قوانین در رابطه نامشروع در فضای مجازی چیست ؟

رابطه نامشروع در فضای مجازی


با توجه به پیشرفت فضای مجازی و همه گیر شدن استفاده از این فضا و تعدد و گوناگونی اپلیکیشن ها مانند تلگرام و اینستاگرام و ... متاسفانه مشاهده میشود که همه به دنبال استفاده صحیح از این محیط نیستند و عده ای افراد کسب و کار منفی و فساد آلود خود را از دنیای حقیقی به دنیای مجازی نیز تعمیم و وسعت داده اند .
در این مقاله سعی داریم به بررسی رابطه نامشروع در فضای  مجازی بپردازیم ،
اما قبل از هر چیز  باید خاطرنشان کنیم که جرم رابطه نامشروع شامل جرم حدی رابطه نامشروع و جرم رابطه نامشروع مادون حد یعنی رابطه نامشروع تعزیری میباشد.
 که در ادامه به بررسی هر کدام از این ها خواهیم پرداخت پس همراه ما گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی وب سایت وکیل بند اول این استارتاپ حقوقی ایران بمانید؛

 روابط نامشروع در یک تقسیم بندی شامل جرایم جنسی حدی و جرایم و روابط نامشروع مادون حد و زنا تقسیم میشود .
جرایم جنسی حدی شامل زنا ،لواط،تفخیذ و مساحقه می‌باشد .
که در ادامه به بررسی زنا و مجازات آن پرداخته ایم ؛

تعریف زنا 


در این قسمت به سوالاتی در مورد زنا  پاسخ داده شده است که در ادامه گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران شما مخاطبان و کاربران گرامی را با تعریف زنا ،مجارات زنا در اسلام  ،انواع زنا در اسلام ،زنای با محارم ،زنای به عنف آشنا میسازند ،پس همراه با ما تا آخر این مقاله منتظر و شکیبا باشید؛

تعریف زنا در اسلام چیست ؟


در اسلام، به رابطه جنسی مقعدی یا مهبلی با شرایط خاص حقوقی رابطه جنسی میان زن و مرد بدون وجود رابطه ازدواج میان آن‌ها زنا گفته می‌شود. مردی که مرتکب زنا شده‌است را «زانی»، و زن زناکار را «زانیه» می‌خوانند.

مجازات زنا در اسلام چیست ؟

زنا در دین اسلام گناهی بزرگ است و کسی که زنا انجام دهد را محاکمه و ۱۰۰ ضربه شلاق می‌زنند.

انواع زنا در اسلام کدام است ؟

زنا دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آن‌ها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در اسلام وجود دارد.

زنای با محارم

زنای به عنف

زنای محصنه

زنای غیر محصنه


 زنای با محارم چیست ؟


زنا با محارم به معنای آن است که مثلاً یک مرد با یکی از زنهایی که جزو محارم نَسَبی وی هستند و ازدواج کردن با آنان ممنوع (حرام) است، زنا کند. محارم نسبی مانند: مادر، خواهر، دختر، دختر خواهر، دختر برادر، عمه یا خاله.


زنای به عنف چیست و چه مجازاتی دارد ؟


زنای به عنف به معنای آن است که مثلاً زنی به عمل زنا راضی نباشد و مرد با زور و ارعاب و تهدید با او زنا کند.

مجازات زنای به عنف: کیفر آن برای مرد زناکننده «اعدام» است.

راههای اثبات زنا در اسلام چگونه است ؟

در اسلام به‌طور کلی دو راه برای اثبات زنا وجود دارد

اقرار شخص

شهادت چهار نفر شاهد

اگر چنانچه زنای محصنه یک شخص به‌وسیله هر یک از راه‌های فوق ثابت شود، آنگاه مجازات سنگسار در حق شخص زنا کار، با توجه به اینکه زنای وی به‌وسیله کدامیک از راه‌های فوق ثابت شده باشد متفاوت خواهد بود.

۱- اقرار شخص زناکننده که بالغ و عاقل و آزاد است در حال اختیار و بدون ارعاب و ترس چهار مرتبه و بنابر احتیاط در چهار جلسه اعتراف کند که زنا کرده‌است.

اگر زنای محصنه از راه اقرار شخص زنا کار ثابت شود و شخص زناکار هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، دیگر او را به گودال برنمی‌گردانند، حتی بنابر احتیاط اگر یک سنگ هم به او نخورده باشد نباید او را بازگردانند.

۲- شهادت چهار نفر شاهد چهار مرد عادل به دیدن عمل شهادت دهند، و اگر سه مرد و دو زن عادل یا دو مرد و چهار زن عادل هم شهادت دهند کافی است و زنا ثابت می‌شود.

اگر زنای محصنه از راه شهادت شهود ثابت شود، آنگاه اگر هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، فرار وی فایده ندارد و او را باید به گودال برگردانند و آنقدر سنگسار شود تا بمیرد.

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی

مجازات رابطه نامشروع مادون زنا


 مجازات رابطه نامشروع مادون زنا یا عمل منافی عفت غیر از زنا مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) به این شرح است ؛

هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.
معنی مضاجعه به معنای همبستر شدن و تقبیل هم به معنای بوسیدن است.
این ماده یکی از چالش برانگیزترین مواد در قانون می‌باشد و باعث تفاسیر مختلف در نظر دکترین حقوق می‌باشد ،چرا که در نص ماده ۶۳۷ آمده است مانند تقبیل (یعنی بوسیدن) و مضاجعه (یعنی هم آغوشی )، این دو عبارت بر گیرنده ارتباط فیزیکی و جسمانی است ،سوالی که مطرح است این که آیا شامل ارتباط مجازی و ارسال پیامک و برقراری تماس تلفنی و تماس تصویری واتساپ نیز میشود ؟
نظر حقوقدان ها و قضات در این مورد بسیار متناقض و متفاوت است. در جلسه نقد رای دادگاه تجدید نظر استان تهران که در بهمن ۱۳۹۴ تشکیل شده است نظر اکثریت قضات حاضر در جلسه چنین بوده است که با توجه به “یا” که در متن ماده آمده است روابط نامشروع متفاوت از عمل منافی عفت غیر از زنا است و رابطه نا مشروع نیازی به تماس فیزیکی ندارد و هر برقراری ارتباطی که محتوای آن برخلاف شرع باشد بین زن و مرد نامحرم را شامل می شود. اداره حقوقی قوه قضاییه هم در طول سالیان نظرات متفاوتی در مورد مصداق رابطه نامشروع اظهار کرده است مثلا به این که نظر اداره حقوقی توجه کنید که خود گویای همه چیز است.

مطلب مرتبط :   با هم بودن زن و مرد نامحرم در یک منزل

نظریه مشورتی۷/۳۰۲۲ :«صرف تنها بودن زن و مردی در یک جا نمی تواند از مصادیق رابطه نامشروع یا اعمال منافی عفت به شمار آید.»

نظریه مشورتی۷/۳۴۹۲ مورخ ۸۸/۶/۸ :«ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگرد است.»

نظریه مشورتی ۷/۹۳۷ مورخ ۹۲/۵/۲۳ :«صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم شناخته نشده اعم از این که در منزل یا داخل وسیله نقلیه یا هر جای دیگری باشد زیرا به موجب ماده ۶۳۷ رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل و مضاجحه مثال زده شده است.»

اما رویه فعلی بیشتر دادگاه ها در خصوص این ماده این است که رابطه نامشروع محدود به اثبات تماس فیزیکی و جسمانی نیست گرچه هنوز قلیلی از قضات محترم معتقدند که جرم انگاری برای رابطه نامشروع غیر جسمانی بین زن و مرد در فضای مجازی نشده است.سوال ؛

اگر زن و مردی که علقه زوجیت بین آنها نیست در پارک باهم قدم بزنند یا مکالمه تلفنی داشته باشند یا مکاتبه داشته باشند آیا از مصادیق رابطه نامشروع موضوع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات ) است؟


مطابق نظریه مشورتی ۷/۳۸۸۰ مورخ ۸۱/۴/۱۹ اداره حقوقی قوه قضاییه منظور از رابطه نامشروع ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات رابطه جنسی  ناقص غیر از زنا و امثال آن است پس صرف قدم زدن در خیابان و پارک و صرف مکالمه و مکاتبه رابطه نامشروع نیست .

کدام دادگاه صالح به رسیدگی برای جرم رابطه نامشروع است ؟آیا رابطه نامشروع به دادسرا می‌رود ؟

ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری: « به جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود.»
پس مطابق ماده مذکور جرایم منافی عفت به طور مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی میشود و به دادسرا نمی‌رود .

تبصره- منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است »


 نمونه شکواییه رابطه نامشروع


موضوع شکایت: ارتباط مستمر مشتکی عنهم به صورت نامشروع از طریق تماس تلفنی و حضوری

شاکی: آقای .......  به نشانی .......

مشتکی عنهم:   1- آقای ........ به نشانی ..........

                     2- خانم ....... به نشانی شاکی

تاریخ وقوع جرم: به دفعات از یک سال پیش تا کنون

محل وقوع جرم: نشانی شاکی و مشتکی عنهم

دلایل:

1- ریز مکالمات و تماس های طرفین (پرینت تلفن)

2-  شهادت شاهد

3- صدای ضبط شده متهم

 دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان تهران

با سلام و تقدیم احترام، به عرض آن مقام محترم می رساند مدتی پیش موکل گرامی متوجه می شود که همسرش به طور پنهانی با فردی از طریق تماس تلفنی و به صورت حضوری صحبت و تماس داشته و به طرز مشکوکی در ساعات نبود موکل در منزل، منزل مشترک را ترک می نماید. تا اینکه مشتکی عنه آقای ....... با موکل تماس گرفته و ضمن اقرار و اعتراف به وجود رابطه با همسر موکل به مدت 4 سال، ابراز ندامت و پشیمانی می نماید. پس از آن برخلاف انتظار، متاسفانه این رابطه ادامه پیدا کرده و حتی ظاهرا به گفته مشتکی عنه آقای ....... نقشه قتل هم طراحی می شود که موکل ضمن اعلام این مراتب خدمت آن مقام تقاضای تعقیب متهمین و تحقیق جرایم ارتکابی را می نماید.


حکم دادگاه در خصوص رابطه نامشروع

شاکی: آقای ..... با وکالت ...... به نشانی .............

متهمین: 1- خانم ........ با وکالت .......... به نشانی ................

             2- آقای ........ به نشانی ...............

اتهام: رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت (غیر از زنا)

دادگاه با بررسی اوراق و محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح آتی مبادرت به رای می نماید.

«رای دادگاه»

به موجب کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 18 تهران 1- خانم ...... فرزند ......... متاهل فاقد سابقه کیفری با وکالت ........ 2- آقای ......... فرزند ......... 28 ساله مجرد فاقد سابقه کیفری متهمند به ارتباط نامشروع غیر زنا موضوع شکایت آقای ........ با وکالت........... دادگاه با عنایت به شکایت شاکی ، اظهارات شهود،اقرار صریح متهم ردیف دوم و دفاعیات متناقض و بلا وجه متهم ردیف اول و همچنین ملاحظه سی دی ضبط شده از ارتباط تلفنی متهمین و عدم توجیه اخلاقی و منطقی بر مجاز بودن چنین ارتباطی فی ما بین متهمین و سایر قرائن و امارات منعکس در پرونده ضمن عدول از اتهام مندرج در کیفرخواست اتهان متهمین را منطبق با فعل حرام دانسته و مستندا به ماده 638 قانون مجازات اسلامی و رعایت ماده 22 قانون مذکور هریک از متهمین را به تحمل 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم می نماید. رای صادره حضوری ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در محاکم محترم دادگاه تجدیدنظر استان می باشد.نمونه شکوائیه رابطه نامشروع و نمونه رای


شاکی …………………. به نشانی ……………………………………………………………………………

مشتکی عنه ……………………. به نشانی ………………………………………………………………..

تاریخ وقوع جرم …………….. محل وقوع جرم ………………………………………………………موضوع: رابطه نامشروع


ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………………………

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند:

اینجانبه ……….. (شاکیه دعوی) مطابق سند شماره ………….. زوجه دائم و قانونی آقای ……… (مشتکی‌عنه) می‌باشم.

مدت ………….‌ سال از زندگی مشترک فی‌مابین اینجانبان می‌گذرد و ثمره این زندگی دو فرزند به نام‌های …………. و ………….. می‌باشد.

مع هذا، مدتی قبل واقف شدم که خانم با نام…………. که گویا مطلقه نیز می‌باشد، با بکارگیری حیله و ترفند، زوج (شوهر) اینجانبه را فریب داده و بدین وسیله سعی در مزاحمت با ایشان را دارد.

از آنجایی که در حال حاضر هیچگونه علقه زوجیتی فی‌مابین این زن و شوهر وجود ندارد و رفت و آمد و اعمال نامشروع آن‌ها جنبه قانونی و شرعی ندارد.

لذا، به استناد ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب سال ۱۳۷۵ تقاضای رسیدگی و تعقیب و مجازات نامبردگان را دارم.

 

با تشکر و سپاس فراوان

امضاء

 

نمونه رای رابطه نامشروع


ادله اثبات بزه رابطه نامشروعصرف دیده شدن متهمان در معبر عمومی، مصداق رابطه نامشروع نیست.

رأی شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی جزایی بهارستان

در خصوص شکایت آقای (و.الف.) فرزند (ن.) علیه خانم (س.ز.) فرزند (ن.) و آقای (م.گ.) دایر بر داشتن رابطه نامشروع، صرف‌نظر از اینکه یکی از شاهدان شاکی برادرش بوده است به لحاظ اینکه عبارت یا واژه ترکیبی «داشتن رابطه نامشروع» نیاز به بیان توضیح از سوی شاکی دارد و علی‌الاصول باید نوع رابطه معین باشد همان‌طور که ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی به گونه تمثیل از تقبیل، مضاجعه نام برده؛ بنابراین صرف ادعای شاکی و اظهارات شاهد دوم یعنی «دیده شدن متهمان در معبر عمومی» را نمی‌توان برای تعلق عنوان رابطه نامشروع به آن کافی دانست از طرف دیگر در خصوص شکایت شاکی علیه (م.گ.) (ع.س.) و (ن.) معروف به (ن.ر.) دایر بر ایراد ضرب و جرح عمدی با توجه به تحقیقات به عمل آمده به لحاظ عدم کفالت ادله اثباتی طبق اصل ۳۷ قانون اساسی و بند الف ماده ۱۷۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری رأی بر برائت متهمان (خانم س.ز. م.گ. و ع.س. و ن.ر.) صادر و اعلام می‌کند رأی صادر شده حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران خواهد بود.

رأی شعبه ۳۹ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

تجدیدنظر خواهی آقای (و.الف.) فرزند (ن.) نسبت به دادنامه شماره ۱۱۶۵-۲۸/۱۲/۹۱ صادره از شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی جزایی بهارستان که تجدیدنظرخواندگان آقای (م.گ.) و خانم (س.ز.) از اتهام رابطه نامشروع برائت حاصل نموده‌اند که تجدیدنظرخواه به رأی دادگاه اعتراض و جهت رسیدگی به اعتراض به دادگاه تجدیدنظر و این شعبه ارسال و ارجاع شده گرچه قبلاً به علت صدور قرار منع تعقیب توسط دادگاه عمومی جزایی مفاد قرار منع تعقیب توسط این دادگاه نقض و برگ ۲۱۴ و برای رسیدگی ماهوی به دادگاه بدوی اعاده شده که مورد بررسی دادگاه قرار گرفته است.

پس از وصول سابقه و ملاحظه آن اقدام به تعیین وقت و دعوت طرفین که تجدیدنظر خواه به اتفاق گواهان خود به دادگاه حضور پیدا کرده و اظهارات اخذ گردیده، اما تجدیدنظرخواندگان حضور پیدا نکرده‌اند که دادگاه با توجه به بررسی و تحلیل دادگاه بدوی و عدم قناعت حصول وجدانی و فقدان مصادیق رابطه نامشروع و عنوان اعلام شده نمی‌تواند از مصادیق رابطه نامشروع باشد؛ فلذا دادگاه با عنایت به بررسی و فقدان ادله کافی و اسناد مثبته مبتنی بر ایجاد رابطه نامشروع به استناد بند «الف» از ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری ضمن رد اعتراض دادنامه معترض عنه عیناً تأیید و استوار می‌گردد. رأی صادره قطعی است

۵ / 3.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل