انواع سرقت و مراحل مراحل ثبت شکایت

سرقت : 

به موجب ماده 267 مصوب 1392 قانون مجازات اسلامی سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر همچنین سرقت یک جرم علیه اموال و مالکیت اشخاص محسوب می شود .

برای تحقق جرم سرقت باید 3 رکن صورت پذیرد:

الف) عنصر مادی : عمل مخفیانه ای که از طرف شخص سارق جهت ربودن مال صورت می گیرد را عنصر مادی جرم سرقت گویند در عنصر مادی عمل ربایش باید مخفیانه و بدون رضایت صاحب مال انجام شود. 

ب) عنصر معنوی: سارق باید در انجام عمل سرقت (قصد ) عمل ربایش را داشته باشد یعنی قصد در سرقت مال (سوءنیت عام) و قصد مالک شدن مال (سوءنیت خاص) و تصمیم خود را جهت به سرقت بردن مال گرفته باشد .

پ) عنصر قانونی : برای عملی که شخص سارق انجام داده در قانون مجازات پیش بینی وتعیین شده باشد زیرا بر اساس عنصر قانونی است که می توان مجرم را مجازات نمود .

-انواع سرقت: 

-بر حسب میزان مجازات و ماهیت جرم ،سرقت به اشکال مختلف تقسیم میشود : 

سرقت حدی:

-  سرقت حدی خود دو نوع است : 

-الف)سرقت با شرایط خاص:

  در سرقت حدی باید یکسری شرایط خاص رعایت شود تا مجازات حد شامل این نوع سرقت شود یعنی به نحوی سرقت صورت بگیرد که صاحب مال از ربودن آن بی اطلاع باشد (سرقتی که با اطلاع صاحب مال انجام شود مجازات حد ندارد) همچنین مال باید از محل خود خارج شود (به اصطلاح حقوقی هتک حرز شود) مورد بعد اینکه در سال قحطی سرقت صورت نگرفته باشد یعنی سارق اگر برای تامین معاش خانواده سرقت کرده باشد در سال قحطی مجازات حدی ندارد .

ب) راهزنی:

به موجب ماده 281 قانون مجازات اسلامی راهزنی با ایجاد رعب و وحشت و دست به سلاح بردن موجب به هم ریختن آرامش و سلب امنیت می گردد محارب محسوب می شوند و مجازات حدی شامل آنها می شود .

مجازات محاربه: 

نفی بلد : (تبعید شخص به مکان دیگر با سختگیری )

قطع دست راست و پای چپ 

به دار آویختن 


سرقت تعزیری :

 بطور کلی میتوان گفت زمانیکه سرقت شرایط حد را نداشته باشد ،تعزیری است که خود سرقت تعزیری هم دارای دو حالت است: 

الف)سرقت تعزیری ساده: ربودن مال غیر به صورت مخفیانه و بدون علم و اطلاع صاحب مال که مجازات آن کمترین نوع مجازات یعنی 3 ماه و یک روز تا3 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق در نظر گفته شده است.

ب) سرقت تعزیری مشدد: درماده ی 651 تا 660 قانون مجازات اسلامی عوامل تشدید مجازات را بیان نموده  و مجازات آن از 5 تا 20 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق می باشد که بطور خلاصه به آن می پردازیم: 

1- سرقت در شب ،سرقت مسلحانه،بالا رفتن از دیوار، شکستن حرز (در و ...) استفاده از لباس مستخدمین دولتی و نظامی ،سرقت از محل مسکونی ،سرقت با آزار و تهدید ،کیف زنی ،جیب بری ، سرقت آب ،برق،گاز،تلفن ،سرقت در شب ،سرقت در مناطق بحرانی ،شاگرد یا کارگر سارق بودن .


مراحل ثبت شکایت کیفری از سرقت : 

در صورتیکه قصد شکایت کیفری از فردی به جرم دزدی را داشته باشید میتوانید مراحل زیر را انجام دهید.

شما میتوانید برای شکایت کیفری، با وکیل سرقت به صورت تلفنی مشورت کنید.

تماس با وکیل پایه یک

به دلیل اینکه شکایت کیفری دزدی نیاز به تنظیم شکوائیه دارد، اگر اطلاعات کافی برای تنظیم شکوائیه ندارید میتوانید به صورت حضوری با وکیل پایه یک سرقت مشورت کنید.

شما میتوانید در صورتیکه تمایلی برای حضور در دادگاه و یا وقت کافی برای شکایت ندارید، به وکیل متخصص سرقت وکالت بدهید که شکایت را انجام دهد.

در صورتیکه قصد داشتید تا وکیل شکایت دزدی را انجام دهد مدارک زیر را همراه داشته باشید.


مدارک لازم برای شکایت سرقت

مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی.

ارائه سند و یا مدرکی که نشان دهد سرقت صورت گرفته است.

گرد آورنده : سهیلا سیَر 


۵ / 4.5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام من تصادف کردم یعنی ماشین ب ماشینمون زد چپ کردیم بدنم کبودی خراشیدگی جزعی دندونمم یخورداز سطحش شکسته الان دکتر فکر کنم تقریبا۵درصد زده الانم توماه حرامیم چطور حساب میشه

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

سلام .بر اساس ماده 557 قانون مجازات اسلامی افزایش دیه در ماه های حرام مخصوص قتل نفس است . به این معنا که تغلیظ دیه فقط و فقط در صورتی انجام می شود که شخص ، دیگری را به قتل (فوت )رسانده باشدچه عمدا چه غیر عمد بنابراین ، در صورتی که شخصی به اعضای بدن دیگری آسیب برساند که مستلزم پرداخت دیه باشد ، حتی اگر در ماه حرام بوده باشد ، دیه به هیچ وجه افزایش نیافته و دیه ماه حرام به وی تعلق نخواهد گرفت

سلام وقت بخیر میخوام به شخصی وکالت بلاعزل بابت فروش ملکم بدم میتونم در قرارداد شروطی بزارم ک اگر وکیل به اون شروط عمل نکرد خود به خود وکالت باطل بشه؟ ممنون از شما

چهارشنبه ، 12 مرداد 1401

با سلام بله امکان در نظر گرفتن شروطی که صورت عدم تعهد به آنها قرارداد منفسخ شود وجود دارد و واژه صحیح برای آن منفسخ شدن است نه باطل شدن .

آیا جواز کسب مهندسی برا ضمانت قابل قبول است جایگزین فیش حقوقی

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

بااحترام کاربر محترم اگر دادگاه مجوز را نسبت به نوع جرم یا محکوم به مناسب بداند بله موافقتدخواهند نمود البته باید مجوز درحال کار باشد

باسلام رای دادگاه برایم ارسال شده ولی نمیتوانم محاسبه کنم یک ونیم درصد دیه کامل چهارونیم هزارم یک درصد دیه کامل چهارپنجم از یک سوم ازیک دوم یک درصد دیه کامل سه فقره ازچهارپنجم از یک پنجم از یک دوم

سه شنبه ، 04 مرداد 1401

سلام و احترام در سایت وکیلوند روی قسمت جدول محاسبات حقوقی کلیک کنید و سپس با کلیک برروی گزینه محاسبه انلاین دیه؛ وارد قسمت مربوطه شوید و اطلاعات را وارد نمایید. جمع مبالغ محاسبه شده ، مبلغ کلی دیه خواهد بود به عنوان مثال یک و نیم درصد برابر با مبلغ نه میلیون تومان خواهد بود. کافی است در نوع جنایت عبارت درصدی انتخاب و سپس عدد مربوطه وارد شود. موفق باشید.

سلام قتل برادر چه حکمی داره یعنی مثلا اگر توهمی از باب مواد مخدر داشته باشه و یه جورایی تهدیدی برای خانواده باشه و تنها راه همین باشه این فقط یه سوال است قصد نیست؟!

یکشنبه ، 02 مرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ تنها راه قتل برادرتان نیست حتی اگر ب مواد مخدر اعتیاد داشته باشند بهتر است برای درمان ایشان اقدام شود و شخصی را نمیتوان ب صرف اینکه تهدیدی برای خانواده است از زندگی ساقط نمود اگر جرمی مرتکب شوند قابل شکایت هست لیکن موضوع مطروحه ب هیچ عنوان موجبی برای قتل ایشان نیست.اگر مبادرت ب چنین امری شود مجازات قتل در این مورد قصاص نفس هست و دلیل مذکور توجیهی برای رفع مسئولیت کیفری محسوب نمیگردد موید باشید

سلام شب بخیر دیروز یکی از مشتریان همسرم وقتی از مغازه می‌ره بیرون داخل ماشین سکته می‌کنه و وقتی آمبولانس اومد گفتند فوت شده امروز از آگاهی قایمیه تماس گرفتند با همسرم که فردا صبح برای پاره ای توضیحات بیاید آگاهی. چند نفر گفتند اگر نیاز به تحقیق باشه خودشون میان و به همسرم گفتند که نرود.میخواستم از شما راهنمایی بگیرم

جمعه ، 31 تیر 1401

سلام .سوالتان را دقیقا مطرح ننموده اید اما چون اخرین فردی بوده که متوفی بااوارتباط داشته یک بازجویی انجام می شود امااگر پرشکی قانونی تشخیص دهد سکته بوده است که به همسر شما کاری ندارند ...

اگر بیمار اعصاب و روان که مبتلا به اختلال خُلقی دو قطبی نوع دوم و وسواس جبری هست مرتکب قتل بشود حکمش چیست؟

چهارشنبه ، 29 تیر 1401

سلام .ببینید اگر این بیمار که درواقع نوعی افسردگی خفیف دارد از لحاظ پزشکی قانونی مجنون محسوب گرددودر هنگام قتل هم حالت جنون پایدار باشد مسئولیت کیفری قتل متوجه او نیست ومسئولیت مدنی از مال او یا از عاقله او به خانواده مقتول پرداخت می شود .

سلام من همسرم بی گناه هست اما به جرم همکار در قتل پنج ماه هست باز داشت هست چند نفریکه گفتن هم دست هستن می خواهند وکیل بگیرند اما من هزینه برای وکیل نداشتم می شو کسی که بی گناه هست بندازی گردنش

پنجشنبه ، 23 تیر 1401

سلام وقت بخیر چنانچه بی گناه باشند و ادله اثباتی یا لوث بر علیه ایشان نباشد تبرئه خواهند شد

با سلام.بنده از پزشکی شکایتم کردم و در جهت صلح و سازش به شورای حل اختلاف پزشکی رفتم.سازش صورت نگرفت و قرار شد پرونده به دادسرا ارجاع داده شود.پس از اتمام جلسه این متن در سامانه ی ثنا من ثبت شد((نامه ی صادره به شماره ....... مورخ ...... با موضوع «تعيين ميزان ارش» و گیرنده «اداره كميسيون پزشكي قانوني شهرستان .....» ثبت گردید))....بنده به پزشکی قانونی رفتم و هزینه ای پرداخت کردم.اکنون برای چه دلیل به پزشکی قانونی رفتم ؟تشکیل کمیسیون ‌‌برای تعیین میزان ارش است؟ قاضی شورای حل اختلاف دستور تعیین میزان ارش صادر کردند؟

چهارشنبه ، 22 تیر 1401

با سلام کاربر گرامی پزشکی قانونی موارد جراحات شما را بررسی و تایید می نماید. سپس درصد آنها را تایید و ارش آنها را احتساب می نماید مثلا می گوید ۱ درصد ارش بخاطر ..‌‌‌. بعد از این موارد، نامه را به دادگاه می فرستد و دادگاه بعد از تایید موارد دیه و ارش و عدم اعتراض دو طرف پرونده و قطعی شدن حکم، به بیمه یا جانی ( وارد کننده ضرر) دستور پرداخت می دهد. موید باشید.

آیا در یک جرم غیر قابل گذشت اگر هیج اقدامی صورت نگیرد میشود گفت بعد از مرور زمان تعقیب حق شکایت کیفری از وی ساقط شده است؟

چهارشنبه ، 15 تیر 1401

با سلام چنانچه جدمی قابل گذشت مشمول مرور زمان شود شاکی باز هم می‌تواند شکایت کند ولی قرار موقوفی تعقیب صادر می‌شود.

سوال حقوقی