انواع سرقت و مراحل مراحل ثبت شکایت

سرقت : 

به موجب ماده 267 مصوب 1392 قانون مجازات اسلامی سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر همچنین سرقت یک جرم علیه اموال و مالکیت اشخاص محسوب می شود .

برای تحقق جرم سرقت باید 3 رکن صورت پذیرد:

الف) عنصر مادی : عمل مخفیانه ای که از طرف شخص سارق جهت ربودن مال صورت می گیرد را عنصر مادی جرم سرقت گویند در عنصر مادی عمل ربایش باید مخفیانه و بدون رضایت صاحب مال انجام شود. 

ب) عنصر معنوی: سارق باید در انجام عمل سرقت (قصد ) عمل ربایش را داشته باشد یعنی قصد در سرقت مال (سوءنیت عام) و قصد مالک شدن مال (سوءنیت خاص) و تصمیم خود را جهت به سرقت بردن مال گرفته باشد .

پ) عنصر قانونی : برای عملی که شخص سارق انجام داده در قانون مجازات پیش بینی وتعیین شده باشد زیرا بر اساس عنصر قانونی است که می توان مجرم را مجازات نمود .

-انواع سرقت: 

-بر حسب میزان مجازات و ماهیت جرم ،سرقت به اشکال مختلف تقسیم میشود : 

سرقت حدی:

-  سرقت حدی خود دو نوع است : 

-الف)سرقت با شرایط خاص:

  در سرقت حدی باید یکسری شرایط خاص رعایت شود تا مجازات حد شامل این نوع سرقت شود یعنی به نحوی سرقت صورت بگیرد که صاحب مال از ربودن آن بی اطلاع باشد (سرقتی که با اطلاع صاحب مال انجام شود مجازات حد ندارد) همچنین مال باید از محل خود خارج شود (به اصطلاح حقوقی هتک حرز شود) مورد بعد اینکه در سال قحطی سرقت صورت نگرفته باشد یعنی سارق اگر برای تامین معاش خانواده سرقت کرده باشد در سال قحطی مجازات حدی ندارد .

ب) راهزنی:

به موجب ماده 281 قانون مجازات اسلامی راهزنی با ایجاد رعب و وحشت و دست به سلاح بردن موجب به هم ریختن آرامش و سلب امنیت می گردد محارب محسوب می شوند و مجازات حدی شامل آنها می شود .

مجازات محاربه: 

نفی بلد : (تبعید شخص به مکان دیگر با سختگیری )

قطع دست راست و پای چپ 

به دار آویختن 


سرقت تعزیری :

 بطور کلی میتوان گفت زمانیکه سرقت شرایط حد را نداشته باشد ،تعزیری است که خود سرقت تعزیری هم دارای دو حالت است: 

الف)سرقت تعزیری ساده: ربودن مال غیر به صورت مخفیانه و بدون علم و اطلاع صاحب مال که مجازات آن کمترین نوع مجازات یعنی 3 ماه و یک روز تا3 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق در نظر گفته شده است.

ب) سرقت تعزیری مشدد: درماده ی 651 تا 660 قانون مجازات اسلامی عوامل تشدید مجازات را بیان نموده  و مجازات آن از 5 تا 20 سال حبس و تا 74 ضربه شلاق می باشد که بطور خلاصه به آن می پردازیم: 

1- سرقت در شب ،سرقت مسلحانه،بالا رفتن از دیوار، شکستن حرز (در و ...) استفاده از لباس مستخدمین دولتی و نظامی ،سرقت از محل مسکونی ،سرقت با آزار و تهدید ،کیف زنی ،جیب بری ، سرقت آب ،برق،گاز،تلفن ،سرقت در شب ،سرقت در مناطق بحرانی ،شاگرد یا کارگر سارق بودن .


مراحل ثبت شکایت کیفری از سرقت : 

در صورتیکه قصد شکایت کیفری از فردی به جرم دزدی را داشته باشید میتوانید مراحل زیر را انجام دهید.

شما میتوانید برای شکایت کیفری، با وکیل سرقت به صورت تلفنی مشورت کنید.

تماس با وکیل پایه یک

به دلیل اینکه شکایت کیفری دزدی نیاز به تنظیم شکوائیه دارد، اگر اطلاعات کافی برای تنظیم شکوائیه ندارید میتوانید به صورت حضوری با وکیل پایه یک سرقت مشورت کنید.

شما میتوانید در صورتیکه تمایلی برای حضور در دادگاه و یا وقت کافی برای شکایت ندارید، به وکیل متخصص سرقت وکالت بدهید که شکایت را انجام دهد.

در صورتیکه قصد داشتید تا وکیل شکایت دزدی را انجام دهد مدارک زیر را همراه داشته باشید.


مدارک لازم برای شکایت سرقت

مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی.

ارائه سند و یا مدرکی که نشان دهد سرقت صورت گرفته است.

گرد آورنده : سهیلا سیَر 


۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
سوال حقوقی