شماره کوتاژ اظهارنامه گمرکی چیست


در مرحله ی ترخیص کالا از بدو ورود کالا به گمرک اگر کالای شما در سیستم مکانیزه گمرک، اظهار و اعلام شده باشد ،سیستمی بنام  ELECTRONIC PACKING LIST یا بطور اختصاری EPL  بلافاصله فرم اظهار کالای شمارا قفل می کند تا برای کالای شما سریال اطهار نامه صادر شود که به این شماره سریال کوتاژ گفته می شود .


سامانه ی  EPL چیست؟ 

در گذشته حجم واردات کالا کم بوده و ترخیص کالا بصورت سنتی و با مراجعه ی حضوری صورت می گرفت اما امروزه بدلیل حجم بالای صادرات و واردات کالای خارجی به کشور ، امکان بررسی حضوری مقدور نمی باشد ،در گذشته ترخیص کاران باید در صف های طولانی می ایستادند و ازدحام جمعیت بالای افراد در گمرک مانع بررسی صحیح می شد به همین دلیل سامانه ی جامع امور گمرکی یا EPL طراحی شد  تا بدین منظور صاحبان کالا بتوانند از این طریق بسیاری از مراحل ترخیص کالارا بطور اینترنتی انجام دهند تا  از رفت و آمد های غیر ضروری به گمرک پیشگیری شود  . 

اطلاعاتی در خصوص کوتاژ در گمرک 


بطور کلی تمام کارکنان گمرک کالا ها و محموله های وارداتی و صادراتی را با این نام می شناسند که نام این اظهار نامه ی منحصر بفرد شماره سریال اظهارنامه یا شماره کوتاژ می باشد 

هر زمان که کالایی در گمرک اظهار شود سامانه ی  EPL بلافاصله اظهار نامه ی کالا را قفل می کند و برای آن یک شماره ی سریال 8 رقمی در نظر می گرد که به آن شماره کوتاژ گفته می شود  ،شماره کوتاژ یک شماره ی اختصاصی منحصر بفرد کالا می باشد و برای هر اظهاری یک  شماره کوتاژ  بطور جداگانه صارد می شود .

حال اگر این اظهار نامه برای صادرات استفاده شود به آن کوتاژ صادراتی گفته می شود 

نام دیگر کوتاژ (سریال اظهار نامه )می باشد . 

بنابراین  کالای شما از بدو ورود به گمرک تا حمل و نقل و جابه جایی به انبار و صف انتظار تا ترخیص باید دارای شماره ی کوتاژ باشد .

همینطور صاحب کالا اگر بخواهد کالای خود را پیگیری نماید تا بداند که روند ترخیص کالای خود در چه مرحله ای قرار دارد باید این شماره سریال را داشته باشد و دارا بودن شماره کوتاژ الزامیست  .
این شماره از اهمیت بالایی در امور ترخیص کالا یا صادرات کالا دارد .
از دیگر کاربرد های شماره کوتاژ این است که اگر صادر کننده بخواهد نسبت به نحوه ی ترخیص به کمیسیون های گمرکی اعتراض نماید، همراه داشتن شماره سریال اظهار نامه یا کوتاژ الزامی است .

نحوه ی ثبت کوتاژ 


اگر بعد از اظهار و دریافت کوتاژ سند همچنان باز باشد ،می توان با مراجعه به سامانه ی  EPL یا سامانه ی جامع امور گمرکی و سپس قسمت کاربر((داشبورد)) کلیک و بر روی (ثبت کوتاژ) شماره ی اولیه ی اظهار (بصورت کوتاژ 99000 )ثبت کنیم تا کوتاژ به کارتابل اظهار اضافه شود. 

کوتاژ صادراتی در صادرات کالا به چه معناست ؟ 


پس از دریافت شماره ی کوتاژ و اتمامی تمام مراحل صادرات کالا در نهایت برای آن کالا برگه ی سبز یا مجوز خروج از کشور صادر می شود ،این مجوز هم بصورت الکترونیکی قابل صدور می باشد که به آن پروانه ی الکترونیکی گفته می شود . 

صادرکنندگان برای استعلام پروانه ی صادراتی کالای خود باید دو عدد را در اختیار داشته باشند که این اعداد راگمرک در اختیار  صادرکنندگان قرار می دهد ،که یکی از این اعداد شماره کوتاژ می باشد .

صادر کنندگان برای صادرات کالای خود باید ارز حاصل از صادرات کالای خود را به کشور برگردانند

 تا یکی از 4 روش تعهدات ارزی خود را رفع کنند: 

یکی از این روش ها واردات پس از صادرات کالا  می باشد  که شخص صادر کننده می تواند خودش کار واردات را انجام دهد و یا آنکه به دیگری واردات را واگذار کند ،در هر صورت داشتن شماره کوتاژ الزامی است .

اگر صادر کننده خودش بخواهد واردات کالا را انجام دهد باید به بانک عامل مراجعه کند و با ارائه ی پروانه ی صادراتی برای تامین ارز مورد نیاز خودش اقدام کند .

اگر بخواهد واردات را به شخص دیگری واگذار کند باید اطلاعات پروانه ی صادراتی خود را در اختیار وارد کننده ی دیگر قرار دهد تا آن شخص بتواند برای تامین ارز مورد نیاز خودش اقدام کند .

واگذاری پروانه ی صادراتی و پرداخت وجه ریالی ارز منعقد شده خارج از سامانه و بصورت توافقی انجام می شود .

وارد کننده برای تامین ارز مورد نیاز خودش باید به بانک عامل مراجعه کند و با ارائه ی اطلاعات پروانه ی صادراتی ،شخص صادر کننده برای تامین ارز مورد نیاز خودش اقدام کند . 


در صورت داشتن سوالات بیشتر از بخش طرح سوال حقوقی و یا تماس تلفنی با وکیل سوال خود را بپرسید 


وکیلوند وکیل آنلاین شما 


۵ / 3.83 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل