عقد بیع و تسلیم در عقد بیع چیست؟

عقد بیع و تسلیم در عقد بیع چیست؟

عقد بیع ، عقدی است که به موجب آن شخصی عین مال خود را به دیگری تملیک می‌کند و در مقابل آن ثمن دریافت میکند .
یا به عبارت دیگر بیع تملیک عین به عوض معلوم است .

مطابقماده ۳۳۸ قانون مدنی
بیع عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم.


در عقد بیع عین مال مورد انتقال قرار میگیرد و تفاوت آن با اجاره در این است که در اجاره ،میگوییم اجاره تملیک منافع به عوض معلوم است .

عقد بیع یکی از عقود معین است یعنی در قانون مدنی هم عنوان خاص آن بیان شده است و هم احکام آن مشخص است و با عقود شبه معین که فقط دارای عنوان است ولی احکام آن در قانون ذکر نشده است تفاوت دارد .
عقد بیع دارای اوصافی و ارکانی است که در ادامه این مقاله ،وکیلوند به توضیح و تفسیر آن خواهد پرداخت پس تا انتها همراه وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران بمانید .

ارکان و اوصاف و طرفین عقد بیع 

ایجاب و قبول یکی از ارکان عقود و در این مورد خاص از ارکان عقد بیع است ، ایجاب را موجب یعنی ایجاب دهنده میدهد و قبول را قابل میدهد .
مثلا موجب این چنین میگوید ؛ این خانه را به تو ۱۰۰ میلیون تومان فروختم و قابل هم قبول میکند و میگوید خریدم .
طرفین عقد بیع یا متعاملین شامل بایع و مشتری می‌باشند ، بایع که همان فروشنده و مشتری که همان خریدار است از طرفی اگر بخواهیم قدری فنی تر به قضیه نگاه کنیم به طرفین عقد بیع متبابعین یعنی کسانی که عقد بیع را منعقد میکنند گفته میشود .

اوصاف عقد بیع چیست ؟

اوصاف عقد بیع را میتوانیم به طور کلی در ماده ۳۴۸ قانون مدنی نظاره کنیم 
بر اساس ماده ۳۴۸ قانون مدنی

بیع چیزی که خرید و فروش آن قانوناً ممنوع است و یا چیزی که مالیت و یا منفعت عقلائی ندارد یا چیزی که بایع قدرت بر تسلیم آن‌ ندارد باطل است مگر این که مشتری خود قادر بر تسلّم باشد.

در این ماده به مالیت داشتن مبیع اشاره شده است ، مالیت داشتن یعنی داشتن ارزش اقتصادی که جنبه ی شخصی دارد نه نوعی یعنی کافی است که در نزد متعاملین دارای جنبه اقتصادی باشد و مالیت داشته باشد ولو اینکه در نظر اکثر مردم و عرف فاقد مالیت باشد به طور مثال عکسهای خانوادگی یک شخص بسیار برای آن شخص مهم است و در نزد آن شخص مالیت دارد ولی همین عکسها ممکن است در نظر شخص دیگر بی ارزش باشد.
پس مالیت داشتن جنبه شخصی دارد نه نوعی .


مطابق ماده ۳۴۸ قانون مدنی مبیع باید قابل خرید و فروش باشد به طور مثال از اموال عمومی نباشد مثلا میدانگاههای شهر ها و خیابان ها را نمیتوان فروخت .
مالی که وقف شده است را نمیتوان فروخت چرا که مال موقوفه علی الاصول غیر قابل انتقال است و در تعریف آن در ماده ۵۵ قانون مدنی می‌خوانیم وقف عبارتست از حبس عین و تسبیل منفعت .

اشیای عتیقه و مواد مخدر و مشروبات الکلی را هم به دلیل حفظ نظم عمومی نمیتوان مورد معامله قرار داد .


مبیع باید معلوم باشد و مبهم نباشد یعنی مردد و مجهول نباشد .
یعنی بایع باید بداند که چه چیزی را می‌فروشد و خریدار نیز باید بداند که چه چیزی را خریداری می‌کند .
مبیع باید معلوم باشد یعنی جنس ،وصف و مقدار آن مشخص باشد .

نکته دیگر که بسیار حایز اهمیت است اینکه شرایط صحت عقود که در ماده ۱۹۰ قانون مدنی بیان شده است در عقد بیع نیز کاملا مراعات گردد.
بر اساس ماده ۱۹۰ قانون مدنی

برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

۱) قصد طرفین و رضای آنها
یعنی اینکه متعاملین واقعا قصد انجام بیع را داشته باشند و از روی اکراه و اجبار یا به صورت اشتباه دست به انعقاد معامله نزنند ، باید توجه داشت که عیوب اراده شامل اکراه و اشتباه است ، که در صورت اکراه بودن ، حکم معامله غیر نافذ است و در صورت اشتباه معامله باطل خواهد بود .
۲) اهلیت طرفین
یعنی طرفین اهل باشند و حجر نداشته باشند و محجور نباشند .

چه کسی اهلیت دارد ؟

به کسی که عاقل ، بالغ و رشید باشد در اصطلاح حقوقی میگوییم که اهلیت دارد و به کسی که صغیر باشد یا مجنون باشد یا سفیه باشد در اصطلاح میگوییم که محجور است .
۳) موضوع معین که مورد معامله باشد
منظور این است که مورد معامله معین باشد و مردد نباشد یعنی این یا آن نباشد به طور مثال بایع بگوید این خانه را فروختم ۱۰۰ میلیون نه اینکه بگوید این خانه یا آن خانه را فروختم ۱۰۰ میلیون .
۴) مشروعیت جهت معامله
جهت و انگیزه معامله باید اگر بیان میشود مشروع باشد مثلا اگر مشتری بگوید این خانه را میخواهم بخرم که در آن قمار خانه تاسیس کنم معامله باطل است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عقد بیع میتوانید به وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران مراجعه نمایید.

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام بعداز اجرای احکام برای وصول مطالبات حکم توقیف ماشین بدهکار رو در شهرستان فردیس گرفتم ولی پلیس در توابع تهران ماشین رو توقیف کردند الان من باید برم نیابت از حکم بگیرم و داخل کلانتری تشکیل پرونده بدهم در واقع الان تکلیفم چی هست؟

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

سلام کاربر گرامی نیازی به گرفتن نیابت نمی باشددرصورت عدم پرداخت وعدم توافق شما می توانید تقاضای مزایده در اجرای احکام نموده که خودطالب آن باشید یا به شخص دیگر برنده مزایده شود کارهای مربوطه انجام خواهد گرفت

وسیله ی نقلیه موتور سیکلت وکالت داده شده و از موعدش گذشته و انتقال انجام نشده . بنده فروشنده بودم و خریدار بعد از دو سال تازه داره پیگیری میکنه مجددا بیاد وکالت بدید . ایا مشکل حقوقی با توجه به منقضی شدن زمان فرصت انتقال سند ایجاد نمی شود ؟

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

سلام کاربر گرامی خیر مشکلی نیست اگر هنوز فک پلاک نشده ومشکلی از بابت مابقی پول موتور وپلاک باهم ندارید می توانید مجددا وکالت در انتقال وتعویض پلاک به وی بدهید

سلام خسته نباشید من توی شرکت اسنوا کار میکنم از کارم خسته شدم میخوام ترک کار کنم آیا مشکلی برام پیش میاد

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با سلام کاربر گرامی شما می بایست تا پایان مدت قرارداد خود با شرکت همکاری بفرمایید مگر آنگه با رضایت دوطرفه، قرارداد را اقاله و فسخ نمایید. درصورت پایان دادن یکطرفه به قرارداد و ورود خسارت به شرکت و منتسب بودن این خسارت به شما، مسئول پرداخت خسارت وارده به شرکت هستید. موید باشید.

سلام من زمینی دارم با زمین همسایه مشترک یک روز خود صاحب زمین آمد و مرز مشترک مشخص کرد و توافق نامه مبنی بر اینکه من سه متر از زمین خود را بابت کوچه بندازم امضا کردیم و از مرز مشترک تا دیوار احداث شده سه متر رها سازی شد الان دیوار احداث شده صاحب زمین مشترک با من زیر قول و قرار خود زده و مرز را دیوار احداث شده میداند چندین بار هم خودم متذکر شدم ولی قبول نمیکند و با ادوات کشاورزی حریم که من انداخته بودم برای راه را به هم زده است الان چه متنی را باید برای الزام به تعهد برای این شخص بنویسم متشکرم

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با سلام کاربر گرامی، ابتدا با ارسال اظهارنامه، از وی بخواهید تا به توافق خود پای بند بوده و وفق آن عمل نماید. در غیر اینصورت ، الزام به ایفای تعهد قراردادی را از ایشان خواسته و آنوقت دادگاه وی را ملزم می نماید که مطابق قرارداد اعلام و امضا شده عمل نماید. برای این کار می بایست، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست را در آنجا ثبت و به استناد قرارداد عادی حاصله فیمابین خودتان، الزام وی را به تعهدات مندرج در قرارداد بخواهید. موید باشید.

سلام من زمین با کسی دیگری مشترک هست طرف من با اینکه امضا کرده قبول کرده مرز مشترک و شاهدین وجود دارن الان انکار میکند الان من باید چیکار کنم

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با درود؛ کاربر محترم؛ اساسا طرفین عقد و قرارداد ملـزم و متعهد به انجام و ایفای تعـهد قراردادی هستند و در صورت انکار طرف قرارداد؛ می توانید از طریق ارسال اظهارنامه؛ الزام به ایفای تعهد قراردادی را به طرف مقابل ابلاغ نمایید و در صورت عدم توفیق؛ جهت اثبات ادعای خود به استناد قرارداد فیمابین و شهادت شهود؛ دادخواست الزام به ایفای تعهد قراردادی بطرفیت مقابل، جهت رسیدگی در دادگاه مطرح نمایید.. مؤید باشید..

عرض سلام وقت بخیر سوالی داشتم اینکه همسایگان ما در سال ۹۳ همگی رفتند دفترخانه رسمی و اقرار نامه امضا نموده اند که در متن آن آمده "" نسبت به پارک کردن ماشین طبقه ۶ در محوطه مشاعی هیچ اعتراضی در حال و در اینده نکنند و حق استفاده از محوطه مشاعی جهت پارک خودرو خود نداشته و نامبردگان حق انتقال کلیه حقوق ناشی از محوط مشاعی رو به افراد و خریداران بعد از خود سلب و ساقط نمودند". الان یکی از همسایگان تغییر کرده و همسایه قبلی که اقرار کرده رفته جدید جاش اومده و این همسایه جدید میگه که من این رو قبول ندارم اما من گفتم همسایه قبلی که متعهد شده طبعاً شما هم باید به این تعهد پایبند بمونی.حالا قانونیش رو از شما خواستم که اولا ایا این تعهد و اقرار به همسایه جدید هم منتقل شده چون شنیده ام میگن اقرار به قائم مقام قانونی هم انتقال میایبد و او کماکان موظف به این تعهد هست؟‌و اینکه حق جدیدی که برای همسایه جدید که به وجود نمیاد؟ سپاس

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با سلام کاربر محترم مطابق ماده ۱۲۷۸ قانون مدنی، اقرار در حق قائم مقام نیز موثر و نافذ است. لذا همسایه جدید قائم مقام فروشنده بوده و باید به تمامی تعهدات وی پای بند باشد. البته خریدار (همسایه جدید) می تواند در صورت عدم آگاهی در خصوص حق اعطا شده به واحد ۶ ساختمان، معامله خود را با فروشنده به خود، فسخ نماید. موید باشید.

با سلام من ی زمین قولنامه ای خریدم در ازاش سفته گرفتم جهت تعهد کار شامل سند و آب برق و گاز فروشنده به تعهدش عمل نکرده میتونم رو سفته ها اقدام کنم پول و ضرر و زیان بگیرم صاحب ملک زمین رو از پدرش قولنامه ای خریده

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

سلام و درود کاربر محترم نحوه مطالبه سفته در این موضوع متفاوت می باشد اگر شما در قرارداد در خصوص سفته مطلبی درج ننموده باشید و در سفته ها نیز اینکه بابت حسن انجام تعهدات است نیامده باشد در هر صورت می توانید مطالبه نمایید اما اگر در یکی از موارد گفته شده آمده باشد که سفته ها بابت انجام تعهدات فروشنده بایت خسارت می باشد در صورت عدم انجام تعهدات می توانید مطالبه کنید موفق باشید

سلام،من پارسال واحد خریدم،15ماهه تحویل ندادن و کلاهبرداری کردن و همه شون رو گرفتن،شکایت کیفری کردم و منتظر برگزاری دادگاهم،الان میخوام شکایت حقوقی هم کنم،حالا متنش رو چی بنویسم،خسارت دیر تحویل دادن هم میخوام

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با درود؛ کاربر محترم؛ شما می توانید دادخواست حقوقی مطالبه وجوه واریزی با خسارات وارده قانونی را مطرح نمایید و یا اینکه دادخواست مطالبه خسارات وارده ناشی از عدم ایفای تعهد قراردادی و تأخیر در انجام تعهد و عدم تحویل اپارتمان بطرفیت متعهدین جهت رسیدگی در دادگاه حقوقی مطرح نمایید و جلب نظریه کارشناسی را جهت برآورد میزان خسارات وارده بخواهید.. مؤید باشید..

سلام تو شرکت ثمین حافظ نگهبان هوشمند هستم دوبار بنده را احضار کردن دفتر شرکتدو مبلغ شیش ملیون به حساب بنده واریز کرده و همان لحظه برداشت کردن پرسیدم برای چی اینکارو کردین جواب ندادن ،آیا میتوانم شکایت کنم این کار جرم هست یا نه ،به چه عنوانی باید شکایت کنم ،

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با درود؛ کاربر محترم؛ شما می توانید اقدام به طرح شکایت کیفری تحصیل مال نامشروع و یا ایفای مال ناروا بطرفیت برداشت کنتده جهت رسـیدگی در دادسرای محل مطرح نمایید.. و همچنین می توانید دادخواست حقوقی مطالبه وجوهات بطرفیت برداشت کننده جهت رسیدگی در شورای حل اختلاف مطرح نمایید.. مؤید باشید..

سلام وقت بخیر یه سوال حقوقی داشتم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

دوشنبه ، 18 بهمن 1400

با درود؛ کاربر محترم؛ سـئوالتان را مطرح ننمودید، شما می توانید سـئوال و یا مشکل حقوقی خودتان را مطرح نموده تا پاسخ لازم خدمتتان ارائه گردد.. مؤید باشید..

سوال حقوقی