جرم فالگیری و رمالی در قانون

مجازات رمالی و فالگیری در ایران 


این شغل در اکثر مناطق کشور به ویژه در شهر های بزرگ رواج دارد و یک معضل جدی اجتماعی است که جامعه دچار آن است زیرا این افکار خرافه باعث ایجاد مشکلات تازه ای در زندگی افراد می شود .
رمالی ،جادوگری و سرکتاب بازکردن ،جرم به حساب نمی آید ،اما فعالیت افراد در این حیطه تحت عنوان اختلاس ،ارتشاء ، کلاهبرداری شناخته شده و با آن مقابله می شود .

این شغل در زمره ی کلاهبرداری قرار دارد .

در قانون گذشته اگر فردی ،رمالی ،فالگیری ،افسونگری  ، تعبیر خواب ، جنگیری و امثال آنها را به عنوان پیشه خود قرار داد به حبس از 7تا 10 روز و از 100 تا 200 ریال غرامت محکوم میشد .

اما در قانون جدید رمالی و جادو گری تحت عنوان اختلاس و کلاهبرداری شناخته می شود و افرادی که این مشاغل را به عنوان شغل خود قرار دهند با استفاده از قوانین مربوط به کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع مجازات می شوند .

مجازات مربوط به فالگیران 


بر اساس مجازات مربوط به کلاهبرداری و ارتشاء  هر شخصی ازطریق فعالیت های نامشروع مالی را به دست آورد  علاوه بر رد مال به مجازات 3تا 2 سال حبس با جریمه ی نقدی معادل 2برابر مال به دست آمده محکوم می شود . 

همچنین اگر فردی از طریق حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد و از این طریق مال نامشروعی به دست آورد ، کلاهبردار شناخته می شود و علاوه بر رد اصل مال به حبس از 1 تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی  معادل مالی که به دست آورده محکوم می شود .کلاهبرداری جزء آن دسته از جرایمی است که دارای دو شاکی عمومی و خصوصی است و دادستان هم می تواند به عنوان مدعی العموم آن را پیگیری کند .نحوه ی شکایت از رمالان و فالگیران 


افرادی که قربانی این سودجویان شده اند می توانند با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم (محلی که رمالی ) صورت گرفته .مراجعه و شکوائیه تنظیم کند .

حتی  اگر شاکی خصوصی وجود نداشته باشد ، با رویت پلیس در فضای مجازی و تبلیغات حکم سند جهت جرم مشهود را دارد و میتواند برای پیگیری مداخله کند . 


پایان مقاله 
گردآورنده : سهیلا سیَر  

۵ / 4 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل