10 مرداد 1401
4.83

آنچه همه باید درباره شکایت از وکیل بدانند

آنچه همه باید درباره شکایت از وکیل بدانند

شکایت از وکیل حقی است که بر اساس قانون پس از به وجود آمدن شرایطی خاص برای موکل در نظر گرفته شده است. قانون کشور تعهدات وکیل در برابر موکل را بیان کرده است. تمام این تعهدات به صورت شفاف، کامل، دقیق و واضح تعیین شده اند. بر همین اساس چنانچه در رابطه با این تعهدات کوتاهی صورت گیرد، موکل می تواند از وکیل خود شکایت کند.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

تخلف های وکیل امکان دارد در موارد متعددی به وجود بیاید. برخی از این تخلف ها حتی می تواند برای موکل دردسرهای کوچک و بزرگ حقوقی و غیر حقوقی ایجاد کند. موکل با ایجاد چنین شرایطی می تواند حق قانونی خود را برای شکایت از وکیل مورد استفاده قرار دهد. برخی از مواردی که جزء تخلفات وکیل به شمار می آیند عبارت هستند از کوتاهی کردن در موارد زیر:

 • روش های ارائه دادن دادخواست به دادگاه
 • رعایت کردن زمان بندی مرحله های مختلف دادرسی
 • دریافت مقدار حق الوکاله تعیین شده: شکایت از وکیل بابت حق الوکاله نیز در همین مورد اتفاق می افتد.
 • شرکت داشتن و حضور مؤثر و به موقع در همه جلسه های دادگاه
 • برخوردار بودن از اخلاق، رفتار و برخورد مناسب
 • حفظ تمام اسرار موکل یا موارد مربوط به پرونده او
 • تحویل نسخه ای از وکالت نامه ثبت شده به موکل
 • عدم انجام تبانی با طرف دعوای موکل در این پرونده
 • ارائه رسید برای گرفتن هر گونه وجه، اموال و اسناد از موکل

یک مورد مهم قبل از شکایت از وکیل

بهتر است یک نکته مهم را پیش از شکایت از وکیل مدنظر خود قرار دهید. قبل از هر اقدامی با یک حقوقدان مشورت کنید. او را در جریان همه مسائل اعم از موضوع دعوا، روند رسیدگی به پرونده و رأی صادره قرار دهید. تمام جزییات عملکرد وکیل خود را با حقوقدان در میان بگذارید. مزیت این کار این است که از موجه بودن ادعا و شکایت خود اطمینان پیدا می کنید.

اصولاً مراحل رسیدگی به پرونده ها در دادگاه ها بسیار طولانی است. به همین دلیل پیش از هر اقدامی مطمئن شوید که شکایت از وکیل را با دلایل موجه انجام می دهید. حقوقدان به شما کمک می کند تا وارد یک روند بیهوده نشوید و وقت و بودجه خود را هدر ندهید. چون گاهی پس از گرفتن نتیجه نامطلوب در دادگاه ممکن است تحت تأثیر خشم و ناراحتی این نتیجه قرار بگیرید. همین امر باعث می شود تا وکیل را مقصر بدانید. در صورتی که ممکن است اصلاً چنین موضوعی صحت نداشته باشد. اما اگر پس از مشورت با حقوقدان گزینه شکایت از وکیل مطرح شد می توانید با کمک او مراحل شکایت از وکیل را طی کنید.

مراحل شکایت از وکیل به چه صورت است؟

پس از کسب اطمینان از این که وکیل شما تخلف کرده است می توانید شکایت از وکیل را مطرح کنید. وقتی مطمئن شدید در رفتار و عملکرد وکیل اهمال وجود داشته یا دلایل او به ضرر شما تمام شده است، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. مراجعه به کانون وکلایی که وکیل شما عضو آن است برای طرح شکایت از وکیل
 2. ثبت شکایت شفاهی و یا کتبی شما
 3. امضا کردن شکایت ثبت شده
 4. فرستادن شکایت به دادسرای انتظامی وکلا برای دادستان انتظامی
 5. رسیدگی به پرونده شکایت: در این مرحله موجه بودن یا نبودن ادعای شاکی را بررسی می کنند.
 6. رسیدگی به اتهام ها در دادسرای انتظامی وکلا
 7. صدور کیفرخواست در صورت وارد دانستن اتهامات
 8. ارسال پرونده بعد از صدور کیفرخواست به دادگاه انتظامی وکلا به منظور رسیدگی و تعیین تکلیف

اگر شکایت وارد نباشد چه می شود؟

اگر به تشخیص دادسرا اتهام های وارده موجه شناخته نشوند یا دلایل کافی نباشند، رأی به بی گناهی وکیل می دهند. در این صورت است که قرار منع تعقیب صادر می کنند و شکایت از وکیل رد می شود.

نحوه اعتراض به رأی صادر شده چگونه است؟

اگر شخص شاکی از رأی صادره برای شکایت از وکیل رضایت نداشته باشد می تواند اعتراض خود را اعلام کند. او باید به منظور ثبت اعتراض خود ظرف مدت 10 روز از ابلاغ حکم به دادگاه انتظامی وکلا مراجعه کند. چنانچه دادگاه حکم صادره را درست نداند، پرونده را مورد رسیدگی قرار می دهد. این دادگاه پس از رسیدگی به پرونده و بررسی دلایل و شواهد رأی خود را اعلام می کند.

شکایت از وکیل بابت حق الوکاله به چه صورت است؟

شکایت از وکیل می تواند در موارد متعددی مطرح شود. یکی از شکایت هایی که در این رابطه وجود دارد شکایت از وکیل بابت حق الوکاله است. اگر وکیلی مطالبه ای غیر معقول داشته باشد موکل می تواند از او به کانون وکلایی که وکیل در آن جا عضویت دارد، شکایت کند. اما باید به 2 مورد زیر در این باره توجه کرد:

 • گاهی وکیل و موکل علاوه بر قرارداد وکالت قرارداد مالی جداگانه ای بین خود رد و بدل نمی کنند. در این صورت وکیل اجازه اخذ هیچ گونه وجهی خارج از قرارداد را ندارد. در غیر این صورت، شکایت از وکیل بابت حق الوکاله معنا پیدا نمی کند. چرا که اضافه دریافتی وکیل طبق قرارداد مجزای مالی انجام شده است.
 • در برخی از مواقع وکیل با طرح قراردادی وجهی از موکل خود می گیرد. ممکن است او مالیات این وجه را پرداخت نکند. عدم پرداخت مالیات این وجوه ربطی به موکل برای طرح شکایت از وکیل ندارد. البته موضوع گزارش به سازمان امور مالیاتی در این رابطه می تواند مطرح شود. ولی این موضوع به موکل این اختیار را نمی دهد که به عنوان شاکی و مدعی خصوصی وارد عمل شود.

کلام آخر درباره شکایت از وکیل

به منظور شکایت از وکیل بهتر است به یک مشاور حقوقی مراجعه کنید. یک کارشناس حقوقی به شما راه های درست و قانونی را برای پیگیری پرونده نشان می دهد. درست است که قبلاً به دلیل کوتاهی های یک وکیل پرونده حقوقی تشکیل داده اید، اما باید بدانید که تمام وکلا یکسان نیستند. یک وکیل با تجربه به سادگی می تواند شما را در اسرع وقت به تمام حق و حقوق تان برساند.

به هیچ وجه خود را به دلیل کوتاهی های یک وکیل و یا دانش کم او از خدمات یک وکیل مجرب محروم نکنید. بدون حضور یک وکیل قطعاً مسائل حقوقی خود را در پیچ و خم های کوچک و بزرگ وارد خواهید کرد. قرار گرفتن در این مسیرها متأسفانه مشکلات را دوچندان می کنند. با مضاعف شدن مشکلات حقوقی وقت، انرژی و هزینه های زیادی از شما به هدر می رود. پس بهترین گزینه برای مسائل حقوقی انتخاب یک وکیل دارای دانش و تجربه کافی است.

کلمات کلیدی

 • خیانت وکیل به موکل
 • شکایت از وکیل
 • عدم پیگیری پرونده توسط وکیل
 • شکایت از وکیل شاکی
 • شکایت از وکیل کلاهبردار
 • سامانه شکایت از وکیل
 • نمونه شکایت از وکیل به کانون وکلا
 • دلایل شکایت از وکیل
 • شماره تلفن شکایت از وکیل
 • شکایت وکیل از موکل
 • تبانی وکیل با طرف مقابل
 • تخلفات وکیل نسبت به موکل
لطفا کمی صبر کنید

جهت شکایت از وکیل باید به کجا مراجعه نمود ؟

به منظور شکایت از وکیل لازم است ابتدا به کانون وکلایی که وکیل در آنجا عضو بوده مراجعه نمود که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

شکایت از وکیل در کدام مرجع رسیدگی می‌شود ؟

ابتدا به موجه یا عدم موجه بودن شکایت از وکیل در دادسرای انتظامی وکلا رسیدگی می‌شود و سپس در صورت صدور کیفرخواست از طریق دادسرا پرونده در دادگاه انتظامی وکلا رسیدگی خواهد شد.

آیا می‌توان از رای دادگاه انتظامی وکلا درخواست تجدید نظر نمود ؟

بله ، شاکی قادر است در شرایطی که رای دادگاه انتظامی وکلا را ناعادلانه بداند، در دادگاه عالی انتظامی قضات از این رای شکایت نماید که مراحل آن در مقاله آورده شده است .

در صورتی که شکایت از وکیل وارد نباشد چه می‌شود؟

اگر به تشخیص دادسرا اتهام های وارده موجه شناخته نشوند یا دلایل کافی نباشند، رأی به بی گناهی وکیل می دهند. در این صورت است که قرار منع تعقیب صادر می کنند و شکایت از وکیل رد می شود.

شکایت از وکیل بابت حق الوکاله به چه صورت است؟

اگر وکیلی مطالبه ای غیر معقول داشته باشد موکل می تواند از او به کانون وکلایی که وکیل در آن جا عضویت دارد، شکایت کند.

نحوه اعتراض به رأی صادر شده چگونه است؟

اگر شخص شاکی از رأی صادره برای شکایت از وکیل رضایت نداشته باشد می‌تواند اعتراض خود را اعلام کند. او باید به منظور ثبت اعتراض خود ظرف مدت 10 روز از ابلاغ حکم به دادگاه انتظامی وکلا مراجعه کند. چنانچه دادگاه حکم صادره را درست نداند، پرونده را مورد رسیدگی قرار می دهد. این دادگاه پس از رسیدگی به پرونده و بررسی دلایل و شواهد رأی خود را اعلام می کند.
آخرین مقالات
سوالات مربوطه اخیر
12 خرداد 1402
مرضیه صفدری وکیل پایه یک دادگستری
فروش ملک به وکالت و شرایط صحت

در خرید یک باب ویلا
قولنامه ای کردیم که طرف فروشنده وکالت بلاعزل داشت از فروشنده دگر و ما با این شخص قولنامه رو نوشتیم و پیش پرداخت دادیم
ولو اینکه ما متوجه این مورد که ملک وکالت...

12 خرداد 1402
فهیمه حیدرپور وکیل پایه یک دادگستری
اثبات ارتکاب جرم سرقت

در ساختمانی که من همراه نماکار مشغول کار بودم سرقت کلکتور شده که بنده بعد از خروج از کار همراه نماکار از جلوی دوربین و نگهبان دست خالی رد می شدم. حال سرقت را به گردن من می اندازن...

12 خرداد 1402
عباد جاویدی آلسعدی وکیل پایه یک دادگستری
نحوه اخذ مدارک جدید پس از مفقود شدن مدارک هویتی

با سلام
اکبر بخشعلی پور هستم که حدود ۲۰ سال پیش معافیت پزشکی خدمت سربازی قد و وزن و سپس پاسپورت و گواهینامه رانندگی گرفتم.
مدت طولانی میباشد که حین اسباب کشی کلیه ی مدارکم مفقود شد...

12 خرداد 1402
فاطمه امیری وکیل پایه یک دادگستری
مطالبه مهریه با سند عادی

سلام وقت بخیر
سوال داشتم شبی که خواستگاری مادرم رفتن یه کاغذی دستنویس نوشتن و یه جریب زمین به شماره سند فلان پشت قباله اش انداختن که بر ضمه پدربزرگم بوده
و چندین نفر اینو امضا ک...

12 خرداد 1402
فاطمه عراقیه فراهانی کارشناس حقوقی
ضرب و جرح عمدی و دیه

سلام من ۱۰ روز پیش یه دعوا کردیم بعد دماغ یارو شکسته رفته دکتر میخواستم ببینم الان بعد از عمل پزشک قانونی قبول می‌کنه یا خیر بعد چند روز بعد از شکایت برای من احضاریه میاد آیا بدون...