادگاه صورت گرفته ودرنهایت به تخلف مرد ربطی ندارد بلکه عامل اجازه بر ازدواج مجدد عدم تمکین زن بوده است لذا ازدواج مجدد مرد به تجویز دادگاه برای زن حق طلاق ایجاد نمی کند وبایکی از شروط 12گانه مندرج در سند نکاحیه هماهنگی ندارد وعسر وحرج محسوب نمی شود مگر خود زن وشوهر توافقا بخواهند از یکدیگرجداشوند

۸سال ازدواج کردم و تصمیم به طلاق گرفتیم اما علاقه نداریم حتی ۱جلسه دادگاه برویم ممنون میشم راهنمایی کنید

دوشنبه ، 22 فروردین 1401

باسلام کاربرگرامی شما میتوانید از طریق وکیل دادگستری اقدام به دادخواست طلاق نمایید و وکالت انجام امور را به عهده ایشان واگذار نمایید

سلام.برای طلاق در دوران عقدباید چیکارکنم و برای دادخواست کجابرم؟؟

یکشنبه ، 21 فروردین 1401

سلام. طلاق اگر به درخواست مرد باشد بدون هیچ بهانه اما منوط به پرداخت حقوق مالی زن می باشد اما طلاق به درخواست زن باید عسروحرج خودرا نزد دادگاه اثبات کند 12شرط در سند ازدواج شمادرج شده که داماد انراامضاکرده است تخلف از یکی شروط دوازده گانه به زن وکالت در طلاق می دهد بشرطی که تخلف را اثبات کند مثلا اگر زن ادعا می کند مرد نفقه نمی دهد قبلا طرح دعوا ومرد را محکوم به پرداخت کند ومرد ناتوان از پرداخت باشد یا...درخصوص هرنوع طلاق باید ابتدا در سایت تصمیم ثبت نام وجلسات مشاوره را حضور وگواهی دریافت وباان گواهی به دفاتر خدمات قصایی وارسال دادخواست طلاق اقدام نمایید

سلام .میخواهم برای طلاق اقدام کنم .از کجا شروع کنم

یکشنبه ، 21 فروردین 1401

سلام کاربر محترم .طلاق به درخواست زن ومرد هریک احکام خاص خود را دارد طلاق به درخواست مرد نیاز به دلیل ندارد فقط منوط به پرداخت حقوق مالی زن است وطلاق به درخواست زن منوط به اثبات عسر وحرج خویش نزد دادگاه است لذا اگر وکالت در طلاق از سوی مرد نداشته یا توافقی نمی خواهند طلاق بگیرند چاره ای برای زن نمی ماند که به نوعی تخلف مرد را از یکی از شروط گانه درج شده در سند ازدواج را قبلا نزد دادگاه اثبات وبه استناد ان احکام نسبت به طلاق اقدام نماید .اما برای هرنوعی طلاق بدوا باید در سایت تصمیم نوبت وجلسات مشاوره را حاضر وگواهی دریافت وسپس دادخواست طلاق را با همان گواهی به دفاتر خدمات قضایی ارسال نماید

با سلام من در اهواز زندگی میکنم و قصد طلاق دادن زن خود را دارم فقط میتوانم بروم و شهر خودمان یعنی جایی که پدر و مادرم زندگی میکنن این کار را انجام بدهم

یکشنبه ، 21 فروردین 1401

بااحترام کاربر محترم باید محل اقامتگاه زوجه باشد یا ثبت ثنا از اهواز باشد یا در اهواز عقد ثبت شده باشد

سلام. من و همسر ده ساله ازدواج کردیمو من هنوز دوشیزه هستم بخاطر اینکه همسرم بچه نمیخواد. من از این طریق میتونم درخواست طلاق بدم. همسرم راضی به طلاق نیست

یکشنبه ، 21 فروردین 1401

با سلام،این مورد میتواند از موارد عسر و حرج باشد که با اثبات آن در دادگاه و ارجاع به پزشکی قانونی می توانید درخواست طلاق نمایید.

سلام،سه ماهه ازدواج کردم،هنوزدوشیزه هستم،همسرم مشکل نعوض دارن،دکترنمیرن،افسردگی دارن،دائمابمن میگفتن که بروطلاق بگیر،حالاکه راضی شدم میگه بایدتوافقی طلاق بگیریم یامقدارخیلی کمی پول ازمن بگیرییخیلی ازنظرروانی آزارم میده،هرروزمون شده بحث طلاق وسکه،چکاری میتونم انجام بدم ازنظرقانونی

یکشنبه ، 21 فروردین 1401

کاربر محترم کاربر محترم شما میتوانید دادخواست طلاق خود را از طریق دادگاه اقدام و علت را درمتن اعلام نموده تا از طریق دادگاه آزمایشات اولیه هفتس و در صورت اثبات ادعای شما حکم به به نفع صادر خواهد شد

سلام میشه صیغه ی طلاق بین من و همسرم خونده بشه و ثبت محضری نشه ینی به صورت موقت طلاق بگیریم فقط از تعهد زناشویی هم در بیایم

شنبه ، 20 فروردین 1401

باسلام کاربرگرامی طبق قانون خواندن صیغه طلاق نیازمند رای دادگاه میباشد.

سلام من ۲۶ سالمه با همسر خودم سر اخلاق مشکل دارم ۱۲ ساله ازدواج کردیم یه دختر ۹ساله ویه پسر ۳ماهه دارم از اول ازدواجمون با اخلاقش به مشکل بر خوردم تاحالا هم خونواده خودم سرزندگی ما موندم که همدیگرو تحمل کردیم اخلاقش بده بد حرفی میکنه حتی خونواده خودشم سر اخلاقش باهاش بد هستن من خودم شاغل هستم خرج خودمو بچه ها بیشتر با خودم هستش اگه یه هزاری برام خرج کنه بهم رو میندازه حتی جلو جمع مشکلی داشته باشیم دور جمع مطرح میکنه منو کوچیک میکنه یا مثلا اگه یه بار مریض بشم بهم میگه تو که سال ۱۲ ماه مریض هستی اصلا منو شریک زندگیش نمیدونه اگه یه نظر برای زندگیمون بدم من براش مهم نیست ولی به نظر مردم بیشتر گوش میده با دخترمون که ۹ سالشه حتی بد حرف میزنه یا اگه یه روز کار نکنم به حرف در میاد شغلم خیاطی هستش حتی پسرم که ۳ماهشه شیر من بهش نمیساخت دکترا گفتن باید شیر خشک بخوره بهم برمیگرده میگه فلانی ۴۰ سالشه به بچه شیر میده تو چرا نمیدی خیلی بد دهن هستش دیگه تحملم تموم شده همش بهم میگه باید برم جایی ۳ماه نیام ببینم تو چیکار میکنی برای هزارتومن بعد باید له له بزنی با این که خودم کار میکنم چیزی بخام خودم برای خودم میگیرم الان که جوونم باهام این حرفارو میزنه فردا که پیر شدم بامن بدتر میکنه خونوادم هروقت باهاش صحبت میکنن یه ماهی خوب میشه بعد دوباره روز از نو روزی از نو میخاستم ببینم برای طلاق چیکار باید بکنم با این شرایط میتونم اصلا حرف طلاق رو بزنم یانه چون ۱۲ ساله میگم داره خوب میشه ولی انگار نه انگار .

شنبه ، 20 فروردین 1401

سلام .طلاق به درخواست زن منوط به اثبات عسروحرج خود می باشد در سند ازدواج 12شرط امده که تخلف مرد از یکی از ان شروط برای زن حق طلاق ایجاد می کند اما باید اثبات شود اگر بددهن است بابت توهین از او شکایت کنید اگر مورد ضرب وجرح واقع می شوید به 110زنگ تا صورت جلسه وبه پرشگی قانونی مراجعه نمایید به هرحال قبلا شما باید حکمی از دادگاه در خصوص تخلف وی قبلا گرفته تا به استناد ان طلاق بگیرید در غیر این مواردباید حق طلاق داشته یا توافقی جداشوید

سلام خواهر من بارها توسط شوهرش مورد کتک‌کاری و فحاشی قرار میگیرد و الان که تو شکم خواهر بچه هست و دو‌ماهشه شوهره میگه طلاقت میدم ولی بچمو می‌خوام ...میخواستم بدونم میشه بچه رو انداخت با این شرایط که هیچ امیدی به زندگی نداره خواهرم و بارها کتک‌ کاری میشه میشه بعد طلاق بچه رو بندازه

شنبه ، 20 فروردین 1401

سلام خیر از نظر مجازات قانونی و شرعی ایشان نمی توانند اقدام به سقط جنین نمایند و پس از تولد فرزندشان تا ۷ سالگی حضانت فرزند با ایشان می باشد و اگر همسر ایشان اقدام به ضرب و شتم می کنند می توانند علیه همسر خود شکایت تنظیم نمایند و خواهر شما نیز در مقابل رفتار ایشان می توانند اقدامات موثری انجام دهند. موفق و موید باشید

سوال حقوقی