قوانین در رابطه نامشروع در فضای مجازی چیست ؟

رابطه نامشروع در فضای مجازی


با توجه به پیشرفت فضای مجازی و همه گیر شدن استفاده از این فضا و تعدد و گوناگونی اپلیکیشن ها مانند تلگرام و اینستاگرام و ... متاسفانه مشاهده میشود که همه به دنبال استفاده صحیح از این محیط نیستند و عده ای افراد کسب و کار منفی و فساد آلود خود را از دنیای حقیقی به دنیای مجازی نیز تعمیم و وسعت داده اند .
در این مقاله سعی داریم به بررسی رابطه نامشروع در فضای  مجازی بپردازیم ،
اما قبل از هر چیز  باید خاطرنشان کنیم که جرم رابطه نامشروع شامل جرم حدی رابطه نامشروع و جرم رابطه نامشروع مادون حد یعنی رابطه نامشروع تعزیری میباشد.
 که در ادامه به بررسی هر کدام از این ها خواهیم پرداخت پس همراه ما گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی وب سایت وکیل بند اول این استارتاپ حقوقی ایران بمانید؛

 روابط نامشروع در یک تقسیم بندی شامل جرایم جنسی حدی و جرایم و روابط نامشروع مادون حد و زنا تقسیم میشود .
جرایم جنسی حدی شامل زنا ،لواط،تفخیذ و مساحقه می‌باشد .
که در ادامه به بررسی زنا و مجازات آن پرداخته ایم ؛

تعریف زنا 


در این قسمت به سوالاتی در مورد زنا  پاسخ داده شده است که در ادامه گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران شما مخاطبان و کاربران گرامی را با تعریف زنا ،مجارات زنا در اسلام  ،انواع زنا در اسلام ،زنای با محارم ،زنای به عنف آشنا میسازند ،پس همراه با ما تا آخر این مقاله منتظر و شکیبا باشید؛

تعریف زنا در اسلام چیست ؟


در اسلام، به رابطه جنسی مقعدی یا مهبلی با شرایط خاص حقوقی رابطه جنسی میان زن و مرد بدون وجود رابطه ازدواج میان آن‌ها زنا گفته می‌شود. مردی که مرتکب زنا شده‌است را «زانی»، و زن زناکار را «زانیه» می‌خوانند.

مجازات زنا در اسلام چیست ؟

زنا در دین اسلام گناهی بزرگ است و کسی که زنا انجام دهد را محاکمه و ۱۰۰ ضربه شلاق می‌زنند.

انواع زنا در اسلام کدام است ؟

زنا دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آن‌ها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در اسلام وجود دارد.

زنای با محارم

زنای به عنف

زنای محصنه

زنای غیر محصنه


 زنای با محارم چیست ؟


زنا با محارم به معنای آن است که مثلاً یک مرد با یکی از زنهایی که جزو محارم نَسَبی وی هستند و ازدواج کردن با آنان ممنوع (حرام) است، زنا کند. محارم نسبی مانند: مادر، خواهر، دختر، دختر خواهر، دختر برادر، عمه یا خاله.


زنای به عنف چیست و چه مجازاتی دارد ؟


زنای به عنف به معنای آن است که مثلاً زنی به عمل زنا راضی نباشد و مرد با زور و ارعاب و تهدید با او زنا کند.

مجازات زنای به عنف: کیفر آن برای مرد زناکننده «اعدام» است.

راههای اثبات زنا در اسلام چگونه است ؟

در اسلام به‌طور کلی دو راه برای اثبات زنا وجود دارد

اقرار شخص

شهادت چهار نفر شاهد

اگر چنانچه زنای محصنه یک شخص به‌وسیله هر یک از راه‌های فوق ثابت شود، آنگاه مجازات سنگسار در حق شخص زنا کار، با توجه به اینکه زنای وی به‌وسیله کدامیک از راه‌های فوق ثابت شده باشد متفاوت خواهد بود.

۱- اقرار شخص زناکننده که بالغ و عاقل و آزاد است در حال اختیار و بدون ارعاب و ترس چهار مرتبه و بنابر احتیاط در چهار جلسه اعتراف کند که زنا کرده‌است.

اگر زنای محصنه از راه اقرار شخص زنا کار ثابت شود و شخص زناکار هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، دیگر او را به گودال برنمی‌گردانند، حتی بنابر احتیاط اگر یک سنگ هم به او نخورده باشد نباید او را بازگردانند.

۲- شهادت چهار نفر شاهد چهار مرد عادل به دیدن عمل شهادت دهند، و اگر سه مرد و دو زن عادل یا دو مرد و چهار زن عادل هم شهادت دهند کافی است و زنا ثابت می‌شود.

اگر زنای محصنه از راه شهادت شهود ثابت شود، آنگاه اگر هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، فرار وی فایده ندارد و او را باید به گودال برگردانند و آنقدر سنگسار شود تا بمیرد.

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی

مجازات رابطه نامشروع مادون زنا


 مجازات رابطه نامشروع مادون زنا یا عمل منافی عفت غیر از زنا مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) به این شرح است ؛

هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
معنی مضاجعه به معنای همبستر شدن و تقبیل هم به معنای بوسیدن است.
این ماده یکی از چالش برانگیزترین مواد در قانون می‌باشد و باعث تفاسیر مختلف در نظر دکترین حقوق می‌باشد ،چرا که در نص ماده ۶۳۷ آمده است مانند تقبیل (یعنی بوسیدن) و مضاجعه (یعنی هم آغوشی )، این دو عبارت بر گیرنده ارتباط فیزیکی و جسمانی است ،سوالی که مطرح است این که آیا شامل ارتباط مجازی و ارسال پیامک و برقراری تماس تلفنی و تماس تصویری واتساپ نیز میشود ؟
نظر حقوقدان ها و قضات در این مورد بسیار متناقض و متفاوت است. در جلسه نقد رای دادگاه تجدید نظر استان تهران که در بهمن ۱۳۹۴ تشکیل شده است نظر اکثریت قضات حاضر در جلسه چنین بوده است که با توجه به “یا” که در متن ماده آمده است روابط نامشروع متفاوت از عمل منافی عفت غیر از زنا است و رابطه نا مشروع نیازی به تماس فیزیکی ندارد و هر برقراری ارتباطی که محتوای آن برخلاف شرع باشد بین زن و مرد نامحرم را شامل می شود. اداره حقوقی قوه قضاییه هم در طول سالیان نظرات متفاوتی در مورد مصداق رابطه نامشروع اظهار کرده است مثلا به این که نظر اداره حقوقی توجه کنید که خود گویای همه چیز است.

مطلب مرتبط :   با هم بودن زن و مرد نامحرم در یک منزل

نظریه مشورتی۷/۳۰۲۲ :«صرف تنها بودن زن و مردی در یک جا نمی تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.»

نظریه مشورتی۷/۳۴۹۲ مورخ ۸۸/۶/۸ :«ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگرد است.»

نظریه مشورتی ۷/۹۳۷ مورخ ۹۲/۵/۲۳ :«صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از این که در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده ۶۳۷ رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجحه مثال زده شده است.»

اما رویه فعلی بیشتر دادگاه ها در خصوص این ماده این است که رابطه نامشروع محدود به اثبات تماس فیزیکی و جسمانی نیست گرچه هنوز قلیلی از قضات محترم معتقدند که جرم انگاری برای رابطه نامشروع غیر جسمانی بین زن و مرد در فضای مجازی نشده است.سوال ؛

اگر زن و مردی که علقه زوجیت بین آنها نیست در پارک باهم قدم بزنند یا مکالمه تلفنی داشته باشند یا مکاتبه داشته باشند آیا از مصادیق رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) است؟


مطابق نظریه مشورتی ۷/۳۸۸۰ مورخ ۸۱/۴/۱۹ اداره حقوقی قوه قضاییه منظور از رابطه نامشروع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات رابطه جنسی  ناقص غیر از زنا و امثال آن است پس صرف قدم زدن در خیابان و پارک و صرف مکالمه و مکاتبه رابطه نامشروع نیست .

کدام دادگاه صالح به رسیدگی برای جرم رابطه نامشروع است ؟آیا رابطه نامشروع به دادسرا می‌رود ؟

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری: « به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.»
پس مطابق ماده مذکور جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی میشود و به دادسرا نمی‌رود .

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است »


 نمونه شکواییه رابطه نامشروع


موضوع شکایت: ارتباط مستمر مشتکی عنهم به صورت نامشروع از طریق تماس تلفنی و حضوری

شاکی: آقای .......  به نشانی .......

مشتکی عنهم:   1- آقای ........ به نشانی ..........

                     2- خانم ....... به نشانی شاکی

تاریخ وقوع جرم: به دفعات از یک سال پیش تا کنون

محل وقوع جرم: نشانی شاکی و مشتکی عنهم

دلایل:

1- ریز مکالمات و تماس های طرفین (پرینت تلفن)

2-  شهادت شاهد

3- صدای ضبط شده متهم

 دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان تهران

با سلام و تقدیم احترام، به عرض آن مقام محترم می رساند مدتی پیش موکل گرامی متوجه می شود که همسرش به طور پنهانی با فردی از طریق تماس تلفنی و به صورت حضوری صحبت و تماس داشته و به طرز مشکوکی در ساعات نبود موکل در منزل، منزل مشترک را ترک می نماید. تا اینکه مشتکی عنه آقای ....... با موکل تماس گرفته و ضمن اقرار و اعتراف به وجود رابطه با همسر موکل به مدت 4 سال، ابراز ندامت و پشیمانی می نماید. پس از آن برخلاف انتظار، متاسفانه این رابطه ادامه پیدا کرده و حتی ظاهرا به گفته مشتکی عنه آقای ....... نقشه قتل هم طراحی می شود که موکل ضمن اعلام این مراتب خدمت آن مقام تقاضای تعقیب متهمین و تحقیق جرایم ارتکابی را می نماید.


حکم دادگاه در خصوص رابطه نامشروع

شاکی: آقای ..... با وکالت ...... به نشانی .............

متهمین: 1- خانم ........ با وکالت .......... به نشانی ................

             2- آقای ........ به نشانی ...............

اتهام: رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت (غیر از زنا)

دادگاه با بررسی اوراق و محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به رای می نماید.

«رای دادگاه»

به موجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 18 تهران 1- خانم ...... فرزند ......... متاهل فاقد سابقه کیفری با وکالت ........ 2- آقای ......... فرزند ......... 28 ساله مجرد فاقد سابقه کیفری متهمند به ارتباط نامشروع غیر زنا موضوع شکایت آقای ........ با وکالت........... دادگاه با عنایت به شکایت شاکی ، اظهارات شهود،اقرار صریح متهم ردیف دوم و دفاعیات متناقض و بلا وجه متهم ردیف اول و همچنین ملاحظه سی دی ضبط شده از ارتباط تلفنی متهمین و عدم توجیه اخلاقی و منطقی بر مجاز بودن چنین ارتباطی فی ما بین متهمین و سایر قرائن و امارات منعکس در پرونده ضمن عدول از اتهام مندرج در کیفرخواست اتهان متهمین را منطبق با فعل حرام دانسته و مستندا به ماده 638 قانون مجازات اسلامی و رعایت ماده 22 قانون مذکور هریک از متهمین را به تحمل 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم می نماید. رای صادره حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.نمونه شکوائیه رابطه نامشروع و نمونه رای


شاکی …………………. به نشانی ……………………………………………………………………………

مشتکی عنه ……………………. به نشانی ………………………………………………………………..

تاریخ وقوع جرم …………….. محل وقوع جرم ………………………………………………………موضوع: رابطه نامشروع


ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………………………

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند:

اینجانبه ……….. (شاکیه دعوی) مطابق سند شماره ………….. زوجه دائم و قانونی آقای ……… (مشتکی‌عنه) می‌باشم.

مدت ………….‌ سال از زندگی مشترک فی‌مابین اینجانبان می‌گذرد و ثمره این زندگی دو فرزند به نام‌های …………. و ………….. می‌باشد.

مع هذا، مدتی قبل واقف شدم که خانم با نام…………. که گویا مطلقه نیز می‌باشد، با بکارگیری حیله و ترفند، زوج (شوهر) اینجانبه را فریب داده و بدین وسیله سعی در مزاحمت با ایشان را دارد.

از آنجایی که در حال حاضر هیچگونه علقه زوجیتی فی‌مابین این زن و شوهر وجود ندارد و رفت و آمد و اعمال نامشروع آن‌ها جنبه قانونی و شرعی ندارد.

لذا، به استناد ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب سال ۱۳۷۵ تقاضای رسیدگی و تعقیب و مجازات نامبردگان را دارم.

 

با تشکر و سپاس فراوان

امضاء

 

نمونه رای رابطه نامشروع


ادله اثبات بزه رابطه نامشروعصرف دیده شدن متهمان در معبر عمومی، مصداق رابطه نامشروع نیست.

رأی شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی جزایی بهارستان

در خصوص شکایت آقای (و.الف.) فرزند (ن.) علیه خانم (س.ز.) فرزند (ن.) و آقای (م.گ.) دایر بر داشتن رابطه نامشروع، صرف‌نظر از اینکه یکی از شاهدان شاکی برادرش بوده است به لحاظ اینکه عبارت یا واژه ترکیبی «داشتن رابطه نامشروع» نیاز به بیان توضیح از سوی شاکی دارد و علی‌الاصول باید نوع رابطه معین باشد همان‌طور که ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به گونه تمثیل از تقبیل، مضاجعه نام برده؛ بنابراین صرف ادعای شاکی و اظهارات شاهد دوم یعنی «دیده شدن متهمان در معبر عمومی» را نمی‌توان برای تعلق عنوان رابطه نامشروع به آن کافی دانست از طرف دیگر در خصوص شکایت شاکی علیه (م.گ.) (ع.س.) و (ن.) معروف به (ن.ر.) دایر بر ایراد ضرب و جرح عمدی با توجه به تحقیقات به عمل آمده به لحاظ عدم کفالت ادله اثباتی طبق اصل ۳۷ قانون اساسی و بند الف ماده ۱۷۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری رأی بر برائت متهمان (خانم س.ز. م.گ. و ع.س. و ن.ر.) صادر و اعلام می‌کند رأی صادر شده حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران خواهد بود.

رأی شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

تجدیدنظر خواهی آقای (و.الف.) فرزند (ن.) نسبت به دادنامه شماره ۱۱۶۵-۲۸/۱۲/۹۱ صادره از شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی جزایی بهارستان که تجدیدنظرخواندگان آقای (م.گ.) و خانم (س.ز.) از اتهام رابطه نامشروع برائت حاصل نموده‌اند که تجدیدنظرخواه به رأی دادگاه اعتراض و جهت رسیدگی به اعتراض به دادگاه تجدیدنظر و این شعبه ارسال و ارجاع شده گرچه قبلاً به علت صدور قرار منع تعقیب توسط دادگاه عمومی جزایی مفاد قرار منع تعقیب توسط این دادگاه نقض و برگ ۲۱۴ و برای رسیدگی ماهوی به دادگاه بدوی اعاده شده که مورد بررسی دادگاه قرار گرفته است.

پس از وصول سابقه و ملاحظه آن اقدام به تعیین وقت و دعوت طرفین که تجدیدنظر خواه به اتفاق گواهان خود به دادگاه حضور پیدا کرده و اظهارات اخذ گردیده، اما تجدیدنظرخواندگان حضور پیدا نکرده‌اند که دادگاه با توجه به بررسی و تحلیل دادگاه بدوی و عدم قناعت حصول وجدانی و فقدان مصادیق رابطه نامشروع و عنوان اعلام شده نمی‌تواند از مصادیق رابطه نامشروع باشد؛ فلذا دادگاه با عنایت به بررسی و فقدان ادله کافی و اسناد مثبته مبتنی بر ایجاد رابطه نامشروع به استناد بند «الف» از ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری ضمن رد اعتراض دادنامه معترض عنه عیناً تأیید و استوار می‌گردد. رأی صادره قطعی است

۵ / 3.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • ببخشید همسرم ازمن شکایت کرده بابت داشتن رابطه نامشروع واینکه امروز از کلانتری تماس گرفتن که مشاور هستن وگفتن باطرف مقابل که مورد اتهام هست هم تماس گرفتن واینکه مسخواهند حل کنند که به دادگاه کشیده نشه میخوام ببینم واسه همچین شکایتی طرفین متهم میفرستن مشاوره صحت داره ممنون

  سه شنبه ، 27 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم جهت صحت احراز هویت تماس کیرنده با کلانتری محل تناس و موضوع را گزارش تا صحت موضوع مشخص شود در مورد سوال شما از طریق دادسرا به کاانتری محل اعلام تا در صورت سازش دو طرف گزارش دهد تا از ازدیاد دعوی در محکم کسر شود .

 • ایا اسکرین شات از صفحه چت اینستای همسرم میتونه بهم بعنوان مدرک در طلاق کمک کنه یا خیر؟ چون هیچ چیز دیگه ای ندارم برای اثبات هوس بازی و تنوع طلبی و خیانت همسرم.

  دوشنبه ، 26 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ برای طلاق میبابست عسر و حرج را ب اثبات برسانید و یکی از موارد عسر و حرج روابط نامشروع مکرر زوج هست بنحوی ک زندگی را برای زوجه تحمل ناپذیر کند هرچند اسکرین شات بعنوان اماره قابل استناد هست لیکن صرف یکبار رابطه نامشروع اگر منجر ب عقد ازدواج دائم مجدد یا موقت زوج نشود مثبت عسر و حرج نیست و ب دعوای طلاق کمکی نخواهد کرد موید باشید

 • سلام مجازات حرف زدن تلفنی با زن شوهر دار جیه ممنون

  شنبه ، 24 اردیبهشت 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر.در صورتی که رابطه نامشروع ثابت بشود منتهی به محکومیت به شلاق خواهد شد

 • از دوست پسرم حامله شدم مجبورم كرد سقط كنم و از زندگيم رفت چيكار ميتونم كنم؟

  جمعه ، 23 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .رابطه شما رابطه نامشروع بوده ودر قانون مجازات دارد اگر پیگیر این مسئله شوید خود شما هم مجازات می شویدهم به جرم ابطه نامشروع هم به جرم سقط جنین وهیچ ارش البکاره ای به شما تعلق نمی گیرد مگر اینکه بتوانیداثبات کنید شما هیچ تمایلی نداشته وایشان به عنف به شما تجاوز نموده اندکه دراینصورت بابت بکارت ارش یامهرالمثل تعلق می گیرد ودر خصوص سقط جنین درصورتی که روح در جنین بوده به شما دیه پرداخت می گردد

 • سلام ، من با دختر خانومی که همو میخواستیم فرار کردیم اگه چنان چه خوانواده دخترع شکایتی علیه من داشته باشند چه میشود و اگر دختر خانوم خودش در دادگاه بگویید با خواسته خود فرار کردع باشد چطور

  چهارشنبه ، 21 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   با سلام مجدد، چنانچه موضوع مشمول رابطه نامشروع شود هردو متهم خواهید بود و مجازات خواهید شد لیکن چنانچه ادله کافی مبنی بر وقوع رابطه نامشروع نباشد و فرار با تمایل و مبادرت خانم باشد آدم ربایی منتفیست و جرمی واقع نشده است موید باشید

 • سلام ما با دختر خانومی که همو میخواستیم فرار کردیم اگه خوانواده دخترع شکایتی علیه من داشته باشند چه میشود

  چهارشنبه ، 21 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ تحت شرایطی موضوع مورد نظر شما میتواند مشمول رابطه نامشروع باشد ک البته توضیح دقیقتری در اینخصوص نیاز هست علی الاصول با شکایت رابطه نامشروع دختر نیز تحت تعقیب قرار خواهد گرفت و مجازات شامل حال هردو طرف میشود اگر هم رابطه ای نامشروع واقع نشود و ادله برای اثبات ان کافی نباشد جرمی واقع نشده است چون ب میل هردو طرف بوده.لازم ب ذکر هست رابطه نامشروع در صورت اثبات تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری دارد موید باشید

 • سلام خیانت در شبکه های اجتماعی بصورت چت و دوستی های مجازی خیانا محسوب میشه ؟واینکه در پرونده جدایی چقدر موثر هست و عدم تمکین زوجه چه حکمی داره؟

  سه شنبه ، 20 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .در خصوص رابطه های مجازی اختلاف رویه وجود دارد وقضات برخی بر این اعتقادند که اصولا رابطه های مجازی رابطه نامشروع نیستند اما بازهم بستگی به الفاظی دارد که بکارگرفته می شود وسایر ادله قانونی ...که اگر اثبات شود رابطه نامشروع حکم ومجازات ان شلاق از یک تا 99ضربه شلاق است وودر سجل کیفری وی ثبت می گردداینکه هیچ تاثیری در پرونده طلاق ندارد ومانع دریافت مهریه عند المطالبه زن نمی گردددرپرونده عدم تمکین نیز هیچ تاثیری ندارد چراکه در پرونده عدم تمکین مرد باید اثبات کند همسرش در تمکین عام وخاص او نیست که در صورت اثبات زن ناشزه ونفقه به وی تعلق نمی گیرد وبه مرد هم حکم ازدواج مجدد می دهند

 • شوهرم با خانمی در ارتباط هست و چت اینسا دارم مدرکه یا ن

  دوشنبه ، 19 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اماره قضایی میباشد اما اگر اسکرین گرفته و با علم قاضی محرز شود بله مدرک خواهد بود

 • اگه تو فضای مجازی با کسی ارتباطی داشته باشی و بینتون حرف نامربوطی زده نشه واز طرف مقابل هم منع نشی از ارتباط اگه طرف بره شکایت کنه حکمش به نتیجه میرسه یا نه وچه حکمی داره

  دوشنبه ، 19 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کهربر محترم دوستی اجتماعی باشد اشکال ندارد مگر از الفاظی استفاده شود که ارتباط نامشرع اثبات شود جرم رابطه نامشروع و در غیر اینصورت جرمی مرتکب نشده اید

 • درصورت اینکه توفضای مجازی با کسی رابطه داشته باشیم و طرف مقابل هم خودش تشویق به رابطه کنه اگه به شکایت کشیده بشه چه حکمی داره

  دوشنبه ، 19 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .درخصوص این مورد وحدت رویه خاصی نداریم برخی قضات ربطه مجازی را رابطه نامشروع تلقی نمی کنند برخی برعکس .اما بستگی به الفاظی هم که در فضای مجازی رد وبدل می شود نیز بستگی دارد در نهایت اگر جرم رابطه نامشروع اثبات شود مجازت ان شلاق است از یک ضربه تا99ضربه که بستگی به یکسری مولفه مثل سن وعدم سو پیشینه و...دارد

سوال حقوقی