مجازات ضرب و جرح عمدی در قانون چیست

ضرب و جرح عمدی در قانون 

ضرب و جرح از گذشته ی دور بین اجداد و نیاکان ما هم وجود داشت و علت آن به عواملی چون فقر فرهنگی، اقتصادی ،اجتماعی یا خصومت های شخصی ، قومی و... بستگی دارد .

ضرب در لغت به معنای زدن و صدمه می باشد و از نظر جزائی به معنای وارد شدن هر گونه صدمه اعم از مستقیم و غیر مستقیم به بدن انسان است که باعث بوجود آمدن کبودی و سرخی در بدن می شود .
جرح در لغت به معنای زخم می باشد و از نظر جزائی وارد شدن صدماتی که باعث بوجود آمدن ضایعات عضوی ، نقص ، ایراد ، در بافت و نسجی بدن گردد می باشد .

جرح دارای شدت و ضعف می باشد که در این مقاله به بررسی انواع آن می پردازیم : 

دسته بندی ضرب و جرح عمدی 

  • صدمات بدنی عمدی که مستلزم قصاص عضو می باشد .
  • صدمات بدنی عمدی که مستلزم حبس تعزیری می باشد. 
  • صدمات بدنی عمدی که در اثنای منازعه ( دعوا ) می باشد.

حال به بررسی مجازات هر یک می پردازیم : 

مجازات قتل عمد در قانون

قتل عمد : مجازات اصلی در ضرب و جرح عمدی قتل عمد (قصاص ) می باشد ، و اولیای دم مقتول (صاحب خون شخص مقتول ) می توانند در خواست قصاص کنند و طبق قانون بخواهند قاتل هم کشته شود .

مجازات آسیب به دیگران

شخص آسیب دیده : در ضرب و جرحی که شخص در آن آسیب دیده می تواند عین همان آسیبی را که ضارب به او وارد کرده تحت نظر قاضی، بر جسم ضارب وارد کند اما از آنجایی که شبیه سازی این نوع ضربات کار آسانی نیست و در بعضی شرایط هم غیر ممکن می باشد ،بنابراین نسبت به جرحی که ضارب وارد کرده قانون مبلغی را برای هر عضو پیش بینی کرده که (دیه) نام دارد و مرتکب جرم مکلف به پرداخت آن می باشد.

مجازات نقص عضو

نقص عضو ،از کار افتادگی و زوال عقل : اگر ضرب در حدی شدید باشد که باعث زوال عقل یا نقصان در عضو و یا از کار افتادگی شخص مضروب گردد ،مرتکب جرم علاوه بر محکومیت پرداخت دیه به تحمل حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.

ایجاد صدمه بدنی با استفاده از ابزار و سلاح سرد یا گرم

صدمات بدنی با استفاده از ابزار و سلاح سرد یا گرم : در وارد کردن صدمات بدنی اگر ضارب از ابزار مانند چوب و سنگ و ... و یا از سلاح سرد مانند جاقو و سلاح گرم استفاده کند حتی اگر به ضایعات شدید بدنی منتهی نگردد مطابق ماده 614 قانون تعزیرات سال 1375 به 3 ماه تا 1 سال حبس محکوم خواهد شد .

وارد کردن صدمات بدنی بدون ابزار و سلاح

وارد کردن صدمات بدنی بدون ابزار و سلاح : اگر ضارب ضربه ای را که وارد کرده با استفاده از مشت و لگد بوده و ابزاری را به کار نبرده باشد و آثاری هم مانند کبودی یا سرخی در بدن شخص مضروب نباشد پرداخت دیه منتفی است ولی مطابق ماده ی 567 قانون مجازات اسلامی ،مرتکب به محکومیت از 91 روز تا 6 ماه حبس یا 11 تا 30 ضربه شلاق می شود .

در وارد کردن صدمات بدنی عمدی اگر ضارب از ابزار و سلاح (سرد یا گرم ) استفاده کرده باشد حتی اگر شخص مضروب شکایت و پیگیری قضائی نکند تعقیب متهم نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد زیرا این نوع جرم باعث بر هم زدن امنیت و ایجاد ضرر د جامعه می شود و جنبه ی عمومی دارد .

اما اگر ضارب از هیچ گونه ابزار و سلاحی در ایجاد صدمات بدنی استفاده نگرده باشد تعقیب متهم فقط با شکایت شاکی خصوصی پیگیری خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر از نحوه ی محاسبه ی دیه و مجازات در ضرب و جرح با وکلای تخصصی وکیلوند در ارتباط باشید . ۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل