جرایم منافی عفت در قانون

جرائم منافی عفت کدامند


به جرائمی گفته می شود که از نظر وجدان و اخلاق عمومی همواره ارتکاب جرم را عملی غیر اخلاقی و ناپسند می داند ،در میان جرائم منافی عفت یا جرائم اخلاق حسنه بیشتر از جرائم دیگر اخلاق عمومی را جریحه دار می کند .
جرائم منافی عفت شامل جرائم متعددی می شود که از جمله آنها جرم رابطه نامشروع موضوع ماده 637 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی است .
ماده 306 اصلاحی 24/3/96 قانون آئین دادرسی کیفری مقرر می دارد : 
جرائمی که شامل روابطی غیر از زنا یا لواط ( همخوابگی دو مرد ) و مساحقه ( هم خوابگی دو زن ) هستند مثل بوسیدن و هم خوابگی دون ارتباط جنسی (تقبیل و مضاجعه ) ،در ضمن بین خانم و آقا بیشتر مطرح است .

برخی از اعمالی که در این حرکت وجود دارد بصورت اعمال منافی عفت هستند .
در این نوع رابطه 2 نفر نباید زن و شوهر باشند و فرقی هم ندارد که طرفین مجرد باشند یا متاهل ،بهرحال این جرم صرفا با همان 2 مورد (بوسیدن و هم خوابگی ) محقق می شود ولی تاهل بیشتر باعث می شود دادگاه دلیلی برای تشدید مجازات پیدا کند .

در مورد ارتباط پیامکی از هر طریق (تلگرام یا واتس آپ و....) یا بهتر بگوئیم یا عمل منافی عفت حضوری را ملاک مجازات های مقرر شده برای این اعمال میدانند ولی عرف جامعه بر این تصمیمات تاثیر گذار تر است وی تمام اینها بدین معنا نیست که مجازات برای رد و بدل محتوای مستهجن در نظر نمی گیرند حتی در برخی از دادگاه ها فرستادن پیام مستهجن را مصداق رابطه ی نا مشروع دانسته اند .
بهرحال اگر یکی از طرفین بتواند اثبات کند که به زور با وی چنین اعمال انجام شده است مجازات نمی شود و فقط کسی که به زور و اکراه متوسل شده مجازات خواهد شد 
مجازات عمل منافی عفت  تا 99 ضربه شلاق است. 

حال اگر زن و شوهر با اینکه رابطه ی آنها مشمول مقررات راجع به اعمال منافی عفت نمی شود و کاملا شرعی و حلال است ،اگر در جایی این عمل را انجام دهند که از حیث شلوغی و تردد افراد بتوانند آنرا مخالف عفت عمومی بدانند مشمول ماده 638 قانون مجازات می شود که حبس از 10 روز تا 2 ماه  و تا 74 ضربه شلاق را به همراه دارد. 


در قانون مجازات اسلامی، تحت عنوان حدود پنج نوع جرم منافی عفت ذکر شده است که عبارتند از:
زنا، لواط، مساحقه، قوادی و قذف.
هر یک از این جرائم جداگانه و به اختصار مورد بررسی و تحلیل قرار می‎گیرد.

 •  زنا

زنا یکی از شنیع‌ترین اعمالی است که انسان مرتکب آن می‎شود. نویسندگان قانون مجازات اسلامی با عنایت به فقه شیعه و توجه به سنت‌های مذهبی موجود فرض‌های مختلف زنا را بیان کرده و شدیدترین مجازات‌ها را برای موارد آن داشته‌اند.
زنا عبارت است از: «جماع مرد با زنی که بر او ذاتاً حرام است اگر چه دردبر باشد».[۹] زنا در صورتی موجب حد می‌شود که زانی یا زانیه بالغ، عاقل و مختار بوده و به حکم و موضوع آن نیز آگاه باشد.
مجازات زنا در موارد ذیل اعدام است و فرقی بین جوان، غیر جوان، محصن و غیرمحصن نیست.
– زنا با محارم نسبی؛
– زنا با زن پدر؛
– زنای غیرمسلمان با زن مسلمان؛
– زنا به عنف و اکراه.[۱۰]
حد زنا در موارد ذیل رجم است:
– زنای مرد محصن؛
– زنای زن محصنه با مرد بالغ.
در بقیه موارد مجازات زنا ۱۰۰ ضربه شلاق می‌باشد.

 • لواط

از نظر فقه اسلامی، لواط[۱۱] شنیع‌ترین و زشت‌ترین عمل انسانی است. افکار عمومی جوامع اسلامی، مرتکبین این عمل را سزاوار مجازات می‌داند. در عمل لواط فاعل و مفعول هر دو محکوم به حد می‌شوند. حد لواط در صورت دخول قتل است و اجرای قتل به یکی از طرق اندختن از بلندی، زیر آوار گذاشتن، قتل با شمشیر و زنده در آتش سوزانیدن است و در صورت عدم دخول (تفخیذ) ۱۰۰ ضربه شلاق می‌باشد.

 • مساحقه

مساحقه[۱۲] هم مثل لواط یکی از زشت‎ترین اعمال انسانی است. حد مساحقه برای هر یک از طرفین ۱۰۰ ضربه تازیانه می‎باشد و هرگاه مساحقه سه بار تکرار شود و بعد از هر بار حد جاری گردد، در مرتبه چهارم حد آن قتل است.
 • قوادی
قوادی عبارت است از «جمع و مرتبط کردن دو نفر یا بیشتر برای زنا یا لواط».

 • قذف

قذف نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگری است. هر یک از انواع پنجگانه جرائم مذکور راه‌های اثباتی ویژه‌ای دارند که در ادامه مقاله مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
۲)ـ جرائم مستلزم تعزیر و مجازات‌های بازدارنده
کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی با عنوان تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده[۱۳] مقررات ویژه‌ای درباره جرائم منافی عفت انشا نموده است. فصل هیجدهم این بخش به جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی اختصاص یافته است.
به موجب ماده ۶۳۷ ق.م.ا.: «هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع و یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می‌شود». و در ماده ۶۳۸ ق.م.ا. آمده است: «هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به فعل حرام نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد». در ارتباط با جرائم منافی عفت در فصل هیجدهم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی عناوین مجرمانه ذیل وجود دارد:پ


 •  رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا؛
 •  زنا با اقرار کمتر از چهار مرتبه؛.
 •  قرار گرفتن دو مرد به طور برهنه در زیر یک پوشش؛
 •  بوسیدن از روی شهوت؛
 •  قرار گرفتن دو زن به طور برهنه زیر یک پوشش؛.
 •  حضور زنان درمعابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی؛
 •  تظاهر به عمل حرام (علناً در انظار و اماکن عمومی)؛
 •  دایر کردن اماکن فساد؛
 • پوشیدن لباس و آرایش خلاف شرع و موجب فساد؛ ی)-
 • به نمایش گذاشتن عکس یا فیلم‌های مبتذل و تجارت آنها.

اعمال مذکور با صراحت در قوانین مدون جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است. چنانچه گفته شد همه اعمال منافی عفت درقوانین موضوعه عنوان نگردیده است. بعضی از اعمال مانند: «روسپی‌گری»، «تشویق جوانان به فساد و شهوترانی»، «ازاله بکارت بدون زنا»، «اعاشه از عواید فحشاء زنان» و نظایر اینها عنوان کیفری خاصی ندارد.

۵ / 5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل